Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pro mnoho lidí je banán od dětství nejoblíbenějším ovocem, ale ne každý si myslí, jak je to pro tělo užitečné. Jako dospělý, kulturisté často zbavit tohoto ovoce, protože obsahují mnoho sacharidů. Nicméně, kompetentní použití ovoce může dokonale posílit tělo.

Chemické složení banánů

Lidé, kteří trpí alergiemi nebo nesnášenlivostí na některé výrobky, jsou zvyklí vnímat banán jako jakýsi kouzelnický hůlek. Komplex užitečných vlastností banánů je dán jeho chemickým složením. Toto ovoce obsahuje mnoho látek nezbytných pro normální fungování těla:

 • draslík, který je bohatý na sušené banány, odstraňuje přebytečnou tekutinu;
 • Sodík, vápník a fosfor posilují kosti, zuby, nehty, pomáhají se zvýšeným duševním stresem;
 • železo normalizuje krevní oběh, zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi;
 • celulóza pomáhá při žaludečních onemocněních, protože pokrývá stěny žaludku, slouží jako prevence gastritidy;
 • hořčík pomáhá srdci a mozku.

Obsah kalorií

Dívky, které se dívají na svou postavu, často ve spěchu, aby se banány po bramborách. Jejich obavy mají logický základ: je to vysoce kalorické ovoce. Kolik kalorií v banánu? Nutriční hodnota banánů na 100 g je 95 kcal a jedno ovoce (bez slupky) bude "stát" asi 120-150 kcal. Chcete-li se vyhnout problémům s postavou, jíst je 2-3 krát týdně. Nejlepší je zvolit ranní hodiny: například porce ovesných vloček se sušenými banány bude vynikající snídaní.

Bílkoviny, tuky a sacharidy

Příznivé vlastnosti banánů souvisí s látkami, které obsahuje. Jeden druh ovoce představuje:

 • proteiny - 3 g;
 • tuk - 0, 2 g;
 • sacharidy - 42 g

Vzhledem k tomu, ovoce obsahují tolik sacharidů, to je nejlepší použít své vlastnosti v občerstvení po cvičení, sportovní. Obsahují hodně fruktózy, jejíž vlastnosti blokují pocit hladu, umožňují tělu po tréninku spalovat dříve nahromaděné tuky. Kromě toho, vlastnosti bílkovin pomáhají "budovat" svaly, takže banánový koktejl s mlékem bude vynikající koktejl po fitness.

Jaké jsou vitamíny v banánech

Banány jsou stejně jako ostatní ovoce bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky. Vitamíny A, E, B, C a PP jsou obzvláště důležité pro lidské zdraví, mají komplexní účinek na stav pokožky a vlasů, posilují imunitní systém a pomáhají vyrovnat se se stresem. Velké množství vitamínu A pomáhá udržovat krásnou pleť, silné nehty a lesklé vlasy a vlastnosti vitaminu E pomáhají řešit kožní problémy.

Kromě toho, mezi prospěšné vlastnosti banán, můžete zdůraznit vysoký obsah tryptofanu, který pomáhá produkovat serotonin (to je nazýváno "hormon štěstí"). Je prokázáno, že jíst plod 2-3 krát týdně zlepšuje náladu, zlepšuje pohodu. Někteří odborníci hovoří o příznivých vlastnostech tohoto ovoce pro mužské a ženské libido, označují ho za přírodní afrodiziakum, spolu s čokoládou a ústřicemi.

Výhody a poškození banánů

Stejně jako jakýkoli výrobek, banán nemůže být nazýván absolutně neškodný svými vlastnostmi. Existuje řada kontraindikací, při nichž by mělo být použití tohoto ovoce minimalizováno nebo zcela odstraněno. Například:

 1. nemůžete jíst banány pro tromboflebitidu, křečové žíly, po infarktu myokardu a mrtvici, protože škrob obsažený v těchto plodech zhušťuje krev, což způsobuje riziko trombu;
 2. nezneužívají banány pro ty, kteří trpí cukrovkou;
 3. Kojící matky by měly být opatrné.

Během těhotenství

Vitamíny A (karoten) a B9, které jsou obsaženy v banánech, jsou zvláště užitečné pro nastávající matky. Pokud je účinek karotenu na tělo složitý - zdravé zuby, vlasy, nehty, ostře viditelné vidění, pak vitamin B9 (nazývaný kyselina listová) je skutečným stavebním materiálem pro ženské tělo, zejména pro těhotné ženy. Vitamin E, který je také v těchto plodech, pomáhá pokožce udržet si pružnost a to je důležité během těhotenství a po porodu.

S gastritidou a žaludečním vředem

V gastritidě působí banány bohaté na vlákninu a škrob jako vynikající obálková látka pro stěny žaludku. Dobrá, pokud se vaše snídaně skládá z cereálií a banánového pyré (nebo můžete maso rozřezat na plátky). Vitamin B6 kontroluje produkci zdravého množství žaludeční šťávy a vitamin B2 léčí drobné rány (včetně vnitřních ran) a přispívá k normálnímu fungování gastrointestinálního traktu.

Pro srdce

Lékaři říkají, že banány jsou dobré pro srdce, protože vitamin A je dobrá prevence kardiovaskulárních onemocnění a zabraňuje vzniku maligních nádorů. Vitamin B6 odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla, čímž snižuje zatížení srdce. Pokud jsou v této oblasti problémy, je nejlepší jíst sušené banány, protože obsah draslíku a hořčíku je vyšší.

Pro ženy

Nutriční vlastnosti ovoce se mohou projevit nejen v potravinách. Známé recepty na masky na obličej a vlasy z banánů, které jsou účinné při obnově vodní rovnováhy, zbavení se sucha, zlepšení pleti. Užitečnost je dosažena díky vysoké koncentraci vitamínů A a E a v případě kosmetického použití ovoce nejsou kalorií postavy hrozné. Jedlé banány však mohou:

 • normalizovat menstruační cyklus;
 • zbavit PMS;
 • zvýšit schopnost otěhotnění, protože obsahují kyselinu listovou (B9).

Pro muže

Vitamín B9 (kyselina listová), který je užitečný pro ženské tělo, je užitečný pro muže, protože slouží k prevenci intimních obtíží. Je prokázáno, že milovníci banánů se mohou vždy chlubit stabilní erekcí a zdravou sexuální touhou, a to i po 45 letech. Kromě toho vlastnosti draslíku dobře ovlivňují kvalitu spermií, což zvyšuje šanci muže na otcovství.

S průjmem

Používejte banány pro průjem opatrně, protože jejich viskózní textura může způsobit zvýšený průjem. To platí zejména pro přezrálé ovoce. Nicméně, jedno ovoce, jedené během nemoci nebo otravy, bude užitečné, protože jeho vitaminový komplex posílí oslabené tělo. Vysoký obsah B2 přispívá k normalizaci práce žaludku a střev.

Pro sportovce

Banány obsahují mnoho sacharidů, které dodávají tělu energii, takže pouze jedna porce může poskytnout potřebný počet kalorií pro trénink. Chcete-li vyloučit použití přebytečné kapaliny, můžete jíst sušené ovoce nebo banánové lupínky. Příznivé vlastnosti zpracovaného ovoce jsou vyšší než u čerstvého ovoce obsahujícího vodu.

Pro děti

Lékaři nedoporučují dávat banány dětem mladším tří let. Faktem je, že v tomto věku se alergické reakce nemusí objevit, navíc vysoký obsah vitamínu K může vést k žloutence. Trávicí systém dětí není vždy připraven strávit tyto plody, ale preschooler může být nabídnuta banánový koktejl místo odpolední svačiny.

Hubnutí

Jakmile banány byly považovány za škodlivé pro hubnutí, ale nyní se názor změnil. Třídenní banánová mono-dieta je uznána jako účinná, a sušené ovoce je velmi užitečné občerstvení po cvičení v tělocvičně. Oni utopí pocit hladu a kontrolu hladiny cholesterolu v krvi, takže můžete rychle zbavit nadváhy. Nejlepší k snídani čerstvé ovoce.

Video: jsou banány prospěšné pro tělo?

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: