Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Zeleninový chřest známý od starověku. V renesanci, on byl považován za afrodiziakum a byl zakázán používat mnichy. V naší době našlo více než 200 druhů sóji pěstovaných v různých částech světa. Má příjemnou chuť, je považován za zdravý, je konzumován syrový, vařený, nakládaný nebo smažený.

Jako chřest roste

Co je tedy chřest obyčejný? Jedná se o léčivou kulturu, která roste v celé Evropě, v severní Africe a v západní Asii. Ve volné přírodě roste chřest na Sibiři. Rostlina má vysokou nutriční hodnotu, nenáročnou péči a snáší mráz. Chřestové zimy bez ztráty při teplotě -30 ° C, ale mohou umřít na mírné jarní mrazy. Na výšku, rostlina je natažena až na jeden a půl metru (podívejte se na fotografii), roste dobře na jednom místě až 20 let, což tvoří až 50 výhonků v životě.

Jak pěstovat chřest v zahradě

Pěstování chřestu na zahradě není snadné, ale je to docela možné. Je nutné zvolit vhodnou známku. Takové odrůdy jako holandská zelená, Arzhantelsky a sněhová hlava jsou v ruském klimatu dobře snášeny. Mají jemné maso, dávají velké sklizně, přežívají bez problémů v drsném podnebí. Většina zahradníků dává přednost těmto odrůdám.

Existují dva způsoby pěstování: semena nebo kořen. První se používá jen zřídka, protože procento klíčení semen je příliš nízké. Nicméně, rostliny, které proříznou doma s náležitou péčí přinese velkou sklizeň. Příprava na výsadbu by měla být prováděna podle pravidel. Je nutné vytvořit slabý roztok manganistanu draselného a umístit do něj výsadbový materiál po dobu dvou hodin. Poté je zasadte do vlhkých pilin.

Naklíčená semena jsou vysazena v šálcích se směsí zeminy, písku, rašeliny, hnoje v poměru 2: 1: 1: 1. Jsou pohřbeny 2 cm v zemi a umístěny na parapetu osvětlené sluncem. Optimální teplota pro sazenice je +20 - 25 C. Včasné zavlažování zajistí vznik zelených výhonků za týden. Po klíčení se semenáčky přenesou na chladnější místo (+20 ° C). Rostliny jsou přesazeny do zahrady, když rostou do 4 cm.

Když kultura kvete, samičky se odstraní. Jsou menší, takže je snadné rozlišovat mezi květinami. Mužské sazenice přesazené do trvalého bydliště. Transplantace musí být zvláště přesná. Nemůžete poškodit kořeny, jinak veškerá práce sestupuje dolů. Proto je nutné transplantovat zemskou koulí.

Od oddenků pěstovat kulturu jednodušší, takže tato metoda je vybrána většinou obyvatel v létě. Nejprve je třeba připravit hřeben: vykopat ho, přidat humus, hnojivo. Namočte kořeny do teplé vody nebo kompostu, pak je položte do zákopů o šířce 30 cm, hloubka výsadby je 10 cm a mezi zákopy ponechte vzdálenost až půl metru. Kořeny se umísťují na dno výkopu a pokropí se půdou o rozměrech 5 cm. Do dvou týdnů se půda nad sazenicemi dodatečně nalije a pak mulčuje.

Co je užitečné pro chřest

Výhody chřestu spočívají v jeho složení, které je tak bohaté na užitečné stopové prvky. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby zelenina zahrnovala do stravy dětí, dokonce ani těhotenství žen není kontraindikací. Chřest vyživuje tělo základními prvky pro krásu a zdraví pomocí mikroživin, pomáhá cítit se dobře a dobře vypadat. S opatrností by jej měli používat lidé s individuální intolerancí k produktu.

Chemické a energetické složení rostliny:

  • sodíku;
  • fosfor;
  • zinek;
  • železo;
  • vápník;
  • draslík;
  • hořčík;
  • kyselina listová;
  • vitamíny A, B, E, C, PP,
  • beta karoten.

Bílý chřest

Za cenu to bude stát více než zelená, ale ve skutečnosti mezi nimi není žádný rozdíl. Vlastnosti obou jsou stejné. Co je chřest? Rozdíl mezi bílou chřestem spočívá v tom, že zraje kulturu pod zemí. Je tvořena bez slunečního světla, protože je neustále vtažena do rukou pečujících rukou. Jako výsledek, chřest roste s delikátní, mírnou chuť. Dozrává na jaře a pro květnové prázdniny již podávané v restauracích.

Zelený chřest

Zraje tradičně, nad zemí. To znamená, že rostlina spotřebovává sluneční světlo, jak se hodí pro zeleninu. Nicméně, za cenu tohoto typu je levnější a volně prodávané na policích supermarketů, zatímco bílá je mnohem těžší najít. Zelený chřest má jasnější, bohatší chuť, ale zde je vše individuální. Kolik lidí, tolik názorů.

Fialová chřest

Jedná se o vzácný druh chřestu pěstovaného ve tmě s krátkým slunečním svitem. Vzhledem k takovému krátkodobému ozáření se v rostlině tvoří pigmentové látky, které jí dávají neobvyklou tmavou barvu. Chuť chřestu je hořká ve srovnání s jinými druhy. Po vystavení vysokým teplotám se rostlina stává zelenou.

Dalším typem kultury je sojový chřest. Získává se zpracováním fazolí. Fazole jsou dlouho nasáklé, což je činí většími. Pak se rozdrtí, dostanou homogenní hmotu, stisknou. Po lisování se sójové mléko oddělí. Při varu se tyto mléčné pěny uvolňují. Odebírají se, suší se a přijímají hotový produkt. Vlastnosti sójového chřestu jsou takové, že se používají při léčbě onkologie, osteoporózy, používané ke zvýšení účinnosti u mužů.

Chřest kalorií

Rostlina produkuje chutné nezávislé pokrmy. Je-li žena ráda experimentovat, pak se chřestem je snadné. Je ideální jako další složka do salátů nebo jiných jídel. Některé ženy v domácnosti vaří chřest hluboce smažené nebo používané při vaření asijských receptů. Obsah kalorií chřestu je 20 kcal na 100 g. Často v obchodech najdete suchý výrobek, ale jeho kalorický obsah zůstává stejný.

Co je korejský chřest

Jedná se o salát, který je založen na sójovém polotovaru. Taková potrava může být použita ve stravě. Korejský chřest je populární v Rusku, ale Číňané o tom nemají ani ponětí. Pokud jste se ještě nerozhodli, co udělat z chřestu na dovolenou nebo na domácí večeři, prosím, rodina připravuje takový salát. Chřest má originální chuť, takže jídlo bude vrcholem každého stolu a bude těžit tělu.

Jak vařit chřest

Fuzhu zalijeme studenou vodou a pak počkáme, až produkt změkne. Pak dušou, marinují, vaří, smaží, přidávají do různých jídel. Pokud hovoříme o čerstvém chřestu, pak se musí vyčistit speciálním nožem nebo škrabkou na brambory. Nejjednodušší příprava chřestu je blanšírování ve vroucí vodě s přidáním soli, cukru, rostlinného oleje. Stonky rostliny jsou svázané a vařené několik minut. Neměla by být připravena na dlouhou dobu, není možné ji strávit. Podáváme zeleninové konzervy s omáčkou.

Video - Užitečné vlastnosti chřestu

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: