Devátý měsíc muslimského kalendáře je jedním ze čtyř svatých měsíců roku. Muži a ženy v této době udržují přísný post Uraza, který je jedním z hlavních pilířů islámu. Hlavním rysem tohoto půstu je, že kvantitativní složení potravin není regulováno - vše je dovoleno jíst a důležitou roli hraje pouze doba jídla. Podívejme se, jak správně držet ženu najednou, takže dlouhodobá abstinence půjde na tělo dobře. Kromě duchovního očištění muslimové pořád postí, aby zlepšili tělo.

Proč udržovat Urazu v měsíci ramadánu

Půst v Urazu přispívá k odčinění hříchů, které byly spáchány během roku. Ramadán je 30 nebo 29 dnů (v závislosti na měsíčním měsíci) přísného půstu. Během tohoto období by muslimové měli věnovat čas darům, almužnám, reflexi, kontemplaci a všemožným dobrým skutkům. Hlavním úkolem každého věřícího však není pít vodu a jíst jídlo od úsvitu do soumraku. Na rozdíl od ortodoxního půstu (Ouspensky nebo Great), který zakazuje jíst maso, ryby, vejce a mléčné výrobky, je dovoleno jíst jakékoli jídlo mírně během Uraza.

Hlavní akce muslimů v ramadánu je modlitba. Před východem slunce, každý věřící produkuje niyat (úmysl) pozorovat Uraza, a pak bere jídlo 30 minut před svítáním a modlí se. Namaz během svatého měsíce se koná v mešitách, kde muslimové přicházejí se svými dětmi nebo doma s příbuznými a sousedy. Je-li věřící v měsíci ramadánu v jiných zeměpisných šířkách, pak podle Hanafiho madhhabu (učení) čte povinnou ranní modlitbu podle Mekkánského času.

Jak udržet ženu

Během Urazy je zakázáno, aby muslimské ženy, stejně jako muži, měly během dne intimní život a někteří věřící preferují sexuální kontakt během třiceti dnů rychle. Podle tradice, po západu slunce, věřící shromáždí ve velkých rodinách ochutnat jídla po denním rychle. Ženy vaří během dne, takže si mohou jídlo vyzkoušet při vaření. Muži jsou přísně zakázáni.

Jak jíst

V prvních dnech ramadánu trvá hladovění asi 20 hodin, takže imámové (muslimští kněží) doporučují jíst potraviny se spoustou vlákniny: oves, jáhly, ječmen, čočka, neleštěná rýže, celozrnná mouka, proso, luštěniny. Ranní menu muslimské ženy musí nutně sestávat z ovoce, bobulí, zeleniny, masa, ryb, chleba a mléčných výrobků.

Je lepší nekomplikovat menu s kulinářskými lahůdkami ramadánu a dávat přednost lehkým salátům, ochuceným jogurtem nebo rostlinným olejem. Takové jídlo nedráždí žaludek, zlepšuje trávení. Chcete-li usnadnit udržení rychle použitelných vývarů z libového hovězího masa, kuřete, chudých ryb nebo zeleniny. V ramadánu by se ženy měly vyvarovat smažených potravin, zcela je nahradit parou nebo gulášem. V procesu vaření je třeba vydávat následující produkty, které stimulují tvorbu kyseliny chlorovodíkové, dráždí žaludeční stěnu:

  • koření;
  • česnek;
  • cibule;
  • kmín;
  • koriandr;
  • hořčice

Na večeři se muslimům doporučuje, aby vařili nízkokalorické pokrmy a nesnažili se unést masem. Během dne, během Uraza, je zakázáno pít vodu, ale po západu slunce se doporučuje vypít 2 až 3 litry vody, aby se vyrovnala vodní bilance. Odborníci na výživu, v souladu s Urazou, naléhají na vyloučení sycených nápojů a nahrazují je přírodními šťávami, minerální vodou, bylinnými čaji.

Modlitba

Povinná modlitba pro všechny muslimy, kteří drží Urau je Namaz Tarawih. Její čas přichází po noční modlitbě Ishy a končí krátce před svítáním. Namaz Taravih je lepší číst spolu s jinými věřícími, ale pokud taková možnost neexistuje, je přípustné číst modlitbu individuálně. Islám je obecně náboženstvím, které uvítalo účast na kolektivních modlitbách, a mešita podporuje společenství, když se provádějí společné modlitby, které chválí Boha a proroka Muhammada při čtení Koránu.

Co nelze udělat - zákazy

Zákazy během období Uraza jsou rozděleny na přísné a nežádoucí. Přísné zákazy jsou přičítány činnostem, které porušují půst, a vyžadují povinnou náhradu za jeden den ramadánu 60 dní nepřetržitého půstu v jakémkoli jiném čase. Patří mezi ně: úmyslné stravování, zvracení a pohlavní styk. Také během léčby Urazou nemůžete užívat léky, tobolky, pilulky, dávat injekce, pít alkohol a kouřit. Nežádoucí účinky ramadánu, které vyžadují pouze doplnění (1 den hladovění za jedno porušení), zahrnují:

  1. Jíst zapomnětlivost.
  2. Nedobrovolné zvracení.
  3. Polknutí, co není lék nebo jídlo.
  4. Dotýkat se manžela, polibky, které nevedou k pohlavnímu styku.

V jakém věku dívky začínají rychle následovat?

Mějte post dívka začíná její většinu. Sexuální zralost muslimského dítěte dosahuje svých 15 let. Je povoleno dívkám pozorovat půst dříve, pokud přišla menstruace, nebo pokud mají vlastní přání. Pokud všechny výše uvedené známky chybí, pak by podle muslimských zvyklostí dívka neměla pozorovat půst.

Tipy pro začátečníky

Je těžké přeceňovat hodnotu 30denního půstu pro lidské zdraví. Dokonce i věda prokázala, že hladovění zbavuje lidské tělo nadměrné hmotnosti, soli, žluči, oxidovaných metabolických produktů, normalizuje dýchání. Zkušenost století ukazuje, že Uraza je nejúčinnější metodou, jak se zbavit různých chronických onemocnění: alergií, žlučových kamenů, osteochondrózy a migrén. Během půstu se posilují obranné mechanismy, imunitní systém je stimulován a proces stárnutí je zpožděn.

Začátečníci potřebují vědět, že tento měsíc eliminuje všechny druhy excesů a existují speciální pravidla pro konzumaci potravin a tekutin. Bezprostředně po západu slunce člověk postí jen lehké jídlo a pár hodin před svítáním - husté jídlo. Takové jídlo je považováno za zbožné, proto slouží k odpuštění hříchů. Při večerním jídle je žádoucí, aby byl přítomen mullah nebo osoba, která ví, že je Korán dobře, bude číst suras a mluvit o skutcích Pána. Během večerního rozbití a světských rozhovorů není zakázáno.

Je možné udržet nalačno těhotné a kojící ženy

Ženy v období po porodu nebo během menstruace toto pravidlo nedodržují - to potvrzuje i příslušná Sunna. Pokud jde o těhotné a kojící matky, mohou zcela nebo selektivně odmítnout rychle podle svého uvážení, zejména pokud se obávají o svůj zdravotní stav nebo o své dítě. Pokud jde o dokončení zmeškaného postu, žena činí takové rozhodnutí nezávisle.

Bez úplného odstranění

Někdy z nějakého nezávislého důvodu, žena nemá plné omývání, a půst již začal. Například, menstruace skončila v noci nebo tam byla manželská intimita, nebo pár spal přes ranní jídlo. To by ženě nemělo vadit, protože úplné odstranění a dodržování Urazy nejsou vzájemně propojeny. Rituální čistota je nutná pouze k provedení namazu.

Kdy jsou měsíční

Podle pravidel islámu, během menstruace, musí být Uraza v každém případě přerušena, bez ohledu na rodinný stav a věk. Modlitební modlitby nejsou prováděny, protože žena nemá rituální čistotu. Podle pravidel musí být zmeškané dny půstu na konci ramadánu naplněny jeden po druhém v řadě nebo rozděleny podle uvážení muslimské ženy. Ale žena nevymyslí zmeškané modlitby.

Co dělat, když je těžké udržet Urazu v teple

Když měsíc ramadánu padá na letní horko, je pro muslimy velmi těžké udržet se najednou, protože v horkých dnech se žízeň zvyšuje a odmítání vody může negativně ovlivnit lidské zdraví. Kromě toho je během 30-ti denního času zakázáno nejen pít, ale i vypláchnout ústa, protože kapky vody se mohou dostat do žaludku. V tomto případě islám poskytuje určitou úlevu těhotným ženám, dětem, cestujícím, starým lidem a vážně nemocným lidem.

Post jeden den nebo s přestávkami každý druhý den

Pokud se zjistí, že muslimská žena trpí vážnými onemocněními, například cukrovkou, pankreatitidou a jinými, pak si nemůže udržet právo každý den, ale každý druhý den. Půst není tolik abstinence od jídla a vody, jako podpora duchovního růstu, očištění myšlenek. Ale pokud si Urazu ženu u těchto nemocí, pak by měla jíst čerstvou syrovou zeleninu, ovoce, ořechy, ne přejídat, nehodit na jídlo na svátek lámání rychle Uraz-Bayram, když ramadán končí.

Video

Když žena drží Urazu poprvé, dlouho před nástupem ramadánu, musí se přizpůsobit skutečnosti, že se nejedná o hladovku, ale o velkou radostnou dovolenou, takže vznikne pocit zábavné události. Je třeba mít na paměti, že půstná osoba dostává ocenění, které během ramadánu mnohokrát zvyšuje všechny dobré skutky člověka. A za porušení Urazy bez platného důvodu muslimská žena bude muset zaplatit jistou částku potřebným a kompenzovat vynechaný den jakýmkoliv dnem postu. Podívejte se na video tipy pro ženy začínající udržet

Půst pro muslimské ženy a muže v roce 2022-2023

Ramadán je devátým měsícem muslimského kalendáře, jehož datum se každoročně mění. V roce 2022-2023 ji muslimové začínají držet 16. května a 15. června oslavují muslimští muži a ženy z celého světa největší svátek Uraz Bayram. V tento den dávají almužnu, vzpomínají na příbuzné a přátele, navštěvují hroby zemřelých příbuzných.

Rozvrh

Doba jídla před úsvitem (Sukhur) končí před začátkem ranního namazu (Fajr) za 10 minut. Na konci večera namaz (Maghrib), jeden by měl prolomit rychle, nejlépe s vodou a daty, mít předtím mluvený k Allahovi. Noční namaz je Isha, po kterém se provádí 20 rakaatů (cyklů) Tarawih namazu pro muže, následuje namaz Vitr.

Kategorie: