Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Práce všech systémů a orgánů lidského těla je regulována speciálními chemickými zprostředkovateli - hormony. Jsou vylučovány vnitřními žlázami a pohybují se oběhovým systémem a stimulují určité buňky. Slovo "hormon" pochází z řeckého "vzrušení". Tato definice velmi přesně odráží funkci hormonů. Působí jako katalyzátory pro přírodní chemické procesy. Luteinizační hormon, známý také jako LH nebo luteotropin, je zodpovědný za fyziologické procesy. Je produkován hypofýzou a je aktivní v reprodukčním systému.

Co je LH

Luteinizační hormon je produktem endokrinní sekrece, což je komplexní biologicky aktivní proteinová sloučenina žlutě zbarveného glykoproteinu. Svou strukturou je LH podobná mnoha jiným hormonům - glykoproteinům - FSH, hCG, TSH. Dimerní struktura proteinu zahrnuje pár podjednotek a sacharidových zbytků připojených k nim.

Co je zodpovědné

Luteotropin je nezbytný pro udržení rovnováhy v lidském urogenitálním systému. Tento hormon stimuluje důležité fyziologické procesy v urogenitálním systému a poskytuje příznivé podmínky pro reprodukci. Vědci identifikovali úzký vztah mezi hladinou luteinizačního hormonu a schopností pokračovat v závodě, takže lze tvrdit, že bez ní nemůže člověk mít potomky.

Norm luteinizační hormon v těle

Stejně jako jakýkoli jiný hormon, luteotropin se za normálních podmínek vyrábí přísně v požadovaném množství. Medicína jasně stanovila normální ukazatele hladiny luteinizačního hormonu u mužů a žen různého věku. Lékaři, kteří se zaměřují na tyto konstanty, mohou předpovědět přítomnost určitých onemocnění nebo abnormalit v urogenitálním systému. Měření LH je jedním z diagnostických nástrojů urologů a gynekologů.

U žen

V ženském těle je za fungování vaječníků zodpovědný luteotropin. Stimuluje vylučování estrogenů. Při maximálním zvýšení hladin LH je zahájena ovulace - důležitý fyziologický proces, bez něhož žena ztrácí své reprodukční funkce, tj. Stává se sterilní. Koncentrace luteotropinu u žen závisí na fázi menstruačního cyklu. V níže uvedeném seznamu naleznete přesné hodnoty každého z nich:

 • folikulární fáze (od 1. do 12. až 14. dne od začátku menstruace) - 2-14 mU / l;
 • ovulační fáze (od 12. do 16. dne) - 24-150 mU / l;
 • luteální fáze (po ukončení ovulace a před začátkem příští menstruace) - 2-17 medu.

Normy hormonů u žen přecházejí z puberty na menopauzu. Při současné úrovni luteotropinu je možné přesně diagnostikovat nejrůznější nemoci, určit ovulaci a odhalit těhotenství. Ve studii LH lékaři věnují pozornost folikuly stimulujícímu hormonu (follitropin). Poměrový poměr FSH a LH může hodně říci o stavu ženy. Zjistěte, co je normou testosteronu u žen.

U mužů

V mužském těle luteotropin ovlivňuje Leydegovy buňky, které jsou soustředěny ve varlatech. Díky tomu je stimulován proces tvorby hlavního mužského hormonu testosteronu, který je přímo zodpovědný za spermatogenezi. U zástupců silnějšího sexuálního výbuchu luteotropinu není pozorován. Hypofýzy vylučují LH ve stejném množství, takže lze tvrdit, že u mužů jsou téměř vždy pohlavní hormony normální. Přijatelná hladina LH: 1-10 mU / l. Významné odchylky koncentrace od tohoto rozmezí jsou považovány za předzvěsti vážných onemocnění.

U dětí

Dětský organismus, ve kterém urinogenitální systém ještě nevznikl a sexuální funkce nebyly aktivovány, produkuje minimální množství luteotropinu. V prvních dvou týdnech života dítěte hladina tohoto hormonu nepřesahuje 0, 7 mU / l. V průběhu let se koncentrace LH u dívek zvyšuje a dosahuje 25 mU / L. To se děje v době poslední puberty. Po prvním menstruačním období dochází k poklesu luteotropinu na normální hladiny charakteristické pro reprodukční období.

Kdy bych měl provést krevní test na luteinizační hormon

Studie koncentrace luteotropinu umožňuje specialistům naučit se hodně o stavu urogenitálního systému pacienta, učinit rozumnou předpověď o přítomnosti nemoci nebo dokonce stanovit přesnou diagnózu. Níže je uveden úplný seznam indikací pro analýzu luteotropinu:

 • hirsutismus (intenzivní růst koncových vlasů u žen);
 • Anovulace (úplný nebo částečný nedostatek ovariální funkce);
 • neplodnost;
 • potrat;
 • zpomalení růstu;
 • syndrom polycystických vaječníků (hyperfunkce pankreatu, nadledvinek, hypofýzy a hypotalamu, doprovázené nadměrnými emisemi vylučovaných látek);
 • sledování účinnosti hormonální terapie;
 • snížená účinnost / libido;
 • amenorrhea / oligomenorrhea;
 • dysfunkční děložní krvácení (krev začíná vystupovat bez zjevného důvodu);
 • předčasný / pozdní sexuální vývoj;
 • sexuální infantilismus (fyziologické defekty / poruchy v žlázách s vnitřní sekrecí);
 • endometrióza.

Poměr LH a FSH

Poměrový poměr těchto pohlavních katalyzátorů se nazývá hormonální stav. S normální GE v těle existuje rovnováha mezi estrogenem a androgenem. Normální poměr luteinizace a folikuly stimulujícího hormonu u člověka je 1: 1. Pokud jde o spravedlivější sex, je to trochu složitější. Pro různé fáze menstruačního cyklu jsou definovány jednotlivé normy.

Už jste se o LH dozvěděli u žen, ale indikátor hladiny tohoto hormonu sám o sobě neumožňuje s určitostí diagnostikovat nemoci. Z tohoto důvodu medicína vždy porovnává hladiny LH a FSH koncentrací. V reprodukčním věku je poměr 1, 5 až 1. Při nástupu folikulární fáze tento poměr přirozeně stoupá na 2-2, 5 až 1.

Pokud výsledky testu ukazují významnou odchylku koncentrace hormonu od normy, znamená to, že dochází k narušení močového systému. K vyřešení těchto problémů vyvinula farmakologie řadu léků, které pomáhají zvyšovat / snižovat hladiny hormonů. Mezi ně patří prolaktin, duphaston novinet a další uvolňující hormony. Užívání přípravku bez lékařského předpisu se nedoporučuje. Inhibitory hormonu mohou negativně ovlivnit vnitřní receptory, takže léčbu by měli kontrolovat odborníci.

Video o luteinizačním hormonu

Po přečtení níže uvedeného videa se dozvíte, co je luteální fáze u žen, jak postupuje a co je charakterizováno. Kromě toho, toto video obsahuje doporučení odborníků, o tom, jak důležité je sledovat hormonální pozadí při plánování těhotenství. Sledujte toto video pozorně a využijte informace ve svůj vlastní prospěch!

Testosteron

Hormony v ženském těle

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: