Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tento mimořádně nepříjemný jev vyvolává nepohodlí člověka v každém věku. Měli byste přistupovat k řešení tohoto problému velmi vážně, pečlivě vybírat laxativní pilulky, roztoky, sirupy nebo lidové prostředky. Hlavním zdrojem zácpy je nedostatek vlákniny, nadbytek hrubých potravin ve stravě.

Rychle působící prášky

Tváří v tvář této patologii chce člověk problém rychle vyřešit. Existují různé, rychle působící pilulky pro zácpu, ale měli byste si vybrat ty, které dodají maximální účinek s minimálním negativním dopadem na tělo. S častým užíváním těchto léků se vyvíjí závislost, která vede ke syndromu líného střeva. V tomto případě je žádoucí, aby akce přijala rychle a přinesla úlevu osobě. Užívejte pilulky na zácpu, pouze pokud:

 • defecation je obtížná, přirozený rytmus tlustého střeva je narušen;
 • je nezbytné ředit výkaly, dochází k zánětu análního svěrače;
 • diagnostikovaná onemocnění trávicího ústrojí, jater, která znamenají urgentní pohyby střev.

Osmotická projímadla

Tato skupina léků je často předepisována, pokud je to nutné, k rychlému a současnému vyčištění gastrointestinálního traktu, kdy je diagnostikována akutní retence stolice, otrava léky / otravy jídlem, před provedením diagnostických postupů. Osmotická laxativa nejsou vhodná pro chronickou zácpu, která způsobila jedno z onemocnění gastrointestinálního traktu. Tento typ léků patří k bezpečným laxativům, která netvoří syndrom líného střeva, dlouhodobé užívání je povoleno (do 3 měsíců).

Je třeba mít na paměti, že tyto tablety pomáhají vyprázdnit, ale neřeší problém tohoto jevu. Tato skupina laxativ zahrnuje:

 • polyethylenglykol;
 • síran hořečnatý;
 • citrát;
 • síran sodný;
 • hydroxid hořečnatý;
 • Karlovarská sůl.

Působení této skupiny laxativ je založeno na retenci vody ve střevním lumenu, což pomáhá změkčit výkaly a zvýšit jejich objem. To vede ke zvýšení osmotického tlaku, tekutiny z plazmy, přitahuje se tuková tkáň, která má laxativní účinek. Rovněž je třeba zvážit vedlejší účinky této skupiny látek. Při dlouhodobém, stálém používání bude rovnováha vody a soli narušena, což povede k dehydrataci. To je nesmírně nežádoucí, zejména pokud se jedná o dítě nebo starší osobu.

Příjem osmotických látek ze zácpy je pro kojící matky a těhotné ženy zakázán. Hlavní indikací pro jmenování jsou léčivé, otrava jídlem. Mezi nejoblíbenější možnosti v této skupině patří:

 • Makrogol a jeho analogy: Relaxax, Osmogol, Lavacol, Fortrans, Forlax, Tranzipeg, Rompharm, Forteza.
 • Karlovarská sůl.
 • Microlax
 • Heptahydrát síranu hořečnatého, analogy: sůl, epsom sůl, magnézie.

Zelenina

Účinek tohoto typu léků je založen na absorpci vody ve střevech. Tyto pilulky proti zácpě excitují kontraktilní vlnu a díky reflexní reakci dochází k defekaci. Hlavními účinnými látkami v léčivech jsou bylinné složky, které žaludek prakticky nestráví, po kterých absorbují tekutinu v gastrointestinálním traktu. Nejoblíbenější možnosti této skupiny jsou:

 1. Fitolax. Zeleninové pilulky pro zácpu vyrábí Evalar. Mají velmi jemný, mírný účinek. Lze prodávat ve formě tablet nebo žvýkacích tablet. Indikace pro přijetí se stává intestinální atonií, zácpou. Léčivý přípravek je kontraindikován během těhotenství, kojení. Průběh léčby obvykle trvá 2 týdny až 1-2 tablety před spaním.
 2. Senade. Kompozice obsahuje extrakt z listů senny. Lék má laxativní účinek po dobu 8-10 hodin po podání. Defekace je zjednodušena stimulací peristaltiky. Senade nemůžete používat v akutních zánětlivých procesech v dutině břišní, cystitidě, střevní obstrukci, krvácení v gastrointestinálním traktu. Hemoroidy, neuspokojivá peristaltika, zácpa jsou indikace.

Dráždivé působení

Tato skupina je považována za nejúčinnější laxativní léčbu. Dráždivé laxativa představují velké množství léků, které jsou indikovány pro atony, pomalou peristaltiku. K dispozici ve formě sirupů, svíček, kapek, tablet. Hlavní výhodou této skupiny je rychlá akce, například po večerní recepci se židle ráno normalizuje.

K laxativním účinkům dochází v důsledku stimulace peristaltiky v důsledku chemického podráždění receptorů tlustého střeva. Po 6-10 hodinách dochází k jedinému pohybu střev. Časté užívání léčiva vede k depleci receptorů ve střevě, což představuje jasný pokles tónu. Pokud užíváte pilulky déle než 10 dnů, existuje riziko střevní atony, projímadla, degenerace nervové tkáně a nerovnováhy elektrolytů. Habituace se vyvíjí rychle a počáteční dávka nemá očekávaný účinek.

Určete příjem laxativ dráždivých s občasnou akutní zácpou, ale ne v chronickém stadiu. Nemůžete pít takové léky po dlouhou dobu, kojící a nastávající matky, děti. Recepce by měla být zrušena, pokud je děložní, žaludeční, střevní krvácení, zhoršení anální trhliny, akutní hemoroidy nebo proktitida, střevní obstrukce. Populární drogy této skupiny laxativ:

 • Picosulfát sodný: Laxigal, Guttalax, Picosulfate, Regulax Picosulphate, Slabilen, Guttasil, Slabikap;
 • Aks, Senaleks;
 • Sennosyds B, A: Gerbion Laksana, Senade, Tisasen, Regulaks, Senadeksin;
 • Bisacodil, analogy: Dulcolax, Laxacodil, Laxbene, Laxatin, Stadalax, Laxbene, Bisadil, Pirilaks.
 • Glycerol, Glitselaks.

Další informace o tom, co je kořenová crack - jak se léčit, příčiny.

Tablety pro dospělé zácpy

Ve většině případů je obtížnější léčit zácpu u dospělých než u dětí. Zpravidla několik faktorů způsobuje retenci stolice najednou, proto je pro léčbu zapotřebí komplexního přístupu. Akce jsou v několika směrech, ale hlavní je medikace. Prášky pro dospělé zácpy musí předepsat lékař, s přihlédnutím k zvláštnostem problému s defekací. S ohledem na zvláštnosti patologie může být lék předepsán z následujících skupin:

 • laxativa v osmotických tabletách;
 • prebiotika;
 • léky dráždivé účinky;
 • plniva.

Zpravidla se nedoporučuje používat tablety pro zácpu po dlouhou dobu nebo často, aby nedošlo ke vzniku závislosti, depleci receptorů tlustého střeva. Následující léky jsou považovány za populární možnosti léčby dospělých:

 • Glycerol, Glitselaks;
 • Bisacodil (Bisadil, Laxatin, Stadalax);
 • Slabilen, Guttalaks, Picosulfate, Regulaks);
 • Sennosyds (Tisasen, Herbion Laksana, Senaleks).

Prebiotika jsou považována za nejbezpečnější laxativa, která stimulují růst prospěšné mikroflóry, obnovují funkci střeva. Do této kategorie spadají následující léky na zácpu:

 • Importal H, Export;
 • Duphalac, Normaze, Romfalak, Lactulose Stad.

Přečtěte si více o léku Duphalac - jak vzít dospělé a děti.

U starších osob

Organizmus lidí ve věku není méně citlivý než organismus dětí. Je nutné zvolit tablety pro zácpu u starších osob velmi pečlivě: je lepší, pokud jsou předepsány ošetřujícím lékařem. Níže je uveden přehled nejoblíbenějších tablet pro seniory ze zácpy:

 1. Regulax. To je mocný nástroj, který se skládá z bylinných složek, které neumožňují tělu zvyknout si na to. Doba působení je 10 hodin, chuť je nepříjemná.
 2. Guttalax Tento bezpečný nástroj, který mohou užívat i těhotné ženy, má mírný účinek. Účinek po použití je 13-15 hodin. K dispozici v různých formách, je návykové, takže nemůže být používán po dlouhou dobu.
 3. Evacuol, Elimin, Dibrolax - všechny tyto pilulky proti zácpě patří do skupiny dráždivých látek. Posílá se ke stimulaci jediného střevního pohybu, zvyšuje aktivitu tlustého střeva.
 4. Prelax. Léčivo patří do skupiny prebiotik, doporučených pro starší osoby a novorozence k zácpě. V kompozici je laktulóza, která může vytáhnout vodu směrem k vám. Užívání přípravku spolu s dalšími pilulkami pomáhá dlouhodobě stabilizovat trávení. Existuje vedlejší účinek - nadýmání.

Během těhotenství

Během tohoto období je užívání jakéhokoliv léku spojeno s určitým rizikem, proto se nedoporučuje něco spouštět sami. Totéž platí pro projímadla, protože jsou zaměřeny na zvýšení střevní motility, což může vyvolat zvýšení tonusu dělohy. To povede ke spontánnímu potratu nebo předčasnému porodu. Zvláště nebezpečné budou léky ze skupiny slaných projímadel, které porušují vodní rovnováhu v těle.

Pilulky pro zácpu pro těhotné ženy by měly být neškodné pro zdraví matky a dítěte, prebiotika nebo střevní výplně jsou dobrou volbou. Tyto léky nejsou absorbovány do krevního oběhu, mají přirozený měkký účinek na střeva. Pro těhotné ženy se zácpou jsou zpravidla předepsány následující tablety:

 • Laktulóza;
 • Duphalac;
 • Laktovit Forte;
 • Normolact

Laxativa pro děti

Stojí za to dávat dětem léky pouze tehdy, jsou-li zřejmé indikace pro použití, není možné se zbavit zácpy masáží, změnou stravy, zvýšením fyzické aktivity. Laxativní přípravky pro děti by měly mít mírný, lze říci slabý účinek. Lék jen lehce pomáhá dětem střeva, ale neudělá vše pro to. Lékaři obvykle předepisují následující levné léky:

 • Normase;
 • Laktulóza;
 • Creon;
 • Bifidumbacterin;
 • Linex;
 • Atsipol;
 • Espumizan;
 • Plantex.

Dufalac je považován za nejbezpečnější pro děti, lék je předepisován dětem mladším než 1 rok. Můžete ho použít, ale neměli byste ho zneužívat, protože se u něj může objevit syndrom líného střeva. Pokud se obáváte bezpečnosti pilulek proti zácpě, můžete použít starou metodu - klystýr, ale pediatrové tvrdí, že moderní prostředky jsou na těle dítěte velmi šetrné.

Žvýkací tablety pro zácpu

V této kategorii je většina léčiv rostlinného původu. Mají mírný účinek, ne návykové. Žvýkací tablety pro zácpu jsou reprezentovány dvěma populárními léky:

 1. Regulax. Léky se uvolňují bez lékařského předpisu v každé lékárně, základem jsou listy trávy senny (orvifolia-leaved, úzkolistý). Očista nastává po dráždivém účinku léků na střeva. To vyvolává zvýšenou peristaltiku, bezbolestné vyprazdňování. Po užití pilulky se účinek projeví po 10 hodinách.
 2. Fitolax. Tento lék je druh doplňků stravy na bázi ovoce. Má antispasmodický účinek, zlepšuje účinek evakuace střev, zvyšuje peristaltiku. Dospělý člověk musí vzít 2 tablety proti zácpě: pokud to nestačí, může být dávka zvýšena na 4 kusy. Účinek přichází za 8-10 hodin. Nelze použít během kojení, těhotenství.

Zjistěte, co jsou rychle působící projímadla pro dospělé a děti.

Jak si vybrat pilulky pro zácpu

Když se stane věcí výběru léků, je třeba vzít v úvahu jejich vliv na tělo. Lékař bude schopen přesně zjistit příčinu zácpy, najít správné léky. Zvažte, že laxativní prášek, pilulky, čípky s dráždivými látkami nelze užívat po dlouhou dobu, protože to může vést k závislosti na těle, oslabení účinku léku, oslabení střevní motility.

Pokud potřebujete okamžitý výsledek, měli byste použít klystýr. V ostatních případech přestaňte volit bezpečný, měkký lék bez vedlejších účinků. Léky na bázi rostlin, potravinové doplňky a prebiotika jsou k tomu dobré. Pomohou nejen urychlit proces defekace, ale také konsolidovat stabilní pozitivní výsledek. Při výběru pilulky pro zácpu byste měli vědět, která skupina léků vám nejlépe vyhovuje.

Cena

Všechny tablety, sirupy a jiné formy této skupiny léčiv se v lékárně prodávají bez lékařského předpisu. Můžete si je objednat online, kde je cena o něco nižší. Tam jsou levné možnosti pro fondy, ale někdy dražší protějšky narazit. Cena některých léků je uvedena v následující tabulce:

Jméno

Skupina

Cena, str.

Goodluck

osmotické

Od 160

Bifiform

eubiotický

Od 432

Trimedat

dráždivé

Od 210

Lactitol

osmotické

Od 360

Duphalac

Osmotické

Od 300

Fitolax

zeleniny

Od 180

Video

Recenze

Svetlana, 26 let

Byl jsem velmi rád, když jsem zjistil, že jsem čekal dítě, ale ani jsem si nedokázal představit, jak moc bych se s tím setkal. Častou zácpou se stala nejnepříjemnější, takže jsem musel problém vyřešit pilulkami. Lékař doporučil Duphalac, jsem naprosto spokojen s účinkem léku, bez vedlejších účinků.

Anton, 35 let

Často musíte cestovat do jiných měst, jíst v neznámých místech, můj zažívací trakt na to vždy nereaguje pozitivně. Vždycky jsem se Senade se mnou na silnici, nástroj dokonale pomáhá vyrovnat se zácpou. Hlavní věc - neberte to často. Aby nedošlo k návyku těla, musí střeva zvládnout svou práci.

Elena, 50 let

Nejtěžší je, když se vyskytnou problémy u malého dítěte. Vnuk od narození trpěl zácpou, hledal vhodný prostředek, jak dobře pomoci a tělo nepoškozuje. Pediatr doporučil Normaze. Po několika aplikacích se stav výrazně zlepšil, po jejím průběhu se normalizovala činnost gastrointestinálního traktu.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: