Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Hlavním orgánem produkujícím hormon u lidí je štítná žláza. Reguluje metabolismus většiny systémů v těle. Vzhledem k chronickému nedostatku hormonů se mohou vyvinout symptomy a příznaky pretibiální, štítné žlázy, idiopatického myxedému. Název patologie je přeložen jako "hlen" a "edém", který označuje hlavní charakteristiky onemocnění.

Co je myxedém

Onemocnění se vyvíjí s nedostatkem uvolňování hormonů štítné žlázy. Termín se objevil před více než 100 lety, formulace „hypotyreóza“ je nyní častěji používána a myxedém je důsledkem tohoto onemocnění. Rizikem jsou ženy během menopauzy, kdy se mění obecné hormonální pozadí těla. Muži trpí patologií méně často, prožívají problémy ve svém sexuálním životě. Onemocnění se vyskytuje v několika formách, které závisí na úrovni produkce hormonu štítné žlázy:

 • hypotyreóza;
 • pretibiální nebo myxedém s hypertyreózou;
 • s normálním hormonálním pozadím.

Důvody

Vzhledem k rozvoji patologického deficitu hormonů produkovaných štítnou žlázou. Tato endokrinní choroba se projevuje změnou struktury štítné žlázy, nedostatkem stopových prvků. V 90% případů se onemocnění stává komplikací hypotyreózy, v raném věku se projevují vrozené abnormality v důsledku problémů v anatomické struktuře žlázy. Rozlišují se tyto hlavní příčiny myxedému:

 1. Primární forma. Rozvíjí se sám, jiné nemoci ho neovlivňují, je to vrozené. Malformace štítné žlázy se vyskytují u dětí s nedostatkem jódu v těle těhotné ženy. Mělo by ho dostávat z potravy v podmínkách zdravé ekologie. Při použití radioaktivního jodu během těhotenství je pozorována vývojová odchylka.
 2. Sekundární myxedém. Stává se důsledkem vážných onemocnění, poruch, poranění štítné žlázy. Výkonnost těla je snížena v přítomnosti autoimunitních, onkologických onemocnění, angíny, syfilis, závažných infekcí. Vyprovokovat myxedém může operaci odstranit žlázu, její části. Ozařování radioaktivními prvky.
 3. Terciární forma. Je diagnostikována v přítomnosti selhání mezi strukturami mozku. Tam je porušení průchodu impulsy mezi hypotalamus a hypofýzy, mozek ztrácí kontrolu nad tím, co se děje ve štítné žláze a nedostatek hormony je tvořen.

Příznaky

Práce všech systémů, orgánů člověka je regulována hormony, proto, v rozporu se syntézou v žláze, osoba má příznaky nemoci. Pokud se u dítěte vyvíjí myxedém, narodí se s těžkými malformacemi. Často je diagnostikována těžká forma kretenismu (zpoždění ve fyzickém, mentálním vývoji). Mezi další znaky rozlišují následující projevy onemocnění:

 1. Stav kůže Edém myxedému postihuje subkutánní vrstvy na obličeji, kůži, končetinách. K tomu dochází z důvodu velké akumulace kyseliny hyaluronové v tloušťce dermis, je narušena mimika, jsou vytvořeny vaky pod očima, znaky se stávají hrubšími a velikost se zvětšuje. V lékařské praxi se tento příznak nazývá myxedematózní tvář. Na nohách se tvoří plaky a uzly, svědění kůže, červenější, bobtnání a pak prasknutí.
 2. Nehty, vlasy křehké, křehké, tenké a silně vypadnou, řasy, obočí téměř zmizí.
 3. Hlasová jednotka. Vzhledem k otoku se hlasivky mění, hlas se stává chraplavým, nízkým, jazyk nabobtná, je obtížnější mluvit. Řeč pacienta je nečitelná, nezřetelná.
 4. Obecná slabost. Lidský výkon se snižuje, stává se pomalým, chce neustále spát. Pacient se vyvíjí těžké bolesti hlavy, silně pocení, mrzne, snadno padá do depresivních stavů, ztrácí koncentraci.
 5. Pohybový aparát. Pacient si stěžuje na ztuhlost kloubů, polyartritidu, postupující osteoartrózu.
 6. Orgány trávicího traktu. Tam je nedostatek chuti k jídlu, zácpa, porušení polykání, hypokinéza žlučových cest, zvracení a nevolnost, gastritida, hypotenze střeva, žaludku.
 7. Kardiovaskulární systém. V důsledku otoku, zvětšeného srdce, kardiosklerózy a srdečního selhání. Pacient si stěžuje na bolestivé, šité bolesti v srdci, krevní tlak se snižuje, puls se zpomaluje.
 8. Sexuální funkce. U mužů se vyvíjí impotence, ztrácí se schopnost oplodnění spermií. Ženy ztrácejí svůj menstruační cyklus, vyvíjí se neplodnost, dochází k děložnímu krvácení, současné těhotenství selhává.
 9. Systém vylučování. Snižuje se filtrační kapacita ledvinových tkání, zvyšuje se riziko infekce orgánů a močových cest. Častěji se vyskytují uretritida a cystitida.
 10. Nadváha. Vzhledem k metabolické poruše pacienti přibývají na váze i na pozadí snížené chuti k jídlu.

Klasifikace

Patolog je charakterizován poruchou štítné žlázy, poté dochází k nedostatečné produkci hormonů. Existuje několik typů onemocnění, v závislosti na formě poruchy. Rozlišují se tyto typy myxedému:

 1. Štítná žláza To je způsobeno nedostatkem hormonů štítné žlázy. V závislosti na faktorech, které vyvolaly poruchu, vylučují získanou a vrozenou patologii.
 2. Hypofýzy. Nedostatek hormonální syntézy se vyvíjí v důsledku narušení vazeb hypotalamicko-hypofyzárního systému.
 3. Pretibiální myxedém. Je výsledkem zvýšené sekrece hormonů štítné žlázy, které otráví tělo. Nejběžnější formou jsou postmenopauzální ženy.
 4. Jodiopatická. Vyvinut při zachování normální funkce. Velikost štítné žlázy, příčiny patologie nejsou známy. Tkáně, tělesné orgány jednoduše přestanou reagovat na hormony.

Komplikace

Toto onemocnění není nezávislé onemocnění a je důsledkem extrémního stadia hypotyreózy. K edému sliznic dochází v důsledku poškození štítné žlázy. Situaci komplikuje skutečnost, že při selhání produkce hormonů se ve všech systémech a orgánech těla vyvíjejí komplikace, které způsobují komplikace chronických patologií a vznik nových. Pacienti s myxedémem musí užívat léky na celý život. Kdo jsou nastavení úrovně hormonů, k dosažení plné uzdravení nebude fungovat.

Komplikace se objeví, pokud není provedena souběžná léčba onemocnění. Taková mnohostranná léčba způsobuje u lidí různé reakce v závislosti na jejich individuálních vlastnostech. V některých případech nelze vyloučit důsledky ani při správně navrženém průběhu léčby. Zahájená fáze myxedému vede k kómě, která se vyvíjí:

 • intestinální obstrukce;
 • kritické snížení ventilace plic;
 • srdeční selhání;
 • hromadění tekutiny v různých dutinách;
 • onemocnění močových cest.

Diagnostika

V diagnóze je zohledněn celý komplex symptomů, vnější projevy. Pro objasnění výkonu syntézy hormonů je přiřazena řada laboratorních studií:

 • Ultrazvuk štítné žlázy;
 • krevní testy, moč na hormony;
 • scintigrafie žláz;
 • cytologie odebraných vzorků;
 • biopsie tkáně žlázy.

Je-li u pacienta zjištěn myokardiální pretibiální myxedém, který je doprovázen silným otokem nohou, je třeba provést krevní test pro protilátky proti tyroperoxidáze, aby se vyloučila autoimunitní povaha onemocnění. Po obdržení výsledků výzkumu lékař uzavírá příčiny, formu myxedému - hypertyreózu nebo hypotyreózu. To má vliv na jmenování další terapie.

Léčba myxedému

Ztracené funkce štítné žlázy, tkáně nejsou obnoveny, proto je léčba onemocnění celoživotní. Úprava dávky léků se provádí v závislosti na výsledcích rutinních testů a vyšetření. Používají se následující hlavní směry terapie:

 1. Glukokortikosteroidy. Nezbytné pro odstranění zánětlivých procesů, svědění s presibiální formou patologie.
 2. Hormonální substituční terapie. Při identifikaci nedostatku syntézy hormonů štítné žlázy u pacienta jsou předepisovány v dávkové formě. Dávkování a samotný lék, průběh léčby volí lékař pouze individuálně. V každém případě se režim bude lišit v závislosti na zatížení srdce, jiných systémech těla.
 3. Symptomatická léčba. Idiopatický myxedém je léčen potlačením příznaků patologie.
 4. Dieta Doporučuje se upravit dietu pacienta tak, aby se zvýšil obsah jódu, mořských plodů, vitamínů.
 5. Pro těžké otoky končetin jsou nezbytné kompresní punčochy.
 6. Léčba sanatorií. Pacient musí každý rok odpočívat u moře. To je přirozený způsob, jak doplnit zásoby jódu v těle, vitamín D, posílit imunitní systém, zabránit křehkosti nehtů, vlasů a kostí.

Hormonální léky

Úkolem léčby onemocnění je obnovení hladiny hormonů štítné žlázy na požadovanou úroveň. Tento endokrinolog pro substituční terapii rozhoduje s pomocí léků obsahujících tyroxin, trijodthyronin. Léčebný režim je zvolen výhradně individuálně, takže je zakázáno samoléčení. Dávka je přímo závislá na stupni poškození štítné žlázy, zdroji onemocnění, věku pacienta, celkovém klinickém obrazu a následcích vývoje myxedému na jiných orgánech.

Prognóza zotavení

Nemoc nemůže být úplně vyléčena, takže lékaři dávají špatnou prognózu. V případě insuficience štítné žlázy je otok sliznic šancí na progresi i při adekvátní systémové léčbě. Náhradní terapie, klinická registrace s povinným absolvováním rutinních vyšetření dvakrát ročně pomáhá stabilizovat lidský stav, zpomaluje rozvoj patologických procesů, které jsou způsobeny nedostatkem hormonů.

Pro děti s vrozeným myxedémem je prognóza zklamáním. Pro těhotné ženy je velmi důležité dodržovat doporučení lékaře. Dítě trpí vážnými nemocemi, které jsou neslučitelné s běžným životem:

 • fyzické deformity;
 • kretenismus;
 • retardace intelektuálního, psychologického vývoje.

Prevence

Hlavním úkolem preventivních opatření v myxedému je předcházet rozvoji nedostatku žlázových hormonů a dalších endokrinních patologií. Prevence zahrnuje následující doporučení:

 1. Před plánovaným vyšetřením štítné žlázy navštivte lékaře. Je nutné kontrolovat jeho stav, úroveň produkce hormonů stimulujících štítnou žlázu. To je obzvláště důležité pro osoby, které jsou v ohrožení: osoby žijící v oblastech s nedostatkem jódu, které byly vystaveny záření, ženy po menopauze, po operaci štítné žlázy a těhotné ženy.
 2. Doplnění jódu v těle - využití bohatých minerálů, jódové potraviny, pobyt na pobřeží, užívání vitamínů.
 3. Posílení celkové imunity za účelem zvýšení odolnosti vůči infekčním, zánětlivým onemocněním. Je velmi nežádoucí užívat imunostimulační, imunomodulační léčiva bez souhlasu lékaře. Samoléčba může vést k nepředvídatelné autoimunitní reakci, která způsobí zničení tkáně žlázy.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: