Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Potřeba probudit se každý den velmi brzy, aby měl čas si umýt vlasy, protože během noci se kořeny špinily, časté svědění, pocit vizuálního neupraveného účesu jsou hlavními znaky zvýšené aktivity mazových žláz. Tváře obou pohlaví čelí tomuto problému, ale ženy jsou s větší pravděpodobností. Je možné problém vyřešit bez zapojení specialisty?

Proč je mastná pokožka hlavy považována za problém

Estetická neatraktivita neustále špinavé, mastné kořenové zóny, ztráta objemu jsou hlavními problémy, které pronásledují lidi trpící nadměrnou aktivitou mazových žláz. Už pár hodin po umytí hlavy je cítit zdrhlost, bezradnost. Ve zvláště obtížných případech, lupinách, svědění se objevuje alopecie (plešatost).

Důvody

Nadměrná tvorba kožního mazu, vedoucí k zahuštění ochranného lipidového filmu na hlavě, se může objevit na pozadí vnějších a vnitřních faktorů . Pro některé lidi je tento problém od dětství a záleží na genetické predispozici - je těžké s ním bojovat, jen aby se minimalizovaly projevy. Další běžné příčiny jsou:

 • hormonální poruchy (restrukturalizace těla během puberty, vnitřní změny během menopauzy, těhotenství nebo užívání hormonálních léků);
 • emocionální přepětí, stres, nedostatek spánku na pozadí fyzické únavy;
 • plísňová infekce epidermis (nejenže se nadměrně produkuje kožní maz, ale svědění, pálení, lupy, vypadávání vlasů);
 • patologií endokrinního a nervového systému;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu.

Během puberty, seborrhea může také se vyvíjet na pozadí porušení nervových a neuroendocrine funkcí mazových žláz: to je charakterizováno mastnou kůží na obličeji a skalp, akné na nose, akné a hojných lupech. Kromě popsaných důvodů mohou krátkodobé nebo situační vnější faktory přispět k příliš aktivní práci mazových žláz:

 • nesprávné mytí hlavy (příliš horká voda, často s negramotně zvolenými produkty péče);
 • špatná výživa (s nadbytkem mouky, sladká);
 • přebytek živin a hydratačních masek;
 • špatné návyky (závislost na alkoholu, nikotin);
 • ekologie, klimatické podmínky (suchý vzduch, vysoké teploty).

Péče o mastnou pokožku hlavy

Většina lidí, kteří se potýkají s tímto problémem, snaží se ho vyrovnat a umýt si hlavu každý den, protože příští ráno jsou kořeny mastné, účes vypadá ztuhlý. Odborníci se také domnívají, že takové akce jen zhoršují situaci, nutí mazové žlázy pracovat ještě aktivněji, produkovat ještě více mazu. Zde je důležité dodržovat několik základních pravidel:

 • Neprovádějte šamponování večer, protože přes noc budou kořeny mastné: je lepší to udělat ráno.
 • Chcete-li zvolit správný šampon pro typ pokožky: závisí na něm rychlost salinizace kořenů.
 • Při použití nutričních masek (se suchými vlasy je nutné) je aplikujte pouze na spodní polovinu délky a opláchněte kořenovou zónu odvarem z bylin (nejužitečnější je kopřiva).

Dokonce i lidé s vysokým obsahem tuku v blízkosti kořenové zóny by si měli umýt vlasy pouze dvakrát týdně, což lze dosáhnout správným algoritmem pro hygienický postup:

 1. Upravte teplotu vody - neměla by být horká, protože bude pokožku ještě mastnější (posílí práci mazových žláz), ale led může také poškodit vlasy. Optimální se považuje za chladnou pokojovou teplotu (35-37 stupňů).
 2. Navlhčete vlasy a nechte je zcela zvlhčit: k tomu musíte na chvíli stát pod sprchou a zvedat kořeny prsty.
 3. Vložte malé množství šamponu do ruky, napěňte ho špičkami prstů a nakrájejte na 1/4, otřete ho do vlasové linie nad čelo. Stejně tak - v hlavě, zbytek je rozdělen do časových oblastí.
 4. Masážní šampon masírujte podél okrajových linií a opatrně se pohybujte směrem k horní části hlavy. Výrobek se neaplikuje na délku: bude tam fungovat tekoucí pěna. Výjimkou je, když chodíte několik dní se stale stylem a aktivně používáte stylingové výrobky (lak, pěna, pěna).
 5. Po 3 minutách (je důležité, abyste tentokrát vydrželi!) Z této masáže opláchněte kořeny pod tekoucí vodou, podobně je zvedněte prsty. Strávit na tom další minutu.
 6. Pokud je kůže velmi mastná, mohou být kroky 3-5 opakovány znovu. Poté se aplikuje balzám nebo kondicionér na délku, ustupuje od kořenů alespoň šířkou 4 prstů. Dolní zóna se nepohybuje.

Poslední fáze: opláchnutí studenou vodou nebo bylinným odvarem. Po mačkání vlasů (nestáčejte!) V ručníku a sušené přirozeným způsobem. Pokud potřebujete použít vysoušeč vlasů, snažte se, aby vyfoukali kořeny po dlouhou dobu horkým vzduchem - teplo zvyšuje práci mazových žláz. Odborníci navíc radí:

 • Opláchněte všechny hřebeny 2-3 krát denně.
 • Vyhněte se tvrdé vodě: je-li ve vaší oblasti takový problém, umývají a vaří vodu na mytí vlasů.
 • Frekvence česání je žádoucí minimalizovat (vytváří ochranný film na vlasech přes přenos mazu z kořenů), stejně jako četnost dotýkání se vlasů.
 • Odstraňte další délku (vše, co je nižší než ramena), protože kontaminace vlasů bude ještě aktivnější.
 • Opustit použití styling, perm, barvení a vytváření složitých účesů s velkým počtem vlásenek, neviditelných žen. Curling a žehlení je také možné pokud možno používat.
 • Pro velmi mastné typy pleti je nutné navštěvovat lékaře pro individuální výběr postupů ovlivňujících aktivitu mazových žláz.

Masky

Pokud vás trápí mastná pleť a vlasy, občas byste měli používat nejen dobré čistící šampony, ale i masky před umytím vlasů. Přispívají také k odstranění znečištění, mastného a mastného filmu, normalizují rovnováhu vody a lipidů, mohou zmírnit podráždění a zánět a některé mají účinek sušení. V takových maskách by neměly být žádné silikony, parabeny . Používají se 2x týdně, kurz není kratší než jeden měsíc. Ujistěte se, že teplý ručník. Nejproduktivnější:

 • Léčba Marcanoil Scalp - známý, ale drahý lék (1950 str. Pro 45 ml), regulující obsah tuku, obsahuje zázvor a levandulové esenciální oleje. Zmírňuje záněty, normalizuje mazové žlázy s pravidelným užíváním. Použití: naneste 6 kapek na rozdělené místo, třepejte po dobu 3 minut. Obal s ručníkem, držte po dobu 10 minut.
 • Lebel Cool Orange Scalp Conditioner - čistič od japonské značky je založen na rostlinných složkách (důležitým prvkem je pomerančový olej), pomáhá normalizovat rovnováhu vody a lipidů, urychluje růst vlasů, zabraňuje jejich ztrátě. Aplikuje se až dvakrát týdně, uchovává se v kořenové zóně pouze 5 minut. Náklady - 1400 str. pro 135 g

Šampon proti mastné pokožce hlavy

Odborníci doporučují okamžitě zrušit prostředky 2 v 1 (a 3 v 1) a ty, které jsou určeny pro všechny typy vlasů - neodstraňují olejovou vrstvu z epidermy. Nedotýkejte se ani profesionálního čištění, protože pokožku osušují a používají je pouze jednou měsíčně. Dávejte pozor nejen na označení na obalu, ale také na složení, které by nemělo být přítomno:

 • oleje;
 • parabeny;
 • sulfáty;
 • silikony.

S mastnou kůží a vlasy, sulfid seleničitý a pyrithion zinku fungují dobře, protože jsou vynikající v čistění a působí jako přírodní antiseptika. V ideálním případě vyberte šampon s organickým (přírodním) složením, bez agresivních složek, s průhlednou barvou (bílá bude těžší), s lehkou tekutou konzistencí. Aplikuje se pouze do kořenové zóny, protože délka může být sušena, a když lupy vyžadují speciální lék z lékárny. Změňte šampony každé 2 měsíce. Nejoblíbenější pro mastnou pleť:

 • Bioderma Node Fluid je vysoce kvalitní lékárenský produkt, který je založen na esterech glukózy a aminokyselinách, nemá parabeny, je hypoalergenní, nedráždí ani citlivou pokožku. Vhodné pro časté použití. Nevýhodou je absence pěny při šlehání (vzhledem k přírodnímu složení) a vysoké ceně: 1200-1500 r. pro 250 ml.
 • Loreal Pure Resource je nejlepší šampon v segmentu profesionálních laureth sulfátů a produktů kyseliny citrónové, které odstraňují mastný film z dermis. Průtok je ekonomický, cena je průměrná (600-800 r. Pro 250 ml) se po něm nevyžaduje balzám, ale pocit čerstvosti kořenů s ním není prodloužen.
 • Natura Siberica Objem a rovnováha - rozpočet produktu domácího výrobce s přírodním složením je zcela bez sulfátů, pracuje na aminokyselinách. Může způsobit alergie. Délka po šamponování by měla určitě projít balzámem, jinak vlasy ztuhnou. Náklady na láhev 400 ml - 250-400 p.

Balzámy a kondicionéry

Pro velmi mastnou pleť ve vlasech pokožky hlavy, odborníci nedoporučují použití balzámů a kondicionérů, které mají nutriční vlastnosti - zacházet s hydratačními přípravky. Pokud je délka suchá, náchylná k rozbití, průřez, používejte dodatečně nesmazatelné olejové emulze ve velmi dobrých špičkách, protože hloubkové čištění šamponů problém ještě zhorší. Pokud aktivně ošetřujete mastnou pokožku hlavy, je žádoucí, aby balzámy a kondicionéry neobsahovaly žádné silikony:

 • lipofilní (s dlouhodobou hmotností) - cyklomethikon, dimethikon;
 • vysoký polymer (špatně vyprané) - polyquaternium-10, polyox-10.

Amino-funkční poškození je menší, ale pouze u žen, které barví vlasy (ve jménech takových silikonů je předpona „amino“). Prostředky s bílkovinami (rýže, sója, pšenice), hydrolyzovaný keratin, elastin, kolagen mají dobrý účinek a olejům je třeba se vyhnout, stejně jako u šamponů. Kondicionéry a balzámy se nanášejí pouze na délku, 3-5 cm by se měly stáhnout z kořenů, aby se nedostaly na kůži - bude ještě tlustší. Efektivní a bezpečné produkty:

 • Natura Siberica Volume a Balance - balzám na přírodní složky, doplňuje výše uvedený šampon. Usnadňuje proces česání, posiluje, hydratuje, vyhlazuje. Cena za 400 ml - 200-250 r.
 • Farmona Herbal Care Seboravit - kondicionér polského výrobce, který má vyživující a zpevňující vlastnosti. Snižuje aktivitu mazových žláz, zlepšuje krevní oběh v dermis vrstvách, zmírňuje podráždění, a proto může být použit v kořenové zóně. Cena - 250-300 str. pro 100 ml.

Drhnout

Před praním hlavy doporučuje trichologové čištění epidermis pomocí křoviny: doma (na základě mořské soli) nebo obchodu . Nelze je použít, pokud dojde k poškození kůže, zánětu, popáleninám. Provádí praní 1-2 krát týdně, s ne příliš výrazným obsahem tuku, frekvence může být snížena na 1 čas za měsíc. Dobře ověřené:

 • Natura Siberica Sea Buckthorn Scrub - zlepšuje krevní oběh, stimuluje výživu folikulů, zabraňuje ztrátám, reguluje mazové žlázy a bojuje proti lupům. Díky bohaté přírodní kompozici je kroviny bezpečné pro všechny typy vlasů. Používá se standardně 1-2 krát týdně. Cena - 250 str. pro 200 ml.
 • Kapous Pre Treatment Absorbent bahenní pasta - pomáhá normalizovat rovnováhu vody a tuku pokožky hlavy, při pravidelném používání odstraňuje mastný lesk. Aplikujte pastu v kořenové zóně po dobu 5 minut, pak budete muset masírovat s přidáním vody po dobu 3-4 minut a opláchněte. Náklady na finanční prostředky - 280 p. pro 150 ml.

Jak se zbavit olejové pokožky s oleji

V šamponech a balzámech většina trichologů a dermatologů doporučuje pacientům, aby se vyhýbali olejům, ale tyto látky mohou být použity nezávisle. Pouze za přítomnosti mastné kůže nejsou vhodné všechny oleje, zejména základní oleje (rostlinné, olejové), které se používají jako základ pro masky (ale ne na barvené vlasy). Stojí za to věnovat pozornost:

 • mandle - pomáhá posilovat vlasové folikuly;
 • lopuch - stimuluje růst, zlepšuje strukturu vlasů, bojuje proti lupům;
 • Kolečko - chrání špičky, reguluje aktivitu mazových žláz;
 • olivový - má vysoké nutriční vlastnosti;
 • kokos - má pevnou strukturu, vyžaduje ohřev, dodává lesk, používá se jako nezávislý produkt pro masku na délku;
 • lněné semínko - dělá vlasy hladké a zvládnutelné, pomáhá regulovat rovnováhu tuků vlasové pokožky;
 • hroznové semeno - nevytváří mastný film na kůži, chrání vlasy a pomáhá je obnovit;
 • Jojoba - bojuje s lupy a ztrátami.

Základní oleje mohou být přidány do domácích masek (ne více než 1 lžička. Na porci), používané jednotlivě na špičkách, ale ne častěji než jednou za 2 týdny. Pokud ne jen pokožku hlavy, ale vlasy jsou mastné, je doporučeno zlikvidovat základní oleje a používat pouze éterické oleje. Používají se k masáži (třepejte 2-3 kapky na špičkách prstů v kořenové zóně po dobu 3-5 minut) a večerním česáním (aplikujte na dřevěný hřeben v množství 3 kapky). Nejužitečnější:

 • citron, pačuli - dávají lesk, usnadňují česání;
 • máta, eukalyptus - prodlužuje pocit svěžesti, pomáhá v boji proti zánětu kůže, seborrhea;
 • Levandule - zmírňuje podráždění kůže, odstraňuje lupy;
 • Bergamot - má antiseptický účinek, snižuje vylučování tuků z mazových žláz;
 • borovice - zabraňuje vypadávání, odstraňuje lupy;
 • meduňka - normalizuje mazové žlázy;
 • rozmarýn - má příznivý vliv na regenerační schopnosti dermis (se seborrhea, plísňové infekce);
 • tea tree - má antibakteriální vlastnosti, schne, prodlužuje pocit čistoty u kořenů, zabraňuje tvorbě mastného filmu.

Korekce výkonu

Někteří lékaři věří, že mazové žlázy mohou začít produkovat nadměrné množství tuku v odezvě na špatnou výživu. Z tohoto důvodu je při komplexním ošetření věnována pozornost dennímu menu: pečené, sladké, moučné a tukové jsou z něj odebírány. Zaměřte se na čerstvou zeleninu a ovoce, nápoje z kyselého mléka, nezneužívejte maso (stojí za to nahradit ryby a mořské plody), obiloviny . Pokud se vyskytnou nemoci trávicího traktu, je dieta volena individuálně.

Profesionální ošetření

Ti, kteří trpí velmi mastnou pokožkou hlavy, svěděním a lupy, mají málo domácích metod ovlivňování problému: v takových případech lékaři považují za nezbytné uchýlit se k odborným postupům. Musí projít kurzem, protože od prvního efektu nevidíte. Který z nich se uchýlí k rozhodnutí o trichologovi nebo kosmetologovi a nejúčinnější jsou:

 • Galvanický peeling - pomáhá bojovat proti mastnému seborrhea, lupům, alopecii (alopecia), odstraňuje odlupované epidermis a sebum, otevírá póry. Procedura se provádí hřebenovým hřebenem, jehož zuby mají elektrody a na kůži se aplikuje speciální složení. Nedostatek metod v nízké dostupnosti (vysoká cena) a prevalence. Náklady na 1. zasedání v Moskvě - 4000-5000 s.
 • Elektromyostimulace je hardwarová technika, která pomáhá vyrovnat aktivitu mazových žláz působením proudových pulzů, které přispívají ke kontrakci a relaxaci svalových vláken. Mínus jen velké množství kontraindikací. Náklady na 1. zasedání - 600-1000 s.
 • Darsonvalizace - vystavení vysokofrekvenčních proudových mikropulz na kůži za účelem normalizace krevního oběhu v dermis. Procedura posiluje folikuly, přispívá ke zlepšení jejich výživy, zabraňuje vypadávání vlasů, ale má malý vliv na aktivitu mazových žláz. Ze všech postupů darsonvalization je nejlevnější: 400-900 r. pro zasedání.
 • Elektroforéza - zavedení vitamínových roztoků a antioxidantů s přímým proudem, zlepšuje krevní oběh a výživu tkání, zmírňuje svědění, ale má malý účinek na mazové žlázy, proto je podpůrným postupem. Cena 1. - 400-600 str.
 • Kryomasáž - aktivace metabolických a regeneračních procesů v dermis pod vlivem kapalného dusíku (studené), normalizace mazových žláz, destrukce patogenních bakterií. Způsob je účinný při léčbě seborrhea, alopecie, těžkého svědění kůže. Nevýhodou je velké množství kontraindikací. Délka zasedání je 5-8 minut, celý kurz se skládá z 15 procedur. Cena 1. - 300-500 str.
 • Mezoterapie - zahrnuje injekci léků, které inhibují aktivitu mazových žláz. Pro smysluplný efekt musíte projít 5-10 procedurami, z nichž každá trvá od půl hodiny do hodiny. Nevýhodou je cena 1. zasedání - 3500-5000 rublů, v závislosti na klinice.
 • Ozonoterapie - má 2 typy: injekce a lokální. Ta zahrnuje použití zařízení, pod kopulí, kde se hromadí pára, a je méně účinná než zavedení injekce (ale je to bolestivé). Procedury trvají 5-20 minut, celý kurz se skládá z 10 sezení. Ozonoterapie pomáhá zlepšit krevní oběh, zabraňuje hypoxii tkáně (hladovění kyslíkem), snižuje množství produkovaného tuku. Náklady na 1. zasedání - 1500-3000 s.

Lidové metody

Популярными средствами от избыточной жирности прикорневой зоны, которыми пользовались еще наши бабушки, являются ополаскивания отварами крапивы и коры дуба (50 г на 1 л воды, кипятить 10 минут, остудить), раствором уксуса (1 ст. л. яблочного на 1 л прохладной воды) или лимонного сока (готовить как уксусный). Их применяли после основного мытья головы, которое проводили при помощи ржаного хлеба, дегтярного мыла. Хороший результат дают и:

 • маски на голубой глине, яйце с медом, горчичном порошке;
 • солевой пилинг.

Маски в домашних условиях

Для улучшения водно-липидного баланса трихологи советуют дополнить домашнее лечение масками на основе натуральных продуктов . Отлично себя зарекомендовали дрожжи, лимонный сок, куриные яйца, хна бесцветная, горчичный порошок, глина, кефир и простокваша. Учитывайте, что готовить маску нужно каждый раз свежую, излишки выбрасывают, а не хранят. Самые простые рецепты:

 • Взбить венчиком яичный желток, добавить по 1 ч. л. воды и коньяка. Втереть массажными движениями в корни, накрыть пленкой, утеплить полотенцем. Смыть через час. Маска останавливает выпадение, укрепляет луковицы. Использовать ее можно 2 раза в неделю.
 • Разведите сухие дрожжи теплой водой (на 1 ст. л. порошка 3 ст. л. жидкости). Когда начнется процесс брожения (спустя 10-15 минут), добавьте взбитый венчиком яичный белок. Полученную смесь втирают в корни 2 минуты и оставляют до полного высыхания. Применяют 10 раз с интервалом в 4 дня.

Голубая глина

Нормализация обменных процессов в эпидермисе, сужение пор и снижение активности выделения кожного сала, уменьшение выраженности воспалительного процесса – основные качества голубой глины. Помимо борьбы с жирностью кожи головы, она используется и для лечения грибковых заболеваний, поскольку является хорошим антисептиком. Принцип применения следующий:

 1. Смешать глину с теплой кипяченой водой в такой пропорции, чтобы получить густую массу. Примерное количество глины на 1 раз – 4-5 ст. Já
 2. Втереть массажными движениями в прикорневую зону.
 3. Через полчаса смыть под проточной водой. Повторять процедуру 1 раз в неделю, курс лечения – 2 месяца.

Tar mýdlo

При перхоти и жирной себорее можно прибегнуть к средству, которое обладает мощным антибактериальным и подсушивающим эффектом – это дегтярное мыло. При повышенной сухости волос длину стоит предварительно обработать маслом жожоба, иначе после ее не удастся расчесать. Для контроля жирности дермы и активности сальных желез следует подержать кусок мыла в 1 л теплой воды, через 20 минут вынуть. Жидкость вспенить и полученным раствором помыть голову. Процедуру проводят 3 раза в неделю до полного излечения, бальзамы/кондиционеры после не используют.

Спиртовые настойки

На избыточную деятельность сальных желез можно воздействовать травяными настойками на спирту, который обладает подсушивающими качествами и антисептическими, улучшает кровообращение, очищает. Вы можете приготовить нужное средство самостоятельно, залив спиртом сырье (10:1) и настояв в течение 2-х недель. Более простой способ – купить в аптеке. Самые эффективные варианты:

 • Залейте 10 г цветов календулы 100 мл водки, настаивайте 10 суток в темном месте. Kmen. Vezměte 2 lžíce. Já средства, разведите в 1 л прохладной воды, используйте для ополаскивания волос после каждого мытья головы. Длительность применения не ограничена.
 • Nalijte 2 lžíce. Já хвоща водкой (200 мл), настаивать 14 суток. Втирать 2 раза в неделю в прикорневую зону 1 ч. л. средства, массируя голову пару минут. Nesplachujte.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: