Je-li na hlavě nalezena houba (u chlupaté hlavy), léčba by měla být zahájena podrobnou diagnózou onemocnění, stanovením patogenního infekčního agens. Symptomy přinášejí nejen vnitřní nepohodlí, ale také se stávají hlavní příčinou komplexu méněcennosti, vnitřní nejistoty, estetické vady. Mykolog, dermatolog, úspěšně léčí plísňové nemoci pokožky hlavy, hlavní je včas přijít na individuální konzultaci.

Co je to houba na hlavě

Jedná se o infekční onemocnění způsobené zvýšenou aktivitou patogenní houby, která se při absenci včasné konzervativní léčby stává hlavní příčinou vypadávání vlasů. Plaky, které jsou lokalizovány v pokožce hlavy, se stávají ložisky patologie, ale také je možný výskyt hnisavých krust. Doporučuje se bojovat se zaměřením lézí konzervativními metodami za účasti lokálních antifungálních činidel při dodržení osobní hygieny.

Příčiny

Škodlivá houba na pokožce hlavy může být vyvolána slabou imunitou, neschopností těla chránit se před patogenní aktivitou a poškozujícími účinky houbových sporů na pokožku. K tomu, aby se nakazili patogeny z prostředí a seznam faktorů, které k tomu přispívají, je uveden níže:

 • nepříznivé podmínky prostředí;
 • dlouhý průběh somatických onemocnění;
 • stavy imunodeficience;
 • přítomnost špatných návyků;
 • používání kartáčů na vlasy a jiných výrobků osobní péče;
 • dlouhotrvající stres, šok.

Příznaky

Mykóza pokožky hlavy začíná viditelným odlupováním kůže, zatímco pacient trpí silným svěděním, nezávisle sonduje výrazné plaky ve vlasech. Pokud se na kůži tvoří kůry, jedná se o jeden z prvních příznaků plísňové léze a je možné zjistit specifický typ patogenního mikroorganismu výhradně pod mikroskopem, který prošel příslušnými testy. Houba na vlasech má následující výrazné příznaky, náchylné k opakování:

 • problémy se suchými a křehkými vlasy;
 • poranění folikulární zóny;
 • centra vypadávání vlasů;
 • černé tečky na základně folikulů;
 • tvorba hnisavých krust;
 • svědění a pálení s zarudnutím kůže hlavy;
 • nadměrné lupy.

Bílé skvrny

To je hlavní znamení toho, že houba na hlavě „narazí“. Hlavní příčinou zánětu v pozadí všech výše uvedených provokujících faktorů je pronikání spór plísní do dermis z prostředí, které postupně ničí jeho strukturu. Za prvé, kůže se odlupuje, pak vlasy vypadnou lézemi, zatímco přítomnost bílých skvrn (lupů) je možná. Skvrny mají zaoblený tvar, malou velikost a jasně definované okraje, svědění a dodávají vnitřní nepohodlí.

Mít dítě

Pokud se v dětském věku objeví na pokožce hlavy bubliny, je možné, že se jedná o první projevy patogenní houby, které jsou náchylné k relapsům. Postupem času prasknou a v jejich místě se vytvoří kůrky, které jsou spojeny do rozsáhlých ložisek patologie s viditelným ztenčením vlasů. Chcete-li zjistit příčinu svědění může pouze informovaný specialista, na základě výsledků předaných diagnózy. Pro zmírnění celkového stavu je nutná včasná léčba, zatímco použití povrchových metod konzervativní terapie je vyloučeno. Příznaky jsou:

 • těžké svědění hlavy;
 • přítomnost bílé a růžové kůry na dermis;
 • znatelné lupy po umytí hlavy;
 • výrazná ložiska alopecie;
 • zvýšená nervozita.

Plísňové nemoci

Aby se nemoc nestala chronickou, je nutné včas stanovit diagnózu a určit hlavní infekční agens klinickým způsobem. V závislosti na etiologii patologického procesu lékaři rozlišují následující typy onemocnění, které mají být léčeny za účasti antifungálních léčiv. To je:

 1. Trichophytosis (kožní onemocnění). Onemocnění se vyvíjí ve věku 3 - 12 let a je doprovázeno výskytem výrazných plešatých skvrn. Inkubační doba trvá až 2 měsíce, je zde hluboká léze dermis.
 2. Mikrosporóza (mikrosporie). Symptomatologie je podobná výše popsané diagnóze, nicméně vytvořené oblasti malé patologie mají výrazný zaoblený tvar s ostrými obrysy.
 3. Favus (strup). Foci patologie se liší barvou, doprovázenou tvorbou kůry nažloutlého odstínu s odsazením ve středu, kde rostou vlasy.
 4. Seboroická dermatitida. Horní vrstva epidermis mění strukturu, viditelný peeling a převládají známky hyperémie. Houba způsobuje svědění hlavy, zvyšuje podrážděnost pacienta.

Diagnostika

Pokud máte podezření na patogenní houbu, lékaři nejprve prozkoumají pokožku hlavy, učiní domnělou diagnózu. Další klinická vyšetření k identifikaci etiologie patologického procesu v nemocnici jsou:

 • mikroskopické vyšetření zlomených vlasů pod dřevěnou lampou;
 • vzorky šupinaté kůže;
 • bakteriologické plodiny;
 • analýzy kultury.

Jak se léčit

Mykóza pokožky hlavy je obtížné vyléčit antibiotiky, lékaři doporučují antifungální léky topicky i orálně. Kromě toho, pro mytí hlavy, můžete použít léčivé odvarů, které snižují zánět, zmírňují nepříjemné svědění. Další doporučení dermatologů jsou uvedena níže:

 • je nutné odmítnout mastné, slané a smažené potraviny, což vytváří příznivé podmínky pro rozvoj patogenní flóry;
 • je nutné oddělit produkty osobní hygieny nakaženého pacienta, protože náhodou mohou být použity zdravými lidmi;
 • Po umytí vlasů se doporučuje použít ochranné prostředky, které tvoří ochranný film, což snižuje riziko opakování.

Antifungální léky

Léčiva pro interní použití působí systémově, zvenčí vyhubí patogenní flóru. Před nákupem léků, musíte konzultovat s dermatologem, vyloučit kontraindikace a vývoj vedlejších účinků. Zde jsou účinné a spolehlivé farmakologické pozice:

 1. Lék Griseofulvin je dostupný ve formě tablet a dospělý pacient může užívat až 8 tablet denně během týdne. Poté se sníží denní dávka, režim intenzivní péče se upraví individuálně. U dětí je jedna dávka zvolena na základě převažující tělesné hmotnosti.
 2. Clotrimazol. Tento antifungální lék má několik forem uvolňování, ale pilulky mají systémový účinek. Za den se doporučuje použít 1 pilulku pro tři přístupy po dobu 7–10 dnů. V budoucnu je léčebný režim individuálně upraven.

Mast

Pomocí externích prostředků je možné urychlit regeneraci tkání zapojených do patologického procesu. Tato forma uvolňování antifungálních léků má méně kontraindikací a aktivní složky působí lokálně - konkrétně zaměření patologie. Zde jsou testované pozice:

 1. Ketokonazol. Masť eliminuje svědění a otok, odstraňuje viditelné známky zánětlivého procesu. Aplikujte na léze patologie vyžaduje tenkou vrstvu, postup opakujte až 3-5 krát denně.
 2. Betamethason. Mast má antipruritické, protizánětlivé, regenerační vlastnosti, určené k externímu použití při absenci lékařských kontraindikací.

Protiplísňové šampony

Významnou popularitu mají také takové léky s plísněmi, které se navíc stávají důležitou součástí preventivních opatření. Jsou-li na hlavě výrazná ložiska patologie, jedná se o šampony s antifungálním účinkem, které by měly být použity bez selhání (v lékárnách takové léky nejsou levné, ale výsledek stojí za to):

 1. Mykozorální Odstraňuje svědění, zarudnutí, loupání, výrazné známky zánětu. Zároveň normalizuje tvorbu kožního mazu, snižuje ložiska patologie, eliminuje příznaky mykóz, aktivitu dermatofytů. Doporučuje se používat šampon 2 až 3 krát týdně, ne více.
 2. Nizoral To je výborný prostředek pro seboroický ekzém, který má několik forem uvolnění. Šampon nejprve utřete hlavu, nechte několik minut, a pak opláchněte tekoucí vodou. Tento postup by měl být přednostně prováděn 2-3 krát týdně před úplným vymizením nepříjemných symptomů.

Léčba lidových prostředků

Metody alternativní medicíny nejsou v praxi méně účinné, ale musí být používány společně s antifungálními léky dovnitř a ven. Při absenci individuální intolerance na rostlinné složky jsou zde spolehlivé recepty, pokud se náhle objevila patogenní houba na hlavě:

 1. Není-li alergie na olej, je nutné aplikovat na povrch hlavy lopatku nebo ricinový olejový základ, nevymývat směs po dobu 15–20 minut. Opláchněte vlasy octem ve zředěné formě (v poměru 1: 1).
 2. Ve stejném poměru sekat česnek a cibuli, smíchat antiseptické složení, přinést do homogenity. Vmasírujte do pokožky hlavy, pečlivě zpracovejte léze patologie, nemyjte 15 - 20 minut.

Prevence

Aby se zabránilo expozici patogenní houbě, musí člověk dodržovat základní pravidla prevence. Takže:

 • vyhnout se kontaktu s hygienickými výrobky jiných lidí;
 • posilovat imunitní systém pomocí vitamínů;
 • nedotýkají se bezdomovců;
 • vyloučit kontakt s infikovanou osobou;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny.

Foto

Video

Kategorie: