Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Ušní kanál člověka má tendenci hromadit přebytečnou síru, jejíž tvorba se nazývá "korek v uchu". Důvodem je intenzivní práce mazových žláz, které produkují tuto látku ve velkém množství. Síra hraje důležitou roli v lidském těle, hlavním úkolem látky je chránit ušní bubínek před vstupem takových cizích částic jako prachu. Pokud však přebytečnou látku neodstraňujete, vzhled dopravních zácp nebude trvat dlouho. Aby se zabránilo hromadění síry, měli byste pravidelně používat vatové tyčinky.

Co je to korek v uchu

Kolem síry zástrčky jde obrovské množství mýtů a bludy, nejvíce obyčejný který je složení konzistence. Podle většiny lidí je příčinou vzniku shluků v sluchovém kanálu přebytek síry, ale to není úplně pravda. Sraženina se tvoří nejen z ucha. Složení hmoty zahrnuje: prach, mrtvé buňky, nečistoty a kožní maz.

Mazové žlázy přispívají k tvorbě síry, aby chránily bubínek před viry a mikroby. Za normálních podmínek by měla látka během žvýkání nebo polykání nechat zvukovod sám. V důsledku nesprávné hygieny nebo vystavení vlivům okolního prostředí však může dojít k narušení přirozeného procesu odstraňování shluků.

Příznaky ušní zátky v uchu

Lékaři jsou schopni určit přítomnost síry v uších, se zaměřením na pacientovy symptomy. Korek se střetává s normálním fungováním zvukovodu, ale pokud konzistence uzavře kanál maximálně o 70%, člověk si nemusí být vědom přítomnosti síry. Příznaky se začnou projevovat, pokud se vytvoří nadměrné množství shluků. Během tohoto období mají pacienti následující projevy:

 • ucpání ucha;
 • bolest;
 • pocit hluku v zvukovodu;
 • autofonie;
 • závratě;
 • kašel;
 • nevolnost;
 • sluchového postižení.

Síra v uších je jasně viditelná i při externím vyšetření, takže odborník může okamžitě předepsat léčbu. Problém vyžaduje okamžitou léčbu, protože při pravidelném kontaktu sraženiny s ušním bubínkem existuje možnost vzniku zánětu středního ucha. Síťové zátky nabobtnají při kontaktu s vodou, což je důvod, proč mnoho lidí trpí chorobami uší po odpočinku na moři.

Důvody

Čištění ucpávky do uší je jednoduchá záležitost, ale pro zabránění takového porušení v budoucnu je mnohem obtížnější. Protože vývoj konglomerátu může vyvolat několik faktorů, je nejlepší se s nimi předem seznámit. Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je špatná hygiena, která postihuje každé třetí dítě.

Neustálé čištění ušního boltce je škodlivé pro normální fungování ušního kanálu, protože speciální pruty nebo jiné tvrdé předměty stimulují produkci ještě více síry. Mnoho pacientů má genetickou predispozici k tvorbě sraženin, která se projevuje ve formě viskózní konzistence sekrece sírových žláz, úzkého ušního kanálu nebo velkého množství vlasů v ušním boltci. Známé léky a další faktory ovlivňující vzhled dopravních zácp:

 • autofonie (zvýšené vnímání zvuku vlastního hlasu);
 • silná vlhkost;
 • pokles atmosférického tlaku;
 • častá voda v uších;
 • zánětlivá onemocnění;
 • pokročilý věk;
 • zvýšené hladiny cholesterolu v krvi;
 • pravidelné používání sluchátek nebo jiného headsetu;
 • některé kožní onemocnění.

Mít dítě

Výskyt infiltrace želé-jako druh u dítěte není příjemným jevem, protože nádor vyvolává obavy nejen pro dítě, ale také pro jeho rodiče. Síťová zástrčka v dítěti se neliší od stejného parta u dospělých, ale protože děti jsou mnohem těžší snášet nepohodlí, domácnost bude muset jednat co nejdříve. Nemocné dítě s ušním konglomerátem vyžaduje neodkladnou lékařskou péči, proto je nutné přivést mladého pacienta k lékaři.

Typy sírových zátek

Zátky do uší se vyznačují barvou a texturou. Během externího vyšetření lékař shromáždí všechny dostupné informace a určí typ sirné sraženiny. Nejjednodušší způsob, jak změkčit a propíchnout pastovité shluky - jsou žluté a mají kujnou strukturu. Hmoty síry podobné plastům mohou být rozpoznány podle jejich charakteristického hnědého odstínu a viskózní konzistence. Tvrdé nebo suché špunty do uší je nejtěžší extrahovat, což je důvod, proč se také nazývají kamenité. Epidermální sraženiny jsou hustější akumulace částic kůže nebo hnisu.

Možné komplikace

Nesprávný způsob praní, stejně jako pozdní ošetření sírových zátek, může vést k rozvoji komplikací a zhoršení stavu pacienta. Z tohoto důvodu se nedoporučuje poskytovat léčebnou péči doma. Většina lidí si není vědoma možných důsledků vývoje patologického procesu v zvukovodu. Nejčastější komplikace jsou:

 • otitis
 • hluchota;
 • zánět chrupavky středního ucha;
 • tachykardie;
 • popáleniny;
 • perforace ušního bubínku;
 • zástava srdce.

Diagnostika

Diagnostika ušního konglomerátu není velký problém. Otorinolaryngolog je schopen určit přítomnost sirné trubice za pár minut pomocí postupu zvaného otoskopie. Ušní oblast se zkoumá pomocí speciálního zařízení, nálevky, skrz které jsou jasně viditelné žluté nebo hnědé sraženiny, které zavírají zvukovod. Ve velmi zanedbávaných případech můžete vývrtku vidět i pouhým okem. Během diagnózy lékař vede rozhovor s pacientem a shromažďuje důležité informace o historii onemocnění.

Smazání

Odstranění sírové zátky musí provádět pouze odborník, protože jakékoli nesprávné činnosti mohou zvýšit riziko komplikací. Metoda extrakce sirné sraženiny je volena lékařem na základě typu vzdělání. Pro měkké zátky se používá standardní umytí čoček injekční stříkačkou bez jehly. Silný proud teplé vody je veden přes nástroj přímo do vnějšího zvukovodu, po kterém se zátka sama vyteče.

Pokud je síra příliš tvrdá, pak je sraženina předem změkčena a-cerumenem nebo peroxidem vodíku. Existují případy, kdy formace nemůže být změkčena nebo propíchnuta obvyklou metodou, poté je korek vyjmut lékařským přístrojem - háčkovou sondou nebo elektrickým sacím zařízením. Tato metoda je ukázána v případě poškození ušního bubínku a nazývá se "suchý", protože kus síry je seškrabán ze stěn zvukovodu do manuálu.

Jak odstranit doma

S pomocí moderních prostředků, každý člověk přijde na to, jak odstranit ušní svíčku doma. Pomocí metody praní musíte vniknout do roztoku furatsiliny nebo jiných kapek do zvukovodu a vyčkat, až se hmotnost síry vypustí. Tato metoda se bude skládat z několika jednoduchých akcí, takže je rychlá a účinná. Poté, co kapalina vstoupí do požadované oblasti, je nutné mírně táhnout ušní klapku směrem dolů tak, aby roztok mohl dosáhnout bodu akumulace síry. Když se látka dostane ven, ucho by mělo být položeno vatovým tamponem.

DIY ušní svíčky

K čištění vnějšího zvukovodu od sírových zátek se často používají speciální ušní zátky. A přestože lékaři jsou k tomuto zařízení skeptičtí, mnoho pacientů je s tímto efektem velmi spokojeno. Phyto svíčky vám umožní zbavit se problému doma, navíc si můžete udělat sami. K tomu musíte mít následující součásti: kus bavlněné tkaniny nebo gázu, éterické oleje, propolis a nasekané bylinky.

Výsledné ušní svíčky budou vypadat jako malé trubky impregnované voskem. Hlavním rysem ošetření je oblast sníženého tlaku uvnitř výrobku a ohřívací účinek svíčky na zvukovodu. V důsledku takového nárazu se sířová zátka zahřívá a změkčuje, což usnadňuje odstranění sraženiny.

Mytí uší

Čištění uší ze zástrček síry je bezbolestný postup, který i malé děti klidně snášejí. Pacient by měl být pro něj v pohodlné pozici a otočit bolavou stranu k lékaři. Otolaryngolog postupně zavádí teplou vodu smíchanou s fyziologickým roztokem podél zadní stěny zvukovodu až do úplné extrakce sírových hmot a hlenu. Jakmile je procedura dokončena, hlava pacienta je sklopena na jednu stranu a přebytečná kapalina je odstraněna vatovým tamponem.

Náprava ucpávek do uší

Síťové zátky blokují zvukovod, který dříve nebo později způsobí zvýšení počtu škodlivých mikroorganismů kolem ušního bubínku. Zánětlivý proces můžete zastavit pomocí speciálních přípravků, které jsou dvou typů: na bázi vody nebo oleje. První skupina fondů zahrnuje Otex, Remo-Varys, Aqua Maris Oto. Mezi léky na bázi ropy patří mezi nejoblíbenější Cerustop, Vaxol nebo Earex.

Lidové léky

Lidová medicína zná mnoho prostředků, jak se zbavit korku v uchu. Pro tyto účely byly použity různé přírodní složky, například mandlový olej, cibule nebo speciální odvar na bázi březového dehtu. Výsledné léky byly pohřbeny v bolavém uchu a hned následující ráno z korku vycházel korek. Někdy lidé používají jednodušší metody, jako je rostlinný olej nebo roztok sody. Pokud nic nepomůže, můžete si udělat masáž pomocí prstů.

Prevence

Aby se předešlo problémům, doporučuje se postupovat podle několika jednoduchých tipů od lékařů. Je velmi důležité udržovat správnou hygienu, mytí ucha mýdlem a vodou dvakrát týdně. Tyčinky by měly být používány pouze k očištění zvukovodu, aniž by se nahromadila síra hluboko do sebe. Měli byste omezit čas strávený na místech s nepříznivými přírodními podmínkami (vysoká vlhkost nebo suchý vzduch) a včas vyhledat lékařskou pomoc.

Foto trubice v uchu

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: