Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Existuje velké množství rostlin vyžadujících zvláštní péči. Jednou z nejhezčích kultur je temně plodný lilek nebo noční můstek, badrijans, patřící do rodu Nightshade. Zelenina roste v Indii, jižní Asii, na Středním východě. Dnes, lilek je často nalezený v chalupách v různých ruských oblastech. Zahradníci mají mnoho otázek týkajících se pěstování plodin. Chcete-li na ně odpovědět, přečtěte si řadu doporučení.

Podmínky pěstování lilku

Pro určení správného času výsevu zvažte důležité nuance. Nezapomeňte, že "modrá" se vyznačuje relativně dlouhým obdobím vývoje, dozráváním. Pokud nevytvoříte vhodné podmínky pro kulturu, zpomalí růst. Aby se předešlo problémům s pěstováním, zvažte klimatické vlastnosti konkrétního regionu, postupujte podle doporučení výrobce osiva.

Prohlédněte si informace o balení se semeny: uvádí se odrůda, doba zrání. Podle těchto údajů bude zahradník schopen snadno vypočítat data výsadby na základě určitého časového období. Zelenina má různou dobu zrání. Existují následující kategorie lilku:

 • časné zrání 80–90 dní;
 • průměry - zrání 90–120 dnů;
 • pozdní - zrání 120–150 dní.

Při výpočtu doby výsadby mějte na paměti, že po zasetí semen se sazenice objeví za 3-5 dní. Přibližně 10 dnů je věnováno restaurování sazenic po vyskladnění. Rostliny jsou vysazeny na trvalém místě po 40–45 dnech. Podle těchto údajů můžeme konstatovat, že bude možné pěstovat zeleninu, pokud vyséváte semena 2–2, 5 měsíce před výsadbou v zemi. Pokud se plodina pěstuje ve skleníku, pak se pěstuje v polovině února: semena rostlin 7–10 dní dříve. Pro výsadbu v otevřených pozemních výsevních sazenicích prováděných počátkem března.

Podle lunárního kalendáře

Zvažte doporučení lunárního kalendáře pro pěstování zeleniny. Pamatujte, že satelit Země velmi ovlivňuje klíčení semen a rozvoj rostlin. "Modrá" je dobré zasadit, když nastane období vycházejícího měsíce. Tentokrát se vyznačuje tím, že v rostlinách začíná tok mízy nahoru, což zajišťuje dobrou klíčivost semen, což zaručuje vynikající sklizeň.

Semena lilku jsou před výsadbou namočená. To je třeba udělat, když měsíc roste. V roce 2022-2023 by měly být sazenice vysévány v následujících obdobích:

 • 4–8, 18., 23. února;
 • 20. - 24. března;
 • 4–6, 8–11, 19. – 23. Dubna;
 • 5–9, 10–12, 21–24 května.

Pokud chcete sazenice lilek doma byl silný, pak zvážit nepříznivé období pro setí. Nedoporučuje se přistávat v těchto časech:

 • 14. února - 16.;
 • 1-3, 16. března 30;
 • 15-17, 29, 30. dubna;
 • 14. - 16. května, 28. - 30. května;
 • 12-14, 29. června

Podle regionu

Než začnete s výsadbou, zvažte funkce vašeho regionu. Pamatujte, že vylodění je lepší, když je +15 stupňů na ulici. Je žádoucí, aby byly noci teplé. Podívejte se na doporučení týkající se časů přistání v různých regionech Ruska:

 • Střední pruh (Moskevská oblast) - setí se provádí v polovině března. Sazenice mohou být vysazeny na stálém místě koncem května - začátkem června. Sklizeň se dostane koncem července - začátkem srpna.
 • Jižní regiony - setí začíná od února, vylodění - od poloviny dubna.
 • Volga region - setí začíná na konci února - začátkem března, přistání na stálém místě - od poloviny května.
 • Ural, Sibiř - pěstování zeleniny od poloviny března do začátku dubna, přistání na stálém místě - začátek června.

Výsadba sazenic lilku

Pro pěstování silných sazenic nestačí jen správně spočítat dobu výsadby. Před výsevem semen je třeba vzít v úvahu celou řadu nuancí. Pro dobrou sklizeň připravte půdu předem. Můžete si připravit půdu sami nebo koupit ready-made substrát s vyváženým složení označené "Pro sazenice." Je důležité si uvědomit, že lilky milují půdu s hodnotou kyselosti 5, 5–6, 5 pH. Pro přípravu půdy smíchejte následující složky:

 • říční písek, nížinná rašelina, kompost (poměr 1: 4: 3);
 • humus, trávník, hnijící mullein (poměr 8: 2: 1);
 • shnilé piliny, rašelina (poměr 3: 1);
 • trávník, humus (poměr 2: 1);
 • rašelina, humus (2: 1).

Aby byly sazenice zdravé, silné, proveďte sérii manipulací na dekontaminaci půdy a semen. Návod k použití:

 1. Nalijte půdu do mělkého kontejneru, držte 40 minut v horké troubě nebo na něj nalijte vroucí vodu. To pomůže zničit škodlivé bakterie. Před setím semen smíchejte půdu s ½ lžíce. síran draselný nebo 1 polévková lžíce. popel ze dřeva. Směs držte po dobu 2 týdnů na teplém místě. Díky tomu se v půdě objeví prospěšné mikroorganismy.
 2. Dezinfikujte semena: měly by být nasáklé po dobu 30 minut v silném roztoku manganistanu draselného. Po této úpravě se semena promyjí čistou vodou, položí se na vlhký hadřík, zakryje se vlhkým hadříkem. Během 7 dnů v noci očistěte semena v ledničce, během dne je udržujte v teple. O týden později se semena nasávají 12 hodin v roztoku s růstovým stimulátorem (připraví se, použije se rozmrazená nebo dešťová voda). Před výsevem se semena suší.

Normální způsob

Připravená semena jsou vysazena v nádobách. Pravidla přistání jsou:

 1. Naplňte nádoby na 2/3 celkového objemu předem připravenou úrodnou půdou.
 2. Liberálně rozlit zem.
 3. Semena rostlin do hloubky 1–2 cm, ve vzdálenosti 2 cm, mezi řadami by měla být minimálně 3 cm, bez dalších výhonků se zasadí 2 semena do nádrže o průměru 10 cm.
 4. Nahoře se nalije vrstva zeminy o tloušťce 1–2 cm, půda se trochu stlačí, navlhčí se rozprašovačem.
 5. Nádoby jsou pokryty průhlednou fólií nebo víkem, kde je teplota vzduchu 25-30 ° C.
 6. Poté, co se objeví výhonky, odstraňte fólii, přeneste sazenice do místnosti s teplotou 12–16 stupňů (východní nebo západní parapet bude dělat): za těchto podmínek je zajištěn aktivní rozvoj kořenů.
 7. O týden později teplota stoupne na 14-25 stupňů. Mějte na paměti, že rozdíl mezi denními a nočními teplotami by měl být hladký. S tímto přístupem mohou rostliny snadno přenášet transplantaci na trvalé místo.

Do šneku

Tato možnost ocení kreativní zahradníci. Nepoužívá půdu, sazenice nezabírají mnoho místa na parapetu. Metoda je vhodná pro klíčení jakéhokoliv počtu semen. Šnek je role filmu nebo jiného syntetického materiálu, který je polstrován měkkým toaletním papírem. Metoda výsadby semen:

 1. Ošetření semen růstovým stimulátorem.
 2. Připravte 15 cm široké pásky tlustého filmu pro skleníky nebo polyethylenovou pěnu, isolon pro linoleum, laminát. Nezapomeňte, že délka filmu by neměla být příliš velká, jinak bude slimák velmi objemný.
 3. Na film naneste 3–4 vrstvy vlhkého toaletního papíru: předběžně navlhčete papír růstovým stimulačním roztokem.
 4. Semena rozložte na papír: vzdálenost mezi vzorky je 2 cm.
 5. Nechte konce pásky (1–5 cm) zbavit semen.
 6. Zakryjte semena vrstvou papíru, posypte vodou ze spreje.
 7. Páska je zkroucená, instalovaná v hlubokém kontejneru.
 8. Kontejner je přepravován tam, kde je teplý. Mějte na paměti, že pokud je v pohodě, semena bude hniloba.
 9. Po 4–5 dnech semena vyklíčí, po které se role odvíjí. Na horní části papíru nalil zem z humusu a rašeliny. Půda se navlhčí, páska se opět zkroutí. Šnek je instalován v hlubokém kontejneru. Chcete-li urychlit růst nad sazenicemi, nainstalujte speciální lampu.
 10. Po vzniku 2–3 listů v semenáčcích se provádí sběr: sazenice se rozloží do samostatných nádob.

V rašelinových tabletách

Tato metoda kultivace je velmi výhodná. Nemusíte provádět manipulaci při přípravě vhodného substrátu, dezinfekci, prosévání, hnojení půdy. Tato metoda je vhodná pro ty, kteří zasadí malé množství semen, preferují vzácné, cenné odrůdy. Tablety mají průměr 2, 5 až 7 cm: pro sazenice je vhodný průměr 4 cm.

 1. Tablety jsou instalovány v nádobě s otvory nahoru, naplněné teplou vodou. Kapalinu přidávejte postupně, jak je absorbována.
 2. Umístěte semena na horní části tablet, lehce utopte materiál výsadby prsty.
 3. Rašelinové tablety umístěte do hluboké nádoby s drenážními otvory. Nezapomeňte, že tablety by neměly stát příliš těsně k sobě.
 4. Nádobu zakryjte průhledným víčkem nebo fólií (jednou denně otevřete víko, aby se vzduch dostal do půdy), umístěte na tmavé, teplé místo.
 5. Podle potřeby zvlhčete rašelinu.
 6. Sazenice nepotřebuje pick. Posílené senety vysazené v otevřeném terénu.

Výsadba lilku v otevřeném terénu

Kultura miluje slunce. Vyberte si rostlinu chráněnou před větrem. Půda by měla být hlinitá, písčitá. Na jaře, pod kopáním, je vhodné přidat hnijící hnůj, na podzim přinést čerstvou diviznu. Na podzim vykopejte hřeben do hloubky 30 cm, přidejte sulfid draselný (20 g na m2 M), superfosfát (20 g na m2 M), močovinu (10–12 g na m2 M). Při přípravě pozemku dodržujte tyto pokyny:

 1. Na podzim, před kopáním nahoru, mix těžké půdy s humus, rašeliny, piliny, říční písek, slámy řezání.
 2. Písečná půda smíšená s jílovitou půdou, rašelinou, pilinami.
 3. Připojte rašeliniště se sodou, humusem.

Aby se sazenice mohly aklimatizovat, měly by být po výsadbě zalévány ohřátou vodou 1–2 krát týdně (dodržujte doporučení, dokud křoví kvetou). Při zalévání spotřebuje asi 10 litrů vody na 1 čtvereční. m. Pokud není možné zavlažovat keře déle než 1 krát týdně, jednoduše zvyšte požadovanou spotřebu vody. Když kultura začne kvést a nést ovoce, zavlažovat u kořene.

Vhodné odrůdy

Výnosy jsou ovlivněny nejen pravidly výsadby a pěstování sazenic, ale také výběrem semen. Věnujte pozornost následujícím odrůdám lilku:

 1. Robin Hood - je raná odrůda, poskytuje průměrný výnos, doporučuje se pěstovat venku, kultura je nenáročná, plody jsou husté s dobrým vkusem, snadno snášejí dopravu.
 2. Čelo Bull je pozdní nenáročná odrůda, poskytuje vysoké výnosy i za nepříznivých podmínek prostředí, velké husté plody o hmotnosti do 1 kg mají příjemnou chuť, jemnou texturu a jsou skladovány po dlouhou dobu.
 3. Černý hezký - raná odrůda, o kterou není tak těžké se starat, má strach z mrazu, vhodný pro pěstování venku, má krásné plody s hmotností do 200 g. S jedním keřem jde až o 3 kg plodin.
 4. Král severu je raná odrůda, odolná vůči mrazu, ale to vyžaduje zpevnění výhonků. Jeden keř dává 3-4 kg plodiny. Zelenina se skladuje až 2 měsíce, aniž by ztratila svou přitažlivost, původní chuť. Stupeň je ideální pro přípravky.
 5. Bibo je super raná odrůda, která se vyznačuje bílými plody o hmotnosti do 0, 5 kg.
 6. Albatross - charakterizovaný kapkovitým masitým ovocem, který je ideální pro sklizeň, dlouhodobé skladování, přepravu.
 7. Diamant - různé miniaturní kulové keře, které zdobí zahradu dobře. Z jednoho keře to činí až 8 kg plodiny. Ovoce o hmotnosti 180 g
 8. Marcipán - plody mají jemnou chuť, liší se hruškovitou formou, tmavě fialovým odstínem.
 9. Vakula je nenáročná odrůda odolná vůči teplotním extrémům. Z jednoho keře to činí až 8 kg plodiny.

Výsadba a péče

Aby nedošlo k poškození sazenic a jejich uchování po vylodění, zvažte některá doporučení. Postupujte podle pokynů:

 1. Den před výsadbou semenáčků to dobře rozsype. Opakované zavlažování se provádí před výsadbou sazenic z nádob.
 2. Proces výsadby sazenic ve stálém místě je podobný výsadbě papriček, rajčat: nejprve se vykopou otvory nebo brázdy, velké množství vody se nalije do prohlubní, semenáčky se zasadí, kořeny se zaplňují zeminou, jejíž povrch je zhutněn a z rašeliny se nalije vrstva mulče.
 3. Vypočítejte vzdálenost mezi pouzdry na základě vlastností dospělých křovin: rostlina kompaktní rostliny ve vzdálenosti 40 cm, mezi vysokými a rozlehlými křovinami by měla být vzdálenost nejméně 50 cm.
 4. Po výsadbě sazenic, zakryjte je filmem: nastavte drátové oblouky a natáhněte krycí materiál. Pokud je ulice menší než 15 stupňů, zakryjte kulturu dvojitou vrstvou filmu. Při teplejším odstranění filmu. Pozorujte teplotu vzduchu i v létě. Pokud je to nutné, chrání rostliny před chladem: často v ruských regionech musí pokrývat rostliny v noci.
 5. Prvních 14 dnů se zelenina vyvíjí velmi pomalu. Zrychlit růst volné země. Časté zavlažování se nedoporučuje. Pro zvýšení zelené hmoty se kultura postříká roztokem vody a močoviny (10 litrů vody na 10 g močoviny).
 6. Pinch střílí v čase: odstranit tip, když rostlina dosáhne výšky 30 cm Nechte 5-6 z nejsilnějších výhonků na stranách, zbavit se zbytku. Během silně horkých a suchých let se pasynkovanie neprovádělo.
 7. Po dešti nebo zalévání nutně uvolněte zem.
 8. Zalévání se provádí teplou vodou.
 9. Nenechte půdu vyschnout.
 10. Kultivujte krmivo minerálními hnojivy (užitečné látky jako dusík, fosfor, draslík, bór, mangan, železo, hnojiva typu superfosfátu, Nitrophoska, síran amonný, dusičnan draselný), suspenze (voda a hnůj se odebírají v poměru 10: 1), ptačí trus (voda a trus v poměru 15: 1), popel kapalina (vezměte 1–2 lžičky popela na kbelík vody). První krmení se provádí 10 dnů po výsadbě sazenic, druhá - po 20 dnech, třetí - s výskytem ovoce.
 11. Pravidelně plevel hřebeny, kontrolovat kulturu na přítomnost škůdců, nemocí.
 12. Šíření keřů dříve, než se objeví plody. Díky tomu se budou vyvíjet náhodné kořeny, sklizeň se bude zvyšovat.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: