Příčiny střevní koliky u novorozenců nejsou zcela objasněny. Podle statistik se častěji s tímto onemocněním setkávají první narození chlapci. Úkolem rodičů v této situaci je zmírnit utrpení dítěte. K tomu můžete použít metody fyzikálních efektů, lékařských a lidových prostředků.

Masáž pro koliku

Mechanické vnější účinky na břicho dítěte jsou užitečné v tom, že umožňují efektivnější peristaltiku. Zvlněná kontrakce střevních stěn podporuje pohyb jejího obsahu do výstupu. Masáž od koliky u novorozenců by měla být prováděna s jistými kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. Na konci relace je nutné ohnout nohy novorozence na kolenou a zatlačit je do žaludku. Jako preventivní opatření se doporučuje provést masáž během několika minut po každém krmení.

Dieta pro koliku u novorozenců

Aby se zabránilo vážnému otoku u dětí, poradci HBG doporučují mámě, aby změnila příjem potravy ve směru snížení potravin, které způsobují koliku. Pravidelně se z denního menu vylučují luštěniny, zelenina, tučné maso a některé druhy ovoce. Je důležité říci, že dieta kojící matky s kolikou u novorozence se používá pouze v Rusku. Západní experti jsou toho názoru, že dieta ženy není spojena s výskytem koliky u dítěte.

Kolika lékařství pro novorozence

Pediatři doporučují užívání léků co možná jen zřídka. Mezi účinné léky:

 1. Espumizan. Emulze (Espumizan 40) nebo kapky (Espumizan L) pro koliku. Požadované množství léku je napsáno speciální lžičkou nebo víčkem. V případě koliky se espumizanu podává 25 kapek nebo jedna odměrka (v závislosti na lékové formě) před nebo po každém krmení.
 2. Simethicone. Lék pro novorozence se vyrábí ve formě suspenze. Jedna dávka Simethicone pro koliku je 10-15 kapek. Nástroj musí být použit před nebo po krmení.

V boji s kolikou pomůže dětem kapky BioGaia. Přispívají k tvorbě správné střevní mikroflóry od samého počátku vašeho dítěte. Jedná se o přírodní probiotikum nové generace s bakteriemi mléčného kvašení izolovanými z mateřského mléka. Kapky neobsahují laktózu, bílkoviny, lepek, konzervační látky.

Lidové léky na koliku u novorozence

Stojí za to zvážit, že národní recepty, jak se zbavit koliky, musí být kontrolovány z hlediska alergenicity. Několik osvědčených receptů:

 1. Koprová voda. Lžička semen kopru se nalije sklenicí vroucí vody a potom se 20 minut vaří ve vodní lázni. Poté, nápoj je ve věku pod víkem po dobu 45 minut, po kterém se filtruje a podává na dítě na 1 lžičku. třikrát denně.
 2. Infuze fenyklu. Lžička ovoce této rostliny musí být naplněna vroucí vodou, po které je kapalina ponechána pod víkem půl hodiny. Napjatý, chlazený prostředek je dáván novorozenci lžičkou několikrát denně.

Jak pomoci dítěti s kolickou senzorickou stimulací

Tento způsob nakládání s nadýmáním u novorozenců pomáhá vytvářet podmínky pro uvolňování přebytečných plynů. Během senzorické stimulace se svalová tkáň dítěte zmenšuje intenzivněji, což má pozitivní vliv na střevní motilitu. Odpověď na otázku, jak pomoci vašemu dítěti s kolikou, vyzývají rodiče:

 • položit dítě na bříško před krmením;
 • krmení dítěte na vyžádání;
 • dělat novorozence masáž.

Jak se vypořádat s vylučováním kolického plynu

Příznaky nadměrné tvorby plynu můžete eliminovat zahřátím břicha dítěte. Postup musí být proveden pomocí teplého pleny nebo solného ohřívače. Pokud tento způsob nakládání s kolikou nepomůže, použijte speciální odvzdušňovací trubku, která kromě svého přímého účelu také pomáhá vyrovnat se se zácpou u dětí. Použití tohoto jednoduchého zařízení je velmi jednoduché. Jak pomoci novorozenci s kolikou přes odvzdušňovací trubku:

 1. Položte dítě na záda a zvedněte nohy.
 2. Zaoblený konec zkumavky předmažte dětským krémem a vložte do řiti 2 cm.
 3. Kruhovým pohybem masírujte novorozence.
 4. Druhý konec zkumavky spusťte do libovolné nádoby.

Video: co dělat, když novorozenec má koliku

Recenze

Marina, 20 let

Když jsem se poprvé setkal s problémem nadýmání v mé dceři, naprosto jsem nevěděl, co dělat s kolikou v žaludku novorozenců. Později, pediatr vysvětlil všechno, poradil mi, abych dal své dceři třikrát denně Espumizan se silnou kolikou. Vlastně jsme byli s tímto lékem zachráněni během tohoto těžkého období.

Julia, 25 let

Podařilo se nám vyhnout se silné kolice v drobcích výsadbou. Musím říci, že postup je velmi obtížný, ale velmi užitečný. Jeho smyslem je, že dítě je v pozici, ve které jsou procesy emise a defektů plynu maximálně usnadněny. Můžu s jistotou říci, že se jedná o nejúčinnější způsob eliminace koliky.

Elena, 28 let

S těmito gazikovem trpěli více než měsíc. Snažili se všemi prostředky odstranit příčinu úzkosti novorozence, ale bezvýsledně. Na radu babičky se rozhodla zahřát bříško speciální lahví na slanou vodu. K mému překvapení, po 20 minutách od začátku procedury, mělo dítě těžké koliky a přestal plakat.

Kategorie: