Problém tvorby trhlin na kůži rukou se rozšířil. Za prvé, epidermis se stává suchou a hrubozrnnou, po které se na ní objevují malé praskliny, které se po čase hojí nezávisle. V některých vážnějších případech se však na lidském epidermu objevují relativně hluboké rány, což způsobuje mnoho nepříjemností a pomalu se hojí. Popraskaná kůže na prstech, podložkách a dokonce i membránách. Bez ohledu na to, kde se rány objevily a jaká je jejich velikost, je nezbytné se zabývat léčbou kůže.

Proč praskliny kůže

Vzhledem rukou je možné říci hodně o člověku - o jeho zvycích, věku, zdravotním stavu, životním stylu. Co je však důvodem pro popraskání kůže na prstech? Každý den vystavujeme epidermis mnoha škodlivým faktorům. To často vede k mechanickému poškození a chemickému popálení pokožky rukou, ale kromě těchto důvodů, proč kůže praskne na prstech, existuje mnoho.

Vnitřní příčiny

Patří mezi ně různá onemocnění, včetně chronických. Někdy příznaky takových nemocí na chvíli zmizí a během exacerbace se znovu objeví. V těchto případech může kůže prasknout nejen na prstech, ale také na dlaních nebo jiných částech rukou. Lidé s podobnými problémy by měli podstoupit individuální léčbu předepsanou lékařem, nikoli důsledky, ale samotnou nemoc. V ostatních případech je povoleno použít jiné metody, včetně samoléčby. Mezi možné vnitřní příčiny trhlin patří:

 • Hormonální poruchy.
 • Alergie.
 • Nedostatek vitamínů.
 • Houba
 • Ekzém.
 • Psoriáza

Vnější faktory

Faktory jako chlad, vítr nebo aktivní sluneční světlo mohou nepříznivě ovlivnit zdraví kůže. Pod jejich vlivem začíná epidermis rychle zasychat, praskání z nedostatku vlhkosti. Nejagresivnější účinek na epidermis prstů má chlad. Za nízkých teplot se pokožka dehydratuje mnohem rychleji. Ostré poklesy teploty, delší kontakt s tvrdou vodou, vysoká vlhkost vzduchu nejsou o nic méně špatné. Důvodem, proč pokožka praská, může být časté mytí rukou mýdlem nebo kontaktem s chemikáliemi.

Metody zpracování trhlin a odlupování rukou

Specialista předepisuje léčbu trhlin v kůži rukou na základě jejich výskytu. Kromě přímé terapie léčivými masti a tabletami je však třeba se vyhnout škodlivým faktorům, které stimulují poškození epidermy, jinak se situace zhorší. Vzhledem k tomu, že kořen problému spočívá ve zvýšené suchosti pokožky rukou, klíčovým směrem léčby by měla být intenzivní hydratace, nasycení těla základními vitamíny a stopovými prvky.

Správná výživa

Často, epidermis prstů je popraskaný kvůli beriberi. V tomto případě mohou ruce postrádat vitaminy E nebo A rozpustné v tucích. K jejich doplnění byste měli jíst více zeleniny (rajčata, mrkev, papriky) a také tvaroh, ořechy, játra, hovězí maso, fazole. Pacient by měl doplnit svou stravu obilovinami, mléčnými výrobky a rostlinnými oleji, jako jsou olivy, lněné semínko, slunečnice. Díky správné výživě bude lidskému tělu dodáno dostatečné množství živin, což přispěje k rychlé regeneraci kůže.

Hygienická péče

 • Omezte otevřený kontakt s vodou a saponáty, nepoužívejte laky na nehty. Proveďte všechny domácí úkoly, jako je mytí nádobí nebo čištění, gumovými rukavicemi.
 • Každou noc namažte pokožku prstů mastným glycerinovým krémem. Pro dosažení většího účinku noste na sobě bavlněné rukavice.
 • Používejte měkké, jemné mýdlo, jako je dítě nebo vana.
 • Často dělají terapeutické koupele pro ruce na základě odvarů bylin. Po těchto procedurách namažte pokožku prstů lehkými, ale mastnými krémy (ideální pro děti).
 • V obtížném případě, kdy jsou praskliny v prstech hluboké a pomalu se hojí, použijte speciální lepidlo na kůži, které lze použít k utěsnění ran pro jejich rychlé hojení. V lékárně se tento nástroj prodává pod názvem "Super Glu".

Léčba drogami

Pokud epidermis prstů zaschne a praskne, je možné použít takové účinné lékařské produkty, jako jsou tablety, kapsle, masti a krémy. Výběr správných léků nejenže zastaví destruktivní proces, ale také urychlí hojení ran, které se již objevily. Léčba prasklin epidermis v prstech a rukou zpravidla znamená komplexní přístup. Pacient by měl několikrát denně zakrýt ránu speciálním krémem, jako je Depantenol nebo Radevit. Pro vážnější poškození použijte Actovegin mast nebo Solcoseryl.

 • Depantenol a Bepanten. Tyto léky ve velkém množství obsahují vitamín B, který urychluje hojení kožních trhlin. A chlorhexidin, který je také součástí mastí, účinně desinfikuje rány. Aplikujte přípravek 2 až 4 krát denně, potírejte na postižené oblasti epidermy.
 • Radevit. Základem masti jsou vitamíny A, E, D. Lék má změkčující, protizánětlivý, hojivý účinek. Radevit posiluje ochrannou funkci kůže rukou a normalizuje keratinizační procesy. Použití masti je dvakrát denně - v noci a ráno.
 • Pantoderm. Aplikujte lék několikrát denně (není přísné dávkování). Mast má metabolický, regenerační účinek. Pomáhá zlepšovat regeneraci pokožky rukou a zlepšuje trofismus.
 • Eplan Tato masti pomáhá zmírnit svědění při utahování trhlin, urychluje hojení kůže. Vytváří na rukou neviditelný ochranný film, který zabraňuje padání různých infekcí do otevřených ran. Nejlepší je použít Eplan dvakrát denně: v první a druhé polovině dne.
 • Aevit Indikace pro užívání tobolek Aevita je nedostatek vitaminu A a E. Pro dosažení optimálního léčebného účinku dodržujte jasné dávkování - 1 tableta denně po dobu 20-40 dnů.

Lidové léky

 • Léčivé horké koupele se škrobem na kůži prstů. Měly by být připraveny na bázi roztoku brambor. Nalijte 0, 5 lžíce škrobu s 250 ml vroucí vody, prášek důkladně promíchejte ve vodě až do úplného rozpuštění. Když se tekutina stane lepkavou, zřeďte ji půl litrem horké vody, ponořte ruce do lázně a držte po dobu 15-20 minut, aniž byste ji odstranili. Po zákroku namažte prsty prostředkem pro hojení ran. Stojí za to dělat koupel, dokud se praskliny na rukou neuzdraví.
 • Bylinné koupele pro pokožku rukou. Smíchejte dvě polévkové lžíce heřmánku, jitrocelu a měsíčku, nalijte bylinky s litrem vařící vody. Když se vývar ochladí do teplého stavu, naplňte hlubokou misku a ponořte do ní ruce po dobu 20 minut. Po namazání pokožky hydratačním krémem. Do léčebného koupele provádějte každý druhý den až do hojení ran.
 • Recept na léčebné komprese s trhlinami. Vaříme 2 brambory, rozdrtíme, přidáme pár lžiček mléka a směs mícháme do hladka. Výslednou hmotu naneste na popraskanou pokožku rukou a zabalte obvyklý celofánový sáček. Po půl hodině odstraňte léčivý obklad, umyjte si ruce a zakryjte je smetanou nebo léčivou mastí.
 • Medová maska ​​na ruce. Tento nástroj je velmi účinný, pokud kůže praskne na prstech. Smíchejte vaječný žloutek s 50 g olivového nebo rostlinného oleje a 3 lžíce medu. Pokryjte rány a oblast kolem nich směsí, zabalte si ruce do celofánu po dobu 25-30 minut. Později vyjměte sáček, opláchněte pokožku prstů teplou vodou a zakryjte je zvlhčujícím prostředkem (mast, krém nebo domácí zakysanou smetanu).
 • Přírodní krém proti prasklinám. Ve stejném poměru (pro polévkovou lžíci) smíchejte následující složky: měsíček, heřmánek, roztržení, jitrocel. Nalijte je sklenicí vroucí vody, nechte stát po dobu 7-8 hodin. Lžíce medu s malým kouskem másla a smíchejte s lžící bylinné odvar. K léčbě hojení ran používejte dvakrát denně aplikovanou mast.

Účinný komplex vitaminů a minerálů

Hypovitaminóza A, P, C nepříznivě ovlivňuje zdraví pokožky - je suchá a náchylná k prasklinám. Nejčastěji epidermis trpí ranami s těžkým nedostatkem vitamínů PP (pozorováno u dívek s hubnutí), B1 (s atrofií kůže). Aby se předešlo vážným následkům a urychlila se hojení trhlin v prstech, vypijte celý komplex vitaminů a minerálů. Pro zdraví pokožky jsou nejdůležitější skupiny A, B, P, E, vitamín D a zinek.

Jak zacházet s popraskanou kůží u dítěte

Kůže dětí je vždy velmi jemná, hladká, příjemná na dotek. Suchost a výskyt trhlin je rušivý zvonek pro rodiče, který nelze ignorovat. Myslet si, že tento problém bude vyřešen sám v tomto případě, má vážné následky. Aby se odstranila suchá pokožka dítěte, je nutné dbát na odstranění faktorů, které vedou k výskytu ran.

 1. Systematicky vyčistěte dětský pokoj, navlhčete vzduch. Nepoužívejte kondicionér - to je první nepřítel kůže, protože to velmi schne.
 2. Zbavte se syntetického oblečení pro děti, často dráždí pokožku. Plastové hračky v době ošetření kůže dítěte by měly být rovněž zakázány.
 3. Pokud dítě stále jí mateřské mléko, vyhněte se používání škodlivých produktů. Dítěti na umělé stravě by měly být podávány pouze hypoalergenní směsi.
 4. Pokud se suchá kůže projevuje nejen na rukou, ale i na obličeji - to signalizuje alergii na jakékoli jídlo. Poraďte se se svým lékařem, který provede testy k určení alergenu.
 5. Koupejte dítě každý druhý den, dokud se kůže neobnoví a nestane se měkkou. Přidejte odvar z bylin v lázni (série, měsíčku, heřmánku).
 6. Namažte pokožku dítěte zvlhčovači, které neobsahují vodu v chladném nebo větrném počasí.
 7. Ponechte dítě častěji nahý, namažte kůži výživným mlékem nebo vysoce kvalitní mastí (Bepanten vhodný pro široké spektrum činností).
 8. Odmítněte svévolné léčení trhlin nebo odlupování kůže, protože mnoho léků, včetně mastí nebo roztoků, obsahuje hormonální složky, které poškozují zdraví dítěte. Účinný lékařský nástroj může předepsat pouze lékař.

Video: co dělat, když kůže schne a praskne

Jakýkoliv zdravotní problém je snadněji varován než odstraněn. Pokud je pokožka rukou nebo prstů popraskaná, měli byste okamžitě začít provádět vhodná opatření. Chraňte své ruce před chladem, chemikáliemi, špatnou vodou a jinými dráždivými látkami s výživným, glycerinovým nebo silikonovým hydratačním krémem. Pokaždé, když se vydáte ven, obzvláště v chladném období, ošetřujte suché ruce ochranným krémem. S pomocí videa se naučíte, co dělat, když se na kůži rukou objeví praskliny.

Foto: vypadat jako praskliny na prstech

Navzdory tomu, že kůže rukou vypadá jemně a něžně, hraje roli spolehlivého ochránce těla před různými škodlivými vnějšími faktory. Každý den se naše ruce musí vypořádat s obrovským množstvím dráždivých látek: nečistoty, nízké nebo vysoké teploty, tření, vystavení chemikáliím, ale ne vždy se s nimi vyrovná bez další ochrany. Aby se zabránilo vzniku trhlin na kůži, musíte neustále sledovat stav epidermis. Níže jsou fotografie stavu prstů, jejichž kůže začala praskat.

Kategorie: