Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Je těžké najít osobu, která nemá bolavé zuby, horečka se nezvýší a kolik pacientů trpí chorobami kloubů, bolestí páteře … Lékaři v takových případech předepisují nesteroidní protizánětlivé léky. Léky v této skupině snižují bolest, snižují teplotu, zmírňují zánětlivé procesy. Používají se v mnoha oblastech medicíny: terapie, ortopedie, gynekologie. Mezi nimi jsou známé všem "Analgin" a "Aspirin." Podívejme se, co jsou nesteroidní protizánětlivé léky a jak ovlivňují tělo.

Mechanismus účinku NSAID

Protizánětlivé nesteroidní látky (NSAID) se používají při léčbě: nachlazení, hernie páteře, artritidy a artrózy. Mechanismus účinku je založen na skutečnosti, že jeho složky:

 • inhibují jakékoli zánětlivé procesy;
 • snížit opuch;
 • snížení bolesti při jakémkoli onemocnění;
 • jsou antipyretické;
 • zředit krev.

Stojí za zmínku, že nesteroidní protizánětlivé léky mají mnoho kontraindikací. Silně dráždí sliznici žaludku a dvanáctníku, což způsobuje krvácení, vředy. Kromě toho přispívají k ředění krve. Proto se nedoporučuje užívat:

 • při onemocněních žaludku, dvanáctníku;
 • v případě špatné srážlivosti krve;
 • během těhotenství;
 • s alergiemi na složky léčiva.
 • během exacerbace hypertenze;
 • při onemocněních ledvin, jater.

Klasifikace léčiv

Při setkání s protizánětlivými protizánětlivými léky (NSAID) je důležité vědět:

 1. Síla úlevy od bolesti, jsou podobné narkotikům, ale nejsou návykové.
 2. Mají silný protizánětlivý účinek, ale nejsou hormonální (steroidní) léky a nevedou k onemocněním spojeným s jejich užíváním.
 3. Účinky na tělo jsou rozděleny do dvou skupin: selektivní, neselektivní. Oba jsou široce používány v medicíně, ale vyžadují použití přísně předepsané lékařem.

Selektivní

Selektivní NSAID se liší v tom, že mají lokálně selektivní účinek na zanícenou oblast. Nedráždí ani nezničují sliznici žaludku, střeva, jsou k dispozici v různých formách. Mezi tyto léky patří:

 • Niz. Tablety, ampule, gel. Používá se pro záněty vazů, po operacích v gynekologii, s zubními zuby ve stomatologii.
 • Movalis. Injekce, pilulky, svíčky pro léčbu artritidy, osteochondrózy.
 • Celekoxib. Kapsle pro zánět kloubů, kostí.
 • "Paracetamol". Tablety, jako antipyretika pro nachlazení, horečka.

Neselektivní

Zvláštností neselektivních NSAID je, že inhibují zánětlivé procesy, zatímco ovlivňují sliznici žaludku a dvanáctníku. Patří mezi nejúčinnější léky v léčbě osteochondrózy, artritidy, jejich dávkování a použití musí být koordinováno s lékařem. Mezi tyto léky patří:

 • "Diklofenak" ve formě tablet, mastí, injekcí.
 • Ibuprofen Doporučeno pro těhotné ženy.
 • Indometacin. Působí účinně, ale ovlivňuje sliznici žaludku.
 • Ketoprofen. Několikrát silnější než ibuprofen, má kontraindikace.

Hlavní efekty

Co jsou nesteroidní protizánětlivé léky? Jedná se o léčiva, která výrazně usnadňují život pacienta s onemocněním kloubů, páteře. Pomoc při nachlazení, horečka, snížení teploty. Zlepšují stav po operacích, mění kvalitu života artritidy, artrózy. Účinek je založen na skutečnosti, že látky v jejich složení mají výrazný analgetický účinek. Nejdůležitější je, že NSAID aktivně inhibují zánětlivé procesy kdekoli v těle. Kromě toho jsou antipyretika a ředění krve.

Protizánětlivé

Použití anti-nesteroidních protizánětlivých léčiv se stalo rozšířeným v léčbě nemocí pohybového aparátu. Zde osteochondróza, artritida, artróza, zánět pojivových tkání, radiculitis. V akutní formě léčby začněte s injekcemi, pak předepsat tablety a externě používejte protizánětlivé masti, gely. Přiřaďte "Diclofenak" (obchodní název "Voltaren", "Ortofen"), "Viprosal", "Bystrumgel". Hlavním bodem využití prostředků - přítomnost výrazného protizánětlivého účinku.

Antipyretika

Kdo nebral aspirin za zvýšených teplot? Spolu s Ibuprofenem, Nise, Paracetamolum, je to skupina protizánětlivých nesteroidních léčiv s antipyretickým účinkem. Jsou dobře prokázané při léčbě nachlazení, horečky. Dobré výsledky jsou dosaženy pro snížení teploty Diclofenac, Ketanov, Analgin. Když onemocní chřipkou, jsou předepsány spolu s antivirotikem Aziltomirin. Pro zmírnění stavu pacienta jsou častěji užívány ve formě tablet nebo svíček.

Léčidlo proti bolesti

Silná bolest na zádech, migréna, neuralgie často nedávají pacientovi odpočinek ani den, ani noc. Je těžké usnout, když jsou zuby bolavé nebo mají akutní záchvat dny. Renální kolika, stavy po operacích, lumbago, ischias, trauma - to vše vyžaduje použití NSAID pro anestezii. Používají se ve formě injekcí, tablet a mastí. Vynikající výkon v lécích jako Nise, Naproxen, Ketonal, Ketanov. Pomáhají při bolestech hlavy, bolesti kloubů.

Naučte se, jak si vybrat léky proti bolesti kloubů.

Indikace pro použití

Skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv se doporučují pro všechny druhy onemocnění. Je těžké si představit oblast medicíny, kde se nepoužívá. Je důležité, aby nedošlo k samoléčbě, ale aby je používal pouze podle pokynů lékaře. V tomto případě se musíte řídit pravidly pro přijetí

 • přečtěte si pokyny;
 • tablety, opláchněte tobolky velkým množstvím vody.
 • vyloučit používání alkoholu, sycených nápojů;
 • nechodte do postele poté, co vezmete tobolku na maximum;
 • Neužívejte současně více NSAID.

Orthopedists, traumatologists použití nonsteroidal anti-pobuřující drogy pro léčbu kloubů s chondroprotectors. Uvolňují opuch, snižují zánět, zmírňují bolest, umožňují pohyb, zlepšují kvalitu života. Jsou podány první injekce, poté tablety a nesteroidní protizánětlivé masti. Indomethacin, Flexen, Nimesulid se osvědčily při léčbě:

 • osteochondróza;
 • artritida, artróza;
 • koxartróza kyčelních kloubů;
 • spinální hernie;
 • radiculitis;
 • dna.

V gynekologii se tyto léky používají ke snížení měsíční menstruační bolesti, zmírnění stavu po operaci, snížení teploty komplikací. V porodnictví, použití takové drogy jako "Indomethacin" pomáhá uvolnit svaly dělohy. Používejte léky jako léky proti bolesti pro procedury pro odstranění nitroděložního zařízení, biopsii endometria. Pomáhají při onemocněních dělohy, genitáliích. Je důležité si uvědomit, že jejich použití ohrožuje střeva, způsobuje výskyt vředů, krvácení, a ne samo-léčení.

Předepsat léky na nachlazení s horečkou, s neuralgií, zubním zánětem, bolestí. Sportovní zranění, renální kolika - vše je indikací pro použití nesteroidních protizánětlivých léčiv. Vzhledem k vlastnostem NSAID k ředění krve se používají k prevenci infarktu myokardu, mrtvice, jako antitrombózních léků, které snižují pravděpodobnost vaskulární okluze. V oftalmologii se léky používají pro zánět cévnatky a jako antialergikum pro zánět spojivek.

Pro dospělé

Dospělí pacienti by se neměli léčit samy. Je nutné podstoupit vyšetření, aby mohl lékař přesně stanovit diagnózu a předepsat nezbytné prostředky. Je důležité vzít v úvahu věk pacienta, alergické reakce na léky. Mnoho léků má obrovské množství kontraindikací pro nemoci. S opatrností k používání nesteroidních protizánětlivých léčiv se doporučuje k léčbě těhotných žen, starších osob. Neužívejte současně více léků. Potřebný nástroj předepíše pouze lékař, který mu poskytne plán jeho použití.

Při léčbě dospělých s nesteroidními protizánětlivými léky je třeba vzít v úvahu, že každý z těchto léků má vlastní trvání účinku. V závislosti na vaší nemoci, stavu, budete předepsán užívání drog třikrát denně nebo jeden. Existují 3 skupiny platnosti:

 1. Krátké Trvá dva až osm hodin. Přípravky: „Ibuprofen“, „Voltaren“, „Ortofen“.
 2. Průměr. Platí od deseti do dvaceti hodin. Léky: Naproxen, Sulindak.
 3. Dlouho Délka dne. Lék "Celecoxib".

Pro děti

Nesteroidní protizánětlivé léky by měly být používány s opatrností při léčbě dětí. Mnoho léků má jednoznačné přísné kontraindikace. Některé léky jsou omezeny věkem. Například "Aspirin" není předepsán do věku 16 let. Ibuprofen a paracetamol jsou pro dítě považovány za zcela bezpečné. Pediatri je předepisují i děti od 3 měsíců. Aplikujte v době, kdy děti mají nachlazení, horečku, zuby. Vzhledem k tomu, že je pro malé dítě obtížné pít léky, je to předepsáno ve formě svíček.

Seznam nesteroidních protizánětlivých léčiv nové generace

NSAID se nedoporučují pro dlouhodobé užívání z důvodu mnoha vedlejších účinků. Moderní farmakologie vyvinula skupinu léků, které jsou bezpečné s neustálým používáním. NSA nové generace nezpůsobují komplikace, nemají nebezpečné kontraindikace. Chová se šetrně a selektivně. Mezi tyto léky patří:

 1. "Nimesulid". Snižuje teplotu, léčí bolesti zad.
 2. Celekoxib. Pomáhá s osteochondrózou, artrózou.
 3. Movalis. Přiřaďte proti zánětu, bolesti páteře, kloubů.
 4. "Ksefokam". Silný lék proti bolesti, ne návykový.

Zvláštností působení nesteroidních protizánětlivých léčiv nové generace je, že nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu, nezpůsobují krvácení, vředy. Působí pouze na zapálené, bolavé místo. Navíc nezničují tkáň chrupavky. Použijte tyto prostředky na ambulantní léčbu v nemocnici. Mezi nežádoucí účinky patří:

 • závratě;
 • ospalost;
 • zvýšení tlaku;
 • dušnost;
 • únava;
 • poruchy trávení;
 • alergií.

Vedlejší účinky

Protizánětlivé nesteroidní léky se používají v mnoha oblastech medicíny, ale musíte být velmi opatrní při jejich použití. To by mělo být provedeno pouze na doporučení lékaře, který Vás vyšetřil, protože existují nežádoucí účinky:

 1. Výskyt vředů a krvácení v žaludku, dvanáctníku.
 2. Porucha funkce ledvin.
 3. Problémy s koagulací krve.
 4. Alergické reakce.
 5. Vzhled tkáňové nekrózy s injekcemi.
 6. Poškození jater.
 7. Problémy se sluchem, zrak.
 8. Závratě, mdloby.
 9. Zničení intraartikulární chrupavky.

Video o nemocech, pro které používají NSAID

Podívejte se na video a naučte se užívat nesteroidní protizánětlivé léky. Vizuálně zjistěte, jak působí na zapáleném místě. Dozvíte se, jak se vyhnout vážným komplikacím při užívání těchto léků. Proč je přísně zakázáno pít nápoje sycené oxidem uhličitým s nimi a jaké potraviny by měly být během léčby vyloučeny.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: