Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Mikroby žijí v lidském těle od narození. Pokud imunitní systém funguje normálně, patogeny umírají, aniž by to poškodilo jejich hostitele. Při selháních způsobených nachlazení nebo chronickým onemocněním oslabuje imunita, což vede k vytvoření příznivého prostředí pro reprodukci mikrobů. Při detekci žaludeční houby, stomatitidy a dalších onemocnění doprovázených mykózami lékaři předepisují přípravek Nystatin - návod k použití tohoto léku obsahuje úplný seznam vedlejších účinků a přibližných dávek.

Lék Nystatin

Tento lék se používá k léčbě kandidózy způsobené Candida albicans. Jednou z výhod Nystatinu je, že patogeny k němu nemohou vyvinout rezistenci. Lék můžete užívat pouze podle pokynů svého lékaře často způsobuje vedlejší účinky z gastrointestinálního traktu (GIT).

Složení a uvolňovací forma

Lékárny mají masti, pilulky a čípky Nystatin - v návodu k použití podrobnosti o tom, jak používat všechny formy léků. Hlavní účinnou látkou je nystatin. Získává se ze streptomycet a pak se přidává ke složkám stabilizujícím chemickou strukturu. Úplné složení všech forem uvolňování léčiva je uvedeno v následující tabulce:

Formulář vydání

Komponenty

Koncentrace v jednotkách akce (ED)

Prášky

Nystatin

250000/500000

Laktóza, hydroxypropylmethylcelulóza, stearát vápenatý, bazický uhličitan hořečnatý, bramborový škrob, pigment oxidu titaničitého, methylcelulóza-16, tween-80, vazelínový olej, tropeolin O, vanilin

-

Mast

Nystatin

100 000 na g

Lékařské vazelína, bezvodý lanolin

-

Svíčky

Nystatin

250000/500000

Kyselina citrónová, čistý lékařský antioxidant, witepsol, butyloxyanisol, potravinářský dibunol nebo ionol, léčivý vazelínový olej

-

Farmakodynamika a farmakokinetika

Nystatin je antifungální antibiotikum. Začíná brát první příznaky drozdu. Léčivo je účinné proti houbám rodu Candida spp a aspergillus. Účinná látka se váže na steroly v buněčné membráně plísní, což způsobuje porušení její permeability a destrukce hlavních složek buňky. Při aplikaci topicky se antibiotikum prakticky neabsorbuje. Po požití znamená špatně rozpustný gastrointestinální trakt.

Nystatin je antibiotikum nebo ne

Tento lék je antimykotikum přírodního původu. To bylo nejprve syntetizováno v 1950. Návod k použití ukazuje, že Nystatin označuje polyenová antibiotika, takže po dokončení léčby tímto lékem je nutné pít léky, které normalizují mikroflóru žaludku. Užívání nystatinu s antibiotiky se nedoporučuje, protože tato kombinace léků sníží přirozenou imunitu osoby.

Indikace pro použití

Nystatin je předepisován při léčbě a prevenci kandidózy. V závislosti na lokalizaci plísňové léze může lékař doporučit jak komplexní léčbu granulemi s masti nebo tobolkami s čípky, tak použití jakékoliv formy léku. Při dlouhodobé léčbě antibakteriálními léky a po dlouhodobém užívání tetracyklinových antibiotik je lék předepisován k prevenci kandidózy. Podle instrukcí lze tento nástroj použít k léčbě následujících onemocnění:

 • ústní drozd;
 • vaginální kandidóza;
 • střevní plísňové infekce;
 • kožní kandidóza.

Jak si vzít

Při přijímání finančních prostředků byste se měli řídit doporučeními uvedenými v návodu k použití:

 • Užívejte Nystatin s drozdem ve formě tablet, které je kombinují s čípky pro lokální léze.
 • Když kandidóza vagíny předepíše vaginální čípky.
 • S porážkou sliznice úst předepsané tablety. Doporučené léky na obličej pro lokální účinky na postiženou oblast.
 • Pro problémy se střevy předepsané tablety a rektální čípky.
 • Minimální průběh léčby jakékoli formy kandidózy s lékem je 7 dní.

Svíčky

Vaginální čípky se používají k léčbě drozdu u žen a rektální čípky se používají ke kontrole intestinální kandidózy. Při lokálním použití se čípky prakticky neabsorbují přes sliznice pohlavních orgánů a řitního otvoru. Maximální doba léčby je 14 dní. Podle instrukcí pro thrush svíčky by měly být použity takto:

 1. Vyčistěte genitálie produkty bez alkalických látek.
 2. Lehněte si na záda a jemně vložte čípek hluboko do pochvy.
 3. Počkejte, až se svíčka zcela rozpustí.

Lékaři doporučují postup opakovat ráno a večer. Návod k použití říká, že některé ženy pociťují místní podráždění při dlouhodobém používání svíček z nystatinu. Rektální čípky se vkládají analogicky s vaginální přes řitní otvor hluboko do konečníku. Svíčky by měly být uchovávány v chladničce, aby se zachovaly jejich farmakologické vlastnosti.

Mast

Emulze Nystatin se používá k léčbě plísňových infekcí kůže, sliznic, nehtů. Mast snadno proniká membránou, ničí kvasinkové houby a jejich spory. Aplikujte emulzi výhradně lokálně. Malé množství masti se aplikuje na postižený segment kůže nebo sliznic. Postup se provádí 2x denně. Doporučený průběh léčby podle návodu je 10 dnů.

Prášky

Pro kandidózu ústní dutiny a rozsáhlé léze gastrointestinálního traktu je lék předepisován v tabletách. Léčebný režim závisí na tom, jak starý je pacient a jaké onemocnění musí být vyléčeno. Tablety Nystatinu s gastrointestinálními lézemi se užívají 4krát denně po dobu 500 000 U, bez ohledu na jídlo. Minimální doba léčby je 14 dní. V závislosti na místě plísňové infekce mohou být dávky následující:

 1. U generalizovaných mykóz se lék užívá s několika terapeutickými postupy s rozdílem 14-21 dní. Průměrná délka kurzu je 2 týdny. Minimální denní dávka pro dospělé je 6 milionů U / den.
 2. Drozd dutiny ústní se léčí pomocí lícních pilulek. Doporučená dávka je 500 000 IU 5krát denně. Pilulky jsou umístěny na tvář a drženy tam až do úplného vstřebání. Průběh léčby specifikovaný v návodu k použití je 7 dní.

Zvláštní pokyny

V případě vaginální kandidózy se podle instrukcí doporučuje současná léčba sexuálního partnera. Tobolky nelze užívat s Clotrimazolem, protože Nystatin snižuje jeho aktivitu. Pokud se menstruace nedoporučuje přerušit léčbu vaginálními čípky. Při užívání přípravku je třeba se vyhnout sexuálnímu kontaktu. Při vývoji nežádoucích účinků, které jsou uvedeny v návodu k použití, byste měli snížit dávku léku nebo jej zcela zrušit.

Během těhotenství

Během těhotenství a kojení je užívání tohoto léku zakázáno. Lékař může předepsat lék během těhotenství, pokud je riziko užívání antibiotika nižší než nebezpečí, které představuje pro dítě dítě. Pokud lékař předepsal Nystatin po porodu, měla by žena přestat kojit až do úplného zastavení léčby.

Nystatin pro děti

Podle instrukcí dítěti je lék podáván ve snížené dávce. Lékaři se snaží předepsat nystatin dětem, pokud mají plísňovou infekci ústní dutiny, protože žvýkací tablety mohou být obtížné. Někteří lékaři doporučují pro léčbu tohoto typu kandidózy mletou pilulku s koncentrací 250000 U, a pak smíchat výsledný prášek s 1 ml vitaminu B. Roztok potřebuje ošetřit poškozené oblasti sliznice. Návod k použití jsou následující dávky antibiotika pro děti:

 • od 6 měsíců do 1 roku - 125 000 U, 2 krát denně;
 • od 1 roku do 3 let - 250000 IU 3krát denně;
 • od 3 do 13 let - 400000 IU 3-4 krát denně;
 • nad 13 let - 500 000 IU 4krát denně.

Interakce s léky

Současně s užíváním Tetracyklinu a Nystatinu se zvyšuje terapeutický účinek obou léčiv. Nedoporučuje se užívat tablety s antacidy, protože To snižuje jejich léčivé vlastnosti. Účinnost perorálních kontraceptiv a nepřímých antikoagulancií pod vlivem přípravku Nystatin je značně snížena. Léčivo negativně ovlivňuje další antibiotika a snižuje jejich účinek na patogeny.

Vedlejší účinky

Lék není klasifikován jako toxický, ale vzhledem k vysoké koncentraci účinné látky často způsobuje bolest žaludku, nevolnost, zvracení a průjem. Pokud se objeví uvedené příznaky, je nutné podle instrukcí snížit dávku léku. Při dlouhodobé terapii mají pacienti sníženou chuť k jídlu a hořkou chuť v ústech. Nystatin může způsobit následující nežádoucí účinky:

 • zvýšení teploty;
 • podráždění kůže;
 • zarudnutí a vyrážka;
 • suché sliznice.

Kontraindikace

Podle instrukcí z užívání léků se zdržujte chronického selhání jater a pankreatitidy. Pacienti s přecitlivělostí na hlavní účinnou látku a pomocné složky nejsou předepsáni. Při použití jiných antibiotik z užívání přípravku Nystatin by se měl zdržet, protože kombinace léků může vyvolat alergickou reakci. Lék je kontraindikován v:

 • tuberkulóza, virová kožní onemocnění;
 • pyoderma způsobená stafylokoky;
 • dvanáctníkovým vředem a žaludkem.

Podmínky prodeje a skladování

Nystatin nelze podle návodu skladovat déle než 2 roky od data vydání. Lék se uvolňuje v čípcích, tabletách a jako masti. Můžete si koupit lék na předpis. Mast musí být používána po dobu 3 let od data vydání. Tablety a čípky by měly být na suchém místě nepřístupném dětem a slunečním paprskům. Teplota vzduchu by neměla překročit 20 ° C. Minimální počet kapslí v balení je 20 kusů.

Analogy

Co se týče účinnosti, Clotrimazol je téměř stejně dobrý jako Nystatin. Vyrábí se ve formě tablet, mastí a čípků. Klotrimazol je účinný při tkáních, plísňových onemocněních gastrointestinálního traktu a lokálních mykózách. Nejbližší analog Nystatinu s účinkem působícím na tělo je Difklir. Předepisuje se při léčbě infekcí způsobených žaludečními houbami. K analogům léčiv patří:

 • Normix;
 • Diflucan;
 • Candizol;
 • Sebosol;
 • Flukonazol;
 • Exoderil.

Cena

Různé farmakologické podniky na území Ruska a zemí SNS se zabývají výrobou léčiv. Nejlevnější náklady jsou považovány za pelety běloruské výroby. Jejich průměrná cena je 60 rublů za 40 kusů. Je výhodnější nakoupit nystatinovou mast z domácí produkce v lékárnách. Jeho průměrná cena je 30 rublů na 10 g. Níže uvedená tabulka ukazuje cenu Nystatinu v Moskvě.

Výrobce

Formulář vydání

Náklady v rublech.

Belmedpreparaty RUP

Tablety 500000 IU číslo 100

140

Borisov závod

Kapsle 500000 IU číslo 20

38

Biosyntéza JSC

Mast 30g

90

Vaginální čípky 500000 IU №10

75

Biochemik

Mast 15 g

58

Video

Recenze

Irina, 34 let

Začala dávat Nystatin své dceři, když měla bílý plášť na hrtanu. Oblast postižená plísní začala klesat od prvních dnů užívání tobolek, ale dítě mělo těžké průjmy. Navíc, i když byl lék zrušen, kandidóza prošla, ale pak moje dcera musela brát bolusy, normalizující mikroflóru GIT.

Alexey, 27 let

Od svých 20 let bojoval s houbou žaludku a střev. Lékaři předepisovali různé léky, které pomáhaly jen 2-3 měsíce, a pak všechno začalo znovu. Jako preventivní opatření předepsal lékař svíčky a tablety Nystatin. Při užívání kapslí se v hrdle objevila hořkost. Po průběhu léčby uplynulo 6 měsíců a kandidóza se ještě nevrátila.

Evgenia, 18 let

Ve druhém ročníku ústavu jsem byl s takovým problémem konfrontován jako drozd. Léky předepsané lékařem byly velmi drahé, takže v lékárně jsem požádal o svíčky z nystatinu. Nepříjemný výtok s svěděním prošel 4. den léčby. Nevšiml jsem si žádné vedlejší účinky, proto považuji tento lék za ideální pro léčbu drozdů.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: