Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Anthurium je travnatá, stálezelená epifytová liána s vzdušnými kořeny, která roste na tropických stromech. Rod rostliny zahrnuje asi 900 odrůd, lišící se formou listů, zbarvení. Péče o Anthurium doma vyžaduje znalosti, že rostlina potěšila majitele jasnou barvou. Anthurium co znamená tato květina? Fanoušci mu dali jméno - "mužský květ". Předpokládá se, že Anthurium Andre dává mužům odvahu, pomáhá vyrovnat se s depresivními stavy. Kromě toho, podle označení, i fotografie rostliny přispívá k zachování mužské věrnosti.

Vlastnosti rostoucího anthuria

Péče o rostlinu v běžných domácích podmínkách není snadný úkol: květina je považována za rozmarnou. To je způsobeno tím, že v přírodě roste anturium ve vlhkém, horkém tropickém prostředí, které je velmi obtížné obnovit doma. Ale také byste neměli zoufat. Pokud chcete a máte určité znalosti o vlastnostech péče, rostlina se může cítit skvěle po mnoho let na parapetu obyčejného městského bytu.

Jak se správně starat o anthurium doma

Kultivace péče o anthurium doma je omezena na poskytování podobných podmínek s místy jejího růstu v přírodě. V první řadě jde o určitý teplotní režim a osvětlení elektrárny. Půda je neméně důležitá. To je vysvětleno skutečností, že rostlina je neodmyslitelně epifytická, stejně jako stejné orchideje. Květina je navíc velmi náročná na vlhkost ve vzduchu a na zalévání. Podívejme se na každou kategorii zvlášť.

Teplota a osvětlení

Pro péči o anthurium doma je třeba se postarat o vhodnou, stálou teplotu. V létě jsou pro něj optimální tyto ukazatele - 20-25 ° C, v zimě - 16-18 ° C. Anturium by mělo být chráněno před náhlými teplotními změnami a průvanem. Pokud jde o osvětlení, zde je nutné zvolit místo, kde bude závod dostávat velké množství světla a zároveň nezažije vliv přímého slunečního světla.

Anthurium zažívá největší pohodlí v měkkém, rozptýleném světle. Obdobné osvětlení je charakteristické pro okna umístěná na východní a západní straně. V zimě, anthurium vyžaduje osvětlení, ačkoli to je odstín-tolerantní rostlina. Nedostatek světla nezabije exotické, ale nebude možné dosáhnout vzhledu jasných, červených, bílých, růžových voskových květů. Severní okna pro rostliny nejsou vhodná, stejně jako jižní. Nainstalujte anturium na stojan, který se nachází v blízkosti okenního otvoru.

Vlhkost a zalévání

Vnitřní Anthurium miluje vzácné, ale hojné zalévání, jehož četnost závisí na sezónnosti ročních období. V létě rostlina potřebuje značné množství vody, zalévání se provádí každé 3-4 dny. Mělo by být sledováno tak, aby voda nestačila na dně nádoby. Pokud vynecháte tento okamžik, pak začne i takový milovník vlhkosti jako anthurium, kořenový rozpad. V zimě, za účelem poskytování anturiové péče doma, je nutné snížit počet zalévání na polovinu, při sledování by půda neměla vysychat.

Během tohoto období je obzvláště důležité zajistit úroveň vlhkosti potřebnou pro zařízení, která by neměla klesnout pod 60%. Nejlepší možností pro anthurium je ukazatel 70-85 procent. To je však obtížné dosáhnout. Topná zařízení, hermeticky uzavírající plastová okna, snižují vlhkost. Pro vytvoření komfortních podmínek pro anthurium je nutné denně postřikovat rostlinu a jednou týdně se postarat o sprchu.

Pokud jsou kapky stále zachyceny, musíte je odstranit pomocí vatového tamponu. V opačném případě se mohou na vosku objevit lesklé skvrny. Při zavlažování a postřiku anturia by měla být věnována pozornost kvalitě použité vody, která by měla být ustálena při pokojové teplotě.

Hnojivo a obvaz

Velký význam pro udržení zdravých, kvetoucích druhů rostlin je včasné krmení hnojiv. V měsících aktivního růstu - od března do září, by anturium mělo být krmeno hnojivem. Způsob jejich zavedení závisí na typu použitých látek. Podle standardních doporučení se hnojení aplikuje jednou za dva týdny a je třeba dodržet následující harmonogram:

 • Na začátku vegetačního období (březen-duben) využijte finanční prostředky na dekorativní listnaté rostliny.
 • Od května do září přecházejí na přípravu na kvetoucí rostliny - Agricola, Fertika-Lux, Uniflor-Bud. Hnojiva berou o polovinu méně, než je uvedeno na obalu.

Výběr půdy a přesazení květin

Jednou z hlavních podmínek pro rychlý růst a kvetení anthuria je výběr půdy. Je zakoupena v hotové formě nebo vyrobena samostatně smícháním nezbytných komponent. Pro rostliny potřebují mírně kyselé půdy, které mohou být připraveny z celé listové půdy, humusu, písku a rašeliny v poměru 2: 1: 0, 5: 1. Kromě toho musí být směs přidány kužely, dřevěné uhlí, kousky rozbitých cihel. Celkový podíl této hrubé frakce by měl být 10-15%. Přítomnost těchto složek zlepšuje vlastnosti substrátu prostupného pro vzduch a vodu.

Rostlina vyžaduje transplantaci: mladý keř každé dva roky, dospělý každé tři roky. Umístit květinu do nového hrnce je nutné zasadit o něco hlouběji, než bylo anturium v zemi předtím. Pokud je toto pravidlo porušeno, kořeny rostliny se brzy objeví na povrchu a následně uschnou, což ovlivní zdraví rostliny. K nápravě situace pomůže mech, který pokrývá mladé kořeny. Při přesazování by měla věnovat pozornost ještě jedné věci - výběru hrnce. Ploché, široké nádoby budou dělat. Příliš volné hrnce se nedoporučují.

Reprodukce antirium

Rostlina se šíří čtyřmi způsoby. Nejjednodušší je dělení kmenů. Malá rostlina, která již získala svůj kořenový systém, je pečlivě odpojena od mateřského keře a zasazena do oddělené nádoby. S vhodně zvoleným substrátem a dodržováním pravidel péče o anthurium bude mladý květ rychle růst. Anthurium je stále množeno řezáním. K tomu odřízněte horní část stonku s regrown kořeny a zasadil ve sklenících nebo hrnce pod plechovky nebo plastový obal. Propagován rostlinou a pomocí vzdušných kořenů.

K tomu vyřízněte kousek kořene, který vyčnívá ze země a uložte jej do skleníku. O několik měsíců později vyroste mladé anturium. Největší a nejtěžší způsob reprodukce se pěstuje ze semen, které je ještě třeba získat. K tomu je nutné vytvořit umělé opylování. Za rok bude anturium produkovat ovoce obsahující osivo. Po stárnutí se semena promyjí vodou a zasadí. Semeno klíčí pouze za několik měsíců. Malé květy budou muset být vysazeny v malých květináčích a sazenice dávají první sazenice za 4 roky.

Nemoci a škůdci

Anthurium, označované jako „květina mužského štěstí“, je silná rostlina, která málokdy trpí a má malé poškození škůdci. Ale jsou chvíle, kdy ho tento problém předstihne. Anthurium útočí na meatybug, třásně, skvrny, mšice. Vzácně je květ postižen klíšťaty. Speciální prostředky pomohou zachránit rostlinu před škůdci: akaricidy z klíšťat: Nissoran, Apollo, Vermitec; z konzerv a měřítka hmyzu - systémové insekticidy: konfidor, aktar.

Parazitické houby, kořen, hniloba stonků a antracnosa jsou pro rostlinu nebezpečné. V infikovaném anthuriu listy vysychají kolem okrajů a pak celá květina umírá. Pro záchranu rostliny je nutné zahájit léčbu u prvních příznaků onemocnění, kterým je použití systémových fungicidů. Pokud je nemoc opomíjena, nebude možné léčit anturium.

Nejčastější dotazy

Podle hodnocení pěstitelů květin, kteří poprvé koupili exotické anthurium, jeho pěstování vyvolává řadu otázek, mezi nimiž je nejběžnější, proč jejich mazlíček není spokojen s jeho jasnou krásou. V tomto případě, zejména obavy z nedostatku kvetení a barevné změny listů, vzhled žluté skvrny na nich. Důvodem může být obrovské množství. Podívejme se na nejčastější dotazy týkající se péče o anthurium:

Proč kvete anthurium - příčiny

Anthurium - velký rozruch. K dosažení své polohy je nutné zajistit péči doma, zejména pokud si chcete vychutnat světlé neobvyklé květy rostliny. Mezi nejčastější chyby, které vedou k nedostatečnému rozvoji květenství v pokoji anthurium, jsou:

 • Nedostatek světla. Tento problém vyřeší další umělé osvětlení. Navíc jednou týdně rostlina potřebuje opalovat se: vezměte ji na jih po dobu 30 minut a nezapomeňte, že přebytek světla je pro něj škodlivý.
 • Nedostatek tepla. Pro dosažení kvetení je nutné udržovat teplotu ne nižší než 20%. To je způsobeno tím, že poupata rostliny jsou položena pouze tehdy, jsou-li tyto ukazatele k dispozici.
 • Přebytek tepla v zimě. Za účelem stimulace pokládání pupenů na jaře s pomocí tepla, v zimě je nutné zajistit nízkoteplotní režim ne vyšší než 15-16%.

 • Špatné zavlažování. Anthurium miluje "střední půdu". Je škodlivý jak pro přebytečnou vodu, tak pro sušení půdy. Kvalita zalévání květin závisí do značné míry na stavu půdy. Pokud má substrát vysokou hustotu nebo není dostatek drenáže v hrnci, pak rostlina nebude schopna absorbovat vlhkost podle svých potřeb.
 • Nedostatek vlhkosti. Anthurium - obyvatel tropů, proto potřebuje atmosféru vysoké vlhkosti. Jeho nedostatek zabrání rozvoji poupat. Postřik rostliny pomůže tento problém vyřešit. Vedle anturia by měla být umístěna nádoba s čistou vodou. Odpařování kapaliny zvýší úroveň vlhkosti.
 • Přítomnost květovaných květenství. V tomto případě dochází k tvorbě semen, což oslabuje anturium a pozastavuje vývoj poupata.
 • Nesprávně zvolená zemina. Nadměrně hustý substrát neumožňuje pronikání kyslíku do kořenů, což narušuje normální fungování rostlinných systémů.

Proč listy zbarví žlutě

Jedním z nejčastějších problémů při pěstování této exotické krásy je žloutnutí listů. K tomu může dojít ze dvou hlavních důvodů: porušení pravidel péče o rostliny a přítomnosti nemocí. V prvním případě mohou listy žloutnout v důsledku:

 • Nedostatečné množství substrátu.
 • Zamokřování.
 • Koncepty.
 • Neúspěšné transplantace.
 • Špatná kvalita vody pro zavlažování.
 • Nedostatečné osvětlení.
 • Nesoulad s teplotním režimem.
 • Přítomnost oxidu těžkého kovu v půdě.

Druhou příčinou žloutnutí listů jsou onemocnění: chloróza, šedá plíseň, rez, fusárium, septorie a antracnosa. Další příznaky naznačují jejich přítomnost. Při chloróze je zažloutnutí doprovázeno přítomností zelených žil. Doplnění tohoto problému pomůže hnojení cheláty železa. Šedá hniloba je doprovázena rozkvětem na listech a dalších částech rostliny. Jeho vzhled přispívá k nadměrné vlhkosti.

Pravidelné větrání místnosti a redukční spreje vám pomohou problém odstranit. Když rez na horní straně listových desek vypadají jasné skvrny na dně hromadí pustuly se spory. Vyrovnat se s nemocí pomůže při užívání drog, jako je Ordan nebo Topaz. Septoria a antracnóza jsou plísňová onemocnění, která mohou být léčena systémovými fungicidy. V každém případě, v přítomnosti nemocí, je nutné před ošetřením odstranit postižené části anturia. Aby se zabránilo tomu, že se rostlina postříká fungicidem po 1-2 týdnech.

Viz také: gardénie - péče doma.

Video

Vůdce populární kategorie "Zahrada a zahrada" Irina Novgorodtseva vám řekne, jak se správně starat o vrtošivé, ale velmi krásné exotické liana - anthurium. Podle jejích slov, tato rostlina, kvůli přítomnosti jasných, brilantních neobvyklých tvarů květin, byl nazýván "plameňák". Anthurium přináší svému majiteli štěstí, štěstí a radost z obdivování tak okouzlující tvorby přírody. Chcete-li zachovat tyto pozitivní pocity a krásu rostliny, musíte znát některá tajemství péče, které se dozvíte z následujícího videa:

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: