Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Velmi užitečné hnojivo pro vnitřní i zahradní květiny, pro sazenice zeleniny, ovocných stromů a keřů bobulí - banánové slupky. Použití top oblékání z tohoto odpadu, bude květiny na okně prosím s bohatou kvetení, bude sazenice zeleniny roste silná, protože získají téměř všechny nezbytné prvky pro plný rozvoj a růst. Mnozí zahradníci jsou s takovým zázračným hnojivem již obeznámeni, ale pro někoho bude užitečné přečíst si tento článek. Proč je banánová slupka - to je jedna z nejlepších základů pro přípravu vitaminových doplňků?

Výhody banánové slupky pro rostliny

Banánová slupka jako hnojivo v zahradnictví není nová, používá se již dlouho. Výhody domácího krmení ve srovnání s obdobnými zásobníky spočívají v tom, že první výrobek neobsahuje chemické přísady. Výhody banánové slupky:

 • zlepšení mikroflóry a zlepšení půdy;
 • neškodná stimulace růstu;
 • posílení imunity;
 • stimulace boje proti chorobám a škůdcům;
 • nasycení prospěšnými mikroelementy, jako výsledek - rostliny jsou méně bolestivé pro přesazení, nedostatek slunečního světla a tepla.

Chemické složení

Složení banánové slupky je téměř podobné vláknině tohoto ovoce, ale existují určité rozdíly. Jsou obsaženy minerály obsažené v kůži:

 • draslík;
 • sodíku;
 • fosfor;
 • mangan;
 • vápník;
 • železo;
 • hořčík;
 • s dusíkem.

Více než 90% hmotnosti slupky z banánů pochází z kapalných a organických živin (bílkovin, sacharidů, vlákniny, lipidů). Množství vody v kůži závisí na době sklizně, stupni zralosti ovoce, jeho skladovatelnosti. Toto složení komponent našlo praktické využití banánové slupky v průmyslové výrobě.

Prakticky každá minerální nebo organická složka je užitečná látka nezbytná pro normální vývoj a fungování organického systému člověka, zvířete nebo rostliny. Jejich konzumace je nutná, jinak se vyvíjí celková malátnost těla. Příjem živin z banánových slupek by měl být správný, protože obsahují také některé škodlivé toxické prvky, které se hromadí v kůži.

Mechanismus působení

Po prostudování složení slupky je okamžitě jasné, že tento odpad je ideální pro krmné rostliny. Minerální komplex, který je součástí ovoce a kůže, je vhodný pro růst, vývoj, kvetení a plodnost. Šupka zeleniny a ovoce velmi často obsahuje bohaté vitamínové a minerální složení - to byl předpoklad pro použití banánových kůží v zahradnictví. Když se všechny tyto stopové prvky rozloží, krmí kořeny dokonale, stimulují aktivní růst a kvetení.

Kůže obsahuje velké množství rostlinného růstového hormonu, protože plody jsou rozdrceny neloupanými a ošetřeny látkami pro zrání v době prodeje. Top dressing z banánové slupky aktivuje klíčení semen, zakořenění sazenic, vývoj mladých výhonků. Toto hnojivo se používá k stimulaci růstu sazenic zeleniny, krmení skleníkových plodin nebo pokojových rostlin, zejména těch, kteří nemají dostatek slunečního tepla a světla. Hořčík přispívá k fotosyntéze, proto zimní skleníky a pokojové rostliny budou muset „chutnat“.

Funkce aplikace

Čerstvé banánové slupky obsahují látky podobné účinkům papainu - používané při vaření k měknutí tvrdého masa, ale schopné zničit kořenový systém. Kromě toho, koncentrace užitečných složek v čerstvém produktu je skvělá, takže můžete použít čerstvou kůru pouze tím, že se umístí pod kořeny, ale s povinnou vrstvou půdy. Aby byly banánové kůže biologicky neaktivní, se zachováním minerálního složení, a to následujícími způsoby:

 1. Sušení v troubě nebo mikrovlnné troubě při minimálním výkonu není od té doby nejvhodnější metodou většina škodlivých produktů rozkladu organických látek zůstává v produktu.
 2. Smažte na suché pánvi, na mírném ohni.
 3. Vaření vařící vody - je ekvivalentní první metodě.
 4. Přirozené sušení na slunci nebo na baterii - téměř všechny produkty rozkladu a výměny se vypařují, ale vzhledem k době trvání procesu je možné hnitě nebo kvašení surovin.
 5. Zmrazení v mrazničce - výsledek je podobný přirozenému sušení, ale vylučuje hnilobu nebo kvašení produktu.
 6. Opékání vařící vodou a infuze po dobu 1-2 hodin. Poté se infuze vypustí a použije se kulhavá látka, ve které zůstanou růstové stimulátory, ale většina minerálních složek se ztratí.
 7. Řezání na čerstvém vzduchu na přímém slunečním světle - celý minerální komplex, růstové stimulátory jsou zachovány a škodlivé organické hmoty mizí.

Hnojivo na květiny

Banánové kůže, které tvoří asi 35% celkové hmotnosti ovoce, obsahují tolik živin jako ovoce. Podle zkušených zahrádkářů, banánové slupkové hnojivo pro pokojové rostliny aktivuje jejich růst a chrání před nemocemi. Pokud se seznámíte se všemi způsoby aplikace slupky v květinářství, můžete ušetřit peníze a výrazně zlepšit své „zelené domácí mazlíčky“. Oloupejte banánem otřelé listy pokojových rostlin, tak očištěné od prachu.

Takový vrchní obvaz na květiny z banánové kůry nahrazuje hnojiva potaš-fosfát, což má příznivý vliv na vývoj, růst, pučení a kvetení rostlin. Ti pěstitelé květin, kteří jsou zvyklí používat průmyslová krmiva, mohou negativně reagovat na přirozený protějšek, i když banánová hnojiva pro ně nejsou horší, například k tomu, aby humátovali. Pokud je slupka používána ve spojení s hroznovými výhonky, pak můžete získat nejúčinnější horní obvaz, který obsahuje většinu periodické tabulky.

Top obvaz sazenic solanaceous a složitých květin

Kompozitní a sójové plodiny mají vnitřní biofilter, proto se doporučuje pro hnojení slunečnic, lilků a rajčat hnojivo z banánových odpadů. Zejména výsledek je patrný při použití hnojiv v severních oblastech země. Toto hnojivo se doporučuje pouze pro sazenice. V období kvetení a plodů se doporučuje použít vrchní obvaz ze sušených nebo sušených krust.

Pro jaké rostliny můžete použít banánové slupky pro krmení

Přírodní hnojivo vyrobené z banánových slupek se doporučuje pro následující rostliny:

Druh suroviny

Lze použít

Nelze použít

Surové banánové kůže

Růže, kapradiny, zeleninové sazenice, křížovité - zelí, begonie, saintpaulia, cyklámen

Obilniny, ovoce a obilí (kromě vhodných) \ t

Pečená, sušená slupka nebo banánová infuze

Rajčata, lilek, slunečnice, všechny vnitřní, venkovní a zahradní květiny

Jak vyrobit hnojivo

Příprava surovin se provádí několika způsoby:

 • čerstvé kůže;
 • infuze vody;
 • sušené nebo sušené slupky;
 • suchý krustový prášek;
 • Smažené kůže;
 • kompost;
 • zmrazení;
 • komplexní hnojiva z různých přírodních složek.

Čerstvé sekané kožešiny

Nejjednodušší, ale ne méně účinný způsob krmení sazenic nebo sazenic - nakrájené čerstvé kůže. Pro přípravu se slupka nakrájí na malé kousky a pohřbí se pod kořenem před výsadbou, což zabraňuje přímému kontaktu s kořeny. Po pouhých 7 až 12 dnech z kůry nezůstane žádná kůra - zcela se rozloží a dají se do rostliny. Po takovém krmení aktivují růst i slabé rostliny.

Na povrchu kůry po dlouhou dobu škodlivé složky, které jsou zpracovány ovoce před prodejem zůstat. Před použitím důkladně omyjte. Nedoporučuje se používat tuto metodu pro ovocné stromy a kořenovou zeleninu, protože jedno praní se nezbaví škodlivých látek. Aby bylo hnojivo bezpečnější, je lepší krmit suroviny.

Sušené nebo sušené slupky

Jednoduchý a snadný způsob, jak připravit vrchní obvaz potaše, je sušení kůže přirozeným způsobem: v létě - na slunci, v zimě - v blízkosti baterie. Správně vysušené slupky jsou zcela suché, tmavé, bez černých skvrn a nepříjemného zápachu. Hotové hnojivo je skladováno v papírovém sáčku nebo plastovém obalu. Používají se podle potřeby - jsou zasazeny v hrnci při výsadbě krytého květu, přidaného do šálků při sbírání sazenic.

Můžete ochromit banánovou slupku na slunci v klidu pod širým nebem. Za tímto účelem se banánové slupky navlečou na provázek a zavěsí na slunném, dobře větraném místě, jako jsou houby. Celý komplex vitamínů a minerálních látek je tedy zachován a nejsou zde žádné stopy škodlivých nečistot.

Mleté suché kožešiny v práškové formě

Nejprve je třeba kůry v troubě, elektrické sušičce nebo přirozeně sušit. Suché suroviny rozemele v mlýnu na kávu nebo v mixéru. Výsledný prášek může přímo nalít půdu do květináče a pak ji nalijte vodou. Opakujte postup jednou měsíčně. Pokud se na povrchu půdy, po oblékání, objeví forma, pak je lepší, aby část pod zem, bez přímého kontaktu se vzduchem.

Kompost

Takové hnojivo je těžší připravit, ale stojí za to. V kbelíku s jednoduchou zemí přidejte hodně banánových slupek, dobře promíchejte. Pak se nalije hnojivo. "Bajkal" je živé krmení, které není tvořeno minerálními a organickými složkami, které jsou známé všem, ale mikroorganismům. O měsíc později znovu aplikují kůry a „Bajkal“, dobře promíchají. Po 30-60 dnech, kůry budou hniloby, přírodní kompost bude připraven.

Vodní infuze

K přípravě vodního extraktu je třeba kůži vyprat, odstranit stonky, složit do 3 litrové sterilní láhve, nalít převařenou vodu na vrchol. Všechny postupy prováděné na plynovém sporáku nebo hořáku. Sterilita je důležitá, protože protozoa mohou reprodukovat například ciliate boty. Udržet 5 dnů, pak se infuze nalije a filtruje přes tenké plátno. Doba použitelnosti produktu - 30-45 dnů, ale ferment může kvasit. Před použitím se vodný extrakt zředí 1 až 1 vodou a zahřeje na teplotu místnosti.

Aplikační dávky

Některé kultury mohou vyžadovat více či méně látky, která je krmí, ale obvyklá dávka je: 1 lžíce na litr objemu květináče. Míra může klesat v závislosti na stupni vývoje kořenového systému a typu rostliny:

Charakteristika

Pro pokojové rostliny

Pro ovocné keře a stromy

Pro skleníkové plodiny

Dávkování

2-3 lžičky. za hrnec, pokud je rostlina mladá a kořenový systém je slabý, pak více než 2 lžičky. nedejte

100 až 200 ml na keř

Od 50 ml do 100 ml pod kořenem, v závislosti na typu kultury

Frekvence krmení

Jednou týdně

Ne více než 2x týdně, napojena přímo pod kořenem

Ne více než jednou týdně

Zalévání květin

Banánová voda pro květiny není univerzální lék, každá rostlina je individuální. Jsou však obecná pravidla, která je doporučena následovat:

 1. Všechny květiny oplodní po zalévání, aby nedošlo ke spálení kořenového systému.
 2. Rostliny, které jsou zavlažovány zavlažováním, mohou být krmeny neustále, ale připravený roztok musíte zředit dvakrát vodou.
 3. Při zavlažování vnitřních květin vodním extraktem je důležité sledovat vlhkost půdy již od té doby se zvýšenou rychlostí je možné hnijící kořeny.
 4. Je nutné krmení rostlin 1 krát v 7-14 dnech, v závislosti na celkovém stavu květu.

Recepty na komplexní hnojiva s banánovou slupkou

Kromě banánových slupek se jako hnojivo, které krmí a zlepšuje odolnost vůči chorobám, používá mnoho dalších potravinových odpadů:

 • cibulová slupka;
 • bramborové slupky;
 • vaječné skořápky;
 • slupky citrusových plodů;
 • zbytky vařeného čaje a kávy.

Obvaz s magnezií a skořápkou

Příprava tohoto hnojiva bude vyžadovat:

 • magnézie - 40 g;
 • voda - 2 litry;
 • sušené banánové slupky - 6-8 ks;
 • vaječný skořápkový prášek - 4 lžičky.

Proces vaření:

 1. Sušené krusty rozemele na prášek.
 2. Nalijte všechny přísady do vody.
 3. Míchejte, dokud se magnézie nerozpustí.
 4. Uchovávejte v chladničce. Používejte jako sprej - listy a půdu.

S pomerančovou kůrou

Komplexní hnojivo, které kombinuje příznivé vlastnosti banánů, glukózy (cukru) a pomerančové kůry, je přirozeným doplňkem pro pokojové rostliny. Třílitrová nádoba naplněná úklidem od pomeranče a banány po 30%. Nalijte 30 g cukru, nalijte vodu. Trvejte na 20 dnech, míchání každých 5 dní. Po 3 týdnech se infuze přefiltruje. Před použitím se ředí destilovanou vodou v poměru 1 až 20. Doporučuje se krmit rostliny nejvýše 1 krát za měsíc.

Proti mšicím na rostlinách

Pokud vložíte do půdy kolem zahrady v zahradě několik slupek banánů, pak budou mšice na listí mnohem méně, protože tento hmyz netoleruje draslík. Z kůže udělejte infuzi vody, která odradí mšice a krmí rostlinu:

 1. Kůrky tří banánů vložené do třílitrové nádoby s vodou.
 2. Trvat 2 dny.
 3. Poté infuzi protřepejte a zředěte vodou 1 až 1.
 4. Vodní rostlinu pod kořenem nebo sprej.

Výhody a nevýhody banánové slupky

Výhody použití vrchního obvazu z kůry:

 1. Banánové kůže jsou zdrojem živin, které jsou nezbytné pro zdravý růst rostlin.
 2. Přírodní suroviny.
 3. Corky se rychle rozloží.
 4. Mnoho způsobů, jak používat a obstarávat kůže.
 5. Nízké náklady.

Banánová slupka, jako obvaz má své nevýhody:

 • Banány jsou přiváděny ze vzdálených zemí, jsou roztrhány těmi, kteří se ještě nesetkali. Aby ovoce dozrálo, jsou ošetřeny chemikáliemi, namočenými v roztoku chloru a síranu amonného.
 • Top obvaz není plně kompenzovat nedostatek živin.
 • Při nakládání s odpady z banánů se tato výhoda stává nevýhodou: hnojivo z banánových kůží pro ovocné plodiny lze v omezené míře využít nebo připravit zvláštními způsoby.
 • Pro rychlé zrání jsou banány ošetřeny ethylenem, který negativně ovlivňuje lidský hormonální systém.
 • Vůně banánů přitahuje hmyz - ovocné mušky, mravence, včely.

Video

Recenze

Maria, 34 let

Nakoukla takovou novost od kamaráda, že používá hnojivo z banánových kůží pro sazenice ve skleníku, má ráda. Rozhodl jsem se to vyzkoušet sám, jen s pokojovými rostlinami. Udělal infuzi vody a napojil se na kořen. Dokonce i můj slabý ficus se vynořil. Chci také zkusit banánovou slupku jako hnojivo v zemi - nakrmit své tulipány, narcisy a jednoleté květiny.

Konstantin, 44 let

Četl jsem o výhodách čištění banánů na internetu, stal se zajímavým. Rozhodl jsem se provést experiment - vyzkoušet všechny metody, které jsem našel. Od té doby jsem nebyl spokojen s mulčováním lůžek s krustami plíseň na povrchu půdy. Odvodnění suchých kůží jako je, přidejte je do každé díry s černou zeminou. Obecně platí, že není špatný přírodní a levný nástroj.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: