Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Herpes viry jsou běžné patogeny různých infekčních nemocí, a projev studené na rtech je jedním z nejjednodušších onemocnění vyvolaných nimi. Pokud je v lidském těle typ viru, který způsobuje herpes zoster, pak se za určitých podmínek může objevit mnohem závažnější symptom.

Co je to pásový opar?

Onemocnění u ICD-10 se také nazývá herpes zoster, protože bolestivé projevy tohoto onemocnění jsou způsobeny virem Zoster - stejným virovým patogenem jako u planých neštovic. Pokud má člověk plané neštovice, infekce nezmizí z těla. Leží v gangliach zadních kořenů míchy, ale není nebezpečný - je řízen imunitou. Když vnitřní obranný systém z nějakého důvodu selhal a oslabil, virus se znovu aktivuje, ale podruhé se již projevuje jako herpes zoster.

Na toto onemocnění se podílejí zástupci naprosto všech věkových skupin. Tato forma herpes může snadno způsobit dítě, ale většina případů onemocnění - asi 75% - jsou pozorovány u dospělých starších 45 let. Podle lékařských statistik jsou ženy ve stáří dvakrát častější než u mužů.

Jak vypadají šindele

Toto onemocnění má výrazné vnější projevy. Fotografie, které ukazují, co je herpes zoster, hodně na internetu. Důležité: osoba, která v těchto obrazech podezření na projev herpes virové dermatitidy, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem! Specialista provede úplnou diagnózu a předepíše včasnou adekvátní léčbu, čímž předejde komplikacím onemocnění.

V počátečním stadiu nemoci vypadá pásový opar jako mnoho papulů umístěných na boku těla. Zasažené oblasti mají protáhlý tvar a, jak to bylo, obklopují pacienta ve směru od páteře k hrudníku nebo pupku (v názvu onemocnění se tedy objevilo slovo „pásový opar“). Tak na těle je označena cesta, kterou reaktivovaný virus prochází nervovými kmeny - z místa jeho lokalizace v míše do epidermis. Při kulminaci vývoje onemocnění se herpetické papuly podobají puchýřům. Pak se prorazí, kůra (strup) a vyschnout.

Pásový opar je nakažlivý

Jak se toto onemocnění přenáší a zda je herpes zoster nakažlivý pro ostatní, je přirozená otázka, která vzniká u nemocného a jeho příbuzných. Musíte vědět, že doba, po kterou je virus schopen aktivně přenášet, je čas od začátku tvorby papuly k jejich hojení, protože právě ve výboji z bublin je infekce. Infekce herpes zoster ohrožuje pouze osoby, které nemají plané neštovice. Pokud dojde k přenosu viru, člověk onemocní planými neštovicemi a později se může vyvinout i herpes zoster.

Inkubační doba šindelů

Od doby, kdy se pacient nakazil a trpěl primárním projevem infekce (plané neštovice), může trvat několik let a dokonce i desetiletí reaktivace viru. Pokud má dospělý silný imunitní systém, který není oslaben somatickými onemocněními, může inkubační doba pásového oparu pokračovat po celý další život infikované osoby bez přímé manifestace onemocnění.

Příčiny pásového oparu

Hlavním faktorem, který způsobuje výskyt onemocnění, je závažné oslabení imunitního systému. V tomto případě mají virové částice šanci získat oporu v nových buňkách a pak se v důsledku jejich lavinové reprodukce objeví infekce. Jako příčiny pásového oparu určují lékaři:

 • špatná strava způsobená diety, půstem nebo jídlem s nízkým obsahem vitamínů;
 • nedostatek spánku;
 • neustálý fyzický nebo psychický stres;
 • přirozený pokles tělesného tónu ve stáří;
 • umělé potlačení imunity v transplantaci orgánů nebo kostní dřeně;
 • radiační terapie;
 • HIV infekce.

Příznaky pásového oparu

V počáteční fázi se onemocnění projevuje všeobecnou malátností - člověk cítí zimnici, jeho teplota stoupá a bolesti hlavy jsou možné. Na zemi budoucích lézí na kůži vypadají načervenalé skvrny. Po několika dnech se objevují jasné známky pásového oparu - papuly, které mohou být lokalizovány na zádech, bederní oblasti, stranách, břiše, krku, méně často - na hlavě. Tyto infekční vyrážky rostou na těle a v místech jejich lokalizace pacient cítí svědění a bolest.

Pacientův stav začíná normalizovat asi týden po nástupu prvních příznaků onemocnění. Na postižených oblastech kůže, svědění ustupuje, nové papuly se již neobjevují a ty, které jsou tam, se začnou rozpadat a sušit. Asi po týdnu se kůže pod chrasty regeneruje a kůry samy bezbolestně zmizí. V tomto stádiu již není pozorováno svědění, ale pokud se vyvinuly komplikace, pak osoba bude dlouhodobě trpět silnou bolestí v oblasti lokalizace vyrážky.

Léčba šindelů

Správná a včasná léčba tohoto onemocnění je nesmírně důležitá, aby pacient dostal rychlou úlevu a jeho stav nebude zhoršován komplikacemi. Léčba herpes zoster je současně zaměřena na snížení původce a odstranění bolestivých symptomů:

 • Jako antivirotika pro toto onemocnění užívejte pilulky nebo injekce Acyklovir, Famvir, Valacyclovir.
 • Pro zmírnění bolesti lékaři často předepisují Pentalgin, Ketoprofen, Ibuprofen.
 • Při komplexní léčbě se nutně používají imunomodulátory, stejně jako léky ve formě krémů, mastí, roztoků pro léčbu vyrážek.

Určete, jak léčit herpes zoster, měl by lékař. Aby byl tento proces produktivní a pacient nevyvinul komplikace, měla by být léčba zahájena v prvních 2 dnech onemocnění. Pacienti se často zajímají o to, zda je možné prát šindelem. S takovým onemocněním je povoleno používat sprchu, ale je zakázáno se vany zabraňovat vzniku sekundární infekce.

Léčba pásového oparu u starších osob

Tato skupina populace se v důsledku tohoto onemocnění často vyvíjí v důsledku závažných komplikací, proto je nutné léčbu herpes zoster u starších osob provádět velmi pečlivě a vždy pod dohledem lékaře. Dospělí, kteří jsou náchylní k častým recidivám onemocnění, jsou nabízeni jako prostředek prevence vakcíny proti herpesu Zoster. Pro rychlejší vyléčení nemoci mohou být předepsány fyzioterapeutické a vitamínové terapie.

Lidové léčení léčby pásového oparu

Dobrým efektem pro léčbu tohoto onemocnění je kombinace domácí medikace a alternativních metod terapie. Léčba pásového oparu s lidovými prostředky zahrnuje jejich požití (ve formě čajů, tinktur) a vnější léčbu puchýřů. Zde jsou některé účinné recepty:

 • 1 lžička. lopuch vařit 1 polévková lžíce. vařící voda. Po 20 minutách Tento nápoj můžete použít jako čaj a přidávat med.
 • Chcete-li se zbavit svědění, třením jablečné vyrážky s jablkovým octem vám pomůže několikrát denně.
 • Léčit rány v noci, aplikovat obklady z aloe nakrájené podél širokých listů do postižených oblastí kůže.

Důsledky pásového oparu

Je důležité, aby lidé s rizikem onemocnění touto nemocí byli léčeni pod dohledem lékaře, aby se zabránilo vzniku komplikací. Závažné následky herpesu zoster se často projevují jako postherpetická neuralgie (když člověk trpí svěděním a bolestivými symptomy po dlouhé době po ukončení onemocnění), encefalitidou, ochrnutím obličeje, ztrátou sluchu a dokonce slepotou. Není-li úplná komplexní léčba základního onemocnění dokončena včas a v plném rozsahu, může to trvat měsíce nebo dokonce celé roky pro plnou rehabilitaci.

Video: jak léčit herpes zoster

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: