Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Podle pravidel by měla být intramuskulární subkutánní injekce prováděna vyškoleným zdravotnickým pracovníkem. Existují případy, kdy není možné zavolat lékaře nebo navštívit nemocnici a musíte užívat léky. V takových situacích by každý měl vědět, jak dát výstřel do hýždí. Toto poznání nebude pro vás zátěží a může být užitečné v každém okamžiku. Když jste se naučili cenné tipy a triky od profesionálů v tomto oboru, můžete snadno pomoci potřebným a dokonce zachránit život člověka.

Příprava injekce

Před intramuskulární injekcí musí být provedeno několik přípravných postupů:

 1. První věc, kterou musíte důkladně umýt ruce s detergentem pod teplou vodou. Lékaři doporučují několikrát prát a opláchnout, aby se mikroby nedostaly na pokožku pacienta. Není-li možné tuto manipulaci provést, je povoleno použít antiseptickou látku.
 2. Horní část ampule s lékem otřete alkoholem nebo antiseptickou látkou: podmínky skladování přípravků nejsou vždy sterilní.
 3. Prstem jemně poklepejte na horní část lahvičky, aby se odstranil zbývající roztok.
 4. Pomocí ubrousku odlomte víčko (od sebe) na místě označeném tečkou nebo bílým pruhem, méně často - v ohybu. Otevřenou ampulku vložte do čisté misky nebo destičky.
 5. Vezměte injekční stříkačku, dodržujte pravidla sterility, otevřete obal: trhněte ze strany pístu, aniž byste se dotkli jehly.
 6. Vyjměte injekční stříkačku, vložte jehlu.
 7. Držte základnu jehly prsty, sejměte uzávěr a ponořte jej do ampule s roztokem.
 8. Odložte píst a vezměte si lék. Otáčením stříkačky nahoru, hladkým uvolňováním vzduchových bublinek, nasaďte na jehlu ochranný kryt.

V které části hýždí dát injekci

Nejvíce vzrušující otázkou po přípravě stříkačky je, jak dát výstřel do hýždí. Je zakázáno provádět injekce, neoznačující místo injekční jehly. Aby bylo možné správně provést injekci, je nutné s pomocí představivosti rozdělit hýždě na čtyři stejné části. Jehla by měla být vložena do čtverce, který je blíže k okraji. To je velmi důležité: pokud píchnete hýždě na jiné místo, pak mohou být takové následky:

 • poškození sedacího nervu;
 • záchvaty bolesti;
 • ztráta citlivosti kyčle;
 • svalová atrofie.

Technika intramuskulární injekce

Mnoho zdravotních sester obdivuje jejich schopnost provádět záběry rychle, bez bolesti. Tato dovednost je v průběhu let zdokonalována a přichází se zkušenostmi. Jak dát injekce do hýždí? Podle jednoduchých pokynů se každý může naučit, jak dávat injekce svým blízkým:

 1. V souladu s pravidly, v průběhu podávání léku, musí osoba zaujmout pozici na břiše, ale pokud se injekce provádí v extrémní situaci, naléhavě, pak ji můžete postavit.
 2. Před zahájením zákroku otestujte hýždě, abyste vyloučili přítomnost tuleňů z předchozích injekcí. Nemůžete se tam píchnout: pocity budou velmi bolestivé a léčivý roztok bude obtížný rozptýlit se do tkání v důsledku takové překážky.
 3. Místo otřete alkoholovým tampónem. Prostor pro vložení jehly je dezinfikován a přechází z mezivrstvy na okraj. Nemělo by se to otírat úsilím. Dezinfikovaná oblast musí být zcela suchá.
 4. Položením ruky na hýždě a tím omezením čtverce pro injekci se jehla rychle, ale hluboce zasune, takže několik milimetrů zůstane od základny k pokožce.
 5. Je třeba trochu přetáhnout ventil směrem k sobě, abyste se ujistili, že se jehla nedostala do nádoby. Pokud stříkačka zachytí krev, injekce by měla být bodnuta a najít jiné místo.
 6. Stiskem pístu stříkačky vstříkněte lék. Roztok musí být injikován velmi pomalu. V opačném případě dojde k odtržení tkání a vzniku hematomu (modřiny) a bolestivých hrbolů. Mohou se rozpustit po velmi dlouhou dobu.
 7. Poté si jehlu nasaďte, místo vpichu injekce otřete alkoholovým tampónem, přidržte, dokud se krev nedráždí.

Jak podat injekci dítěti

Aby nedošlo k vystrašení dítěte bolestivým zákrokem a aby nezanechaly negativní dojem z injekcí po zbytek života, pediatrie sdílí několik triků o tom, jak aplikovat dítě do zadku. Pravidla pro intramuskulární podávání léčiv:

 1. Před zasunutím jehly dvěma prsty natáhněte kůži. Utáhněte tkáň, vstříkněte. Tak dítě nebude cítit bolest.
 2. Manévr může sloužit jako plácnutí papeže a rychlé zavedení jehly. Když je ruka na hýždě dítěte, ovládáte stupeň svalového napětí. Pokud člověk narazí nahoru, pak je tento okamžik nebezpečný pro vstup jehly: injekce bude bolestivější.

Bezpečnostní pravidla

Jak píchnout injekce do hýždí, už víte. Existuje další důležitý bod: na konci postupu musí být všechny odpadní materiály zlikvidovány. V nemocnici jsou speciální boxy, kde se s rukavicemi, jehlami a ubrousky zachází s dezinfekčním prostředkem a pak se zničí. Doma se doporučuje porušit integritu jehly. Pak je nutné ji uzavřít ochranným uzávěrem a odložit ji stříkačkou, vatou a zbytky ampule tak, aby se k nim nedostaly malé děti.

Video tutoriály: jak udělat výstřel v hýždě

Výběr videí o tom, jak vpichovat injekce do hýždí, bude užitečný pro všechny bez výjimky. První video bude zajímavé tím, že žena řekne, jak se naučit, jak udělat intramuskulární injekci. Podívejte se na video a hodnotná doporučení. Naučíte se aplikovat intramuskulárně. Druhé video pomůže těm, kteří nemají možnost přijmout pomoc zdravotnického pracovníka nebo milovaného člověka. Dívka vám ukáže, jak rychle a bezbolestně udělat injekci. Ve videu uvidíte, jak držet injekční stříkačku tak, aby bylo vhodné tento lék do svalu pohodlně píchnout.

Intramuskulární injekční algoritmus

Jak se píchnout

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: