Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Specifický kardiologický syndrom, který se nachází nejen u pacientů se zhoršenou srdeční aktivitou, ale také u zdravých lidí, se nazývá syndrom předčasné nebo časné repolarizace. Dlouhodobě patologové přisuzovali lékaři variantu normy, dokud nebylo odhaleno její jasné spojení s poruchami sinusového srdečního rytmu. Detekce onemocnění je obtížná vzhledem k jeho asymptomatickému průběhu.

Co je syndrom včasné komorové repolarizace?

Změny EKG (elektrokardiogram), které nemají zjevné příčiny, se nazývají časný (nebo zrychlený, předčasný) syndrom srdeční ventrikulární repolarizace (SRRG). Patologie nemá žádné specifické klinické příznaky, nachází se po absolvování vyšetření na elektrokardiografu u pacientů s onemocněním kardiovaskulárního systému a zdravých lidí. Kód nemoci ICD-10 (mezinárodní klasifikace nemocí) - I 45.6. Nemoci oběhového systému. Syndrom předčasného vzrušení.

Důvody

K kontrakcím srdce dochází v důsledku změn elektrického náboje v kardiomyocytech, během kterých ionty draslíku, vápníku a sodíku přecházejí do mezibuněčného prostoru a zpět. Proces prochází dvěma hlavními fázemi, které se mezi sebou střídají: depolarizací - kontrakcí a repolarizací - relaxací před další kontrakcí.

Včasná repolarizace komor srdce nastává v důsledku zhoršeného vedení impulsů podél vodivých cest z atria do komor, aktivace abnormálních přenosových cest elektrického impulsu. Tento jev se vyvíjí v důsledku nerovnováhy mezi repolarizací a depolarizací ve strukturách vrcholu srdce a bazálních oblastí, kdy je doba relaxace myokardu významně zkrácena.

Příčiny vzniku patologie nejsou vědci plně pochopeny. Hlavní hypotézy výskytu včasné repolarizace jsou následující předpoklady:

 1. Změny akčního potenciálu kardiomyocytů, spojené s mechanismem uvolňování draslíku z buněk, nebo zvýšená citlivost na srdeční infarkt během ischémie.
 2. Poruchy v procesech relaxace a kontrakce v určitých oblastech myokardu, například u Brugádova syndromu prvního typu.
 3. Genetické patologie jsou mutace genů zodpovědných za vyvažování procesů iontů vstupujících do buněk a jejich odchodu ven.

Podle statistik podléhá syndrom zrychlené repolarizace 3 až 10% zdravých lidí různého věku. Tato patologie se častěji vyskytuje u mladých mužů ve věku přibližně 30 let, atletů nebo lidí, kteří vedou aktivní životní styl. Mezi nespecifickými rizikovými faktory lékaři berou na vědomí následující jevy:

 • Dlouhodobé užívání nebo předávkování některými léky (například adrenermimetiky).
 • Vrozená hyperlipidemie (zvýšená hladina tuku v krvi), vyvolávající rozvoj aterosklerózy srdce.
 • Změny v pojivové tkáni srdečních komor, ve kterých tvoří další akordy.
 • Získané nebo vrozené srdeční vady.
 • Hypertrofická kardiomyopatie.
 • Poruchy autonomního nervového systému.
 • Neuroendokrinní problémy.
 • Poruchy rovnováhy elektrolytů v těle.
 • Vysoká hladina cholesterolu v krvi.
 • Nadměrné cvičení.
 • Podchlazení těla.

Klasifikace

Syndrom časné repolarizace komor u dětí a dospělých může mít dvě možnosti vývoje, pokud jde o práci srdce, cév a dalších orgánů zapojených do fungování systému - s a bez poškození kardiovaskulárního systému. Vzhledem k povaze průběhu patologie rozlišujeme přechodné (periodické) a trvalé SRRS. V závislosti na umístění značek EKG existuje klasifikace tří typů.

Příznaky syndromu časné komorové repolarizace

Syndrom předčasné repolarizace komor je charakterizován především změnami v elektrokardiogramu (EKG). U některých pacientů jsou pozorovány různé symptomy kardiovaskulárních poruch, další nemá žádné klinické příznaky onemocnění, člověk je a cítí se zcela zdravý (asi 8-10% všech případů). Narušení procesu repolarizace na EKG u dítěte nebo dospělého se projeví v následujících významných změnách:

 1. Segment ST stoupá nad isolinem.
 2. Konvexita směrem dolů je pozorována v segmentu ST.
 3. Je pozorována zvýšená amplituda R-vlny, paralelně se snížením S-vlny nebo jejím zmizením.
 4. J bod (bod na přechodu segmentu S v komplexu QRS) se nachází nad konturou, na mezeře sestupného kolena R vlny.
 5. Komplex QRS je rozšířen.
 6. Na mezeře sestupného kolena R vlny je vlna J, která vizuálně připomíná zářez.

Typy změn EKG

Podle změn zjištěných na elektrokardiogramu je syndrom rozdělen do tří typů, z nichž každý je charakterizován svým stupněm rizika vzniku komplikací. Klasifikace je následující:

 1. První typ: příznaky onemocnění jsou pozorovány u zdravého člověka, v hrudníku, studovány v laterální rovině s EKG (pravděpodobnost vzniku komplikací je nízká).
 2. Druhý typ: lokalizace symptomů syndromu - dolní a dolní EKG vede (zvyšuje se pravděpodobnost komplikací).
 3. Třetí typ: známky jsou zaznamenány ve všech EKG vedeních, riziko komplikací je nejvyšší.

Při sportu trvajícím 4 hodiny týdně, EKG vykazuje známky zvýšení objemu srdečních komor a zvýšení tónu nervu vagus. Tyto změny nejsou symptomy patologie a nevyžadují další vyšetření. Během těhotenství, izolovaná forma nemoci (bez ovlivnění srdeční aktivity matky) neovlivňuje vývoj plodu a proces těhotenství.

Projevy patologie

Klinické příznaky časné komorové repolarizace jsou detekovány pouze ve formě onemocnění s poruchou funkce kardiovaskulárního systému. Syndrom je doprovázen:

 • Různé typy arytmie (komorové předčasné rytmy, tachyarytmie - supraventrikulární a jiné formy, komorová fibrilace, doprovázená ztrátou vědomí, zastavení pulsu a dýchání atd.).
 • Mdloby (ztráta vědomí).
 • Diastolická nebo systolická dysfunkce srdce, hemodynamické poruchy způsobené jimi - hypertenzní krize, plicní edém, kardiogenní šok, dušnost.
 • Tachykardiální, hyperamfotonické, vagotonické, dystrofické syndromy (zejména u dětí nebo dospívajících), způsobené vlivem humorálních faktorů na hypotalamicko-hypofyzární systém.

Co je to nebezpečný syndrom komorové repolarizace?

Fenomén časné komorové repolarizace je již dlouho považován za jednu z normálních variant. Postupem času se ukázalo, že trvalá forma této patologie může vyvolat rozvoj arytmií, hypertrofie myokardu, jiných komplikací a způsobit náhlou koronární smrt. Pokud jsou tedy na EKG zjištěny charakteristické změny, je nutné provést vyšetření k detekci nebo vyloučení závažnějších onemocnění kardiovaskulárního systému.

Komplikace

Syndrom časné repolarizace myokardu může vyvolat závažné komplikace, které jsou nebezpečné pro zdraví a život pacienta. Následující závažné následky vývoje patologie jsou běžné:

 • ischemická choroba srdce;
 • fibrilace síní;
 • paroxyzmální tachykardie;
 • srdeční blok;
 • sinusová bradykardie a tachykardie;
 • extrasystole.

Diagnostika

Vzhledem k asymptomatickému vývoji syndromu předčasné repolarizace je náhodně detekován jako výsledek vyšetření na elektrokardiografu. Při detekci charakteristických změn indikací provádějte kromě toho tyto zkoušky: \ t

 • Registrace EKG pod další fyzickou aktivitou.
 • Pro expresivitu označení - test s použitím draslíku nebo prokainamidu.
 • Denní monitorování EKG.
 • Lipidogram.
 • Biochemická analýza krve.

V procesu diagnózy musí být onemocnění diferencováno od perikarditidy, hyperkalemie, Brugádova syndromu, elektrolytové nerovnováhy, arytmogenní dysplazie v pravé komoře. Po konzultaci kardiolog předepíše komplexní vyšetření, včetně echokardiografie (ultrazvuk srdce) a kardiografie.

Léčba

Terapie onemocnění je zaměřena na prevenci vzniku závažných komplikací kardiální aktivity. Při identifikaci život ohrožujících arytmií nebo jiných patologií je pacientovi ukázána medikační terapie a v některých případech i operace. Používá se invazivní způsob ošetření přídavným paprskem radiofrekvenční ablací.

Důležitá je korekce životního stylu pacienta doporučeného ošetřujícím lékařem. U pacienta s časnou repolarizací je prokázáno, že omezuje fyzickou aktivitu a psycho-emocionální stres. Je nutné upustit od špatných návyků (kouření, pití alkoholu) a dodržení speciální diety, pravidelného sledování kardiologem.

Napájení

Korekce stravovacího chování pacienta se provádí za účelem vyrovnání jeho denní stravy a obohacení o vitamíny B a stopové prvky, jako je hořčík a draslík. Je nutné jíst více syrové zeleniny a ovoce, nezapomeňte vstoupit do menu mořských ryb a mořských plodů, jater, fazolí a obilovin, různých druhů ořechů, čerstvých bylin, sójových výrobků.

Drogová terapie

Léčba s použitím léků je indikována pouze v přítomnosti souběžných patologií srdeční aktivity (arytmie, koronární syndrom atd.). Léčba je nutná k prevenci komplikací a nástupu akutních kritických stavů. Lze podávat léky následujících farmakologických skupin:

 • Energotropní přípravky. Uvolňují příznaky syndromu, zlepšují činnost srdečního svalu. Možné schůzky: Neurovitan (1 tableta denně), Kudesang (dávka pro dospělé - 2 mg na kilogram hmotnosti), karnitin (500 mg dvakrát denně).
 • Antiarytmika. Etmozin (100 mg 3krát denně), chinidin sulfát (200 mg třikrát denně), Novocainamid (0, 25 mg každých 6 hodin).

Operativní zásah

Když se stav pacienta zhoršuje, zhoršují se klinické příznaky střední a vysoké intenzity (mdloby, závažné srdeční arytmie), které nejsou přístupné konzervativní léčbě, lékaři mohou doporučit nezbytný chirurgický zákrok, včetně použití minimálně invazivních metod. Podle indikace jsou přiřazeny následující operace:

 • Radiofrekvenční ablace (pokud jsou detekovány další vodivé dráhy nebo je detekována těžká arytmie). Odstranění dalšího paprsku pomáhá eliminovat arytmické poruchy.
 • Implantace kardiostimulátoru (v přítomnosti život ohrožujících srdečních arytmií).
 • Implantace kardioverter defibrilátoru (pro ventrikulární fibrilaci). Na hrudník je pod kůži umístěn malý přístroj, ze kterého jsou do srdeční dutiny vloženy elektrody. Podle nich, v době arytmie, přístroj vysílá zrychlený elektrický impuls, díky kterému dochází k normalizaci srdce a obnovení srdeční frekvence.

Prevence a prognóza

Prognóza pro většinu pacientů s diagnostikovaným syndromem předčasné repolarizace srdečních komor je příznivá. V některých případech může onemocnění ohrozit vznik kritické situace pro život pacienta. Úkolem kardiologa je včasná identifikace takové pravděpodobnosti a minimalizace nebezpečných následků poruchy srdečního rytmu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: