V Ruské federaci neexistuje žádný „zákon o mlčení“. V souladu s federálním zákonem č. 52-ФЗ „O hygienicko-epidemiologickém blahobytu obyvatelstva“ se porušení mlčení o víkendech a svátcích řídí právními předpisy subjektů Ruské federace.

Zákon mlčení

Zmíněný spolkový zákon byl schválen Státní dumou v roce 1999. V roce 2022-2023 byl doplněn čl. 5.1, podle kterého federální výkonné orgány delegují pravomoc k zajištění hygienické a epidemiologické pohody občanů na regionální úrovni.

Regulační akty subjektů Ruské federace mohou regulovat maximální přípustný objem hluku, dny, čas, kdy jsou povoleny opravy a jiné hlasité zvuky. Za porušení mlčení se rozumí překročení povolené úrovně hlasitosti uvnitř bytových domů, hotelů, nemocnic, školek a dalších sociálních institucí. Porušení je:

 • zahrnutí hudby a jiných zvukových záznamů;
 • zpěv písní;
 • třídy s hudebním nástrojem;
 • hlasitá řeč, křik, nadávání, pískání;
 • zahrnutí elektrických spotřebičů (TV, rádio, vysavač);
 • šlapání, klepání, pohybující se nábytek;
 • opravy, konstrukce, nakládání a vykládání;
 • Zvuky domácích zvířat (například štěkání);
 • použití pyrotechniky;
 • zapnout auto nebo alarm;
 • hluk z podniků, zábavních zařízení v blízkosti domu atd.

Podle městského zákona Moskvy č. 42 „O respektování míru občanů a ticha …“ je maximální hladina hluku ve dne až 55 dB (decibelů), v noci až 45 dB. Noční režim trvá od 23:00 do 7:00. Během tohoto nočního intervalu, včetně svátků, je zakázán veškerý hluk, který překračuje normy schválené výše uvedeným zákonem na základě norem GOST.

Na opravy a stavební práce jsou kladeny zvláštní požadavky (pokud prostory nepatří do společného vlastnictví nájemníků):

 1. Nejsou povoleny ve všední dny od 19:00 do 9:00.
 2. Během dne je další 2hodinová přestávka zajištěna od 13:00 do 15:00 (aby nedošlo k narušení spánku dětí nebo odpočinku starších osob).
 3. O víkendech a svátcích (oficiálních) je práce zcela zakázána.

Vzhledem k tomu, že normy jiných regionů se mohou lišit od Moskvy, je naprosto možné zjistit, kdy a jakým způsobem je hluk povolen, a to prostudováním právních předpisů vašeho subjektu.

Hluk o víkendu

Podle úplného zákazu v sobotu a v neděli, opravy a stavební práce (nelze vrtat, vrtat, kladivo, klepat, používat rotační kladivo, atd.). Moskevský zákon o mlčení o víkendech, jako ve všední dny, zakazuje jakýkoli hluk překračující úroveň hlasitosti (55 nebo 45 dB - v závislosti na denní době). Je důležité si uvědomit, že narušení není zaznamenáno v místě zdroje zvuku, ale v místnostech, kde jsou osoby, které mohou rušit nebo poškodit.

Podle posledního vydání moskevského zákona je dovoleno jít nad rámec standardních hodnot na Silvestra. Někdy vám úřady dovolují vytvářet o víkendech hluk (včetně noci), čímž se pozastavuje činnost zákona. Důvodem může být pořádání významné události, jako je například Světový pohár. Existuje několik důležitých výjimek pro celý kalendářní týden, včetně svátků a víkendů:

 • opravy provedené obyvateli nových budov v prvním a půl roce po uvedení domů do provozu;
 • práce související s bezpečností občanů;
 • náboženských organizací.

Kdy můžu o víkendech provádět opravy

Když je to otázka zpoždění, nemůžete dělat bez hluku. Oprava o víkendech, o prázdninách a dalších možnostech:

 1. V nových budovách, které nejsou více než jeden a půl roku. Během této doby je dovoleno provádět stavební a opravárenské práce kdykoliv bez omezení. Proto se obyvatelé nových budov zpočátku neměli mít problémy s uspořádáním nových bytů.
 2. Pokud se jedná o nouzové práce, aby nedošlo k poškození užitkových systémů, poškození poškození a odstranění následků přírodních katastrof. To zahrnuje i další práce související s bezpečností osob.

Trest za porušení ticha

Velikost sankcí se liší podle regionu. V souladu s Kodexem správních deliktů Ruské federace (čl. 3.13) v Moskvě za porušení jedné hodiny ticha občané čelí:

 • jednotlivci - od 1 do 2 tisíc rublů;
 • oficiální údaje - od 4 do 8 tisíc rublů;
 • právnické osoby, individuální podnikatelé - od 40 do 80 tisíc rublů.

Jiné subjekty Ruské federace ukládají menší částky na porušovatele. Pokuty vydávají donucovací orgány, Rospotrebnadzor nebo soudní příkaz. K přilákání sousedů k odpovědi je nutné prokázat, že zvuky překračují normu. Nejjednodušší cestou je zavolat policii, jejíž zaměstnanci zaznamenají hlučné činy a vypracují protokol o správním deliktu.

Proti pokutě můžete podat odvolání po dobu 10 dnů, po které začne jednat. Občan, který mlčí, by měl zaplatit pokutu do 60 dnů. To lze provést v pobočce kterékoli banky, ujistěte se, že si ponecháte potvrzení s razítkem. Platební údaje vydává orgán, který pokutu vydal.

Video

Kategorie: