Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Současný životní styl a nadměrná konzumace zpracovaných potravin vedly demografické údaje k problémům s vysokým cholesterolem. Pravidelné cvičení se důrazně doporučuje lidem všech věkových kategorií, aby bylo možné kontrolovat zhoršování vysokého cholesterolu. Jednou z nejvíce vědeckých a nejúčinnějších forem cvičení, která se objevuje, je pravidelné cvičení jógových pozic.

Chakrasana nebo pozice kola

Čakrasana neboli pozice na kole, známá jako prospěšný pro trávení, nejen masíruje břišní orgány a podporuje trávení, ale také ulevuje od zácpy.Protahování spojené s čakrasanou zlepšuje funkci jater, a proto tato pozice patří mezi jógové pozice, které pomáhají odstraňovat přebytečný cholesterol a léčit vysoký cholesterol.

Jak na to:

 1. Lehni si na záda s pokrčenými koleny a chodidly na šířku boků.
 2. Nyní položte ruce za ramena a ujistěte se, že máte prsty otevřené a směřující k vašim ramenům. Jakmile se v této póze budete cítit pohodlně, zkuste vyrovnat váhu na končetinách a zvedněte zbytek těla z podlahy tahem nahoru.
 3. Vydržte v póze minutu a poté se pomalu vraťte do polohy na zádech.

Shalabhasana nebo póza Locust

Jednoduchost této jógové pozice nijak nesnižuje její účinnost na lidské tělo, a proto je Shalabhasana neboli pozice Locust jednou z nejúčinnějších jógových pozic pro snížení vysokého cholesterolu.Locust Pose je ideální pro spalování tuku v oblasti břicha, stehen, pasu a stehen, kromě stimulace břišních orgánů.

Důvodem, proč je tato jógová pozice vhodná k léčbě vysokého cholesterolu, není jen to, že spaluje tuky, ale také to, že tato pozice podporuje pravidelné vyprazdňování, což pomáhá vyrovnat se se zácpou a snížit hladinu cholesterolu.

Jak na to:

 1. Lehni si na břicho, ruce v bok.
 2. Nyní při nádechu zvedněte hlavu, horní část trupu, paže a nohy a opřete se o břicho, spodní žebra a přední část pánve.
 3. Natáhněte nárt co nejvíce, hýždě držte pevně.
 4. Podívejte se dopředu nebo mírně nahoru a zůstaňte v této poloze 30 sekund až 1 minutu a poté s výdechem uvolněte.
 5. Opakujte ještě 1 nebo 2krát, abyste se vypořádali s vysokým cholesterolem.

Sarvangasana nebo stojánek na ramenou

Tato jógová pozice posiluje endokrinní systém, stimuluje břišní orgány a zlepšuje trávení. Díky těmto výhodám Sarvangasana je ideální pro léčbu vysokého cholesterolu.

Jak na to:

 1. Lehněte si na záda s rukama v bok, pak pokrčte nohy tak, aby chodidla spočívala na podlaze a při výdechu přesuňte chodidla z podlahy a přitáhněte boky k trupu.
 2. Zvedněte se tak, že ohýbáte pánev s podporou ohnutých paží a loktů a zvedněte záda z podlahy, až se kolena dostanou k obličeji.
 3. Zvedněte pánev, dokud nebude váš trup mírně kolmý k podlaze.
 4. Nyní se nadechněte a zvedněte pokrčená kolena ke stropu. V závěrečné póze by čelo mělo být rovnoběžné s podlahou, zatímco brada by měla být kolmá.
 5. Zůstaňte v této pozici 30 sekund a pomalu se vraťte do výchozí pozice.

Paschimottanasana neboli předklon na dvou nohách

Tuto jógovou pozici lze provádět vsedě nebo ve stoje; je známo, že v obou formách vykazuje výjimečné výsledky při zbavování pacientů přebytečného tuku v oblasti břicha a snižování obezity. Mezi další výhody Paschimottanasany, neboli jógové pozice se dvěma předklony, pomáhá stimulovat játra a ledviny a také zvládat hypercholesterolémii.

Jak na to:

 1. Sedněte si s nohama nataženýma před sebe a hlavu, krk a páteř rovně.
 2. Teď položte dlaně na jejich příslušná kolena a pomalu nakloňte hlavu a trup dopředu, abyste si zachytili prsty u nohou.
 3. Zkuste se hlavou dotknout kolen a pokrčte paži, abyste se dotkli podlahy.
 4. Zůstaňte v póze několik sekund a poté se pomalu vraťte do výchozí pozice.

Ardha Matsyendrasana neboli obrat páteře

Další z vysoce účinných jógových pozic na snížení hladiny cholesterolu, tato pozice podporuje lepší trávení a zlepšuje funkci jater a také masíruje břišní orgány.

Jak na to:

 1. Posaďte se s rovnýma nohama a uvolněným tělem.
 2. Teď položte chodidlo pravé nohy na podlahu mimo levé koleno.
 3. Pokrčte levou nohu a položte levou patu vedle pravé hýždě.
 4. Udržujte svou páteř rovnou a uvolněnou, dejte levou ruku na vnější stranu pravého kolena a uchopte pravý kotník.
 5. Teď otočte horní část těla co nejvíce doprava, položte pravou ruku na záda a podívejte se přes své pravé rameno.
 6. Vydržte pár nádechů a pak se vraťte do normálu.

Pranayama

Toto je odvětví jógy, které se zabývá specificky dechovými cvičeními, a to jen díky těmto jógovým dechovým cvičením, která u pacientů vykazují úžasné výsledky. Některá z dechových cvičení vhodná pro pacienty s vysokým cholesterolem

Kapalbhati Pranayama

Tato jedinečná forma cvičení zvyšuje rychlost metabolismu pro rychlejší spalování tuků a také stimuluje břišní orgány.

Jak na to

 • Posaďte se pohodlně s narovnanou páteří a rukama na kolenou.
 • Zhluboka se nadechněte a při výdechu zatáhněte břicho směrem k páteři. Když se uvolníte, dech automaticky vstoupí do plic
 • Nadechněte se nepřetržitě 20 takových nádechů, abyste dokončili 1 kolo kapalbhati.

Pranayama Nadi Shodhan

Tato alternativní technika dýchání nosními dírkami je známá tím, že čistí energetické kanály v lidském těle, a proto uvolňuje stres a napětí. Toto cvičení jógy je také extrémně prospěšné pro posílení metabolismu a regulaci cholesterolu pomocí jógy.

Jak na to:

 1. Posaďte se pohodlně s narovnanou páteří a uvolněnými rameny.
 2. Položte levou ruku na levé koleno. Uchopte pravou ruku a položte si palec na pravou nosní dírku a prsteníček a malíčky na levou nosní dírku, abyste si usnadnili otevírání a zavírání nosních dírek.
 3. Přitiskněte palec k pravé nosní dírce a jemně vydechněte levou nosní dírkou.
 4. Nyní se nadechněte levou nosní dírkou a poté jemně stiskněte levou nosní dírku prsteníčkem a malíčky.
 5. Vytáhněte pravý palec z pravé nosní dírky a vydechněte doprava. Nadechněte se pravou nosní dírkou a vydechněte levou. Toto znamená konec 1. kola tohoto cvičení.
 6. Udělejte 9 z těchto kol a uvidíte rozdíl ve svém vysokém cholesterolu.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: