Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Aby tělo správně zpracovalo produkty, přijalo z nich užitečné složky, jsou zapotřebí speciální látky. Trávicí enzymy jsou uvolňovány slinnými žlázami a buňkami, které vystýlají žaludek, slinivku břišní a tenké střevo. Jaké funkce plní jejich různé typy.

FunkceEnzymy pomáhají trávit potravu, umožňují vstřebání živin do krevního řečiště a distribuci do celého těla. Uvolňují se, když člověk očekává jídlo, cítí a ochutná a začíná proces trávení. Existuje několik typů trávicích enzymů, z nichž každý se zaměřuje na určitou živinu a rozmělňuje ji do formy, která může být absorbována.

Amyláza

Látka je nezbytná pro trávení sacharidů, štěpí škrob na cukr. Je vylučován slinnými žlázami a slinivkou břišní. Vysoké a nízké hladiny enzymů způsobují vážné onemocnění.

M altázaLátka se vylučuje v tenkém střevě a je zodpovědná za rozklad m altózy (sladového cukru) na glukózu. Tělo jej využívá na energii nebo jej nechává uložit v játrech pro pozdější použití.

Laktáza

Tento enzym štěpí laktózu, cukr, který se nachází v mléčných výrobcích. Přeměňuje ji na glukózu a galaktózu. Laktáza je produkována buňkami, které vystýlají střevní trakt.

Proteázy

Tyto trávicí enzymy štěpí bílkoviny na aminokyseliny. Hrají důležitou roli v následujících tělesných procesech:

  • Dělení buněk.
  • Srážení krve.
  • Imunitní funkce.

Proteázy se tvoří v žaludku a slinivce břišní. Hlavní je pepsin. Uvolňuje se, aby rozložil bílkoviny na peptidy nebo menší skupiny aminokyselin. Tyto látky se pak vstřebávají nebo dále oddělují v tenkém střevě.

LipasaEnzym je zodpovědný za štěpení tuků na mastné kyseliny a glycerol (jednoduchý cukerný alkohol). V malém množství je produkován ústy a žaludkem a ve velkém množství slinivkou břišní.

Sugarase

Enzym je vylučován v tenkém střevě, kde štěpí sacharózu na fruktózu a glukózu. Jsou to jednodušší cukry, které tělo dokáže vstřebat.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: