Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kampaň pro houby v lese, většina lidí vnímá jako příjemnou zábavu. Ale tichý lov je velmi závislý na ročním období, počasí a klimatu regionu. Málokdo si myslí, že pěstování hub může být prospěšné, ale nejběžnější odrůdy mohou být pěstovány doma téměř v průmyslovém měřítku.

Pěstování hub doma pro začátečníky

Houby - přísada s minimálním obsahem kalorií a tuku, vysokým obsahem draslíku, vlákniny. Jejich pěstování je velmi jednoduché, ale stejně jako každá jiná společnost vyžaduje určité přípravné fáze. Dodržováním základních pravidel zahradnictví na houbách můžete produkt poskytnout nejen rodině, ale také podstatným ziskem při pronájmu hub na prodej. Jak začít pěstovat houby? Přečtěte si, jak celý proces postupuje krok za krokem:

 1. Nejprve určit typ, který budete růst. Nejoblíbenější a nejjednodušší pro pěstování jsou hlívy ústřičné, shiitake, žampiony. Neexistuje žádný zvláštní rozdíl v procesu, ale pro každý druh se živné médium mění.
 2. Koupit mycelium. Vypadá to jako piliny, ve kterých se mykcium houby klíčí - kořenový systém nebo "semeno". Ve skutečnosti se jedná o sazenice nebo sazenice, pokud kreslíme analogii s obyčejnými zahradními rostlinami. Substrát s myceliem lze zakoupit v internetovém obchodě (cena je poměrně nízká). Pěstování ústřic a jiných jedlých druhů ze spor je nepříjemný proces, vyžaduje dobrou praxi a dlouhou dobu.
 3. Vytvoření živného média. Sláma a piliny musí být sterilizovány, aby se zabily všechny cizí mikroorganismy. Mohou soutěžit s myceliem, dokonce ho absorbovat. Jedním ze způsobů sterilizace je zahřívání materiálu média parou až do úplného odpařování vlhkosti. Důležité je zde zpracování horké páry suchým substrátem.
 4. Aby se rozšířilo mycelium v živném médiu, musí se zahřát. Piliny nebo sláma s již přidaným myceliem jsou rovnoměrně rozloženy na plech nebo v mělké, ale široké pánvi. Pak je nádrž umístěna na tepelném polštáři, který udržuje teplotu (21 stupňů Celsia). Po dobu 3 týdnů se kultivační médium ponechá na tmavém místě.
 5. Po 21 dnech se mycelium zarostlé v živném médiu přesune na tmavé místo s konstantní teplotou asi 15 ° C. Pro tyto účely je sklep velmi vhodný. Piliny nebo sláma jsou pokryty malou vrstvou čisté půdy a jsou hojně navlhčeny, ale neleží. Chcete-li ovládat vlhkost, můžete dát ručník na vrcholu a dodatečně zvlhčit půdy podle potřeby.
 6. Po dalších 3 týdnech se objeví první houby. Médium musí být vždy udržováno syrové, aby se napomohlo růstu hub. Místnost by měla být bez osvětlení po maximální dobu.
 7. První plodina může být sklizena, když je uzávěr zcela vytvořen a strukturálně oddělen od nohy. Houby musí být řezané, ne trhané, aby nedošlo k poškození budoucího ovoce.

Pěstování hub jako podnikání

Podnikatelský záměr na pěstování hub nevyžaduje značné náklady. Mycelium lze zakoupit všude, cena za to "neskončí." Hlavní věc, kterou je potřeba, je místnost se schopností regulovat vlhkost a teplotu. Jak praxe ukazuje, obchod s pěstováním hub se vyplatí po realizaci první sklizně. Náklady na udržení růstu jsou zanedbatelné, takže čistý zisk je přijat po měsíci s maximální ziskovostí.

Jak pěstovat houby doma

Pěstování hub doma proces není vůbec drahé, přináší rychlé příjmy. Hlavní je vytvořit vhodné podmínky pro růst (popsané výše) a podpořit je. Pro osobní spotřebu budou někteří řemeslníci upravovat sklady nebo balkony svých bytů. Větších výsledků v zisku lze dosáhnout pomocí garáže nebo suterénu. V tomto případě můžete hlavní práci bezpečně provádět. Mycelium nevyžaduje stálou péči, plení a zalévání.

Na zahradním pozemku

Pěstování hub v zemi nebo zahradních parcelách je ještě jednodušší než uvnitř. Pro umístění mycelia je vybráno mokré a zastíněné místo. Z nejbližších budov a stromů by mělo být odsazeno asi půl metru. Je důležité si uvědomit, že lesní druhy hub netolerují okolí ovocnými stromy. Je lepší je pěstovat nedaleko skal, které jsou jim známé v lese: hřib v blízkosti břízy, osikové ptactvo v blízkosti osiky. Existuje několik možností chovu na zemi:

 1. Spory. K tomu, sbírat přezrálé čepice, které jsou vynechány během obvyklé "tichý lov." Dokonce i červí vzorky. Je třeba je umístit do kbelíku, nalít déšť nebo říční vodu, přidat cukr nebo kyselou kašičku, zamíchat do homogenní hmoty a nechat několik dní až týden (pravidelně je třeba obsah míchat). Po přetažení přes velké síto. Výsledná tekutá hmota by měla být zředěna vodou (1 díl hmota houby na 100 dílů vody) a zalít vodou s obyčejným konevem.
 2. Mycelium. K tomu, vykopat fragment půdy s mycelium a zasadit ji na vlhké půdě. Při přepravě by měl být také vlhký.
 3. Připravené mycelium. Získané za nízkou cenu obilí nebo kompost základny s mycelium náplní, zasadil podle pokynů. Tato metoda je nejjednodušší pro ty, kteří chtějí dosáhnout co nejrychlejšího výsledku.

V suterénu domu

Pěstování hub v suterénu je mnohem jednodušší než v interiéru na povrchu - neustále se udržuje vhodná mikroklima. Bez ohledu na druh, který poroste, měli byste si před klíčením připravit suterén. Stěny a podlaha jsou dezinfikovány některým z antiseptik. Poté je místnost důkladně odvětrána. Větrací otvory jsou uzavřeny jemnou mřížkou, která zabraňuje proniknutí hmyzu dovnitř.

V závislosti na typu hub, regály nebo věšáky jsou instalovány (jejich cena je nízká). S velkým suterénním prostorem může být rozdělen do dvou částí - pro inkubaci a pro růst. Nejdůležitější je teplota a vlhkost, které musí být udržovány na stejné úrovni. Ve všech ostatních ohledech jsou houby extrémně nenáročné a rostou nezávisle.

Jaké houby se pěstují doma

Myšlenka pěstovat houby doma, především, vás před otázkou - jaký druh zvolit? Téměř všechny "domácí" houby nevyžadují super úsilí pro chov. Výjimku lze nazvat žampiony, ale pro zkušeného zahradníka to nebude problém. Proto si člověk musí vybírat pouze z osobních preferencí a požadovaných zisků (pokud se plánuje organizovat obchod s houbami). Nejoblíbenější typy lze rozdělit do dvou skupin:

 • strom - shiitake, hlívy ústřičné, zimní houby;
 • půda - houby, koltseviki.

Způsoby pěstování hub

V závislosti na požadovaném výsledku existují dva způsoby, jak pěstovat houby - rozsáhlé a intenzivní. Pro zahradníky, kteří nehledají obohacení, je první vhodnější. Pro ty, kteří jsou důležitým pravidelným výnosem, byste měli věnovat pozornost druhému. Rozdíl mezi nimi je stejný jako mezi přirozeným chovem kuřat a produkcí brojlerů.

 1. Rozsáhlý - nezávislý růst hub v přírodním prostředí na místě. Sklizeň - stejně jako v přírodě. Ale stejná nebezpečí - škůdci, změny počasí, nemoci mycelia.
 2. Intenzivní - aktivní pěstování v připravených podmínkách - suterén, na balkóně, spíž. Vyžaduje řádnou přípravu živného média, kontrolu vlhkosti a teploty.

Houby doma - technologie

Výše byla popsána tradiční technologie pěstování hub - připravené prostředí, kde je umístěno mycelium, pravidelné zavlažování a světelný režim. Po 3 týdnech se objeví první výsledek. Alternativní způsob pěstování je náročnější na pracovní sílu. Pěstování na kládách nebo pařezech listnatých stromů vyžaduje dlouhou fázi přípravy (sušení kulatiny, díry). Výsledek bude jen za rok. A navíc lze říci neobvyklé druhy hub, které lze pěstovat - hříbky, lišky, Reishi.

Tam jsou alternativní způsoby hubení doma: hotové sestavy zakoupené přes internet, rostoucí na kávovém pozemku. Vypadají spíše jako jakýsi koníček než skutečný chov pro potraviny a prodej. Výsledkem bude minimální výtěžek konečného produktu. Tato možnost je zvláště zajímavá pro děti předškolního nebo školního věku jako domácí experiment.

Mycelium

Vytvoření mycelia pro pěstování hub - 40% času stráveného chovem. Zkušení pěstitelé hub zároveň upřednostňují pěstování mycelia na vlastní pěst, aby nebyli závislí na prodejcích, protože i časem prověřovaní dodavatelé vás mohou nechat. Mycelium se pěstuje na zrnitém substrátu nebo dřevěných tyčinkách. Záleží na typu budoucích hub.

Substrát

Umělý substrát pro pěstování hub je základem, ve kterém se vyvíjí mycelium. Z hlediska chemického a minerálního složení by měla být co nejblíže přírodní půdě. Připravená hmota substrátu se správným složením (v závislosti na typu mycelia) poskytne větší výtěžek v nepřítomnosti patogenních faktorů a přírodních škůdců.

Jaké jsou podmínky pro pěstování hub?

Podmínky pěstování různých druhů hub se neliší. Během inkubační doby se udržuje teplota růstu (21 stupňů Celsia) a vysoká vlhkost substrátu. V procesu růstu klesá na 13 stupňů při stejné úrovni vlhkosti. Maximální doba mycelia a naklíčených těl je bez přímého přístupu světla. Menší nuance se vyskytují pouze u druhů hub.

Výrobní zařízení

Zařízení pro domácí produkci hub lze snadno sestavit vlastníma rukama. Pro inkubační dobu potřebujete elektrickou pec s regulátorem teploty. Stojany pro umístění substrátu jsou police pro zásobníky, pokud se jedná o půdní typy. V případě, že je podklad v pytlích, zavěsí se na příčky nebo přímo na strop. Ve skutečnosti je to minimální nastavení pro zahájení podnikání.

Jak pěstovat hlívy ústřičné doma

Technologie pěstování ústřic je považována za nejoptimálnější pro domácí podmínky (viz video níže). Hotový substrát s myceliem je umístěn v PVC obalech pro celý objem, který musí být umístěn ve vzdálenosti půl metru od sebe. Jsou instalovány na podlaze nebo zavěšené, 2-3 cm řezy jsou vyrobeny ve filmu pro růst a odpařování přebytečné vlhkosti. Teplota místnosti je asi 20 ° C. Zalévání - 1 čas / den.

Shiitake

Shiitake houby (na snímku) se pěstují podle obvyklé technologie sáčků. Pro podklad se používají piliny z tvrdého dřeva. Je důležité věnovat pozornost velikosti pilin. Příliš malá frakce se spolu sráží a zabrání aeraci mycelia. Zbytek technologického procesu je zcela identický s metodou pěstování ústřic.

Bílé houby

Pěstování bílých hub je nejlepší na přírodní půdě na osobním pozemku. Sklizeň však bude výhradně přírodní, to znamená jednou za sezónu. Odstraňování místností vyžaduje konstantní teplotu 8-12 stupňů, dobré větrání místnosti při vlhkosti 90-92%, denní osvětlení je vyžadováno denně po krátkou dobu.

Žampiony

Pěstování hub doma je považováno za nejdražší (v přípravě), ale poměrně ziskové. Nákup mycelia a příprava substrátu stojí nejvíce. Půda by měla být zpočátku vysoko minerálních látek a stopových prvků. Vlhkost se udržuje na 80% při teplotě +12 ° C. Zbytek procesu pěstování žampionů se neliší od bílých hub.

Video

Recenze

Denis, 42 let

Koupil jsem na farmě mycelium (cena byla symbolická) - rostlina ústřice roste! Pouze každá následující sklizeň je menší. Třetí plodina je prakticky nerentabilní. Možná, že mycelium se stane vzácným, a možná postrádá hnojivo. Nechci se zastavit, zvětším měřítko na skleník.

Nikolay, 54 let

Zkoušela jsem houbaření - chov hlíva. Nešel. Viděl jsem kulaté kulatiny, vrtal otvory a tlačil tam mycelium. Protokoly identifikované na pilinách pod plastovým sáčkem. Podle výsledků - hodil do koše. Jak pěstovat hlívy ústřičné, pak vysvětlil - ne strom, špatné díry, a obecně dělal všechno špatně. Je to jen škoda, že jsem strávil rubly.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: