Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Co dělat v případě, že z řiti vyšly vnější hemoroidy, každý by to měl vědět. Důvody vzniku nebezpečného onemocnění jsou různé faktory - od těhotenství až po nezdravou stravu a sedavý způsob života. Je vhodné se seznámit s léčbou nemoci, lidovými metodami a první pomocí při exacerbaci chronické formy.

Co je to hemoroidy

Patologický proces spojený s postupnou expanzí a zvýšením stupně tortuozity hemoroidních žil koncentrovaných v rektální oblasti se nazývá hemoroidy. Podle lékařské statistiky, každý pátý člověk čelí akutním hemoroidním symptomům po celý život. Více než 50% trpí počátečními hemoroidními symptomy ve formě specifického nepohodlí a bolesti. Patologie může mít akutní nebo chronickou formu, z nichž každá má svou vlastní vývojovou sekvenci.

Známky nemoci

Téměř vždy má patologie postupnou dynamiku vývoje. Všechno to začíná pocitem gravitace, nepohodlí a svědění v oblasti řitního otvoru. Silná bolest se systematicky neprojevuje. Negativní symptomy se zvyšují po pití alkoholu, pikantní jídlo, v některých případech po cvičení. Postupně se zvyšuje bolestivý syndrom, může se objevit hemoroidní krvácení, které často doprovází proces defekace. Krev má často šarlatovou barvu, méně často - tmavé se sraženinami.

Příčiny hemoroidního zánětu

Pro optimalizaci antihemoroidální terapie je nutné se zabývat příčinami, které vedly k patologii. Proctologové identifikují následující faktory, které přispívají k rozvoji onemocnění:

 • dědičnou tendenci k žilní slabosti;
 • sedavý způsob života bez motorické aktivity;
 • fyzickou aktivitu spojenou s zvedáním závaží;
 • otok, zánět v konečníku;
 • účinky chronické zácpy;
 • pronikání infekce;
 • kouření (vyvolává oslabení žilních stěn).

Fáze patologického procesu

Fáze hemoroidů se vyvíjejí postupně, někdy i několik let, a končí v pokročilých případech s chirurgickým zákrokem. Chronická forma onemocnění má následující stadia:

 1. Trochu nepohodlí. Zánětlivé procesy jsou detekovány pouze během vyšetření.
 2. Formování uzlů. Snad častá částečná ztráta uzlů.
 3. Vytvořené uzly mají tendenci k trvalé ztrátě.
 4. Závažnost uzlů pokračuje. Jejich obrácení je nemožné.

Akutní forma je spojena s procesem trombózy hemoroidů a je rozdělena do tří fází:

 1. V počáteční fázi se uzly stanou modravou barvou. Dotek přináší ostrou bolest.
 2. Tkáně kolem hemoroidů podléhají zánětu.
 3. Pozoruje se nekrotický proces uzlů, vzniká bolestivá anální trhlina, začíná stadium prolapsu uzlu (jak je uvedeno na obrázku níže).

Co dělat, když se objeví hemoroidy

Anthemorrhoidní terapie zahrnuje konzervativní a chirurgické metody, diety. Klasické metody zahrnují lokální terapii, jejímž cílem je eliminovat zánět. Přípravky obsahující adrenalin se používají k zastavení těžkého krvácení. Systémovým přístupem jsou předepsány flebotonické léky. Chirurgie zahrnuje řadu způsobů, jak přímo ovlivnit hemoroidy.

Léky

Moderní medicína získala velké zkušenosti při řešení problému hemoroidů pomocí léků. V závislosti na účinku na různé symptomy patologie jsou antihemoroidní léky rozděleny do několika skupin:

 1. Antikoagulancia. Účinná látka - heparin pomáhá odstraňovat krevní sraženiny. Používá se ve formě heparinové masti k odstranění příznaků hemoroidů.
 2. Hemostatika a koagulanty. Používá se k zastavení krvácení a regeneraci tkání. Používá se ve formě čípků (Natalsid).
 3. Venotonická a venoprotektivní léčiva. Snižuje propustnost stěn žil, zlepšuje jejich tón (tablety Troxevasinu).
 4. Antispasmodika. Pomáhá odstranit křeč, zmírnit bolest (extrakt belladonna).
 5. Imunostimulancia (Posterisan).
 6. Protizánětlivé léky (Triclosan).

Mast

Jako lokální léčba se používají masti, které dávají velmi dobré výsledky, pokud se objevila vnější forma hemoroidů:

 1. Heparinová mast. Snižuje srážení krve, což pomáhá předcházet trombóze uzlin.
 2. Proktosedil. Lék eliminuje zánět, bolest, silné svědění, otok.
 3. Methyluracil masti. Pomáhá procesu regenerace, má imunostimulační účinek.

Rektální svíčky

Farmaceutický trh nabízí velký výběr rektálních čípků, které zmírňují bolest, eliminují krvácení, zlepšují tón žil, působí proti trombóze hemoroidních útvarů. Proktologové preferují následující pozice, pokud vyjdou hrboly:

 1. Reliéfní svíčky obsahující olej ze žraločích jater. No posílit imunitní systém, zmírnit zánět, léčit.
 2. Proktozan. Kompozice má lidokain a vizmut. Anestezii a pomoc regeneraci.
 3. Anuzol. Obsahuje extrakt belladonna. Má hemostatický a antimikrobiální účinek.

Jak se uklidnit doma

Ztráta hemoroidů nemůže být léčena doma - je plná komplikací a infekce sliznice. Pokud se v prvních dvou etapách podařilo dostat kužely, následující metody pomohou zmírnit stav:

 1. Použití svíček pro úlevu od zánětu (reliéf, Procto-glevenol).
 2. Aplikování protizánětlivých krémů nebo mastí s mírnou anestetickou aktivitou do postižených oblastí.
 3. Mazání oblasti análního kanálu rostlinnými oleji, mikroklystery z horkého oleje z rakytníku, obaly z bavlněných tamponů.

Chirurgická léčba

Pokud se objevila hemoroidní uzlina, došlo k rektálnímu prolapsu, doprovázenému krvácením, nutným chirurgickým zákrokem. Zpoždění ohrožuje ztrátu krve a chudokrevnost. Kontraindikace operací jsou srdeční selhání, intolerance anestezie, onkologie, diabetes mellitus, peptický vřed, imunodeficience, těhotenství.

Mezi operacemi jsou populární minimálně invazivní postupy. Kromě toho rozlišují laserové a klasické metody odstraňování hemoroidů:

 1. Minimálně invazivní - specialisté propíchnou do tkání malé otvory. Mezi výhody patří krátká doba rehabilitace a minimální kontraindikace. Populární minimálně invazivní operace jsou skleroterapie, ligace s latexovými prstenci, fotokoagulace, kryodestrukce.
 2. Klasické chirurgické metody - jsou rozděleny do operací na odstranění uzlů pomocí rádiových vln, hemoroidektomie, metoda Longo. Jejich nevýhodami jsou: možnost opakování střevního onemocnění, dlouhá doba hojení.
 3. Odstranění laseru - během něj jsou postižené tkáně zpracovány ozařováním. Uzly jsou spáleny, v nich se vyvíjí pojivová tkáň, což snižuje velikost kuželů. Mezi výhody bezbolestné cesty patří minimální trauma, žádné krvácení, po zákroku, můžete okamžitě chodit. Nevýhodou použití laseru je nepoužitelnost u velkých uzlů, vysoká cena.

Co dělat, když hemoroidy vystoupily během těhotenství

Velmi často je pozorována ztráta uzlin s hemoroidy během těhotenství. Kvůli nárůstu dělohy, cévní plexus pánve je zmáčknut, který vede ke stagnaci v žilách. Během porodů jsou zakázány, takže léčba je omezena na používání bezpečných léků a tradičních metod:

 1. Čípky - hojí rány řiti, mají svíravé a dezinfekční účinky. Od 12. týdne těhotenství můžete použít Neo-Anuzole, svíčky s olejem z rakytníku, Posterisan, Reliéf mast, Natalsid.
 2. Krémy a masti - potřebují k léčbě vnější formy onemocnění. Z prostředků, které jsou bezpečné pro matku a plod, vydávejte Posterisan, mast Fleming, Levomekol, Bezornil.
 3. Tradiční metody: svíčky z brambor, obklady s aloe nebo kalanchoe šťávou, teplé měsíčkové koupele.

Lidové metody

Pokud se hemorrhoidální místo dostalo ven, než se vydáte k lékaři, můžete se ho pokusit znecitlivit a zmírnit zánět tradičními metodami:

 1. Připravte odvar z heřmánku, kopřivy, měsíčku, pelyněku nebo jitrocelu (lžíce suché suroviny na šálek vroucí vody), vychladněte, namočte ubrousek z gázy a aplikujte na kužely.
 2. 3 až 4krát denně se teplé lázně se stejným vývarem. To aktivuje odtok krve, zmírňuje svalový křeč.
 3. Namažte uzly aloe šťávou - umyjte list a odřízněte kůru. K ošetření hrbolů, sekejte dužinu, zmáčkněte a namočte šťávu sterilním obvazem. Krém udržujte 15 minut.

Co dělat, když venózní plexus vypadl

Hemoroidy jsou nebezpečné onemocnění a pokud se objeví vnější hrboly, je to důvod k obavám. Aby byla léčba účinná, nezapomeňte na pravidla:

 • neprovádějte nezávislou masáž zapálených oblastí;
 • nepokoušejte se uzly resetovat sami;
 • Netolerujte zácpu - vezměte laxativní dekory, upravte dietu;
 • nezneužívejte pikantní koření a alkohol.

Co dělat, aby se zabránilo hemoroidy

Pokud máte predispozici k hemoroidům, měli byste se vyvarovat prevence tak, aby nevycházela:

 • udržovat zdraví vylučovacího systému;
 • není moc horlivý během fyzické aktivity;
 • vzdát se vzpírání;
 • revidovat stravu ve prospěch správné výživy;
 • Během pohybu střev příliš netlačte;
 • Pokud se objeví hrboly, okamžitě vyhledejte lékaře.

Video

Recenze

Maria, 26 let

V průběhu porodu se ve mně objevily hemoroidy a vypadly hrboly. Lékař mě varoval, že se to může stát kvůli příliš velkému plodu. Abych se vyrovnala s bolestí, vložila jsem svíčky s olejem z rakytníku a udělala pleťové vody z aloe džusu. Po dvou týdnech každodenní terapie mě choroba přestala trápit. Doufám, že se nevrátí.

Vladimir, 39 let

Kvůli neustálé práci jsem si všiml, že je pro mě bolestivé sednout si, jako by něco zasahovalo do řiť. Lékař zjistil, že hemoroidy začaly padat a posílat je k operaci. Vyndal jsem extra tkáň laserem a ten večer jsem šel domů sám. Léčení bylo úspěšné, po týdnu jsem si o nemoci nepamatoval.

Edward, 41 let

Kvůli podvýživě mám často zácpu. To vedlo k rychlému rozvoji hemoroidů, které se objevily náhle. Zpočátku jsem vyzkoušela lidové metody - udělala jsem svíčky z ledu a brambor, mazala jsem řiti olejem, ale moc mi to nepomohlo. Pak jsem šel k lékaři, který provedl minimálně invazivní operaci. Teď jsem zdravý!

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: