Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Moderní tempo života, častý stres a špatná ekologie způsobují zhoršení zdraví, které většina lidí považuje za normu. Takové obvyklé příznaky jako chronická únava, špatná nálada mohou znamenat hormonální poruchy spojené s dysfunkcí štítné žlázy. Více než polovina pacientů, kteří šli k lékaři k vyšetření, se dozvěděla o přítomnosti svých uzlů zcela náhodně. Vzhledem k pravděpodobnosti maligní povahy těchto nádorů je důležité znát hlavní znaky jejich přítomnosti a důvody jejich vzniku.

Co je uzel ve štítné žláze

Endokrinní žláza, sestávající ze specifických buněk tyrocytů, plní důležité funkce pro udržení lidského života. Funkční tkáň štítné žlázy (parenchyma) je soubor drobných váčků (folikulů), jejichž stěny jsou tvořeny buňkami tyrocytů. Ve folikulárních buňkách je obsažena viskózní substance (koloidní), kterou produkují. Pokud orgán nefunguje, množství koloidu v vezikulech se zvyšuje a buňky začnou expandovat, aby se přizpůsobily veškeré vytvořené kapalině.

Uzly ve štítné žláze jsou výsledkem nekontrolovaného dělení tyrocytů, cév nebo pojivové tkáně. Z fyziologického hlediska lze proces tvorby uzlin popsat jako transformaci a zhutnění strukturálních tkání endokrinního orgánu bez významné změny jeho velikosti. Statistiky ukazují, že nodulární struma se vyskytuje u 25-30% lidí podstupujících vyšetření. Ženy trpí touto patologií 2, 5-3krát častěji než muži (u 70% pacientů starších 50 let jsou diagnostikovány uzliny).

Mechanismus vzniku nodulárních změn

Pacienti, kteří zjistí přítomnost tuleňů při vlastním vyšetření nebo po návštěvě endokrinologa, se začínají starat o nebezpečí uzlin ke zdraví. Na tuto otázku nelze odpovědět pouze na základě přítomnosti novotvarů - nejprve je nutné identifikovat etiologii pečetí a mechanismus jejich vzniku. Uzly ve štítné žláze jsou tvořeny jako výsledek reakce těla na provokující faktory, které jsou endogenní nebo exogenní.

Se změnou podmínek existence organismu začínají jednotlivé tyrocyty intenzivně produkovat tyreoglobulin (protein, který je hlavní složkou koloidu). Hyperfunkce buněk vede k zesílení folikulárních stěn a k přesycení krve v té části žlázy, kde dochází k zahušťování. Tvorba hrudek může být primární i sekundární, vyplývající z patogenních změn způsobených základním onemocněním (například osteochondróza).

Mechanismus a příčiny vzniku tuleňů určují jejich strukturu, na jejímž základě lze usuzovat, že jsou patogenní. Vzhled nádorů naznačuje vývoj jednoho nebo více procesů v těle:

 • nástup degenerace maligní tkáně všech orgánů;
 • pre-morbidní stav těla v předvečer stavu euthyroidu;
 • hormonální poruchy;
 • přirozené změny věku;
 • poruchy oběhu v krku v důsledku onemocnění nebo poranění páteře.

Typy uzlin štítné žlázy

Nadměrná sekreční aktivita může být pozorována v jedné části žlázy nebo v několika najednou, což určuje počet uzlin. Pokud se v době stanovení diagnózy vytvořil jeden nodulární prvek, jedná se o jediný uzel, pokud 2 nebo více je více. Strukturní struktura uzlin na štítné žláze je rozdělena do následujících typů:

Zobrazit

Popis

Charakteristické rysy

Charakter

Rakovina

Jediný prvek, který má papilární, folikulární, medulární nebo anaplastickou formu, je výsledkem mutací v buňkách vyplývajících z poškozeného chromozomálního rozdělení.

Rychlý růst, nedostatek jasných hranic a shell

Maligní

Adenom

Nádor sestávající ze zdravých buněk tyrocytů, které mají kulatý tvar, je obklopen vláknitou kapslí

Pomalý vývoj, nedostatek šíření do jiných orgánů, se objevuje převážně u pacientů po 40 letech

Benign

Cysta

Tvorba dutin naplněná kapalnou látkou (krev, hnis)

Pomalý růst, hustá struktura, vyskytující se častěji u žen

Smíšené

Koloidní uzly

Folikulární formace sestávající z velkého počtu tyrocytů a koloidní látky

Pomalý růst, žádné symptomy, zřídka vyžadují léčbu

Benign

Stage vývojové uzly

Změna struktury buněk probíhá postupně a tvorba uzlů v jejím vývoji prochází několika fázemi. Fáze procesu mohou být sledovány během ultrazvuku. Trvání vývojových stadií závisí na velikosti novotvarů a práci imunitního systému těla. Uzly ve štítné žláze v procesu transformace procházejí následujícími fázemi:

 1. Echogenní - strukturní elementy novotvaru a okolních zdravých tkání mají homogenní strukturu, patologie může být sledována zvýšeným krevním oběhem a vazodilatací.
 2. Isoechoic - je charakterizován změnou tkáně, jejíž struktura může určit typ uzlin a charakterizovat jeho patogenitu.
 3. Anechoické - dochází ke smrti buněk štítné žlázy, což vede k destrukci tkání, které tvoří nádor, uzel je naplněn kapalnou látkou a je přeměněn na cystu.
 4. Resorpce - intracystická tekutina je eliminována.
 5. Jizvení je nahrazení mrtvé tkáně tvorbou pojivové tkáně.

Příznaky uzlin ve štítné žláze

Nebezpečí onemocnění endokrinního systému je spojeno s nepřítomností výrazných symptomů. Známky indikující přítomnost uzlin ve štítné žláze jsou často mylně považovány za normální únavu způsobenou únavou při práci nebo změnami počasí. Alarm je pravidelnost poruch vyskytujících se v těle bez zjevných důvodů.

Povaha a závažnost symptomů při tvorbě tuleňů závisí na jejich velikosti a počtu hormonů produkovaných žlázou. Hlavní rysy, pro které potřebujete vyhledat endokrinologa, jsou:

Příznaky s normálním hormonálním pozadím

Známky zvýšené produkce hormonů

Příznaky s nízkou produkcí hormonů

Zkreslení hlasu, vzhled chrapotu nebo tahání hlasu

Zvýšená tepová frekvence (ze 100 úderů za minutu v klidu)

Bradykardie (nižší tepová frekvence), snížení krevního tlaku

Pocit těsnosti v krku

Zvýšená tělesná teplota bez zjevného důvodu.

Snížený svalový tonus, časté křeče

Výskyt kašle v nepřítomnosti provokujících faktorů

Emoční nerovnováha, agresivita, podrážděnost

Pomalý metabolismus, rychlý váhový přírůstek hmotnosti

Obtížné polykání

Vzácné mrknutí

Tělesná teplota nižší než normální

Pocit trvalého hrdla

Nadměrná sekreční aktivita mazových žláz

Zhoršení intelektuálních schopností, pomalejší reakce, zhoršení jemných pohybů motorů

Dušnost, dušnost, astma

Zvýšení krevního tlaku

Porušení menstruačního cyklu u žen, snížení sexuální aktivity

Bolest krku

Exophthalmos (edém periorbitální tkáně)

Deprese, letargie, ospalost, slabost

Nadměrné pocení

Poruchy zažívání doprovázené střídavou zácpou a průjmem.

Ostré hubnutí

Nadýchání (projevuje se ráno a večer)

Dyspeptické poruchy způsobené změnami kyselosti žaludku

Snížená elasticita pokožky, pokožka zasychá, na ní se objevují vrásky

Příčiny uzlin ve štítné žláze

Většina nádorů (více než 90%) je způsobena akumulací koloidní látky ve folikulech. Narušení normální funkce buněk štítné žlázy nastává pod vlivem různých faktorů, které jsou klasifikovány jako endogenní a exogenní. Potvrzené příčiny vzniku uzlin štítné žlázy jsou:

Endogenní

Exogenní

Poruchy oběhu

Poranění (vedoucí k krvácení)

Vrozené anomálie, dědičnost

Časté a dlouhodobé podchlazení

Folikulární krvácení

Vysoký emocionální stres (je příčinou zhoršeného přísunu živin do buněk v důsledku cévního spazmu)

Snížená imunita způsobuje porušení procesů buněčného dělení

Špatná ekologická situace (vede k pronikání volných radikálů a karcinogenů do organismů, které porušují genetickou strukturu tyrocytů, což způsobuje jejich dělení)

Zánětlivé procesy (vést k otoku některých částí těla, provokující tvorbu pseudoknozlov)

Nedostatek jódu a selenu (způsobuje kompenzační zvýšení velikosti žlázy, aby se kompenzoval nedostatek jódu jeho zachycením z krve)

Autoimunitní poruchy, díky kterým protilátky začínají napadat vlastní buňky, infiltrují jednotlivé segmenty štítné žlázy

Vysoká úroveň záření (žijící v oblastech v blízkosti jaderných elektráren, jaderných zkušeben, vykonávajících profesionální povinnosti související s ionizací, vystavení ozařování)

Hyperprodukce hormonu stimulujícího štítnou žlázu (způsobeného adenomem hypofýzy) vede ke stimulaci dělení tyrocytů

Použití látek, které stimulují duševní aktivitu

Nadváha (působí jako příčina i důsledek endokrinních poruch)

Hormonální nestabilita (během těhotenství, menopauzy, puberty)

Diagnostika

Detekce rušivých symptomů ještě není důvodem k zoufalství - stanovení patogenity nádorů by mělo být komplexní diagnostické vyšetření. Z celkového počtu hlášených případů vzniku štítné žlázy je 5–10% zhoubných, což však neznamená, že návštěvu u lékaře lze odložit na neurčito. Čím dříve je patogenní nádor detekován, tím je pravděpodobnější, že zachrání život pacienta.

Pro určení přítomnosti uzlů a identifikaci jejich druhů se používají následující diagnostické metody:

 • Palpace - provádí se během počátečního vyšetření pacienta, který si stěžoval na přítomnost příznaků indikujících endokrinní poruchy. Technika spočívá v pocitu štítné žlázy, aby se určila její velikost a přítomnost novotvarů v ní.
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) - je určeno počtem prvků, jejich umístěním, typem a stupněm vývoje.
 • Mikroskopické vyšetření biologických materiálů - krevní test a biopsie. Pro stanovení hladiny hormonů produkovaných štítnou žlázou je nutné projít krevním testem na trijodthyronin, tyroxin, hormon stimulující štítnou žlázu a kalcitonin. Indikace pro odběr buněk pro biopsii jsou velká velikost lézí nebo přítomnost rizikových faktorů v anamnéze pacienta (dědičnost, radiační terapie, negativní výsledky ultrazvuku).
 • Zobrazování magnetickou rezonancí - identifikace nodulárních novotvarů studiem rentgenových snímků s obrazem vrstevnatých obrazů těla.
 • Scintigrafie (studium izotopů) - studium koncentrace radioaktivních izotopů zavedených pacientovi v rámci speciálních přípravků. Zvýšená nebo snížená koncentrace indikuje patologii (zvýšená indikuje přítomnost adenomu nebo více uzlů, nízká až maligní nádor nebo cysta).

Léčba uzlin štítné žlázy

Rozhodnutí o nutnosti aplikovat opatření k odstranění novotvarů uzlin je prováděno lékařem po kompletní diagnóze zdravotního stavu pacienta. Ve všech případech přítomnost tuleňů vyžaduje lékařskou nebo jinou léčbu - často podstatou terapie je neustálé sledování stavu pacienta a kontrola růstu uzlin. Indikace pro zahájení terapeutického kurzu jsou následující příznaky:

 • potvrzené zhoubné novotvary;
 • existují výrazné kosmetické defekty (struma jasně vystupuje na povrchu krku, výrazně mění vzhled pacienta);
 • existují příznaky, které způsobují velkou úzkost a zasahují do obvyklého způsobu života;
 • existuje nadměrná nebo snížená produkce hormonů spojená s těsněním štítné žlázy.

Uzly ve štítné žláze naznačují komplexní léčbu, jejíž podstatou je odstranění příčin vzniku nádorů a snížení jejich vnějších projevů. Spolu s terapeutickými intervencemi byste měli dodržovat dietu a provádět fyzioterapii (intersticiální laserová fotokoagulace). Zbavit se rušivých prvků následujícími způsoby:

 • léky (konzervativní);
 • funkční;
 • minimálně invazivní.

Drogová terapie

Přípravky pro léčbu nodulárních formací musí jmenovat endokrinologa, bez jeho doporučení, léky jsou nepřijatelné. Endokrinní žlázy jsou velmi citlivé na účinky účinných látek a nesprávně zvolená léčba může vyvolat růst nádorů nebo jejich degeneraci. Hlavní skupiny léků, které ovlivňují uzliny ve štítné žláze, jsou:

Skupina drog

Indikace pro použití

Mechanismus působení

Přípravy

Doporučené dávkování

Hormony štítné žlázy

Koloidní nodulární struma

Stagnace procesu buněčného dělení se dosahuje zavedením těla do stavu thyrotoxikózy. Tyto stavy pomáhají snižovat produkci hormonu stimulujícího štítnou žlázu a tyrocyty přestávají aktivně dělit

Levothyroxin sodný

Pacienti, kterým chybí hormonální syntéza v uzlech s nedostatkem jódu, užívají 150 mg jednou denně ráno, půl hodiny před jídlem. V přítomnosti toxikogenního adenomu nebo multiplicity prvků je léčba kontraindikována

Tyreostatika

Adenom, toxický nodulární struma

Účinné látky léčiv inhibují syntézu hormonů obsahujících jód a přidávání jodu k látkám produkovaným štítnou žlázou. Tyrostatické léky eliminují známky titotoksikozy, ale neovlivňují velikost nádorů

Tiamazol, Propitsil, Espa-carb, Propylthiouracil

Dávku a dobu podávání určuje lékař, počáteční dávka je 20-60 mg, lék se užívá 1 krát denně po dlouhou dobu (od 6 měsíců do 2 let).

Obsah jodu

Nodulární euthyroidní struma způsobená nedostatkem jodu

Hyperfunkce tyrocytů je potlačena doplňováním jódového deficitu.

Jodid 200, jodid draselný 200

Lék by měl být užíván 200-500 mg 2-3 krát denně po jídle, pít dostatek vody

Chirurgická léčba

Nejradikálnějším měřítkem léčby onemocnění štítné žlázy je tyreoidektomie - úplné odstranění orgánu. Použití této metody musí být doloženo s ohledem na skutečnost, že má závažné důsledky pro celý organismus. Operace se provádí jednou ze dvou metod: extrafasciální nebo subfasciální. Když jsou nalezeny rakovinné buňky, jsou spolu s orgánem odstraněny sousední tkáně a lymfatické uzliny. Indikace pro použití tyreoidektomie jsou:

 • potvrzená malignita nádorů;
 • atypický původ nodulárních prvků;
 • urychlený růst nádoru;
 • množství formací;
 • impozantní rozměry těsnění (více než 8 cm v průměru).

Pokud se nepotvrdí malignita, operace bude benignější - v tomto případě se operace provádí na částečné excizi postižených tkání. Odstranění cysty se provádí společně se slupkou, uzlem - s jedním podílem štítné žlázy. Po zákroku musí být pacient neustále pod lékařským dohledem, aby zjistil možné komplikace a monitoroval účinnost operace.

Alternativní léčba

Chirurgie a hormonální léčba nodulárního strumu mají několik významných nevýhod, takže pokud nejsou zřejmé indikace pro použití radikálových metod, doporučuje se dát přednost minimálně invazivním metodám. Léčba uzlin bez štítné žlázy se provádí následujícími metodami:

Technika

Princip činnosti

Ctnosti

Nevýhody

Skleroterapie

Zavedení 95% alkoholu do nodulární konsolidace, což má za následek zničení změněných tkání, zatímco sousední oblasti nejsou ovlivněny (kvůli přítomnosti husté kapsle kolem formace)

Vysoká výkonnost, rozsáhlá teoretická a důkazová základna

Výskyt vedlejších účinků ve formě otoků vazů a vyjádřených bolestí, potřeba několika postupů v přítomnosti více formací

Zničení laseru

Zahřívání obsahu místa prostřednictvím tepelné energie přenášené laserem přes výkonnou LED. Když je dosaženo destruktivního tepelného účinku, jsou postižené tkáně zničeny.

Bezbolestný, nedostatek rehabilitačního období, riziko komplikací je minimální

Nízká účinnost při léčbě cyst, doba trvání procedury není vhodná pro odstranění velkých formací (nad 4 cm)

Radiofrekvenční ablace

Торможение клеточной активности тиреоцитов путем термического воздействия на фолликулы высокочастотным переменным электрическим током

Подходит для лечения уплотнений больших размеров, быстрота проведения процедуры

Сложная техника выполнения, необходимость госпитализации пациента, эффект проявляется через 3-6 мес.

Lidová medicína

Если узелковые образования на эндокринной железе носят доброкачественный характер можно воспользоваться эффективными и безопасными средствами, приготовленными по рецептам народной медицины. Фитопрепараты на основе лекарственных трав оказывают благотворное воздействие на весь организм. Входящие в состав отваров и настоев компоненты содержат биологически активные вещества, которые способствуют нормализации активности органов внутренней секреции и восполняют нехватку важных микроэлементов в организме.

Для лечения и профилактики заболеваний, связанных с нарушением функционирования щитовидной железы, применяются гомеопатические препараты в виде компрессов, мазей для наружного применения, а также настоев, отваров – для употребления внутрь. Перед приемом средств народной медицины необходимо проконсультироваться с врачом относительно безопасности такого лечения ввиду высокой активности лекарственных растений и их способности воздействовать на другие органы. Действенными способами избавления от узлов щитовидной железы является применение следующих средств:

 • Многокомпонентный настой. Для приготовления средства необходимо подготовить смесь из листьев дикой малины и плодов шиповника (по 2 ст.л.), молодых сосновых иголок (3 ст.л.), шелухи от лука (4 ст.л.). Все компоненты следует поместить в термоустойчивую емкость и залить 1 л кипятка, после чего оставить настаиваться на протяжении 12 ч. Для достижения устойчивого эффекта необходимо принимать настой от 3 до 6 мес., постепенно увеличивая дозировку от 0, 5 ст.л. до 1 л в день.
 • Янтарь. Одним из эффективных средств оздоровления щитовидки считается ископаемая смола хвойных деревьев. Для дополнительного лечебного воздействия на больной орган рекомендуется носить украшения из янтаря.
 • Bramborová šťáva. Сырой картофель оказывает комплексное лечебное действие на организм, помогая излечиться от многих недугов. С целью избавления от узелковых образований применяется свежевыжатый картофельный сок, который употребляется 3-4 раза за день за 1, 5 ч. до приема пищи. Курс лечения составляет 1 мес., после чего необходимо сделать перерыв на 1 неделю и повторить цикл. Во время первого месяца терапии следует соблюдать диету – ограничить употребление острых, соленых, пряных блюд и мясных бульонов.
 • Komprimuje. Целебным воздействием на щитовидную железу обладает овес, который следует залить горячей водой и настоять в течение 20 мин. В остывшей смеси смочить ткань, немного подсушить ее и приложить на ночь к области шеи. Процедуры повторять ежедневно до уменьшения выраженности симптоматики.
 • Propolis. Еще одним эффективным средством для наружного применения является теплая смесь прополиса и подсолнечного масла. Ежедневное втирание этого состава в шею способствует улучшению кровоснабжения и остановке разрастания щитовидных узлов.

Профилактика узлов в щитовидке

Для предупреждения появления новообразований или разрастания узлов в щитовидной железе необходимо оградить себя от воздействия негативных факторов, провоцирующих заболевание. Важную роль для состояния здоровья человека играет питание. От того, какие продукты потребляются, зависит достаточность насыщения организма микроэлементами, необходимыми для нормального функционирования всех органов. Для поддержания эндокринной системы необходимо постоянное поступление йода, цинка, меди и кобальта, исходя из этого, следует строить профилактическую диету.

Ввиду того, что щитовидная железа курирует энергетический обмен в организме, одной из основных профилактических мер является восстановление и сохранение энергетических запасов. К другим превентивным мероприятиям по сохранению здоровья эндокринной системы относятся:

 • полный отказ от вредных привычек, таких, как курение, употребление наркотиков и алкоголя;
 • регулярное посещение эндокринолога с целью профилактического осмотра;
 • dodržování dne;
 • периодический санаторно-курортный отдых в экологически чистых районах.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: