Každý uživatel může být v určitém okamžiku konfrontován s problémem souborů s příponou iso. Ne vždy od prvního okamžiku je možné pochopit, jak otevřít obraz disku, jak jej používat. Pro tento účel byly vytvořeny speciální programy, které umožňují rozbalování nebo prohlížení takových souborů.

Co je soubor ISO (ISO)

Ve výchozím nastavení systém Windows neuvádí, jak otevřít příponu iso, a uživatel musí vybrat nástroj na jeho vlastní. V tomto formátu se ukládají obrazy disků, které pak mohou být zaznamenány nebo použity v počítači. Jinak řečeno, jedná se o archiv, který kompletně shromažďuje všechna data z médií a je jeho plnou kopií. Můžete jej vytvořit z libovolného média CD nebo DVD. Zpravidla tak ukládejte disky s hrami nebo operačními systémy.

Formát iso se často používá k vytvoření kopie systému Windows, kterou lze později zapsat na disk, jednotku USB flash a použít k instalaci na jiném počítači. Mnoho lidí má otázku, co může otevřít iso image. To lze například provést pomocí nástrojů zabudovaných v operačním systému, nebo můžete použít běžné archivátory.

Jak otevřít obraz disku

Osoba může potřebovat otevřít obrázek, aby vytáhla nějaký konkrétní soubor nebo použila celý obsah. Pro tyto účely existují dva způsoby:

 • použít archivační program WInRar nebo 7Zip;
 • prostřednictvím speciálních nástrojů s virtuálními disky.

Otevření souborů archivátory

Nejjednodušší způsob, jak otevřít obraz disku, je použití archivátorů. Jsou velmi snadno stáhnout a nainstalovat, mohou být použity zdarma. Je lepší stáhnout z oficiálních stránek, aby se zabránilo virům spolu s instalátorem. Nejoblíbenější a nejspolehlivější možnosti pro otevírání archivů jsou WinRar a 7Zip. Všechny moderní verze podporují ruský jazyk, takže bude snadné procházet rozhraní.

7Zip a WinRar

Oba tyto nástroje poskytují stejnou funkci, což je schopnost otevřít iso, extrahovat z něj potřebné soubory. Při instalaci archivátoru je nutné zaškrtnout položku „Integrace s shell operačním systémem“. Poté můžete jednoduše kliknout na soubor pravým tlačítkem myši. V nabídce vyberte příslušnou položku, kde je zobrazen název nástroje pro archivy. Další seznam vám nabídne několik různých akcí:

 • otevřený;
 • extrahovat (můžete vybrat libovolnou složku);
 • extrahovat do aktuální složky.

Je třeba mít na paměti, že tato metoda poskytuje možnost pracovat s obrazem pouze ve formátu čtení, nemůžete zapisovat soubory na disk nebo USB flash disk přes archivátor. To poskytuje možnost pracovat s obsahem pouze na samotném počítači. Například, pokud je to nutné, přeinstalujte operační systém pro zápis USB flash disku s OS soubory nebudou fungovat.

Použití speciálních programů

Širší funkce pro práci s iso nabízí program pro čtení diskových obrazů. Zpravidla pro jejich plné využití musíte koupit licenci, ale verze pro zkušební období bude stačit pro práci doma. V současné době jsou dva nástroje považovány za nejoblíbenější:

 • Deamon Tools;
 • Ultra ISO.

Program pro instalaci obrazu disku Daemon Tools

Jednou z možností je otevřít iso - Deamon Tool. Pro použití na bezplatné bázi si můžete stáhnout verzi Lite, která je volně dostupná na oficiálních stránkách vývojářů. Podstatou nástroje je, že na vašem PC vytvoří několik virtuálních disků, do kterých můžete připojit iso. Nainstalujte program: v zásobníku se zobrazí ikona, která vám pomůže rychle odpojit a připojit obrazy disků.

Automaticky po instalaci se zobrazí jeden virtuální disk, který lze okamžitě použít. Za tímto účelem:

 1. Klikněte levým tlačítkem na ikonu nástroje.
 2. Zaměřte se na název jednotky. Klikněte na něj.
 3. Zobrazí se okno Průzkumníka Windows, pomocí kterého musíte zadat cestu ke složce s iso. Vyberte si to.
 4. Projděte průzkumníkem na disk vytvořený programem a proveďte potřebné akce s obsahem.

V případě potřeby můžete klepnout pravým tlačítkem myši na ikonu programu a otevřít panel nastavení a správy. Více "přátelský" a vizuální verzi nástroje rozhraní lze vidět, pokud jej spustíte v režimu celé obrazovky z plochy (nebo ze složky, kde jste ji nainstalovali). Při přechodu na ovládací prvky se v nabídce zobrazí další rady.

Otevřete ISO soubor s UltraISO

Další možností je otevřít iso, program pro obraz disku UltraISO. Měli byste si koupit plnou verzi, ale pro domácí použití byste měli vždy zvolit spuštění zkušební verze po instalaci. Chcete-li nainstalovat, musíte jít na oficiální stránky utility a stáhnout, na stejném místě můžete vybrat požadovaný jazyk rozhraní před stažením. Dále je algoritmus následující:

 1. Spusťte instalaci UltraISO, souhlasíte se všemi položkami. Není třeba instalovat ani odebírat další zaškrtávací políčka.
 2. Po instalaci můžete kliknout na libovolný soubor iso a vybrat nástroj ze seznamu. Poté se automaticky otevře toto rozšíření.
 3. Dvakrát klikněte před vámi a objeví se okno, kde se zobrazí celý obsah obrázku.

Hlavní výhodou UltraISO je, že můžete okamžitě rozbalit všechna data nebo zahájit proces zápisu na disk. V horní nabídce vyberte ikonu s vypalovacím diskem („Vypálit obraz CD“). Pokud chcete hru nainstalovat, připojte nejprve iso do virtuální jednotky nebo jej rozbalte do libovolné složky v počítači. Za tímto účelem:

 1. v horním menu klikněte na záložku "Akce";
 2. vyberte položku "Extrahovat …";
 3. Určete místo pro rozbalení.
Zde je další program pro otevírání ISO souborů.

Naučte se vypnout notebook pomocí klávesnice.

Video: jak otevřít soubor formátu iso

Kategorie: