Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Každý druhý muž v reprodukčním věku (do padesáti let) je vystaven takové choulostivé nemoci, jako je akutní prostatitida, při níž prostata (prostata) zapálí pod vlivem určitých faktorů, což způsobuje různé formy poruch sexuálních funkcí, plodnosti a psycho-emocionálních stavů. Věnujte pozornost tomu, co říká vaše tělo, a nezanedbávejte včasnou léčbu.

Co je to akutní prostatitis

Pokud člověk cítí nepohodlí a dokonce i bolest při močení, měl by okamžitě konzultovat s lékařem, protože akutní prostatitida je onemocnění infekční etiologie, která způsobuje zánět prostaty s tvorbou edematózní žlázové tkáně, tvorby hnisavých ložisek na ní. Pokud nebudete věnovat pozornost příznakům akutního zánětu prostaty, může být patologický proces přeměněn v chronickou formu, kterou je obtížné léčit, a je jen velmi málo času na přemýšlení - přeměna probíhá během několika dnů.

Jsou však možné závažnější komplikace než přechod na chronickou formu. Existuje riziko sepse - všeobecné infekce krve a vzestupné infekce močových cest s rozvojem pyelonefritidy a cystitidy. V těchto případech je pacient naléhavě hospitalizován, stav může být kritický. I když je sepse jako komplikace vzácná, může se vyskytnout u pacientů s imunosupresivními stavy - intoxikací, horečkou, těžkými symptomy, slabostí. Proto je nutné zasít krev pro detekci mikroorganismů.

Příznaky akutní prostatitidy

Každý člověk potřebuje znát a zapamatovat si příznaky akutní prostatitidy. Běžné příznaky onemocnění se projevují:

 • Ostrá bolest při močení.
 • Intoxikace organismu.
 • Porušení močení (přerušovaná, slabá, namáhavá tryska).
 • Časté nutkání navštěvovat toaletu v noci.

Jedná se o vnější symptomy prostatitidy, ale s hlubším vyšetřením v moči, leukocytech, stopy hlenu a hnisu se nacházejí v sekreční tekutině prostaty. Při palpaci je hmatný, zvětšený orgán hmatný, lisování bude bolestivé. Další vývoj zánětlivého procesu je charakterizován závažností a bolestí v perineu, zasahujícím do penisu, sacrum a rekta. V důsledku toho je pro pacienta obtížné vyprázdnit močový měchýř a provést pohyb střev kvůli silným bolestivým pocitům. Tělesná teplota může vzrůst na 38 ° C.

Příčiny akutní prostatitidy

Protože toto onemocnění je bakteriální zánětlivé povahy, příčiny akutní pankreatitidy jsou následující infekční patogeny:

 1. Gram-negativní - Klebsiella, E. coli, Proteus.
 2. Gram-pozitivní - enterokoky, stafylokoky, streptokoky.
 3. Urogenitální - trichomoniáza, chlamydie, ureaplasmóza, kapavka, kandidóza, mykoplazmóza.

Mikrobiální mikroflóra proniká do žlázové tkáně prostaty, zpravidla transkanálně (přes uretru a vylučovací kanály prostatické žlázy). U cystitidy se infekce stěhuje z močového měchýře do prostaty. Další možné cesty pro vstup bakterií se otevírají endouretrální manipulací (zavedení katétru, dilatace uretry, cystoskopie, uretroskopie). Patogeny migrují do prostaty ze vzdálených patogenních ložisek zubního kazu, sinusitidy, angíny, cholecystitidy, pyodermie, bronchitidy.

Šance infekce ze střev s proktitidou, hemorrideálními fisurami, kolitidou. Neinfekční faktory, které mohou způsobit napadení prostatitidy, jsou městnavé (městnavé) žilní jevy v oblasti pánve a zhoršená drenáž žlázy acini. Přetížení může být způsobeno nepravidelnou nebo naopak nadměrnou sexuální aktivitou, přerušením pohlavního styku, sedavým životním stylem, častou zácpou, častou intoxikací alkoholem, křečovými žilami pánve a hypotermií.

Formy akutní prostatitidy

Klinický vývoj tohoto onemocnění je zvažován ve třech stadiích, které jsou zároveň formami akutní pankreatitidy. To je:

 1. První etapou je katarální forma.
 2. Druhou fází je folikulární forma.
 3. Třetí stupeň je parenchymální forma.

Akutní prostatitida u mužů začíná katarálním zánětem, který je charakterizován expanzí acinů, výskytem edému žlázové tkáně a v důsledku toho zvýšením tělesné velikosti. V zánětlivém procesu se aktivně účastní vylučovacích kanálků prostatických žláz, které se otevírají do zadní uretry. Lobule a kanály žlázy prostaty se zapálí, jejich kontraktilita je narušena, úzká a ucpaná, což může ztěžovat uvolňování sekrece prostaty.

V katarálním stádiu se patologický proces zastaví na sliznicích a nejde hlouběji. V procesu progrese se nemoc šíří do celé prostaty. Vyvinutá folikulární akutní bakteriální prostatitis. Při analýze v hnisu moči je detekován. Tkáňové žlázy se destruktivně mění, otok stále roste. Folikulární forma je stále přístupná relativně snadné léčbě.

Dále se vyvíjí parenchymální forma onemocnění, jejímž výsledkem může být absces prostaty, tj. Chronická prostatitis. Proto nelze ignorovat příznaky, jako například:

 • Zvýšení tělesné teploty na 39 ° C a vyšší.
 • Projevy intoxikace: slabost, zimnice, žízeň, nedostatek chuti k jídlu.
 • Časté nutkání na toaletu pro malou potřebu je doprovázeno pulzujícími ostrými bolestmi.
 • Nemožnost vyprazdňování močového měchýře.
 • Nadýmání.
 • Tenesmus.
 • Zácpa
 • Vylučování hlenu z řiti.

Diagnostika akutní prostatitidy

Při prvním podezření na zánět prostaty pospěchejte k lékaři. Správná a komplexní diagnostika akutní prostatitidy je velmi důležitá pro rychlou a úspěšnou léčbu. Lékař nejprve analyzuje historii, objasní, kdy se objeví bolest v hrázi, ať už se zvyšuje nebo snižuje během ejakulace, močení a defekce. Je nezbytné, aby lékař vyšetřil lékařskou anamnézu pacienta: která onemocnění byla přenášena, zda se vyskytly pohlavně přenosné infekce.

Urolog bude hmatat vnější genitálie, aby určil vývojové patologie, viditelné známky prostatitidy a rektální vyšetření, palpaci prostaty přes řitní otvor. Chcete-li vytvořit úplný klinický obraz, budete muset podstoupit následující vyšetření:

 1. Analýza moči za účelem stanovení hladiny leukocytů a přítomnosti hnisavých vláken.
 2. Krevní test
 3. Bakteriální stěr - obsah a škrábání z močové trubice jsou určeny k určení růstu bakterií a jejich citlivosti na antibiotika.
 4. Stanovení rychlosti moči (uroflowmetrie).
 5. Ultrazvukové vyšetření prostaty pro detekci difúzních změn ve žláze a její absces.
 6. Krevní test pro stanovení přítomnosti patogenů, jako jsou syfilis, kapavka, mykoplazmóza, chlamydie.
 7. PCR diagnostika.

Léčba akutní prostatitidy

Po důkladné diagnóze pokračujte v léčbě akutní prostatitidy. Je založen na antibakteriální terapii, jejímž účelem je inhibovat infekční patogeny. Konzervativní léčba prostatitidy navíc zahrnuje:

 • Protizánětlivé léky.
 • Zlepšovače průtoku krve.
 • Léky proti bolesti a antispasmodika.
 • Léky podporující metabolické procesy v prostatě.
 • Multivitaminy.
 • Bylinné přípravky.
 • Imunomodulátory

Spuštěné formy zánětu prostaty s výskytem hnisavých ložisek vyžadují chirurgický zákrok. Provádí se transuretrální (přes stěnu uretry) nebo transrektální (přes stěnu řitního otvoru) odvodnění sekcí abscesu. V případě abnormální retence moči může být nutný chirurgický zákrok. Provádí se epitsistostomie punkce - provádí se řez v břišní dutině, do které je vložena močová trubice.

Drogy

Základem úspěšné léčby je léčba akutní prostatitidy u mužů s léky (pilulky, injekce). S dobře-jmenován antibiotik terapie, infekce může být překonána v několika dnech. Doporučuje se však pokračovat v léčbě po dobu čtyř týdnů, aby se dosáhlo úplné eradikace patogenní mikroflóry. Léky používané k léčbě této nemoci jsou:

 • Etiotropní (antibiotika) - ničící patogeny.
 • Patogenetická (NSAID) - eliminace přetížení prostaty.
 • Symptomatický (analgetika, antipyretika) - zmírňuje bolest, svalové křeče orgánu, jiné příznaky.

Pro léčbu zánětu prostaty může lékař předepsat komplex léčiv, který bude zahrnovat:

 • Injekce - přispívají k pronikání léků do tkání těla v krátkém čase.
 • Svíčky (rektální) - analgetické, antibakteriální.
 • Instilace - podání léku do prostaty otvorem uretry.
 • Mikroklystry s odvarem bylin.
 • Antibakteriální léčiva se širokým spektrem účinku, pokud není stanoven specifický patogen.

Antibiotika pro akutní prostatitidu

Hlavními původci prostatitidy jsou patogenní bakterie, které způsobují zánět v tkáních prostaty. Proto jsou antibiotika pro akutní prostatitidu základem léčby a předepisují se až po testování citlivosti mikroflóry. Antimikrobiální léky používané pro zánět jsou rozděleny do následujících skupin:

 1. Fluorochinolony - Ciprofloxacin, Pefloxacin, Norfloxacin, Ofloxacin, Ciprolet, Nolitsin, Tavanic, Levofloxacin.
 2. Peniciliny - Amoxicilin, Ampioks, Augmentin, Oxacillin, Carbenicillin, Amoxiclav.
 3. Cefalosporiny - ceftriaxon.
 4. Makrolidy - Rulid, Azithromycin, Clarithromycin, Sumamed, Oleandomycin.
 5. Tetracykliny - tetracyklin, doxycyklin, unidox solutab, oxytetracyklin, minocyklin.
 6. Aminoglykosidy - Kanamycin, Gentamicin, 5-NOK.

Prevence akutní prostatitidy

Aby byl člověk vždy zdravý, plný energie, je důležitá prevence akutní prostatitidy, včetně:

 1. Pravidelný sexuální život s pravidelným partnerem, s výjimkou příležitostných vztahů.
 2. Používání kondomů.
 3. Odvykání od kouření, drog, alkoholu.
 4. Správná výživa.
 5. Osobní hygiena.
 6. Preventivní každoroční vyšetření u urologa.
 7. Příjem vitamínů a přípravků zinku.

Je důležité plně vyléčit nemoci močových orgánů (uretritida, cystitida, pyelonefritida, balanopostitida). Neléčené nemoci mohou způsobit rozvoj zánětlivého procesu v prostatické žláze. Kromě toho nesmíme zapomenout na zvýšení fyzické aktivity. V chladném období je třeba se vyhnout hypotermii. Masáž prostaty je velmi užitečná pro zdraví mužů. Pokud se však nemoc již projevila, je masáž kontraindikována a dokonce nemožná kvůli bolesti těla.

Video: Známky akutní prostatitidy

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: