Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Když bakteriální, houbová flóra vstoupí do krve, vyvíjí sepsa - systémová reakce zánětlivého typu. Významnou složkou patologického procesu jsou mikrobiální toxiny, které spouští řetěz poškození v těle. Příznaky otravy krve u lidí jsou způsobeny stafylokoky, streptokoky, střevními a modrými hnis bacilly, mnohem méně často pneumokoky, houby, proteus. Zdrojem infekce krve je hnisavé zaměření jakéhokoliv místa, ale kryptogenní sepse se děje, když vstupní bránu nelze identifikovat.

Příznaky sepse u dospělých a dětí

Projevy infekce krve u lidí závisí na typu patogenu, který způsobil bakteriémii, masivitu a dobu trvání infekce a stav imunity. Existují hlavní příznaky:

  • tachykardie (rychlý pulz);
  • tachypie (rychlé dýchání);
  • porušení termoregulace (zvýšení teploty nebo její pokles pod normální hodnotu);
  • hypotenze (nízký krevní tlak);
  • známky intoxikace (bolesti hlavy, svalů, kloubů);
  • těžká slabost, svalová atonie.

Když je krev infikována, rozvíjí se roztroušená intravaskulární koagulace (DIC), počet destiček prudce klesá, laboratorní test odhaluje leukocytózu, zvýšení ESR a lymfopenii. Zvyšuje se procento nezralých forem neutrofilů, což ukazuje na významnou zátěž na hematopoetickou funkci. Hlavním diagnostickým kritériem pro sepse je přítomnost bakterií v krvi, dříve se tento stav nazýval „špinavá krev“.

Septikémie

Bakteriální infekce krve bez vzniku septických ložisek se nazývá septikemie. Proces je vždy akutní, fulminantní, projevuje se hypertermií, vědomí člověka je narušeno. Hlavní složka zánětlivého procesu - toxická, díky uvolnění velkého množství mikrobiálního proteinu-antigenu do krve. Cévní stěny trpí, zvyšuje se jejich permeabilita, dochází k otoku tkáně. Systémová vaskulitida způsobuje rozvoj hemoragického syndromu. Intersticiální zánět vnitřních orgánů vede k mnohočetnému selhání orgánů.

Septikopyémie

Hlavním příznakem infekce krve, doprovázené septikopyemií, jsou hnisavé „metastázy“. Onemocnění může být chronické (chroniosepse). Lymfatické uzliny trpí až hnisavou fúzí. Charakteristická je purulentní flebitida v oblasti primárního fokusu a lymfangitida. V okolí žilní sítě se vyskytují ložiska hnisání, nejdříve je postižen plicní parenchymus. Dále se jedná o játra, kostní dřeň, ledviny, abscesy a celulitida orgánů se vyvíjejí bez léčby. Teplota sepse s pyemií se nemusí zvyšovat.

Sepse u novorozenců

Infekce krve je možná uvnitř dělohy, při narození, po narození dítěte. Bakteriální flóra je schopna překonat placentární ochranu, takže infekce matky ohrožuje rozvoj septického procesu u plodu. Předávání dítěte dětským kanálem je doprovázeno mikrotraumaty, které se mohou stát bránou infekce. Zanícená pupeční rána je častým zdrojem hnisavých komplikací, které jsou možnou příčinou pupeční sepse.

Příznaky infekce se projevují letargií, bledostí, odmítnutím sát prsa. Snížená aktivita pohybů, objem pláče. Dítě často řve, nezvyšuje váhu. Nad horním rtem je modrý odstín kůže, modré nehty. K dalšímu rozvoji symptomů dochází často s rychlostí blesku, stav se rychle zhoršuje, známky zhoršené hemodynamiky, převažují poruchy vědomí.

Příčiny infekce

Nejčastější sepsa je rána. Vstup několika typů patogenů do rány zvyšuje riziko hnisavých komplikací. Prvním příznakem infekce krve u lidí je zánět lymfatických a venózních cév kolem primárního ohniska, což je známkou šíření zánětu. Těžký průběh je charakterizován houbovou sepsí, která se často vyvíjí s nedostatkem imunity. Houba v krvi je špatně přístupná lékové terapii. Popáleniny, obzvláště hluboké, často komplikované hnisáním, ohrožují septický proces.

Příčinou odontogenní sepse je nezdravé zuby. Pulpitis, tok, maxilární osteomyelitida, hnisavé léze dásní mohou být komplikovány infekcí krve. Primární infekční fokus může být hnisavý otitis, kvůli kterému se vyvíjí otogenní sepsa. Vstupní brány jsou často vrásky, ulcerace kůže, trofické vředy. V případě abdominální operace se vzácně vyskytne infekce podmíněně patogenními bakteriemi a se sníženou imunitou je sepse chirurgická nebo operativní.

Důsledky

Septická infekce vyžaduje intenzivní komplexní léčbu, včetně silné antimikrobiální terapie, detoxikačních opatření. Sepsa má škodlivý vliv na mnoho struktur těla, symptomy pomalu mizí, hnisavé ložiska se dlouhodobě rozpouštějí. Možné komplikace ledvin (nefritida, kortikální nekróza), nervový systém (polyneuropatie, encefalopatie). Život pacienta je ohrožen přetrvávající hypotenzí, srdečním selháním, toxickým šokem a patologií více orgánů.

Video o příznacích otravy krve u lidí

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: