Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Tento indikátor určuje tlak na kapsli uvnitř oční bulvy, kterou poskytuje sklovec a tekutina v zorném poli. Intraokulární tlak (IOP) se může od normy odchýlit a může být zvýšen i snížen, což je způsobeno různými patologiemi nebo anatomickými rysy člověka.

Norma očního tlaku podle Maklakova

Pro měření IOP existuje několik různých metod, které zahrnují použití speciálních zařízení a látek. Navíc každý z nich měří zvýšení nebo snížení tlaku s vysokou přesností až na jeden milimetr. Spolu s bezkontaktní metodou a Goldmanovou tonometrií je stanovena norma očního tlaku podle Maklakova.

Podstata této techniky je následující: pomocí tonometru se z fotoaparátu oka vytlačí trochu vlhkosti, což výrazně nadhodnocuje hodnoty měření. Co by měl být tlak očí normální? Oční tlak - norma měřená metodou Maklakov je 12–25 mm Hg. Čl. Tato diagnóza je používána mnoha moderními specialisty, zatímco pacient vykazuje lokální anestézii ve formě speciálních kapek.

Norma očního tlaku u žen

Parametry oftalmotonusu u žen mohou kolísat v mezích 10-23 mm - tento tlak umožňuje, aby metabolické a mikrocirkulační procesy volně proudily v orgánové membráně. Tento IOP charakterizuje normální fungování oka, které zachovává optické vlastnosti vlákna. Je však třeba mít na paměti, že rychlost očního tlaku u žen během dne může mírně kolísat (do 3 mm Hg), dosáhnout maxima ráno a snížit večer.

Pokud se z určitých důvodů sníží odtok tekutiny a začne se hromadit v oční bulvě, pak pneumotonometrie vykazuje zvýšený IOP (to je doprovázeno deformací kapilár a oči zčervenají). V průběhu času se vidění může rychle zhoršit a oči budou velmi unavené z práce v počítači, čtení, sledování televize. Popsané symptomy jsou významným důvodem návštěvy oftalmologa, protože mohou vést k rozvoji glaukomu. Tato odchylka je zpravidla typická pro pacienty starší 40 let.

Snížením limitu normálního IOP lékař stanoví oční hypotenzi. V tomto případě lze odchylku stimulovat:

  • chirurgie;
  • trauma;
  • dehydratace;
  • snížení krevního tlaku;
  • infekce orgánů,

Norma očního tlaku u mužů

Indikátor normy je přímo ovlivněn metodou používanou pro měření IOP: každá metoda používá vlastní měřítko, takže není vhodné porovnávat výsledky průzkumů. Volba specifické techniky se provádí s ohledem na stav pacienta. Míra očního tlaku u mužů, stejně jako u žen, se podle Maklakova pohybuje v rozmezí 10-23 mm. Při použití závaží se měření tonometrických ukazatelů uvnitř orgánu zraku může mírně lišit a být 12–25 mm, což bude považováno za normu tlaku fundu.

Norma nitroočního tlaku po 50 letech

V dospělosti se zvyšuje riziko glaukomu a ženy, které dosáhly věku 40-50 let, jsou náchylnější k patologii. Oční lékaři doporučují této kategorii lidí měřit IOP alespoň jednou za tři roky. Normální oční tlak po 50 letech je stejný jako v dřívějším věku - 10-23 mm rtuťového sloupce (měřeno metodou Maklakov). Pokud se IOP měří pomocí pneumometru, pak bude rychlost vyšší než 16 mm Hg. Čl.

Norma nitroočního tlaku po 60 letech

S věkem se výrazně zvyšuje riziko vzniku onemocnění zrakového orgánu, jako je glaukom, dalekozrakost, krátkozrakost a další. Pro osoby starší 60 let je nesmírně důležité podrobit se systematickému vyšetření očním lékařem, aby v případě potřeby včas normalizoval IOP. Jaký oční tlak je u starších lidí považován za normální? Stárnutí těla ovlivňuje každý orgán a systém člověka, včetně očí. Normální oční tlak po 60 letech tedy není větší než 26 mm Hg. Čl. podle Maklakova.

Norma očního tlaku v glaukomu

Toto onemocnění je charakterizováno periodickým nebo konstantním zvýšeným IOP. V tomto případě člověk necítí vždy kritický stav orgánu vidění. Čím více se indikátor odchyluje od normálního stavu, tím více je optický nerv poškozen. Neexistuje nic jako „norma očního tlaku v glaukomu“: jakýkoli indikátor je nad 26 mm Hg. Čl. označuje, že pacient má oční hypertenzi.

Norma očního tlaku u dětí

Tento ukazatel je stejný u dospělých i dětí bez ohledu na věk a pohlaví. Norma očního tlaku u dětí se měří v milimetrech rtuti. Diagnóza se provádí tonometrií. V některých případech se může normální nitrooční tlak u osoby snížit nebo zvýšit, zatímco malý pacient si stěžuje na bolest hlavy, těžkost v očích, vypadá unaveně a pomalu (tento stav se ve večerních hodinách zhoršuje).

Když se objeví první příznaky patologie dítěte, měly by být přijaty k lékaři, který změří tlak fundusu a řekne vám, co v tomto případě udělat. Jestliže u dospělých je odchylka první výzvou k rozvoji onemocnění zrakového orgánu, u dětí toto onemocnění často indikuje poruchu štítné žlázy. V raném věku není patologie nebezpečná (na rozdíl od glaukomu), vyžaduje však včasnou léčbu, protože příznaky přinášejí dítěti vážné nepohodlí.

Video: fundus normální

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: