Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

MAO inhibitory - to vědí jen lidé, kteří mají zájem o zprávy o medicíně. Dekódování je jednoduché - jedná se o skupinu léků, která odkazuje na antidepresiva, která blokují rozpad MonoAminoxidázy. Používají se jako lék na depresi, k obnovení normálního emocionálního pozadí a duševního zdraví.

Co jsou inhibitory MAO?

Pro zjištění, které léky patří k inhibitorům MAO, je nutné znát jejich farmakologický účinek. Tyto léky mají schopnost zlepšit kvalitu života a řešit úzkost. Jejich další jméno je inhibitory monoaminooxidázy (MAOI). Jedná se o látky rostlinného a chemického původu, široce používané v psychiatrii.

Dopad na tělo je založen na blokování enzymu monoamin oxidasy. V důsledku toho je v žaludku narušeno štěpení různých látek a neurotransmiterů. Příznaky depresivních a duševních poruch jsou zmírněny. Klasifikovat celý seznam léků může být farmakologický účinek.

Nevratné inhibitory MAO

Mezi ireverzibilní IMAO patří léky, jejichž princip působení je založen na tvorbě chemických vazeb s monoamin oxidasou. Výsledkem je potlačení funkčnosti enzymu. Jedná se o léky první generace s mnoha vedlejšími účinky. Má špatnou kompatibilitu s jinými farmakologickými činidly. Pacient musí během léčby dodržovat dietu. Mohou být také rozděleny na hydrazin (nialamid, Iproniazid) a nehydrazin (tranylcypromin, izokarboxazid).

Reverzibilní inhibitory MAO

Reverzibilní MAO jsou předepsány pro mnoho nemocí. Jsou zástupci druhé generace. Nemají vážné negativní účinky, dieta není nutná, když jsou užívána. Princip fungování této skupiny léčiv je založen na zachycení enzymu a vytvoření udržitelného komplexu s ním. Oni jsou rozděleni do: volební (Moklobemid, Tetrindol) a non-voličský (Caroxazon, Inkazan).

Selektivní inhibitory MAO

Selektivní MAOI jsou schopny inaktivovat pouze jeden typ monoaminooxidázy. Výsledkem je snížení serotoninu, norepinefrinu a dopaminu. Současné užívání s léky, které zvyšují hladiny serotoninu, vede ke vzniku serotoninového syndromu. Toto nebezpečné onemocnění je známkou intoxikace. Pro léčbu je nutné zrušit všechna antidepresiva.

Neselektivní inhibitory MAO

Neselektivní MAOI blokují enzym monoaminooxidázu u A a B druhů. Jsou zřídka předepisovány, protože mají silný toxický účinek na játra. Účinek užívání těchto léků přetrvává dlouhou dobu (až 20 dní) po ukončení léčby. Mají tendenci snižovat četnost záchvatů anginy pectoris, což jim umožňuje předepisovat pacientům s kardiovaskulárními onemocněními.

MAO inhibitory - seznam léků

Jaké drogy patří MAOI, a které mohou pomoci v konkrétním případě, můžete zjistit ve zdravotnickém zařízení. Použití antidepresiv musí být koordinováno se svým lékařem. Lékař volí léky individuálně na základě symptomů onemocnění. Celý seznam léků je rozdělen podle farmakologické klasifikace. Seznam inhibitorů MAO:

 1. Neselektivní neselektivní jsou: fenelzin, tranylcypromin, izokarboxazid, nialamid.
 2. Nejmenší je seznam zástupců nevratné selektivní: Selegilin, Razagilin, Pargilin.
 3. Reverzibilní selektivní jsou nejrozsáhlejší skupinou, mezi které patří následující léčiva: Pyrindol (pyrazidol), Metralindol, Moclobemid, Befol, Tryptamin, deriváty beta-karbolinu (obchodní název Garmalin).

MAO inhibitory - návod k použití

Použití inhibitorů MAO:

 1. Nevratné neselektivní použití pro léčbu: \ t
 • involuční deprese;
 • neurotickou depresi;
 • cyklothymické deprese;
 • při léčbě chronického alkoholismu.
 1. Nevratné selektivní použití pouze při léčbě Parkinsonovy nemoci.
 1. Reverzibilní selektivní použití:
 • s melancholickým syndromem;
 • v asteno-dynamických poruchách;
 • s depresivním syndromem.

Kontraindikace závisí na typu léku. Nevratné neselektivní by neměly být používány v přítomnosti srdeční, ledvinové, jaterní insuficience, porušení koronárního oběhu. Nezvratné selektivní je zakázáno přijímat během těhotenství a kojení a trofejní Huntington. Nepředepisujte je v kombinaci s antipsychotiky. Kontraindikace pro reverzibilní selektivní léčbu budou: dětství, akutní selhání jater.

Vedlejší účinky při použití léku, který má reverzibilní selektivní účinek, budou vyjádřeny následujícími příznaky: nespavostí, opakující se bolestí hlavy, zácpou, sucho v ústech, zvýšenou úzkostí. Se zvýšením doporučené dávky nebo nedodržením léčebného režimu u pacientů tento lék zvyšuje projev vedlejších účinků.

Při užívání neselektivního ireverzibilního IMAO se mohou objevit následující nežádoucí účinky: dyspepsie, gastrointestinální dysfunkce. Často se objevuje hypotenze (snížení krevního tlaku), bolesti hlavy v přední části hlavy. Při užívání reverzibilních IMAO je doplněn seznam negativních účinků: hypertenze, ztráta chuti k jídlu, retence moči, vyrážka, dušnost.

Video: co souvisí s inhibitory MAO

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: