Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Klinické dekódování analýzy stěr pro flóru je jednou z nejvíce dostupných a informativních diagnostických metod. Pro objasnění diagnózy urogenitálních patologií se zkoumá biomateriál odebraný z genitálního traktu pacienta. Odchylky v jakýchkoli ukazatelích indikují onemocnění, ale pro správné předepsání lékařského ošetření by měl lékař rozluštit stěr pro flóru.

Když potřebujete udělat stěr na flóře

Dekódování analýzy biomateriálu se zpravidla provádí během preventivních prohlídek. Pokud má pacient následující příznaky, musí se užívat urogenitální tampon na flóře:

 • výtok neobvyklé barvy (červená, růžová, žlutá) z genitálního traktu;
 • bolest v břiše během pohlavního styku;
 • pocit svědění, pálení genitálií;
 • výskyt vyrážky, zarudnutí genitálií;
 • nepříjemný zápach výboje.

Co je dekódování šmouh

Dekódování urogenitálního nátěru je analýzou biomateriálu, který byl získán během inspekčního postupu. Tato studie vám umožní přesně určit bakteriologické složení mikroflóry pochvy, močové trubice, cervikálního kanálu. Otisk pomůže zjistit příčiny možných onemocnění, diagnostikovat celkový stav urogenitálního systému. Při rozluštění studie biomateriálů je třeba zvážit jednotlivé charakteristiky:

 • přítomnost chronických onemocnění ledvin, jater;
 • věk;
 • přítomnost patologií genitourinárního systému;
 • dlouhodobá léčba drogami.

Jak analyzovat

Muži předtím, než vezmou vzorek, aby rozluštili jeho analýzu, jsou povzbuzováni k tomu, aby opustili sex. U žen může být užito biomateriálu pro stanovení složení mikroflóry bez ohledu na den menstruačního cyklu (s výjimkou dnů skutečného krvácení). Kromě toho byste měli jeden den před manipulací opustit pohlavní styk a přestat používat:

 • vaginální čípky;
 • maziva;
 • vaginální tablety;
 • intimní hygienické gely;
 • douching.

Biomateriál pro výzkum je zpravidla prováděn gynekologem nebo urologem při zkoumání na poliklinice. Procedura pro stěr je bezbolestná, ale může přinést trochu nepohodlí. U žen drží lékař speciální stěrku na jedno použití na třech místech: vaginální sliznici, krční kanál a močovou trubici. Pro muže, lékař vloží sondu do uretry a několikrát točí kolem osy.

Norma

Interpretace gynekologického nátěru ukazuje přítomnost a počet leukocytů, epitelu, infekčních patologických agens. Seznamte se s normou analýzy pro ženy:

Indikátory

Urethra

Vagine

Cervikální (krční) kanál

Bílé krvinky

0-5

0-10

0-5

Epithelium

5-10

5-10

5-10

Mucus

chybějící nebo malé množství

přijatelné malé množství

přijatelné malé množství

Gonococci

-

-

-

Trichomonas

-

-

-

Houby rodu Candida (kvasinková bakterie)

-

-

-

Mikroflóra

-

velké množství laktobacilů nebo tyčinek

-

Klíčové buňky

-

-

-

Rozluštění stěr pro flóru u žen

Zvýšení počtu epitelu a leukocytů v uretry indikuje zánětlivý proces (uretritida), urolitiázu, mechanické poškození uretry. Přítomnost Trichomonas, gonokoků označuje specifickou uretritidu. Nadměrný hlen je detekován v důsledku porušení postupu pro odebrání materiálu nebo pacient nerespektuje pravidla intimní hygieny. Kromě toho mnoho bílých krvinek hovoří o kolpitidě, vulvovaginitidě, vaginitidě nebo infekcích pohlavních orgánů.

Nadbytečné buněčné epiteliální buňky jsou také známkou zánětlivého procesu. Mírné zvýšení tohoto ukazatele je fyziologická norma se zvýšením koncentrace hormonu estrogen v některých dnech menstruačního cyklu. U žen během menopauzy je někdy pozorován pokles počtu epiteliálních buněk. Mikroflora vaginální sliznice by měla být reprezentována bifidobakteriemi, laktobacily.

Smíšená mikroflóra vaginální sliznice se vyskytuje u dívek mladších 14 let, u žen v období po porodu nebo v menopauze. Kromě toho označuje následující stavy:

 • ovariální hyperfunkce;
 • cervicitis;
 • kapavka;
 • bakteriální vaginóza;
 • kandidóza;
 • dysbakterióza;
 • zánětlivá onemocnění pánevních orgánů;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • vaginální dysbióza;
 • menstruační krvácení.

Cokobacilární bakterie ukazují na nerovnováhu ve vaginální mikroflóře, ve které převažují kokky a bacily. Mluví o pohlavně přenosné infekci nebo vaginóze. Cocci jsou často příčinou zánětu močové trubice, vagíny. Přítomnost klíčových buněk označuje gardnerelleze, skrytý průběh patologických procesů v pánevních orgánech.

Analýza čistoty čistoty

V některých případech gynekolog předepíše test stěr, aby se určila čistota vagíny. Tato studie odhaluje složení mikroflóry sliznice genitálií, přítomnost abnormalit a možných infekčních onemocnění. Existují čtyři celkové úrovně vaginální čistoty:

 1. První stupeň Obsah leukocytů v nátěru nepřesahuje přípustné normy. Flóru představují především velké množství Doderleinových tyčinek, buněk deskvamovaného epitelu a hlenu.
 2. Druhý stupeň Přítomnost leukocytů v normálním rozmezí, epitelu a hlenu v mírném množství. Je povoleno malé množství koků, hub Candida a laktobacilů.
 3. Třetí stupeň Zkouška šmouhy odhalila mnoho epiteliálních buněk a hlenu. Existuje jen málo prospěšných laktobacilů, dochází k významnému zvýšení počtu hub Candida a patogenních mikrobů.
 4. Čtvrtý stupeň Obsah leukocytů s tímto stupněm je značně překročen, existuje mnoho patogenních bakterií, které způsobují pohlavní choroby. Chybí Doderleyn hole. Epitel a hlen jsou přítomny ve velkém množství.

Pouze první a druhý stupeň jsou považovány za normální. Třetí, čtvrtý signál výrazných infekčních procesů genitálního traktu, které vyžadují okamžitou antibiotickou terapii a další výzkum k odhalení možných komorbidit pánevních orgánů (zánět přívěsků, endometrióza atd.).

V těhotenství otřete flóru

Během těhotenství se třikrát provádí zkouška stěr pro flóru, během standardních vyšetření a vyšetření: při registraci v prvních měsících těhotenství, ve třicátém týdnu a před očekávaným datem narození. Studie je zaměřena na prevenci onemocnění sexuální sféry, která může komplikovat proces porodu nebo způsobit infekce u novorozence.

Normální rychlost stárnutí těhotné ženy se může lišit od míry malého kvantitativního složení mikroflóry. Během gestace se počet Doderleinových tyčinek zvyšuje několikrát, což je způsobeno potřebou udržovat kyselé prostředí, které je škodlivé pro patogenní bakterie. Kromě toho obsah epiteliálních buněk od té doby významně vzrůstá v období porodu akumulují glykogen, nutný pro výživu laktobacilů.

Norma u mužů

Roztroušená flóra mužů se zkoumá pro obsah epitelu, leukocytů, přítomnost hlenu, patogenní mikroflóru. Pro diagnostiku se používá pouze výtok z otvoru uretry. Normální indikátory pro dekódování analýzy jsou uvedeny v tabulce:

Indikátory

Urethra

Bílé krvinky

0-5

Epithelium

5-10

Mucus

přítomen s mírou

Cocci

jeden

Houby kvasinek

chybí

Gonococci

chybí

Trichomonas

chybí

Rozluštění stěr na flóře u mužů

Odchylky od normálních ukazatelů při dešifrování analýzy ukazují na přítomnost patologického procesu. Se zvýšením hladiny leukocytů se předpokládá následující onemocnění:

 • nespecifická nebo specifická uretritida;
 • prostatitis (zánět prostaty);
 • urolitiáza;
 • přítomnost benigních a maligních neoplazmat;
 • zúžení močové trubice.

Zvýšení počtu plochých epiteliálních buněk indikuje především urolitiázu a hlen svědčí o pomalé prostatitidě. Detekce při dekódování koksů biomateriálů více než 4-5 v zorném poli indikuje přítomnost akutního zánětu uretry. Pokud studie odhalila červené krvinky, je možné přítomnost mechanického poškození uretry.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: