Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Jedním z nejčastějších srdečních arytmií (LDC) je extrasystole, tj. mimořádná ("interkalární") redukce komorového myokardu. Podle statistik trpí takovou srdeční patologií více než 40% lidí starších 40 let. Navíc s instrumentálními studiemi srdce, záznamem EKG, je komorový extrasystol detekován u zdravých jedinců mladších 30 let ve 10-15% případů a je považován za variantu fyziologické normy.

Co jsou komorové předčasné rytmy?

Fenomén komorových extrasystolů (HES) je mimořádná jediná kontrakce myokardu, která se vyskytuje pod vlivem předčasných elektrických impulsů, které vycházejí ze stěny komor pravé nebo levé komory, jakož i nervových vláken srdečního systému (Jeho svazek, Purkyňova vlákna). Mimoto, extrasystoly, které se vyskytují v HES, ovlivňují pouze komorový rytmus, aniž by narušily práci horních oblastí srdce.

Klasifikace

Standardní klasifikace Lown je založena na výsledcích denního monitorování EKG Holter. Rozlišuje 6 tříd komorových předčasných rytmů:

 1. 0 třída. Na EKG chybí časté komorové předčasné údery, pacient nepozoruje žádné změny v srdci ani morfologické změny.
 2. 1 třída. Během jedné hodiny pozorování bylo zaznamenáno méně než 25–30 monomorfních (monotopických, identických) komorových patologických kontrakcí.
 3. 2 třída. Během hodiny studie bylo zaznamenáno více než 30 monomorfních nebo 10-15 párových extrasystolů.
 4. Třída 3. Během prvních 15 minut se zaznamená alespoň 10 párovaných, polymorfních (polytopických, polytypických) extrasystolů. Tato třída je často kombinována s fibrilací síní.
 5. 4a třída. Monomorfní párové ventrikulární extrasystoly byly zaznamenány po dobu jedné hodiny;
 6. Třída 4b. Během celého studijního období se zaznamenávají polymorfní komorové mimořádné kontrakce.
 7. Stupeň 5 Pevné skupiny nebo salvo (3-5 po sobě následujících 20-30 minut) polymorfní redukce.

Častá komorová předčasná porážka 1 se neprojevuje symptomaticky, není doprovázena závažnými patologickými změnami v hemodynamice, proto je považována za variantu fyziologické (funkční) normy. Mimořádné zkratky stupňů 2-5 jsou kombinovány s vysokým rizikem rozvoje fibrilace síní, náhlé zástavy srdce a smrti. Podle klinické klasifikace komorových arytmií (Mayrburg) emitují:

 1. Extrasystoles benigní, funkční průběh. Vyznačují se absencí jasných klinických příznaků organické patologie myokardu a jakýchkoli objektivních příznaků dysfunkce levé komory. Funkce komorového uzlu je zachována a riziko zástavy srdce je minimální.
 2. Arytmie komor potenciálně zhoubného průběhu. Charakterizován přítomností mimořádných redukcí na pozadí morfologických lézí srdečního svalu, snížení srdečního výdeje o 20-30%. V doprovodu vysokého rizika náhlé zástavy srdce, charakterizované gradací na zhoubný průběh.
 3. Arytmie maligního průběhu. Charakterizován přítomností komorových mimořádných kontrakcí na pozadí těžkých organických lézí myokardu, doprovázených maximálním rizikem náhlé zástavy srdce.

Příčiny komorových extrasystolů

Výskyt mimořádných kontrakcí komor je způsoben organickými patologiemi myokardu, užíváním drog. Mimoto je extrasystol častou komplikací jiných systémových lézí: endokrinních onemocnění, zhoubných nádorů. Jednou z nejčastějších příčin služeb bydlení jsou:

 • ischemické onemocnění;
 • kardioskleróza;
 • infarkt myokardu;
 • myokarditida;
 • arteriální hypertenze;
 • plicní srdce;
 • chronické srdeční selhání;
 • prolaps mitrální chlopně;
 • nekontrolovaný příjem M-anticholinergik, sympatomimetik, diuretik, srdečních glykosidů atd.

Funkční nebo idiopatická komorová arytmie je spojena s kouřením, stresujícími podmínkami, použitím velkých množství nápojů obsahujících kofein a alkoholem, což vede ke zvýšení aktivity autonomního nervového systému. Často dochází k extrasystole u pacientů, kteří trpí osteochondrózou děložního hrdla.

Příznaky častých komorových předčasných tepů

Jednorázové kontrakce myokardu jsou zaznamenány u mnoha zdravých mladých lidí v procesu provádění srdečního monitorování po celý den (Holterovo EKG monitorování). Nemají negativní dopad na blahobyt, osoba si nevšimne jejich přítomnosti. Příznaky mimořádných kontrakcí se objevují, když je hemodynamika narušena extrasystoly.

Komorová arytmie bez morfologických lézí myokardu je pro pacienta obtížné snášet a dochází k astmatickým a panickým záchvatům. Tento stav se obvykle vyvíjí na pozadí bradykardie, je charakterizován následujícími klinickými projevy:

 • pocit náhlé zástavy srdce;
 • jednotlivé těžké rány na hrudi;
 • zhoršení po jídle;
 • narušení srdce ráno po probuzení, emocionální výbuch nebo během fyzické aktivity.

Mimořádné kontrakce myokardu komor na pozadí morfologických poruch srdce jsou zpravidla vícenásobné (polymorfní) povahy, ale pro pacienta často probíhají bez klinických projevů. Symptomy se vyvíjejí se značnou fyzickou námahou, mizí v prone nebo v sedě. Tento typ arytmie pravé komory nebo levé komory se vyvíjí na pozadí tachykardie a je charakterizován:

 • udušení;
 • pocit paniky, strach;
 • závratě;
 • ztmavnutí očí;
 • ztráta vědomí.

Diagnostika

Hlavní metodou pro diagnostiku častých komorových předčasných tepů je záznam elektrokardiogramu v klidu a denní sledování Holtera. Denní studium EKG pomáhá určit počet, morfologii patologických kontrakcí, jak jsou distribuovány po celý den, v závislosti na různých faktorech a stavech těla (doba spánku, bdělost, užívání drog). Navíc je pacient v případě potřeby dále předepsán:

 • elektrofyziologické studium myokardu stimulací srdečního svalu elektrickými pulsy při současném sledování výsledku na EKG;
 • echokardiografie nebo ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) - stanovení morfologické příčiny arytmie, která je obvykle spojena s poruchou hemodynamiky;
 • laboratorní testy pro stanovení bílkovin rychlé fáze, elektrolytů, hladiny hormonů hypofýzy, nadledvinek a štítné žlázy, množství globulinů.

Komorová extrasystola na EKG

Hlavními metodami pro diagnostiku srdečních arytmií jsou elektrokardiografie a sledování práce myokardu (impulsy vodivého systému) podle Holtera. Komorové předčasné údery při dešifrování provedeného výzkumu se projevují následujícími znaky:

 • rozšíření komplexu QRS;
 • nedostatek P vlny;
 • mimořádný předčasný vzhled modifikovaného QRS komplexu;
 • plná kompenzační pauza po patologickém komplexu QRS;
 • deformace vlny T (zřídka);
 • rozšíření segmentu ST.

Léčba komorových extrasystolů

Aby se dosáhlo požadovaného účinku při léčbě arytmie, je nutné stanovit komplex léčebných opatření:

 • Zákaz používání alkoholických nápojů, silný čaj, káva, kouření.
 • Doporučení dodržovat základní zásady správné výživy a zvyšovat v potravě podíl potravin s velkým množstvím draslíku (brambory, mořské plody, hovězí maso atd.) A dalších základních stopových prvků pro normální funkci srdce.
 • Odmítnutí těžké fyzické námahy.
 • Pokud se pacient často potýká se stresem, nespavostí, doporučuje se použít lehké zklidňující bylinné přípravky (mateřský ořech, meduňka medová, pivoňková tinktura) nebo sedativa (valeriánská tinktura).
 • Je-li to indikováno, pacient je určen pro chirurgickou léčbu.
 • Předepisují se antiarytmické léky.
 • Doporučuje se používání léků, které podporují činnost srdce, vitaminových a minerálních komplexů.

Drogová terapie

Schéma léčby léků je předepsáno individuálně, závisí zcela na typu patologie a příčinách, četnosti arytmií, přítomnosti dalších souvisejících systémových chronických onemocnění. Antiarytmika, která se používají pro farmakologickou léčbu bydlení a energetických služeb, jsou rozdělena do následujících kategorií:

 • blokátory sodíkových, vápenatých a draslíkových kanálů (Novocainamid);
 • beta blokátory (Concor-Cor);
 • antihypertenziva (Anaprilin);
 • trombolytikum (Aspirin).

Standardní farmakologická léčba zahrnuje použití následujících farmakologických činidel:

 1. Kordinorm. Léčivo je založeno na látce bisoprololu, která má antiarytmický a hypotenzní účinek. Určeno pro léčbu srdečních arytmií. Výhodou léčiva je jeho rychlé působení a univerzálnost pro použití a nevýhodou je vysoká pravděpodobnost vedlejších účinků.
 2. Aspirin. Tablety, které zahrnují kyselinu acetylsalicylovou. Lék zlepšuje prokrvení myokardu, má vazodilatační účinek. Aspirin je indikován pro ischemickou chorobu srdeční, infarkt myokardu. Výhodou léku je všestrannost jeho použití a nevýhodou je častý rozvoj alergických reakcí.
 3. Novokainamid. Léčivo, jehož aktivní složkou je prokainamid. Léčivo významně snižuje excitabilitu srdečního svalu a potlačuje patologické ektopické ohniska excitace. Předepsat léky na různé srdeční arytmie. Výhodou medikace je rychlý účinek a mínus je potřeba přesně vypočítat dávkování, aby se zabránilo rozvoji vedlejších účinků.

Pacient, který zahájil medikaci, se po 2-3 měsících doporučuje provést kontrolní elektrokardiogram. Pokud se mimořádné srdeční tepy staly vzácnými nebo zmizely, terapeutický kurz se postupně pod dohledem lékaře zruší. V případech, kdy se výsledek léčby nezměnil nebo nepatrně nezlepšil, léky pokračují několik měsíců bez změn. V případě zhoubného průběhu nemoci pacient užívá léky na celý život.

Chirurgický zákrok

Indikací pro chirurgickou léčbu arytmie je neúčinnost lékové terapie. Tento typ eliminace patologie se zpravidla doporučuje u pacientů s organickým poškozením srdce v kombinaci s poruchou hemodynamiky. Existují následující typy operací:

 • Radiofrekvenční ablace (RFA). Během procedury chirurg vloží malý katétr přes velkou nádobu do srdeční dutiny a používá rádiové vlny k vykašlávání problémových oblastí myokardu. Elektrofyziologické monitorování se používá k usnadnění vyhledávání postižené oblasti. Účinnost RFA je podle statistik 75-90%. Operace je kontraindikována u starších osob (nad 75 let).
 • Instalace kardiostimulátoru. Toto zařízení je malá krabička, která je vybavena elektronikou a baterií, jejíž platnost je 8 až 10 let. Elektrody opouštějí kardiostimulátor, který se během operace připojí ke komoře nebo do atria. Posílají impulsy, které způsobují kontrakci srdečního svalu. Takové elektronické zařízení pomáhá pacientovi zbavit se různých poruch rytmu a vrátit se do plného života. Mezi nevýhody instalace kardiostimulátoru patří nutnost jeho výměny.

Lidové léky

Recepty tradiční medicíny se používají k léčbě extrasystolů funkčního typu. Pokud jsou v myokardu závažné organické změny, měli byste se poradit s kardiologem, protože některé netradiční metody léčby mají kontraindikace pro použití. Nezapomeňte, že použití lidových prostředků nenahradí plnohodnotnou léčbu drogami nebo operaci. Doma si můžete připravit následující lidové prostředky pro léčbu arytmií:

 1. Odvar z kořenů kozlíku, měsíčku a chrpy. Musíte vzít 1 polévková lžíce. Smíchejte všechny ingredience, přidejte vodu a přiveďte do varu, pak ochlaďte. Strain a vzít půl sklenice ráno a večer po dobu 10-12 dnů. Tento nástroj používejte opatrně u lidí, kteří jsou náchylní k alergiím.
 2. Infuze přesličky. Suchá tráva přesličky ve výši 2 lžíce. se musí vařit se třemi sklenicemi vroucí vody a nechat stát 6 hodin. Vezměte lék 5-6 krát denně po dobu 1 lžičky za měsíc. Nedoporučuje se používat infuzi u pacientů s chronickým selháním ledvin.
 3. Ředkev šťáva s medem. Syrové ředkvičky musí být strouhány a stlačeny přes tenké plátno. Přidejte 1 polévkovou lžíci do šťávy. medu Vezměte 2 lžičky. třikrát denně během týdne.

Prognóza a prevence častých komorových předčasných úderů

Prognóza komorových předčasných tepů závisí na jejím tvaru, přítomnosti morfologické patologie tkání srdce nebo hemodynamických poruch. Funkční idiopatická a jediná mimořádná kontrakce myokardu nepředstavují ohrožení zdraví nebo života pacienta. Extrasystol, který se vyvíjí na pozadí organického poškození srdce, pokud je neléčený, významně zvyšuje riziko selhání orgánů, náhlé smrti v důsledku rozvoje tachykardie, fibrilace síní a supraventrikulárních arytmií a fibrilace síní.

Aby se zabránilo vzniku častých mimořádných kontrakcí myokardu dolní části srdce, doporučuje se provádět následující činnosti:

 1. Pokud existuje genetická predispozice k srdečním onemocněním, je třeba začít co nejdříve sledovat kardiologa.
 2. Buďte opatrní při užívání léků, které ovlivňují srdeční rytmus a složení elektrolytů v krvi (diuretika, glykosidy).
 3. V přítomnosti endokrinních patologií (diabetes mellitus, hyperfunkce nadledvinek nebo štítné žlázy) by mělo být provedeno vyšetření na vývoj srdečních patologií.
 4. Vzdát se kouření, pití alkoholu.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: