Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zkušení kuchaři vědí, že si můžete vybrat chutnou pilaf pouze výběrem vhodné odrůdy rýže. Vzhledem k modernímu výběru obilovin nabízených v obchodech je to však obtížný úkol. Jak si vybrat perfektní zrno pro přípravu uzbeckých pokrmů?

Jak si vybrat rýži pro pilaf

Obiloviny, které se používají k vaření pilaf, by měly mít řadu vlastností, například dokonale absorbovat vodu, příchutě, tuky jiných produktů. Kromě toho musí zrna udržet svůj tvar, během procesu vaření se nelepí spolu, jinak nebude nádoba drobivá. Která rýže je lepší použít pro pilaf? Podle odborníků je vhodnější ji připravit z odrůdy Devzira, speciálně chované chovateli. Tato cereálie má krásnou béžovou barvu, příjemnou vůni a lehce sladkou chuť. Zvažte jiné odrůdy rýže jako přísady pro pilaf.

Brown

Tato odrůda zrna podléhá minimálnímu zpracování, a proto si uchovává maximum užitečných složek ve svém složení a má mírnou chuť ořechů. Krupice obsahují měď, zinek, jód a mnoho dalších prvků nezbytných pro lidské tělo. Průměrná doba vaření je půl hodiny a doba použitelnosti výrobku je menší než u jiných druhů rýže, takže ho nemůžete udržet po dlouhou dobu doma. Další nevýhodou těchto obilovin je vysoká cena.

Pilaf hnědá rýže se vyznačuje nejen svou zajímavou chutí, ale také nízkým obsahem kalorií a minimálním obsahem škrobu, na rozdíl od bílých obilovin. Kromě uzbeckého pokrmu si můžete vařit z hnědých zrn a dalších příloh a dokonce i chutných dezertů. Některé moderní pilaf recepty zahrnují kombinaci tmavé a dlouhé zrno bílé rýže. Kromě neobvyklého vzhledu je tento roztok pro vaření úsporný.

Bílá

Mletá rýže má bílou barvu, může být průsvitná a má podlouhlý nebo kulatý tvar. Protože v procesu zpracování obilí ztrácejí téměř všechny své cenné vlastnosti, jsou významně horší ve prospěch hnědých obilovin. Díky broušení však prodlužuje životnost potravin. Velkou výhodou bílé obilniny, která je základem pro pilaf, je rychlost její přípravy (vaření trvá pouze asi 15 minut). Která rýže je lepší pro pilaf:

 1. Basmati. Dlouhá zrna se pěstují v Pákistánu a Indii. Mají velmi příjemnou chuť, bobtnají při vaření a jsou dvakrát větší. Při správné přípravě se krupice promění na drobivé, celé a měkké. Pro pilaf je to velmi dobrá volba.
 2. Arborio Jedná se o střednězrnnou nebo kulatou rýži. Při vaření je velmi aktivní při namočení pachů a chutí jiných surovin, proto je vynikající pro přípravu pilau, rizota a dalších vícesložkových jídel.
 3. Krasnodar rýže. Může být kulaté nebo mírně protáhlé. Uvaří z něj výbornou kaši, je vhodná pro vaření polévek, pilaf a jiných pokrmů, ale je lepší namočit zrna před vařením.
 4. Jasmine. Tato odrůda má krásnou bílou barvu a pěstuje se v Thajsku. Při vaření si záď dokonale zachovává svůj tvar, aniž by se uvolnila nebo lepila. Vaření chutné rýže je v kotli nebo hluboké pánvi s víčkem zavřeným.
 5. Indica. Ideální pro pilaf možnost, protože to není vařit měkké a otočí drobivé, dobře vstřebává vývar, vůně, chutí.

Dušená

Díky technologii napařování se většina cenných složek v cereální kompozici zachovala. Po této úpravě mají zrna rýže světle zlatý odstín, který zanechává proces vaření. Dušený výrobek se nelepí a může soutěžit s hnědou v množství vitamínů / mikroelementů. Nevýhodou dušené rýže je její relativně vysoká cena ve srovnání s jinými druhy mletých bobů a prodlouženou dobou vaření, která je asi 30 minut.

Pilaf z dušené rýže dopadá velmi chutně, zatímco předběžné namáčení výrobku není nutné. Semena je nutné umýt pouze pod tekoucí vodou. Pokud je necháte v tekutině po dlouhou dobu, její struktura se zhroutí a rýže bude příliš křehká. Existuje mnoho druhů dušených obilovin, z nichž každá je určena pro přípravu některých pokrmů. Jaká rýže na pilaf:

 • Jasmine nebo Super Basmati (dokonale nasycené tuky, příchutěmi koření, tak ideální pro vaření orientálních jídel);
 • Jantar (tato odrůda je speciálně pěstována pro vaření v páře, má krásný zlatý odstín a velké podlouhlé zrno).

Červená

Tento typ obilovin je obzvláště bohatý na železo, a pokud je stupeň zpracování zrn nízký, pak obsahují vitamíny B a další cenné složky. Rýže je velmi užitečná pro uzbecké plov odrůdy Rubin, proto odborníci na výživu doporučují jíst častěji. Díky konzervované skořápce obsahují taková zrna obrovské množství vlákniny. Gurmáni ocení červenou obilovinu pro svou neobvyklou barvu (můžete ji hodnotit na fotografii) a jemnou ořechovou vůni. Nicméně, aby jídla byla chutná, musíte vědět, jak vařit zrna, jinak bude obtížné žvýkat.

Jakou rýži potřebuje pilaf v kotli? Devzira je pro to ideální - kultura, která roste v centrálních oblastech Uzbekistánu. Jedná se o jedinou odrůdu, která je přizpůsobena místním podmínkám (jiné plodiny rýže zde nerostou). Ve vhodné sezóně Devziru není těžké najít na trzích Ruska. Odrůda má ideální vlastnosti pro přípravu orientálního pokrmu - dokonale absorbuje vývar, zeleninovou šťávu a chuť koření, a proto se dokonale hodí pro pilaf.

Dlouhé zrno

Taková záď při zvětšení velikosti vaření, nedrží se, zachovává si svou integritu. Dlouhozrnné odrůdy lze zakoupit v každém obchodě, ale pro pilaf je lepší hledat skutečnou uzbeckou rýži Devziru. Pokud na to není čas, můžete k misce přidat další druhy obilovin s dlouhými zrny, například odrůdy Laser nebo Basmati. Jejich hlavní výhody jsou:

 • schopnost udržet tvar během vaření;
 • dobrá absorpce kapaliny, vůní;
 • dostupnost;
 • rychlost vaření.

Jak si vybrat rýži pro pilaf

Můžete jednoduše vzít v obchodě balení výrobku, který říká: "Pro pilaf", ale v nepřítomnosti takové, budete muset vybrat stupeň sami. Která rýže je vhodná pro pilaf:

 1. Chcete-li získat drobivou strukturu, je lepší zvolit si dušená zrna, jako je Basmati nebo Jasmine. Pro orientální pokrm je navíc vhodná směs dušené a divoké rýže.
 2. Během nákupu neváhejte vyzkoušet obilí: pokud to kousne snadno, pak je lepší se zdržet nákupu (kaše bude zase lepkavé a může vařit měkké).
 3. Při výběru baleného výrobku by měla být zrna viditelná přes obal, který by měl být celý a nesmí obsahovat přebytečný odpad.
 4. V ideálním případě by měl být povrch rýže trochu drsný a žebrovaný.
 5. Kulatá zrna nejsou vhodná pro uzbecká jídla, proto je preferována dlouhozrnná rýže.
 6. Výrobek by neměl mít nepříjemný zápach.

Jak umýt rýži pro pilaf

Pokud nechcete připravit cereálie na vaření, můžete pokazit celé jídlo. Jak připravit rýži na pilaf? První věc, kterou je třeba udělat, je odstranění maximálního množství škrobu, proto se rýže nalije horkou vodou (není nasáklá) a okamžitě se vypustí. Tento postup se opakuje až pětkrát, dokud se kapalina nestane průhlednou. Současně můžete přidat kurkuma na poslední vodu, která bude zbarvena v krásném tónu a nasytí zrna lehkou příjemnou chutí.

Jak vařit obiloviny? Aby se otekla, nechte zrno (kromě dušeného) ve vodě po dobu 30-60 minut. Pokud jste si vybrali Devziru nebo Samarkand, rýže je lépe promočena déle. Zkušení kuchaři věří, že prakticky každá odrůda bude vhodná pro vaření uzbeckých pokrmů, hlavní je správně připravit obilí, takže tento aspekt by neměl být ignorován.

Poměr rýže a vody pro pilaf

Poměry by měly být zvoleny na základě způsobu vaření. Například, podle uzbeckého receptu, kapalina by měla být menší než jiné složky: na 400 g masa a stejné množství rýže se odebírá až 700 ml vody (včetně zirvaku - vývaru). Jak vařit azerbajdžánské jídlo? Poměry rýže a vody pro pilaf se počítají odlišně, protože všechny složky se připravují odděleně a pouze na konci se smíchají v jedné nádobě. V tomto případě by se tekutina měla užívat třikrát více než obiloviny. Při vaření v pomalém hrnci se voda nalije tak, aby pokryla 2 cm obilovin.

Nejlepší rýže pro pilaf

I když znáte vhodné odrůdy rýže pro pilaf, můžete se v obchodě zmást - sortiment výrobků od různých výrobců je velmi velký. Níže uvádíme hodnocení s fotografiemi značek nabízejících kvalitní výrobek. Jaká rýže je lepší vařit pilaf:

 1. Dlouhé zrno. Nejlepší volbou pro pilaf / rizoto je Basmati a Jasmine. Dobré produkty nabízejí značku Mistral a National. Skotské krupice jsou také k dispozici od společnosti Scotti.
 2. Brown. Brown zrna jsou považována za nejužitečnější, v Rusku jsou nabízeny pouze některé značky specializující se na rýži. Dobré produkty lze zakoupit od Agro-Alliance.
 3. Červená Dobrou volbou pro orientální pokrmy a vedlejší jídla je dlouhozrnná červená rýže z veletrhu Platinum.
 4. Devzira. Tato obilnina je nejlépe zakoupena ne od obchodu, ale od obchodníků na trhu.
 5. Arborio Dobré produkty od firem Gallo a Mistral. Arborio je ideální pro výrobu pilaf, protože je dobře nasáklý omáčkou a příchutěmi dalších složek.

Cena

Cena výrobku závisí nejen na rozmanitosti potravin, ale také na značce výrobce. Rýže na pilaf je možné zakoupit v internetovém obchodě, v každém supermarketu nebo na trhu, kde je prodávána Uzbekem s brýlemi. V druhém případě můžete pečlivě prozkoumat kvalitu jader a vyzkoušet je před zakoupením. Při nákupu prostřednictvím katalogu služeb online lze výrobek objednat přímo u vás doma a v supermarketu je vhodnější vybrat si (můžete okamžitě vidět informace o výrobku na obalu). Příklady cen a fotografií oblíbených produktů:

 • Agro-aliance pro pilaf - 95 rublů;
 • Mistral Arborio - 280 rublů;
 • Jasmine National - 150 rublů;
 • Ameria Amber dušená - 120 rublů.

Video

Recenze

Nela, 33 let

Moc se mi líbila rýže od firmy „Pro Pilaf“, protože jsem to zkoušela, jen jsem si ji koupila. Z výhod - levné náklady (asi 60 rublů), se nerozpadá, rýže nedrží pohromadě. Vařené s ním pilaf, rizoto, obvyklá příloha pro maso a ryby - nikdy jsem nezklamala obilniny, jídla byla vynikající.

Svetlana, 29 let

Pokud je obilovina řádně připravena: namočte, usušte, předsmažte - vhodné pro vaření pilaf / rizoto / příloha. Beru různé levné odrůdy a téměř vždy jídla dobře dopadnou. Chuť je spíše jako dušená Yantar a méně jako hnědá rýže, ale protože je velmi užitečná, někdy ji taky vařím.

Timur, 40 let

Nejlepší uzbecké jídlo se ukáže, pokud si na něm zakoupíte všechny ingredience od Uzbeků. Nabízejí čerstvé koření, mohou radit různé vhodné obiloviny, budou také dávat tipy na vaření pilaf. Líbí se mi Devzira většina všech ostatních odrůd, ale musím to vařit déle.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: