Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pacient, který nedávno podstoupil instalaci endoprotézy, potřebuje zvláštní péči a pomoc. Je důležité, abyste mu pomohli v co nejkratší době obnovit funkce motoru doma. K tomu, vykonávat denní gymnastiku a dodržovat řadu pravidel, aby se zabránilo komplikacím.

Období rehabilitace po náhradě kyčle

Operace je předepsána jako náhrada kyčelního kloubu zlomeninou krčku stehenní kosti, koxartrózou, osteonekrózou, revmatoidní artritidou. Pokud dříve tyto nemoci znamenaly zdravotní postižení, nyní, díky úspěšné léčbě, může pacient obnovit funkční aktivitu kloubů. Pro urychlení rehabilitačního období doma po endoprotetice kyčelního kloubu byste měli dodržovat všechna doporučení lékaře a pravidelně provádět speciální cvičení na nohou. Každé období obnovy vyžaduje dodržování určitých pravidel.

3 rostliny, které pronikají klouby a obnovují chrupavku 20krát lépe než chemik!

Čtěte více …

Časné období

Ihned po operaci pro endoprotetiku kyčelního kloubu bude pacient pod dohledem lékaře. Během tohoto období je důležité systematicky sledovat tělesnou teplotu, měnit obvazy v čase, sledovat práci dýchacích a kardiovaskulárních systémů. Otok nohou se odstraní pomocí obkladu s ledem. V případě potřeby může lékař předepsat krevní transfuzi a léčbu léky pomocí ředidel krve (to pomáhá předcházet trombóze). Aby se zabránilo vzniku komplikací, jsou antibiotika předepisována druhý den po operaci.

Bolest nastává po vzniku umělého kloubu. Je to však běžný důsledek operace. Syndrom bolesti se zpravidla ulehčuje anestetiky nebo injekcemi. Někteří pacienti dostávají intravenózní katétr, kterým se podává analgetikum. Lékaři upravují délku užívání léků proti bolesti a dávkování léků.

Během prvních dnů po kyčelní artroplastice leží pacienti. Abyste se vyhnuli dislokaci, neohýbejte nohu s protézou o více než 90 stupňů. Aby se zabránilo zranění pacientů, je mezi spodní končetiny umístěn speciální váleček. Kromě toho, bezprostředně po operaci, v poloze na zádech, se doporučuje, aby pacient bral operovanou nohu trochu stranou. První čas rehabilitace je přísně zakázáno brát deku, ležící na dně postele.

Pozdní období

Po časné rehabilitaci je pro pacienta delší doba pozdního zotavení, která se prodlužuje o několik měsíců. V této době byste měli postupně zvyšovat dobu chůze s podporou. V tomto případě je třeba udržet záda rovně a dívat se dopředu. Denní maximum - 30 minut chůze. Je povoleno zvyšovat pouze rychlost pohybu a vzdálenosti. Během 2 měsíců po artroplastice kyčle není možné vylézt po schodech vyšších než 1 rozpětí.

Rehabilitace doma po artroplastice kyčelního kloubu zahrnuje náležitý odpočinek. Je lepší ležet na zádech, ale pokud jste spokojeni s polohou na boku, umístěte mezi kolena měkký polštář nebo polštář. Měli byste spát na tvrdé ortopedické matraci, výška postele by měla být alespoň na kolena. Oblékání během rehabilitace je lepší sedět na židli as pomocí milovaného člověka. Samonosné ponožky nebo boty jsou zakázány - to vede k nadměrnému ohybu kyčelního kloubu.

Funkční doba obnovy

Rehabilitace po protetickém kyčelním kloubu končí po tříměsíčním období, ale funkční zotavení nohy by mělo pokračovat. Pokud uplynulo stanovené období a bolest v noze neprošla nebo při chůzi dochází k nepohodlí, měli byste použít třtinu. Navzdory tomu, že se člověk již může vrátit do práce a řídit auto, je povoleno se aktivně zapojit do sportu až po 8-12 měsících.

Termín rehabilitace doma může v některých případech zvýšit lékař. Toto rozhodnutí je ovlivněno věkem, anamnézou pacienta, systémovými patologiemi a přecitlivělostí na léčiva. Pro urychlení zotavení po artroplastice kyčelního kloubu by měla být doma prováděna fyzikální terapie předepsaná lékařem. Kromě toho, terapeutické masáže a kinesitherapy pomoci hodně. Je-li to možné, je pacient alespoň jednou ročně v sanatoriu nebo specializovaném zdravotnickém zařízení.

Jaká pravidla dodržovat pooperační období

Bez ohledu na to, zda je operace kyčelního kloubu úplná nebo částečná, musí osoba dodržovat řadu pravidel pro rychlé obnovení funkce motoru:

 • druhý den po operaci se můžete posadit a vstát (k tomu musíte použít zábradlí);
 • v den 5 je povoleno vylézt několik schodů po schodech, s prvním krokem, který musíte udělat se zdravou nohou (když jdete dolů);
 • Je nutné pomalu zvyšovat fyzickou aktivitu, zakázat ostré pohyby;
 • nesedí doma v nízkých židlích / židlích, sbírají předměty z podlahy bez pomoci jiných zařízení;
 • musíte udržet normální tělesnou hmotnost;
 • dovoleno spát na zadní nebo boční straně válečkem mezi koleny;
 • je dovoleno řídit auto alespoň po 2 měsících rehabilitace doma;
 • je nutné dodržovat vyváženou stravu (množství potravy se železem je třeba zvýšit, vypít velké množství vody);
 • Sexuální vztahy mohou být obnoveny 2 měsíce po náhradě kyčle.

Vymáhání po kyčelní náhradě doma

Protože většina rehabilitace se odehrává doma, stojí za to vědět, které aspekty jsou důležité pro rychlé obnovení motorické funkce nohy. Důležitým místem je terapeutická gymnastika. Pokud během vyučování cítíte bolest nebo vážné nepohodlí, je lepší přerušit cvičení a poraďte se s lékařem. Každý den během 3 měsíců rehabilitace doma, musíte obvaz operované končetiny s elastickým obvazem - to pomůže odstranit otok.

Zpočátku je pohyb domů povolen pouze s pomocí berlí, později se můžete přepnout na hůl. Lékaři doporučují používat po dobu šesti měsíců. Současně by měla být třtina umístěna současně s nohou. Při jízdě je jízda neskutečná, ale pokud je pro vás obtížné - zpomalte a krokujte po malých krocích. Domácí úkoly mohou hrát. Jedinou podmínkou je, že můžete pracovat, pokud na nemocné končetině není zatížení. Při rehabilitaci doma je přísně zakázáno zvedat jakékoli váhy.

Jak chodit po berlích

Několik dní po endoprotéze lékař dovolí vystoupit z postele. Poprvé se to děje s pomocí instruktora cvičení, který pacientovi vysvětluje pravidla pro pohyb a používání berlí. Metoda chůze vypadá takto:

 • při stoupání po schodech začíná pohyb zdravou nohou;
 • pohyb je: opřít se o berle a posunout zdravou končetinu ke kroku;
 • dále odsuňte berle z podlahy a přeneste tělesnou hmotnost na tuto nohu;
 • vytáhněte ovládanou končetinu a současně posouvejte berle do horního stupně;
 • když jedete po schodech dolů, všechno se děje opačně - na schodišti položte berle;
 • spoléhat se na ně, pohybovat se po bolavé noze, zanechávat důraz na zdravém;
 • dát zdravou nohu na stejném kroku a opřít se o něj.

Efektivní sada cvičení po kyčelní artroplastice

Bez fyzioterapie není rehabilitace po artroplastice kyčelního kloubu možná doma. Neexistují žádná univerzální cvičení pro obnovení funkčnosti končetiny: každé období rehabilitace předpokládá realizaci pohybů různé složitosti. Pracovní program vybírá lékař. První den rehabilitace může pacient provádět následující cvičení doma:

 • střídavě natahovat ponožky nohou na sebe s prodlouženými nohami;
 • kruhový pohyb nohou;
 • stlačení / rozpojení prstů.

Později se cvičení stávají složitějšími a vypadají takto:

 • ve stoje se protetická noha posouvá dopředu o 25-30 cm a vrací se do výchozí polohy (10-15 opakování);
 • noha se zvedne s kolenem ohnutým do výšky 30 cm (10 krát);
 • noha se pohybuje co nejblíže ke straně a vrací se, pacient je držen židlí nebo madlem, stojí s rovným hřbetem (6-7 krát);
 • zvedání nohou nahoru bez ohnutí kolena (až 10 opakování).

Zjistěte také, co dělat, když jste vyhodili krk.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: