Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Jsou chvíle, kdy všechno kolem rozzuří, nic nepřináší radost, uspokojení. Lidé, kteří jsou v bezprostředním okolí, začnou trpět vašimi náhlými duševními zhrouceními. To vše může doprovázet dlouhotrvající deprese a beznadějné poruchy nervového systému. Co je to nervové zhroucení, zná víceméně každý člověk, protože každý se vyrovnává se stresem. Málokdo však chápe, čím je to plné a jak se s tím vypořádat.

Co je to nervové zhroucení a jak se projevuje

Nervové zhroucení je ve své podstatě reakcí organismu unaveného častými stresy.Člověk se v této době stává neschopným se adekvátně vžít do konkrétní situace, okolnosti kolem začínají vyvíjet tlak jak z emocionálního, tak z fyzického hlediska, kontrola nad svými pocity, situace se ztrácí. Při nervovém zhroucení dochází k obrovskému stresu, nervovému vyčerpání, fyzické únavě.

Pokud se to konkrétnímu člověku často stává, pak byste se měli postarat o svůj psycho-emocionální stav, naplánovat si konzultaci s psychologem a začít brát léky. Ale na druhou stranu je taková reakce v podobě psychických zhroucení protektivní, kterou naše tělo využívá při neustálých stresových situacích.

Příznaky a znaky

Projev nervového napětí může být vyjádřen ve fyzické kondici, pohodě, chování a také emocionální. Mezi fyzické projevy nervového zhroucení patří:

 • Nespavost nebo ospalost
 • Zácpa nebo průjem
 • Potíže s dýcháním
 • Silné bolesti hlavy
 • Mezery paměti
 • Snížená chuť na sex
 • Věčně unavený, horečka
 • Nepravidelnost menstruačního cyklu
 • Úzkostné pocity, které jsou doprovázeny záchvaty paniky
 • Žádné jídlo

Stav chování:

 1. Nevhodné chování.
 2. Ostrá změna nálady.
 3. Náhlé záchvaty vzteku.

Emocionální:

 • Dlouhá deprese.
 • Úzkost, úzkost, paranoia.
 • Přílišná sentimentalita, pocit viny.
 • Práce a život kolem úplně přestává zajímat.
 • Vzrůstající potřeba drog, alkoholu.
 • Sebevražedné myšlenky.

Níže si prohlédněte pomocného video průvodce, který přehledně vypráví o některých poruchách nervového systému, známkách lidských duševních poruch, příčinách úzkostné neurózy, emoční a nervové přepracovanosti a léčebných metodách. Video vám také pomůže naučit se, jak jednat v situaci nervového zhroucení vašeho blízkého nebo příbuzného:-

Úzkostně-depresivní poruchy a neurózy

Příčiny nervového zhroucení

Hlavní příčinou jakéhokoli nervového zhroucení je neustálý stres. V jeden z těchto stresujících dnů to nervový systém prostě nevydrží, zvýšený pocit úzkosti (úzkostná neuróza) začíná a končí vážným nervovým zhroucením.Úzkostné neurózy lze klasifikovat následovně:

 • fobie;
 • posttraumatická deprese;
 • panika;
 • obecná úzkostná porucha.

Existují i jiné příčiny nervových poruch, například:

 • relaps v důsledku dlouhodobého užívání některých léků, které ovlivňují lidskou psychiku;
 • se zneužíváním alkoholu nebo jakýchkoli sedativních drog;
 • špatné vzpomínky;
 • dlouhodobý stres, nemoc atd.

Dospělý

Dospělí jsou nejvíce náchylní k nervovým zhroucení, protože každý den čelí stresovým situacím, zažívají určité negativní události, snaží se řešit neřešitelné situace. Každý například zná situaci: v práci člověk nestíhá termíny, plnění úkolů a negativní pocity si pak přenáší do vztahů s blízkými.Zde jsou některé běžné příčiny celkového nervového zhroucení:

 1. Neočekávaná katastrofická událost.
 2. Těžký rozchod s milovanou osobou nebo rozvod.
 3. Vážně zraněný.
 4. Dlouhé události, které rozrušují (nemoc, práce, rodinné problémy).
 5. Negativní ekonomické a politické situace.
 6. Porušení každodenní rutiny.

U dětí a dospívajících

U dětí je výskyt nervových poruch způsoben globálními událostmi v životě spojenými s blízkými nebo situacemi, na které nervový systém mladého křehkého organismu ještě není připraven. Často proto dochází k psychickému zhroucení. Zde jsou konkrétní příčiny a situace, které mohou vést k nervovým zhroucení u dětí různého věku:

 1. Rozzlobený pes se vrhl na miminko, v důsledku čehož dostalo silný strach, začalo koktat.
 2. Matka, která nutí dvouleté dítě jíst to, co nevydrží, ale jí násilím, může vyvolat anorexii a odpor k jídlu obecně.
 3. Rozvod rodičů a následný právní příběh o tom, s kým děti skončí.
 4. Problémy ve škole: studium, vztahy se spolužáky, učitelé.
 5. První nešťastná láska jako teenager.

Hlavní příčinou duševních poruch u dětí je nesprávná výchova. Faktem je, že rodiče zřídka chápou všechny mentální, fyziologické, věkové charakteristiky svého dítěte, ne vždy se to snaží správně zjistit, projevují lhostejnost k důvodům určitých činů dětí. Výsledkem je, že nervové zhroucení dítěte na sebe nenechá dlouho čekat.

Ženy v těhotenství

Vzhledem k obrovským změnám v těle těhotných žen nejsou nervové vypětí, zhroucení a zhroucení vzácným případem.Důvodem může být jakákoli bezvýznamná situace, maličkost, které by žena dříve nevěnovala pozornost. Doslova všechno začne zlobit. Hormony ve významném množství, které tělo produkuje, aby zajistilo normální fungování plodu v děloze, prostě nedávají klidný život. Takhle to jde:

 1. V prvních týdnech se aktivně produkuje gonadotropin, jehož koncentrace dosahuje vrcholu, vyvolává nevolnost, dráždí nervový systém žen, vede ke zhroucení.
 2. V budoucnu dochází k aktivní produkci progesteronu, který je zodpovědný za normální podmínky těhotenství a vede ke zvýšené únavě.
 3. Produkce estriolu probíhá neustále během těhotenství, tento hormon aktivně ovlivňuje emoce těhotné ženy a činí ji citlivou na vnější faktory.

Jaké je nebezpečí nervového zhroucení: možné následky

Nervové zhroucení se jen tak neobejde bez následků na lidském zdraví, vždy se projeví. Často to mohou být:

 • těžká gastritida,
 • diabetes,
 • anorexie,
 • hluboká deprese,
 • sexuální poruchy atd.

Nejnebezpečnějším důsledkem pro člověka, který utrpěl nervové vypětí, zhroucení, je sebevražda, fyzické útoky na jiné blízké nebo cizí osoby. Ženy (30-40 let) jsou zařazeny do skupiny se zvýšeným rizikem a sklonem k nervovým poruchám, protože jsou více emocionálně závislé.

Způsoby, jak léčit nervové zhroucení doma

Pokud váš blízký nebo vy sami začnete pociťovat podobné příznaky zhroucení, blížícího se psychickému přepětí, vidíte, že jste doslova na pokraji, zkuste udělat pár preventivních kroků, akcí.Nejdůležitější je odvést pozornost od obvyklého běhu věcí, každodenního života, například:

 • Vytáhněte sebe nebo tohoto člověka z prostředí, ve kterém je neustále ponořen a je vystaven intenzivnímu stresu. Dobrým všelékem by byla dovolená, alespoň bez cestování, dát si příležitost vyspat se, odpočinout si od práce.
 • Cestování je skvělá možnost, jak se vyhnout duševnímu zhroucení změnou činností a získáním pozitivních emocí.
 • Nepropadejte melancholii, zvláště pokud jste žena, přestaňte se libovat v sebelítosti, zažeňte všechny špatné myšlenky, které způsobují zhroucení.
 • Vyjděte ze svého obvyklého prostředí (domov, kancelář) a zvedněte hlavu, vdechněte vzduch zhluboka do plic, užívejte si přírodu kolem sebe, odpojte se od těžkých myšlenek.

Léčba: prášky, injekce

V pokročilých případech je lékařský zásah prostě nepostradatelný. Je nutné absolvovat speciální léčbu, která by neměla trvat přesně stanovený počet dní. Proto je důležité, aby lékař v nemocnici pečlivě sledoval proces lékařského ošetření duševního zhroucení. Zpravidla se předepisují tyto léky:

 1. Antidepresivum, které léčí depresivní stav člověka. Je důležité vědět, že ne každou depresi lze tímto způsobem léčit, v některých situacích je to kontraindikováno.
 2. Lék ke zmírnění pocitů neustálé úzkosti (anxiolytikum).
 3. K léčbě vážné nervové poruchy je zapotřebí antipsychotický lék. Aby byl důvod k jeho jmenování, je nutné podstoupit kvalitativní vyšetření.
 4. Léky na stabilizaci a obnovení nálady.
 5. Vitamíny pro obnovu buněk nervové tkáně.

Lidové prostředky

Léčba nervových poruch lidovými metodami zahrnuje užívání sedativních bylinných odvarů, tinktur. Nejoblíbenějším sedativem na tento neduh je mateřídouška. Naši prarodiče ji odnepaměti vždy připravovali takto: sklenice suché trávy se zalije vařící vodou a vylouhuje a pak se pije třikrát denně. Ale další lidové léky na duševní poruchy:

 • Kořen kozlíku lékařského se zalije vodkou a louhuje se dva týdny. Pijí ho před spaním, každý 100 gramů.
 • V dávných dobách byli psychicky nevyrovnaní lidé najednou polití kýblem studené vody a nuceni běžet, zvláště v zimě to bylo účinné. Z vědeckého hlediska je to zcela adekvátní situace pro poruchy, protože studená voda působí na svaly a způsobuje jejich kontrakci.Takto se aktivují cévy, krev cirkuluje rychleji a člověk se stává adekvátním, správně analyzuje situaci.

Na kterého lékaře se obrátit

Na většinu nervových poruch, které vyžadují diagnózu a léčbu, se specializuje psychiatr, psychoterapeut nebo psycholog (v závislosti na závažnosti stavu). V mnoha případech stačí obyčejný rozhovor s psychologem. Recepce nutně obsahuje doporučení, rady.

V případě potřeby může tento lékař kromě sezení konverzačního charakteru navíc předepsat léky, které pomohou rychle zmírnit depresivní stav a podpoří pacientovu psychiku. Pokud je to naléhavě potřeba, psycholog zapojí další kolegy z lékařské praxe, např. psychoterapeuty atd.

Nervová porucha, i když v lékařské praxi nemá výraz, způsobuje velmi závažná onemocnění.Je nebezpečné na to nereagovat. V jednoduchých situacích a formách tohoto psychického stavu se člověk dokáže s problémem vyrovnat sám. V situaci blízké duševní poruše byste neměli zanedbávat své zdraví. Pečlivě sledujte stav svého nervového systému, pomozte sobě i lidem včas!

Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: