Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Přírodní domácí hnojiva jsou ve velké poptávce mezi letní obyvatele a zahradníky. Existuje mnoho důvodů pro to: užitečné vlastnosti, nedostatek chemie, účinnost, dostupnost, možnost úpravy složení a koncentrace v závislosti na potřebách rostliny. Jíst vejce, mnoho lidí nemá podezření, kolik užitečných mikroprvků obsahuje shell tohoto produktu. S trochou námahy lze z skořápky vajec vyrobit organické, ekologicky šetrné hnojivo pro různé rostliny.

Chemické složení a stopové prvky

Vaječná skořápka jako organické hnojivo je vhodnou alternativou k průmyslovému krmení, přírodnímu komplexu mikroprvků a organických sloučenin, které příroda sama produkuje pro krmení embrya. Toto hnojivo, vařené doma, bude užitečné pro mnoho plodin, ovocné stromy a keře, vnitřní a zahradní květiny.

Čistý vápník (kov) se v přírodě vyskytuje jen zřídka. Častěji se nachází ve sloučeninách - hydrogenuhličitanech a solích z nich vytvořených, které tvoří křídu, vápno, stejně jako skořápky jakýchkoli vajec. Jejich skořápka obsahuje asi 90% uhličitanu vápenatého. Je dobře vstřebává, protože uhličitan vápenatý prošel procesem syntézy v těle ptáka. Kromě uhličitanu vápenatého obsahuje vaječná skořápka další mikro- a makroelementy uvedené v tabulce:

Minerály

100 g surových skořápek

100 g kalcinovaného prášku

Vápník

34 až 36 g

27 až 30 g

Draslík

85 mg

20 mg

Sodík

80-130 mg

650 mg

Hořčík

410 mg

1050 mg

Fosfor

125-170 mg

11 až 12 g

Síra

0, 68-1, 3 g

1 g

Železo

2, 7-4, 2 g

1, 9 až 2, 5 g

Jód

35 až 50 mg

-

Kobalt

65 až 85 mg

-

Mangan

45 až 120 mg

420 mg

Měď

90-150 mg

600 mg

Molybden

30 až 35 mg

-

Fluor

125-150 mg

-

Chrome

130-180 mg

-

Zinek

400 až 650 mg

3-3, 3 g

Hliník

Méně než 10 mg

-

Užitečné vlastnosti skořápky

Uhličitan vápenatý nejen aktivuje růst listů a výhonků, ale hraje také důležitou roli v procesu fotosyntézy, metabolismu a zásobování rostlin kyslíkem. Hlavním přínosem tohoto nástroje je snížení kyselosti půdy a zlepšení kvality půdy. Nadměrné okyselení půdy nepříznivě ovlivňuje plodnost, rostliny se vyvíjejí špatně, onemocní, klesá jejich produktivita.

Aby se snížila kyselost půdy na normu, je zapotřebí 500 g obvazu na 1 m2. U neplodných, jílovitých, hlinitých, rašelinných a hedvábných půd se toto množství zdvojnásobuje. Prášek na čištění vajec je vynikající prášek do pečiva, který zvyšuje propustnost vzduchu v půdě. Výsledkem je, že kořeny rostlin dostávají více kyslíku, během sucha se na povrchu lůžek netvoří tvrdá kůra, uvolňování může být prováděno méně často.

Drobivá zemina rychleji absorbuje vodu a nezanechává žádné kanály, kterými tekutina prochází hluboko. Vlhkost je rovnoměrně rozložena - to snižuje množství spotřebované vody. Kromě zlepšení provzdušňovacích vlastností země, skořápky odradí škůdce - slimáky, medars, moly. Pro druhé, musíte použít velké kousky skořápky, které budou zasahovat do jejich pohybu. Dalším užitečným znakem přírodního hnojiva je ochrana proti hnilobě a hnilobě.

Aplikace

Vaječné skořápkové hnojivo se vyrábí několika způsoby. Prvním z nich je jednoduše posypat prášek na zem a pak ho vložit do hrábě. Tento postup lze provést před nebo po přistání. Doporučené aplikace:

 1. krmení v jamkách při výsadbě brambor, cibule, řepy, melounů, melounů, cukety;
 2. posypeme na zem tak, aby byla chráněna proti spárům zelných motýlů, blechovitých blech, aby se snížil růst plevelů a mulčování;
 3. použití v nálevech a odvarech při zavlažování;
 4. mělce pohřbeny v zemi kolem stromů, aby nedošlo k poškození kořenového systému.

Prášek z vaječných skořápek může být rozptýlen ručně, ale je rozumnější použít speciální vynález - v plastové láhvi ve stejné vzdálenosti od sebe tvoří malé otvory, kterými se mouka rovnoměrně rozptýlí na zemi. Za účelem využití příznivého složení omluvitelných filmů je možné připravit infuze bez jejich odstranění.

Vejce jako hnojivo pro zahradu

Pro špičkové obvazování zahradních rostlin je lepší použít domácí kuřecí vejce - mají vyšší koncentraci živin, ale můžete také použít obchod. Na konci zimy, v nové spojce, vejce obsahují maximální množství vápníku a dalších živin. Čištění hnědých vajec je výhodnější než bílé. Pro vysoce kvalitní hnojivo 1 m2. půda v zahradě musí používat prášek ze 100 granátů. Tato metoda není racionální, takže z vaječných skořápek připravte krmné nebo nutriční infuze.

Pro vnitřní květiny

Rostliny, které rostou doma na parapetu, musí být doplněny další vodou, ale mnoho pěstitelů tento faktor zanedbává. Omezené životní prostředí pro sukulenty, květiny jsou nepříznivé, zejména v zimě - nemají dostatek světla, kyslíku a vlhkosti. Není nutné krmit rostliny průmyslovými hnojivy. Pro vnitřní květy je skořápka vaječných skořápek dokonalá, ze které připravují výživnou infuzi:

 1. Je nutné brousit míchač obrobků, nalijte vodu.
 2. Nechte 2-3 dny za občasného míchání.
 3. Během tohoto období se živiny dostanou do vody.

Dalším způsobem, jak použít vaječný odpad, je vytvořit drenáž. Sušená a kalcinovaná skořápka se rozbije na velké kousky a položí na dno květináče v několika vrstvách o celkové tloušťce až 3 cm. Tato vrstva zajišťuje vypouštění přebytečné tekutiny z kořenů, normální cirkulaci vody, neumožňuje stagnovat, kvasit nebo hnit.

Chcete-li zjistit, co půdy na místě, můžete si půdy v laboratoři, kde budou vydávat závěr s údaji. Pokud používáte indikační pásku, navlhčete ji mokrou zemí a okamžitě rozpoznejte výsledek. Existuje jiný způsob, jak dát do lžíce několik lžiček, nalít sklenici vody. Místo čepice použijte gumovou vsuvku. Lahvičku intenzivně protřepávejte několik minut, dokud se neobjeví pěna. Pokud se guma na bradavce natáhne trochu, pak je půda zásaditá, silná tvorba plynu je indikátorem okyselené půdy.

Pro které plodiny je vaječná skořápka jako hnojivo

Každá rostlina má své vlastní preference - jeden má rád kyselé půdy, jiné jako alkalické, některé rostou dobře na slunci, některé plodiny jako odstín. Pokud se jedna rostlina krmí z vaječné skořápky, druhá může ublížit. Všechny rostlinné plodiny se běžně dělí do tří skupin, mezi nimiž jsou rostliny, které dobře reagují na aplikaci kalcinovaného hnojiva:

 1. Zahrada - kamenné stromy (třešeň, švestka), jablečné ovoce (hruška, jablko, kdoule), rybíz, ostružiny, maliny, angrešt.
 2. Zahradnictví - rajčata, paprika, lilek, zelí, hlávkový salát, ředkvičky, cibule, dýně, petržel, celer, melouny, melouny, luštěniny (fazole, hrášek).
 3. Květiny v květináčích - vše kromě azalky, kamélie, fialové, gardénie, pelargonia, kapradin, macešek a hortenzií, protože tyto rostliny milují kyselou půdu.

Zahradní plodiny

Infuze vaječných skořápek je užitečná pro téměř každou zahradu. Zkušení specialisté tento nástroj využívají komplexním způsobem - spolu s průmyslovými minerálními doplňky, které zvyšují úroveň kyselosti půdy a přispívají k jejich redukci. Hodnota pH tak zůstane na stejné úrovni, ale rostlina obdrží maximální množství živin. Použití prášku z pláště zabraňuje vzniku nemocí, jako je hniloba a hnízdo na květinách.

Bílý, červený, růžový a zejména černý rybíz bude dobře reagovat na toto hnojivo. Každé jaro, kdy je půda úplně rozmrzlá, a na podzim, před prvními mrazy, se doporučuje pokropit kmen kmene stromů práškovými skořápkami a pak uvolnit půdu. Maliny, angrešt a ostružiny lze oplodnit podobným způsobem. Při výsadbě se jahody míchají 50 až 50 mletými mušlemi a prosévaným popelem.

Všechny ovocné stromy jsou dobré pro krmení vápníkem. Na podzim je kružnice s téměř stonky posypána práškem a uvolněna půda. Za normu se považuje přibližně 0, 5–0, 75 kg látky na 1 m². U pomesů je doporučená dávka snížena o 30%. Kamenné stromy jako slabá alkalická zemina. Roční květiny (astry, chryzantémy) a vytrvalé keře (borůvky, pivoňka, levandule, tulipány, růže) se doporučuje napojit infuzí vaječných slupek každých 2-3 týdnů.

Zahradnictví

Vaječná skořápka pro zeleninovou zahradu se používá při klíčení sazenic různých plodin a pro dospělé rostliny. Přebytek živin může být horší než nedostatek, takže příliš časté krmení může rostliny poškodit. Při výsadbě cibule, mrkve, brambor, řepy se do studní přidávají drcené mušle. Takový vrchní obvaz nejen nasycuje rostlinu mikroprvky, ale také chrání před podzemními škůdci. Pokud posypete prášek nahoře na lůžkách, zabráníte tak vzniku slimáků.

Pro všechny druhy zelí se doporučuje aplikovat mleté mušle při výsadbě sazenic, pak je pravidelně krmte současně s chemickými hnojivy. Tykev plodiny hnojivo aplikované pod kořeny při výsadbě nebo kopání půdy v místě sazenic. Solanaceae musí být napojena na infuzi 1 krát za měsíc. Dobře reagují na takové hnojivo cuketa, okurky, zelené, špenát, všechny druhy cibule. Zapojit se do krmení mladých křehkých sazenic by nemělo být, protože rostliny na vybudování zelené hmoty potřebují dusík.

Hrnkové květiny

Použití tohoto přírodního hnojiva pro pokojové rostliny může být ve formě infuze nebo drenáže. Doporučuje se před zavlažováním krmit květy s vaječnými skořápkami, na rozdíl od jiných typů organických hnojiv. Je lepší používat je ne více než 2-3 krát za měsíc. Skořápka vajec se používá k vypouštění rostlin v květináčích. Smíchá se také se substrátem, ale v omezeném množství 0, 3 lžičky na květ.

Nákup a sběr surovin

Pokud jste se pokusili sbírat vaječné skořápky, pak víte, že hlavní nevýhodou tohoto procesu je nepříjemný zápach pocházející z odpadního organického odpadu. Existují dva způsoby, jak sbírat a ukládat shell, bez nepříjemného zápachu:

 1. Opláchněte pod tekoucí vodou, abyste se zbavili organických zbytků a filmů. Nevýhodou tohoto způsobu je, že hnojivo neudrží živiny obsažené ve filmech. Následná kalcinace však proběhne bez problémů spojených s pachem.
 2. Pečení v troubě. Užitečné mikronutrienty ze skořápky a filmů zůstávají, mínus - během sušení může vyzařovat nepříjemný zápach, který časem zmizí.

Sušené skořápky je možné skladovat po dlouhou dobu, ne však v celofánu, ale v papírových, hadrových pytlích nebo volně uzavřených skleněných nádobách. Připravené mušle před použitím musí být mlety na prášek jedním ze způsobů:

 • procházet mlýnek na maso;
 • mlýnek na kávu nebo mixér;
 • mletím v třecí misce;
 • zabalte do plátěného sáčku a rozdrcte kladivem.

Jak vyrobit hnojivo z vaječných skořápek

Doporučuje se vařit organická hnojiva ze skořápky pouze ze skořápky syrových vajec. V procesu tepelného zpracování je významná část užitečných látek vymyta ze skořápky a aminokyseliny obsažené ve vnitřním filmu jsou zničeny o 100%. Skořápka vařených vajec se také používá v zahradnictví - jako prášek do pečiva nebo drenáž pro květiny.

Výroba hnojiv v práškové formě

Pro přípravu prášku z vaječné kůry je důležité dodržovat určitá pravidla. Tento návod vám pomůže:

 1. Umyjte mušle syrových vajec v tekoucí vodě, abyste se zbavili žloutku a bílkovinných zbytků. Tenký film uvnitř nelze odstranit. Film se naopak odstraní z vařené skořápky.
 2. Umyté suroviny položené na hadřík nebo papírové ručníky na sklo všechny kapaliny.
 3. Pak pokládejte skořápky do lepenkových nebo dřevěných beden a nechte je schnout další 3-5 dní, nejlépe na čerstvém vzduchu.
 4. Suchá skořápka se vhodným způsobem rozemele na stav prášku. Čím menší je mouka, tím vyšší je kvalita hnojiva.
 5. Prášek by měl být skladován na suchém, chladném místě, v plátěných pytlích nebo dřevěných bednách, ale v otevřeném stavu, jinak bude výrobek „udusit“.
 6. Před použitím musí být požadované množství prášku v peci kalcinováno půl hodiny při teplotě 100 ° C.
 7. Připravené skořápky mohou být skladovány déle než rok bez ztráty užitečných vlastností.

Tento prášek se používá nejen jako hnojivo. Tento doplněk stravy se podává domácím zvířatům, zejména ptákům (kuřatům, kachnám) k posílení kostní tkáně. U některých nemocí lidé také používají mouku, protože vápník v této formě absorbuje tělo téměř 100% a nevede k tvorbě patologických pískových a ledvinových kamenů. To vše činí výrobek velmi užitečným v domácnosti, takže jej lze použít pro různé účely.

Vaření infuze

K přípravě infuze vaječných skořápek potřebujete:

 1. 100 g připraveného prášku nalijte 2 litry vroucí vody.
 2. Uzavřete nádobu pevně, umístěte na tmavém teplém místě po dobu 10-14 dnů.
 3. Denně protřepávejte nádobu s budoucím hnojivem.
 4. Jakmile se obsah zakalí a objeví se charakteristický zápach, infuze bude připravena.

Pro rychlou přípravu infuze postupujte podle následujících pokynů:

 1. 250 g mouky, nalijte 3 litry vody, vařte, vařte několik minut, vyjměte z ohně.
 2. Výsledný roztok nalijte do velké nádoby s 5 litry studené vody a důkladně promíchejte.
 3. Když se kapalina ochladí na teplotu místnosti, produkt bude připraven.

Komplexní prostředek z vaječné mouky z cibulové slupky kopřivy a popela

K přípravě komplexního organického hnojiva, zvaného mezi zahradníky "Delicacy", budete potřebovat:

 • skořápkový prášek - 200 g;
 • cibulová slupka - 200 g;
 • listy kopřivy nebo ořechu - 200 g;
 • popel ze dřeva - 100 g

Metoda přípravy:

 1. Všechny složky se smíchají v nádobách s víkem.
 2. Nalijte 2 litry vroucí vody, důkladně promíchejte.
 3. Zavřete víko, nechte působit 24 hodin.
 4. Před použitím musí být hnojivo vypuštěno a zředěno 20 litry vody.

Video

Recenze

Larisa, 44 let

Pěstuji zeleninu a ovoce sám, takže dělám přírodní, domácí obvazy. Připravím prášek z vaječných skořápek a pak ho rozptýlím tam, kde ho potřebuji. Vaječná skořápka jako domácí hnojivo se mi líbí, používám ji pro všechny druhy zeleniny. Ve srovnání s lety před aplikací tohoto krmiva se výtěžek zvýšil 1, 5 krát.

Ludmila, 30 let

Nemyslím si, že toto hnojivo stojí za úsilí, které bude třeba vynaložit na přípravu. Jednou jsem se pokusil vařit z odpadu z 30 vajec. Dlouho trápení - mytí, sušení, strop, vaření infuze, a pak pouze použít. Je lepší ho zapálit v ohni a pak ji vložit do zahrady s popelem. Účinek je stejný, ale menší úsilí.

Naděžda, 53 let

Sbírám skořápky a chci vám připomenout, že to nemůže být udržováno v teple. I když jsou vaječné skořápky řádně připraveny, bude stále nepříjemně cítit. Držím to v tetrapackech ze šťávy na balkóně. Ideální je skořápka jako hnojivo pro pokojové rostliny. Moje květiny mi děkují, pokaždé, když potěší oko rozkvětem.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: