Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Lidské tělo je ideálním prostředím pro rozvoj nejen bakterií nebo mikrobů, ale také parazitů. Co je tasemnice? Nejčastější odpovědí jsou červi ve střevech, které se dostávají do lidského těla s jídlem. Ve skutečnosti je problém mnohem širší, červi (i když tato definice není zcela pravdivá a je používán zvykem) přinášejí zdravotní problémy nejen s nedostatkem váhy.

Soliter - co to je?

Tasemnice je páskový parazit, který je připojen k vnitřním stěnám střev s přísavkami a háčky v jeho hlavě. Ve velikosti může dosáhnout několika metrů, zatímco přežije i jen se segmentem hlavy. Jeho celé tělo je rozděleno do stejných částí, které mohou odtrhnout a opustit tělo dopravce. Počet těchto segmentů odpovídá počtu možných vajec parazitů, které mají být položeny.

Existuje několik druhů tasemnic: hovězí a vepřové tasemnice, tasemnice trpasličí, červí psi, široká stuha. Rozdíly mezi nimi jsou ve způsobu, jakým lidské tělo vstupuje do těla a velikosti samotného červa. Mnoho obyčejných lidí věří, že paraziti ve střevě vedou výhradně k rychlému úbytku hmotnosti, ale tento příznak může být považován za nejnevhodnější. Nejnebezpečnější je deprese imunitního systému a vývoj sekundárních onemocnění.

 1. Červi jsou hermafroditi, kteří se mohou samooplodnit, takže jeden živý červ bude stačit, aby rychle vytvořil plnohodnotnou kolonii.
 2. Jeden široký může každý den pokrýt až 1 000 000 vajec. Doba životnosti činí 20 let. Úplné čištění těla parazitů - proces je dlouhý a obtížný, zejména při dlouhodobé infekci.

Jak vypadá soliter?

Vnějšku vypadá červí tasemnice jako velmi dlouhá bílá šňůra (příklady struktury na fotografii): tělo listu, výhonky pro připojení střevních stěn nebo vnitřních orgánů. Segmentovaný trup v důsledku vývoje kožně svalové peristaltiky dává schopnost aktivních parazitů pohybovat se nezávisle na vnějším prostředí nebo v oběti. Dospělí jsou definováni plochým tvarem, výhonky jsou umístěny na jedné hraně (nazývané "hlava" nebo scolex) a na břiše. Podél okrajů přísavek a v celém těle jsou malé hroty (háčky) pro lepší fixaci.

Bullseye

Parazit, který je považován za jeden z nejdelších, který se usadí v lidském těle, je hovězí tasemnice. Jako zprostředkující nosič před lidmi parazituje u skotu, v každém případě zůstává posledním infikovaným hostem osoba. Maximální pevná délka bovinního rybníka je 22 metrů, ale průměr je 12 metrů. S tloušťkou 2 mm může i takový dlouhý intestinální parazit existovat v lidském těle po mnoho let, aniž by způsoboval vážné nepohodlí.

Tyto červy nemají vlastní zažívací systém, ale absorbují živiny přímo tělem. K infekci dochází v důsledku nedostatečného tepelného zpracování masa, protože vejce parazitů jsou ve svalových tkáních krav. Zaměstnanci závodů na zpracování masa, jatek, farem a zpracovatelských závodů jsou náchylní k Teniarinhoz (kontaminaci řetězcem skotu).

Vepřový pásomník parazit

Menší parazit, vepřový tasemnice, způsobuje teniesis onemocnění. Lokalizace nemoci - východní Asie, Latinská Amerika a Afrika, av Rusku - území Krasnodar. Mezi lidským tělem jsou středně pokročilí prase, zatímco nezáleží na tom, zda se jedná o divočáka nebo domácího farmáře. Tenioz je nebezpečný, protože osoba je posledním nositelem, což znamená, že kolonie červů se bude násobit, dokud nenarazí nosič. Díky způsobu upevnění může vepřový tasemnice poškodit střevní stěny nebo vnitřní orgány.

Široká stuha

Co je soliter v rybách? Tento tasemnice je široká tasemnice, dostává se do lidského těla syrovým nebo špatně zpracovaným rybím masem. Na délku, jen zřídka přesahuje několik metrů, ale to není o nic méně nebezpečné pro život majitele. Životní cyklus tohoto parazita je různorodější než u parazitů krav nebo prasat. Všechny řetězce nosičů a znovuzrození solitérů jsou následující:

 • červí vejce ve vodě je znovuzrozen do larvy;
 • coracidia se usadí v malých korýšech;
 • rybí organismus je nakažen skrze krmení korýšů;
 • parazit se šíří do všech tkání ryb (pražma, okouna, kapr);
 • osoba je nakažena masem nebo rybími droby.

Jak vidíte, osoba zůstává i nadále nositelem (spolu se zvířaty, která jedí ryby, například kočky), což znamená zvláštní nebezpečí nalezení parazita v těle. Co jsou tasemnice ryby a jaké nemoci mají pro člověka? To je anémie, anémie, problémy s trávicím traktem. Vzhledem ke snížení počtu prospěšných mikroorganismů jsou inhibovány nervové a imunitní systémy.

Způsoby infekce

Hlavní cestou infekce tasemnice je jídlo. Konzumace masa ze zvířat a ryb, které byly nositeli helminthiasis, má za následek zaručenou infekci, pokud byla během zpracování provedena nedbalost. Larvy, vejce a dospělí solitáři umírají při dlouhodobém vystavení vysokým teplotám. Na druhou stranu maso po takovém zpracování není možné jíst.

Nedodržení osobní hygieny může vést k infekci lidí, kteří pracují přímo se zvířaty. Pro infekci dostatek elementárních nemytých rukou a poškození kůže. Je třeba mít na paměti, že tasemnice může existovat ve vnějším prostředí po dobu až několika týdnů, v závislosti na typu parazita, zůstat aktivní, schopnost infikovat konečného nosiče.

Životní cyklus solitéra

Celkový životní cyklus tasemnice je přibližně stejný pro všechny parazity (liší se pouze u tasemnic v rybách, které byly popsány výše):

 • vejce padají na půdu, trávu nebo do vody výkaly posledního nosiče (mnozí snadno snášejí zimování a zůstávají životaschopní);
 • v procesu krmení zvířat se vajíčka dostanou do těla zprostředkujících hostitelů;
 • rozvinutá larva parazita se šíří krevním systémem ve svalových tkáních a vnitřních orgánech zvířete;
 • prostřednictvím masa se parazit dostává do lidského těla, kde se rozvíjí v plnohodnotného dospělého, který začíná reprodukci pro nový vývojový cyklus.

Známky tasemnice u lidí

Diphyllobotriasis (infekce červy) v osobě se může projevit v různých druzích: záleží na umístění infekce, stupni prevalence parazitů, délce jejich přítomnosti v lidském těle. Navíc přibližně 30% návštěv u lékařů s podezřením na helminthiasis jsou psychosomatické poruchy, které nejsou spojeny s parazitární lézí. Ve většině případů jsou příznaky tasemnice u člověka podobné - podrážděnost, fantomové pohyby uvnitř svalů nebo gastrointestinálního traktu, střevní poruchy, nepřirozené hubnutí s dobrou výživou.

Solitaire vejce v orgánech

Červí tasemnice v osobě může ovlivnit orgány a tkáně toxinů, které produkuje, což způsobuje následující příznaky:

 • tvorba difúzních cyst ve všech vnitřních orgánech, což narušuje jejich normální fungování;
 • alergie, anafylaktický šok;
 • bakteriální infekce;
 • febrilní projevy jako reakce na zánětlivé reakce.

Pásma ve střevech

V gastrointestinálním traktu způsobuje červ soliter následující příznaky:

 • zácpa, průjem, nevolnost;
 • nepravidelná bolest v břiše;
 • anorexie a svalová ztráta;
 • slabost a únava.

Diagnóza diphyllobotriosis

Detekce červů v těle pacienta je způsobena komplexním výzkumem. Nejedná se pouze o analýzu fekálních hmot, jak si mnozí zvykli počítat: diagnóza tasemnice zahrnuje kompletní vyšetření těla k identifikaci parazitů a postižených orgánů. Krevní test ukazuje přítomnost protilátek, které jsou produkovány proti tasemnicím imunitním systémem. Takový integrovaný přístup umožňuje snížit psychosomatické diagnózy z reálné helminthiasis.

Jak odstranit tasemnice

První věc, kterou si musíte pamatovat při zahájení léčby parazitů, není léčit nemoc samotnou. Parazitolog musí určit typ tasemnice, její lokalizaci. Na základě toho je léčba předepsána. Samoléčba může ublížit lidskému tělu bez jakéhokoliv vlivu na červ. Pásomnice je ošetřena antiparazitickými činidly, která jsou extrémně toxická a jsou zaměřena na usmrcení parazita uvnitř nositele, takže nákup a užívání léků na vlastní pěst může být pro pacienta škodlivé.

Po zahájení léčby je třeba dodržovat přísnou dietu, aby nedošlo ke zhoršení terapeutického účinku léčiva. Zničené parazity vycházejí s výkaly. Samotný proces léčby je dlouhý a jeho přerušení nebo porušení zruší veškeré úsilí: kurz bude muset začít znovu, což je další vážný tlak na tělo a finanční náklady.

Tablety z tasemnice

Nejoblíbenější moderní tablety z tasemnice u lidí jsou následující:

 • Praziquantel;
 • Fenasal;
 • Mebendazol;
 • Dichloma;
 • Noklozamid;
 • Trichsalom.

Lidové léky na tasemnici

Alternativní medicína se nevyhnula problému parazitů. Léčba lidových prostředků tasemnice znamená agresivní účinek na střeva, což vyvolá projímavý účinek, takže je třeba mít na paměti vodní bilanci. Nejběžnějším a nejúčinnějším prostředkem k řešení tasemnice z přírody se ukázaly být dýňová semínka. Zde je jeden z receptů, jak se zbavit pásky a kulatých parazitů:

 1. Jíst na lačný žaludek 100 g dýňových semen.
 2. Rozdrcená hlava česneku se vaří ve sklenici mléka. Hodinu poté, co semena infuze potřebují pít.
 3. Po půl hodině si projděte projímadlo.
 4. Po 2 hodinách udělejte česnekový klystír (jemně nasekanou hlavu, naplněnou 1, 5 litry vody).

Chirurgický zákrok

Jelikož tasemnice u lidí se může rozšířit po celém těle, v následujících případech je nutný chirurgický zákrok:

 • šíření parazitů v životně důležitých orgánech, které není možné léčit;
 • pozůstatky tasemnic ucpávají kanály a provokují jejich obstrukci (například žluč);
 • apendicitida na pozadí infekce;
 • nalezení parazitů v očích nebo v blízkosti mozku.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: