Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Rýma - často doprovází různé nemoci. To může být způsobeno jak normální hypotermií, SARS, tak závažnějšími příčinami. V situacích, kdy rýma neprojde dlouhou dobu, obvyklá léčba nepřinese pacientovi úlevu, na záchranu přijde rinocytogram. Jedná se o speciální studii, která identifikuje typ patogenu, umožňuje stanovit příčiny a předepsat účinnou léčbu.

Přehled rhinocytogramu

Vnitřní dutina nosu je pokryta sliznicí se zvláštním tajemstvím, které pomáhá odstraňovat prach a mikroorganismy zachycené v nose. Některé mikroby v určitém množství jsou obvykle stálí obyvatelé nosní sliznice. Zatímco člověk je zdravý, jeho imunita je inhibována zvýšením počtu mikroorganismů. Jakmile dojde k oslabení, začíná aktivní růst prostředí onemocnění. Zánět sliznic, poruchy funkce normálního fungování nosu, rýma - příznaky akutní rýmy.

Příčiny rýmy: snížení celkové imunity, vzdušné viry, akutní respirační infekce, alergické reakce. Rhinocytogram (nasocytogram) je mikrobiologické vyšetření stěr z nosního průchodu. Odhaduje se počet lymfocytů, erytrocytů, makrofágů, kvasinkových hub, neutrofilů, eozinofilů, leukocytů (bazofilů a dalších buněk), monocytů a buněk řasnatého epitelu. Pomáhá objasnit povahu onemocnění: infekční, alergické nebo vazomotorické.

Indikace pro analýzu

Lékaři předepisují studii mikroflóry nosní sliznice se stížnostmi pacienta na dlouhý (více než týdenní) výtok z nosu. Současně použité léky nedávají dobrý účinek. V tomto případě přesné pochopení povahy onemocnění a typu patogenu pomáhá vybrat účinnou a správnou léčbu a neúčinkovat náhodně s konvenčními vazokonstrikčními léčivy. Má smysl analyzovat a časté recidivy respiračních onemocnění.

Potřeba provádět rinocytogram se zvyšuje, pokud má pacient další stížnosti na pozadí těžké rýmy: časté kýchání, svědění nosních průchodů . Lékaři identifikují rizikovou skupinu - pacienty, kteří jsou náchylnější k komplikacím a rizikům. Jsou to malé děti, lidé s oslabeným imunitním systémem, diabetes mellitus a pacienti po operaci (zejména po transplantaci vnitřních orgánů).

Příprava na rhinocytogram

Chcete-li získat správné nasocytogramové výsledky, existuje řada požadavků, které byste měli dodržet, než si vezmete nátěr. Nejprve - neberte léky s antibiotiky po dobu 5 dnů před zákrokem. Bezprostředně před analýzou po dobu nejméně dvou hodin byste neměli používat antibakteriální kapky, sprej, mast na nos. Doporučuje se, abyste si umyl nos několik hodin před zákrokem (včetně roztoků s mořskou vodou), ne čistěte si zuby, nepijte jen čistou vodu. Pokud tato pravidla nebudou dodržena, může být výsledek zkreslený.

Provádění postupu

Sběr hlenu pro studii se provádí vatovým tamponem, který sestra vezme materiál z jedné a druhé nosní dírky. Doba manipulace je několik sekund. Pacient musí jen lehce naklonit hlavu dozadu. Proces je naprosto bezbolestný, anestézie není nutná ani pro malé děti. Vzorky pro analýzu se zkoušejí pod mikroskopem, část se umístí do speciální nádoby. Obsahuje živné médium, které podporuje růst mikroorganismů v materiálu.

V některých případech, kdy existuje podezření na zánět dutin, je nutná přesnější analýza. Materiál je hlubší, proces je řízen endoskopickou videokamerou. To bude vyžadovat lokální anestézii. Studie ukazuje složení mikroflóry, studuje její citlivost na antibiotika různých skupin, dělá přesnou diagnózu, aby předepsala správnou léčbu.

Indikátory norm

Dekódování rinocytogramu u dospělých se provádí ve srovnání s ukazateli považovanými za normu. Výsledky se liší v závislosti na věku osoby. Lékař bere v úvahu, že ne vždy odchylky od referenčních ukazatelů indikují přítomnost onemocnění. Pro správnou diagnózu je důležitý integrovaný přístup: s přihlédnutím ke stížnostem pacienta, pečlivému vyšetření odborníkem, použitému ošetření a jeho výsledkům a dalším faktorům. U ukazatelů normy:

Indikátor

Sazba pro dospělé

Norma pro děti

Lymfocyty

Ne více než 10%

Ne více než 5%

Bílé krvinky

Jednotlivé buňky

Jednotlivé buňky

Mikroflóra

Není identifikován

Není identifikován

Červené krvinky

Jednotlivé buňky

Jednotlivé buňky

Eosinofily

Ne více než 10%

Ne více než 10%

Neutrofily

Od 1 do 3%

Od 1 do 3%

Výsledky dekódování

Odchylky od normy různých ukazatelů indikují přítomnost onemocnění:

  • Zvýšení koncentrace lymfocytů je pozorováno u chronických, zanedbávaných infekčních zánětů nosní sliznice.
  • Zvýšení počtu eosinofilů je charakteristické pro alergickou povahu rinitidy nebo eozinofilní rýmy. V druhém případě mohou být detekovány polypy v nose, pacient si stěžuje na absenci úlevy od užívání antihistaminik.
  • Neutrofily v rhinocytogramu (více než 3%) indikují infekční rýmu způsobenou bakteriemi nebo viry. Charakterizuje se zvýšením akutní fáze onemocnění.
  • Erytrocyty ve významném množství indikují zvýšení permeability cévních stěn nosní sliznice, ke které dochází při chřipce nebo záškrtu.
  • Když je detekována mikroflóra (obvykle chybí), provede se studie typu mikroorganismů. V tomto případě je diagnostikována virová nebo bakteriální rýma.

Pokud dekódování rhinocytogramu u dětí nebo dospělých vykazuje normální stav a symptomy běžného nachlazení nezmizí, pak je to příznak vazomotorické, lékařské nebo jiné rýmy. Jsou způsobeny dlouhodobým užíváním vazokonstrikčních léků, hormonálními poruchami, anatomickými rysy nosních průchodů, zhoršenou vaskulární funkcí před stresem nebo specifickou reakcí na chlad. V tomto případě jsou pacienti zařazeni do dalších studií, aby objasnili diagnózu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: