Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Anální trhlina je ruptura v sliznici konečníku, která může být různých hloubek. Trhliny v řiti se mohou objevit u lidí, kteří vedou sedavý životní styl, stejně jako v přítomnosti zácpy, která je chronická. Asi 20% pacientů, kteří přicházejí s otázkami pocitu nepohodlí v oblasti konečníku, čelí tomuto problému.

Příznaky a známky trhlin v řiti

Hlavním příznakem vzniku trhlin v řiti - to je silná bolest. Hloubka trhlin nepřesahuje 1, 5 cm, pokud je mnohem hlubší, trpí těžkou bolestí spojenou s akutní bolestí. Je také možné diagnostikovat nemoc sama, pokud vás trápí nepříjemné a podezřelé příznaky.

Téměř ve všech případech je postižena dolní nebo horní řiť. Poškození epitelu kolem řitního otvoru způsobuje akutní bolestivý záchvat - epitel se stává citlivým. Je velmi vzácné najít trhlinu na zadní a přední stěně řitního otvoru. Nemoc u pacienta způsobuje nepříjemné pocity, protože jakýkoli čin defekace je doprovázen nesnesitelnou bolestí.

Každý čin defekace způsobený fyziologií způsobuje dlouhý křeč svěrače, což komplikuje průběh onemocnění. To je způsobeno tím, že každý křeč zhoršuje proces hojení trhlin. Pokud nezačnete léčit nemoc včas, začne její rychlá synchronizace. V případě akutní formy nemoci je pacientovi předepsána mast jako hlavní lék: je nutné pravidelně potírat problémovou oblast.

Pokud je nemoc chronická, pacientovi je obvykle nabídnut chirurgický způsob léčby. Operace by měla být provedena okamžitě, dokud se stav pacienta nezhorší, ale je nutné podstoupit vyšetření a diagnózu předepsanou ošetřujícím lékařem. Pokud pocítíte první pocit nepohodlí při pohybu střev, je nutné urychleně vyhledat lékařskou pomoc, aby se minimalizovalo riziko komplikací.

Rozdíly mezi akutními a chronickými trhlinami

V akutní formě onemocnění pacient pociťuje nepříjemné bolestivé pocity. Tato forma je diagnostikována pod podmínkou, že hrany trhlin jsou dokonce, nejsou jizvy a objevily se ne více než před třemi týdny. V tomto případě léčba trhlin v řitní dutině prochází snadno - pacientovi je předepsáno použití prostředků, které zmírňují záchvaty bolesti a svědění. Také léky vedou k rychlé regeneraci tkání.

Chronická forma onemocnění je diagnostikována za předpokladu, že trhlina vznikla ne více než před měsícem, a konzervativní terapie neposkytla požadované výsledky. V 90% případů je nutná urgentní operace, aby se zabránilo možné komplikaci. Během operace pomocí laseru nebo skalpelem se provádí vyříznutí trhliny.

Riziko chronických trhlin v řiti je, že může vést k vážným komplikacím:

  • vzhled jizevnatých těsnění okrajů trhliny,
  • vytvoření "hlídání hodinek".

Pokud ale hovoříme o tom, která z komplikací je nejtěžší, pak je to hnisavá paraproktitida, jejíž výskyt je důsledkem pádu do poraněné oblasti infekce. Další informace o paraproktitidě - léčbě, příznacích a formách onemocnění.

Důvody

Různé příčiny mohou vyvolat vznik trhlin v řiť, nejběžnější jsou:

  • Zácpa. Přítomnost chronické zácpy vede k tomu, že všechny defecation je doprovázeno nepříjemným pocitem bolesti.
  • Průjem Když je střevní porucha na análním sfinkteru dána zvýšená zátěž, která vyvolává vznik bolestivých prasklin v řiti.
  • Nemoci trávicího traktu (například peptický vřed, enterokolitis, hemoroidy atd.).
  • Lékařské vyšetření (anoskopie, kolonoskopie), které způsobují poranění rektální sliznice.
  • Těhotenství a porod. Během těhotenství je vysoká pravděpodobnost praskání řiť a léčba je možná pouze pod přísným dohledem lékaře. Během porodu dítě silně tlačí na pánevní orgány, což vyvolává vznik análních trhlin a poranění v perineální oblasti. Léčba prasklin u žen v řiti nastává s ohledem na krmení kojence.
  • Mechanické poranění. V první řadě je ohrožena určitá kategorie lidí praktikujících anální sex.

Aby byla léčba účinná, musí být přesně stanovena příčina, která vyvolala vznik onemocnění. Například, pokud je výskyt trhlin způsoben chorobami trávicího traktu, určitý lék pomůže zbavit se nemoci, speciální dieta a masti jsou předepsány, jejichž vnější použití urychluje hojení.

Mohou děti ublížit

Předpokládá se, že senioři trpí tímto onemocněním, ale riziková zóna je novorozené dítě, stejně jako starší děti. Nedoporučuje se pokusit se s dítětem zacházet samostatně a také s radami nekompetentních lidí. Tradiční metody léčby ne vždy pomáhají, ale mohou zmírnit takové nepříjemné symptomy, jako je bolest, svědění, pálení.

Bolest při defekaci u dítěte jakéhokoliv věku je nebezpečným příznakem, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Stojí za zmínku, že děti trpí výrazným syndromem bolesti, takže jedním z důležitých stupňů léčby bude správný výběr léků proti bolesti lékařem. Svíčky a anestetické masti dávají požadovaný terapeutický účinek, ale co je nejdůležitější, jsou zcela bezpečné.

Zvláštní pozornost by měla být věnována imunitě dětí, protože není schopna vytvořit účinnou bariéru proti infekcím, jako je tomu u dospělého. Při výběru léčby je důležitým faktorem věk pacienta. Pokud se teplota dítěte zvýší, je zde možnost infekce v těle, což v důsledku nepovede k nejpříjemnějším jevům.

Pokud se u dítěte objeví anální trhlina, zvyšuje se riziko infekce celého řitního otvoru. To nelze povolit, protože v důsledku tohoto procesu konečník začne krvácet, což způsobuje silnou bolest a neustálé nepohodlí. Onemocnění u dětí je obtížné. Rodiče, kteří si všimnou výskytu krve z řiti, nemohou váhat, v zájmu dítěte co nejdříve navštívit lékaře.

Jak léčit anální trhliny

V závislosti na závažnosti onemocnění je zvolena léčebná metoda. V průběhu léčby se provádí prevence všech trhlin, krev se zastaví, v některých případech se provede mikroklyster, maska Levomekol, sedací vana, svíčky a speciální dieta, díky kterým se střeva vrátí do normálu.

Při léčbě chronické formy onemocnění dochází ke změně jizevní tkáně. V této fázi konzervativní metoda neposkytuje žádoucí terapeutické výsledky, takže pacient je naplánován na chirurgický zákrok, během něhož je prováděna excize zraněných oblastí. Díky tomu se nemoc rychle vrací do akutní formy a konzervativní metody se provádějí v pooperačním období.

Terapeutická strava

Nejen v počáteční fázi onemocnění, ale iv budoucnu je pacientovi předepsána jednoduchá dieta. Je nezbytné dodržovat vlastní stravu, vyloučit všechny produkty, které dráždí. Všechny podrobnosti o dietě budou vysvětleny ošetřujícím lékařem, ale ovoce, kyselé mléčné výrobky, zelenina, celozrnný a otrubový chléb jsou jistě přidány do denního menu.

Svíčky a masti

Pacientovi musí být předepsáno použití mastí a čípků, které nejen zmírňují nepříjemné bolestivé pocity, ale také několikrát urychlují proces hojení. Tyto prostředky mohou být předepsány pouze lékařem, s přihlédnutím k průběhu a formě onemocnění. Nedoporučuje se zkoušet samoléčbu, aby nedošlo ke zhoršení stavu.

Zjistěte, které hemoroidy čípky jsou levné a efektivní.

Antispasmodické léky

Po stanovení formy onemocnění (chronické nebo akutní) je léčebný cyklus předepsán individuálně. Pacientovi jsou předepsány čípky a masti, stejně jako speciální antispasmodické léky, které po defekaci eliminují křeč. Takové léky by měl předepisovat pouze lékař, s přihlédnutím k průběhu onemocnění a stavu pacienta.

Chirurgická léčba

Pokud byla diagnostikována chronická forma onemocnění, dochází k poranění tkáně. V tomto případě je nutný okamžitý chirurgický zákrok, aby se zabránilo možné komplikaci. Po operaci je pacientovi předepsána konzervativní léčba a interní léčba, kterou předepisuje pouze lékař.

Je možné se zbavit trhlin lidových prostředků

Populární způsob léčby ne vždy pomáhá vyléčit. Krém z rakytníku a olej nebo mast pomáhají odstraňovat nepříjemné bolestivé pocity. Tyto prostředky jsou aplikovány na trhliny kolem řiti, v blízkosti rozkroku. Tradiční léčba by měla být používána pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Nedoporučuje se provádět vlastní léčbu.

Více informací o anální trhlině - jak se léčit doma.

Video

Pokud se léčba nemoci nezačne, dochází k nárůstu bolesti, krvácení se otevře, vytvoří se rektální píštěl. Léčba by měla být prováděna pouze zkušeným lékařem, bude také užitečné si přečíst následující video.

Foto: Jaké jsou trhliny v blízkosti řitního otvoru

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: