Problémy žen doplňují globální problémy současné medicíny, které se vyskytují u 30-40% mladých žen ve věku 20-40 let. Pokud se například v hrudi objeví tuberkulóza, lékař má podezření, že se u pacienta rozvine fibrocystická mastopatie. Pokud je taková nebezpečná nemoc včas identifikovat, můžete rychle léčit.

Příčiny fibrocystické mastopatie

V prvním páru si mladá dáma nevšimne „hrášku“ v hrudi, ale vyroste, dává první nepříjemné pocity a pak pocity řezu. Při neplánovaném příjmu u mamologa je důležité určit patologické centrum, podrobně zjistit hlavní příčiny fibrocystické mastopatie. Předpoklady pro další relaps v důsledku specifické formy a stádia onemocnění.

Difuzní

Když DFKM ovlivnilo určité oblasti a v zapálené oblasti se rozrostly tečkové cysty vodou. Přítomnost cystické struktury dokazuje, že v nemocné žláze není vyloučena přítomnost cizích tkání, což je v ideálním případě nemožné. Pokud je podezření na difuzní fibrocystickou mastopatii, hlavní příčiny abnormálního procesu jsou následující:

 • dishormonální selhání;
 • menopauza;
 • špatná dědičnost;
 • poranění hrudníku;
 • porušení "filtru" těla;
 • zneužití COC;
 • dysfunkce štítné žlázy.

Nodulární

Při stanovení diagnózy se lokální ložiska nacházejí v mléčné žláze, tj. patologický proces se na části tkání nerozlišuje. Nodulární forma fibrocystické mastopatie se stala rostoucí formou difúzní odrůdy, která umožňuje lékaři pochopit, že v mléčných kanálech stále existuje nerovnováha. "Hrách" má jasně definované hranice, tvoří se na uzlech počátečního tvaru onemocnění. Hlavní důvody takové vnitřní nerovnováhy jsou:

 • hormonální změny;
 • prodloužená deprese;
 • předchozí potraty;
 • diabetes mellitus;
 • nemoci jako žena;
 • obezita jednoho ze stupňů;
 • destruktivní návyky;
 • střevní dysbióza;
 • jedna z forem.

Smíšené

U této formy onemocnění byly ve stejném klinickém obrazu současně detekovány fibróza, cytosa a adenosóza. Fibrocystická mastopatie smíšeného typu je nádor benigní povahy, který převažuje u reprodukčně aktivních mladých žen, podléhá úplné excizi chirurgickými metodami. Příčiny patologie nejsou plně pochopeny, následující anomálie ženského těla jsou předpokladem:

 • poranění hrudníku;
 • dishormonální selhání;
 • gynekologické diagnózy;
 • dědičnost;
 • porušování žlázových struktur.

Oboustranně

S takovou diagnózou jsou ložiska patologie exacerbována na obou stranách, žena neprovádí v žláze žádný hrášek. Fibrocystická mastopatie obou mléčných žláz se stala komplikovaným stadiem charakteristického onemocnění, je těžké podávat léky. První příčinou patologie byla hormonální nerovnováha, kdy je estrogen hojný, nedostatek progesteronu.

Cystická mastopatie - symptomy

První příznaky FCM jsou patrné při rutinním vyšetření mléčných žláz - palpací na pacientech s abnormálními nádory. Někteří pacienti se o diagnóze dozvědí pouze při absolvování lékařského vyšetření pro práci, taková diagnóza se stává nepříjemnou novinkou. Postupem času se příznaky fibrocystické mastopatie začínají zintenzivňovat a v místě patogenní pečetě dochází k patrné hyperémii kůže a bolesti při sondování. Zbývající symptomy si také připomínají a jejich intenzita závisí na specifikách endokrinního systému.

Bolesti

Ne všichni pacienti vědí, co je mastopatie, ale dozvědí se o patologii při pociťování akutního syndromu bolesti na hrudi, který pak ustoupí, pak znovu útočí novou silou v každém věku. Povahu a frekvenci bolesti u fibrocystické mastopatie lze určit pouze individuálně: v některých je to řezání, v jiných je bolestivější a ve třetím se podobá lumbago.

Kromě toho se pacient cítí zmáčknutý v hrudi, který se také stává zdrojem trápení. Pokud mluvíme o intenzitě bolesti, zvyšuje se každý měsíc před plánovaným příchodem menstruace, kdy v těle dospělé mladé ženy převažují plánované dishormonální poruchy. Když PCM bolí nejen busty, ale také zanícené lymfatické uzliny.

Přidělení

V závislosti na zvláštnostech hormonálního pozadí lze kolostrum vytlačit z bradavek. Ve skutečnosti je výtok u fibrocystické mastopatie patologického charakteru, liší se barvou a vůní, může obsahovat krvavé nečistoty. Jejich intenzita závisí na hormonálních změnách: u některých žen se kapalina uvolňuje při stisknutí bradavky, v jiných - spontánně. Hnilobný zápach sekrecí určuje přítomnost patologického procesu v mléčných žlázách.

Echografické znaky

Na ultrazvuku, lékař zkoumá cystickou stěnu v sekci, určuje přítomnost tuberkul, jeho umístění a velikost. Fibrocystická mastopatie na ultrazvuku je reprezentována ztmavnutím, proto tato diagnostická metoda není u většiny klinických snímků informativní. Navíc můžete vyšetřit stav přilehlých lymfatických uzlin pro zánět, zhoubné nádory. Po 35 letech lékaři doporučují udělat mamogram pro získání spolehlivějších informací o charakteristickém onemocnění.

Jak léčit fibrocystickou mastopatii prsu

Je možné se zbavit centra patologie konzervativními nebo chirurgickými metodami. Mnoho žen se ptají na hlavní otázku, zda lze vyléčit fibrocystickou mastopatii. Pokud na problém včas reagujeme a zvolíme odpovídající léčebný režim, je možné konečné vyléčení pacienta bez budoucích zdravotních problémů.

Přípravy

V raném stádiu léčby lékaři nabízejí syntetické hormony, antibiotika a homeopatické léky k zajištění pozitivní dynamiky onemocnění. Účinné léky pro fibrocystickou mastopatii jsou vybírány lékařem, domácí léčba je pro zdraví nebezpečná. Následující schémata by měla být zapojena do systému komplexní léčby PCM:

 1. Syntetické hormony - Duphaston, Utrozhestan pro normalizaci hormonálních hladin.
 2. Protizánětlivé léky - krém, gel nebo mast Progestogel pro obnovu postižených tkání.
 3. Jódové přípravky pro optimální funkci štítné žlázy, eliminující reziduální účinky cysty.
 4. Sedativa, trankvilizéry ke zvýšení odolnosti ženského těla ke stresu.
 5. Fytopreparace ke snížení koncentrace prolaktinu, například Mastodinon, Cyclodinone, Mamoklam.
 6. NSAID: Dimexidové komprese k uvolnění intenzivního syndromu bolesti pomocí FCM.
 7. Diuretika: ledvinový čaj, brusinkový list ke snížení otok zapálené tkáně prsu.
 8. Antibiotika pro prevenci zánětlivých a infekčních procesů.

Vitamíny

Léčba PCM má integrovaný přístup. Vitamíny vláknité cystické mastopatie jsou nedílnou součástí intenzivní péče a lékaři kladou zvláštní důraz na vitaminy A, E, B6, P, PP, C. Tyto organické sloučeniny navíc odstraňují edém žláz, urychlují regenerační proces, stimulují průtok krve, posilují imunitní systém, urychlují zotavení těla po nemoci.

Masáže

Léčebné metody pro vyšší produktivitu by měly být doplněny fyzioterapeutickými postupy. Zvláště účinná je masáž v případě fibrocystické mastopatie, kde primárním cílem je určit zaměření patologie, odstranit opuch. Jednoduché pohyby se mohou vrátit do normálního provozu mléčné žlázy, čímž se odstraní alarmující příznaky, zabrání se mastitidě a zhoubným nádorům.

Odstranění fibrocystické mastopatie

Pokud jsou konzervativní metody v léčbě neužitečné, chirurg se uchýlí k chirurgickému zákroku. Hlavním úkolem je odstranění fibrocystické mastopatie, která se provádí v celkové anestezii. Operace se provádí ve dvou stupních - excize patologie patologie, eliminace tukové tkáně kolem žíly. V komplikovaných klinických scénách musí být odstraněna část prsního svalu, ale to je velmi vzácné.

Dieta

Je důležité nejen pít pilulky, ale také jíst správně. Mastopatie prsu zajišťuje komplexní léčbu. Lékař kontroluje pozitivní dynamiku. Je důležité zcela eliminovat lékařská jídla pro fibrocystickou mastopatii štíhlými a nevýraznými, takže mastné, kořeněné, smažené, uzené a slané potraviny by měly být zcela vyloučeny z denní stravy. Je lepší jíst vařené maso, drůbež, ryby, mléčné výrobky a mléčné výrobky.

Lidová léčba fibrocystické mastopatie

Lékaři předepisují léky přísně podle indikací. Léčba lidových prostředků fibrocystické mastopatie je pouze pomocnou terapií, urychluje proces regenerace tkání. Prvním krokem je ujistit se, že neexistují žádné kontraindikace, získat pomoc lékařů, správně si vybrat léčivé byliny. Jedná se o účinnou metodu intenzivní péče, kterou má pacient k dispozici doma. Pokud fibrocystické onemocnění prsu postupuje, jsou účinné recepty následující:

 1. Zápach z propolisu rozpuštěný v 500 ml vodky, bránit 2 týdny. Použijte jako obklad, až 2-3 krát denně, aby se aplikoval na hrudník pacienta.
 2. Dýně vaříme ve vodě, vmícháme vidličkou, v teplé formě položenou na gázu a připojíme k zamýšlené patologii. Postup v noci.
 3. Hníst čerstvý list lopuchu tak, že se rozsypá šťáva. Několik hodin kravatu k bolavému hrudníku. Strávit až 4-5 krát denně.

Byliny

Bylinná medicína také zmírňuje zánět, usnadňuje celkový stav pacienta. Při výběru účinných bylinných přípravků pro fibrocystickou mastopatii se doporučuje věnovat pozornost následujícím přírodním složkám: imortelle, sabelnik, nesmrtelnost, tuřín, palina. V omezeném množství, můžete použít rostlinné jedy, jako je jmelí, jarní, hemlock. Imunostimulační vlastnosti mají červený kartáč, aloe, echinacea.

Jaké je riziko fibrocystické mastopatie?

Cystická fibrózní mastopatie je benigní novotvar oblasti prsu. V případě neošetřené nebo nesprávně zvolené terapie se může nádor stát maligním. Takové onemocnění je pro pacienta smrtelně nebezpečné. K vyloučení komplikací před zahájením léčby provedou lékaři injekci, propíchnou, aby spolehlivě určili povahu patologie. Vláknitá mastopatie prsu je léčitelným onemocněním, hlavní věcí není zahájení patologického procesu.

Další informace o funkci prsu.

Fibrocystická mastopatie a těhotenství

Takový problém se vyskytuje zejména u ženy během kojení dítěte, vyvolává stagnaci mléka a exacerbaci infekčních procesů v mléčných žlázách. Fibrocystická mastopatie a těhotenství jsou kompatibilní, nesouvisejí. Je však lepší nezačínat patologii, jinak nádor roste, může se stát maligním. Proto lékaři převzali kontrolu nad touto nemocí budoucí matky.

Při přenášení plodu není cysticko-fibrózní mastopatie léčena konzervativními metodami, antibiotika jsou zvláště zakázána. Jinak můžete poškodit pouze zdraví nenarozeného dítěte. Pokud fibrocystická mastopatie postupuje po porodu, lékař doporučuje šetrnou léčbu s použitím receptů pro alternativní medicínu.

Přečtěte si také: mastopatie - příznaky, léčba a prevence onemocnění.

Video

Kategorie: