Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Moderní člověk může trpět mnoha různými chorobami. Některé z nich jsou závažné a vyžadují okamžitou léčbu. Jiní se zdají být zanedbatelní, ale pouze dokud nezačnou způsobit nepohodlí. Jedná se o kožní onemocnění - svědění na rukou. Pokud nemáte čas navštívit nemocnici s podobným problémem, zjistěte si: co způsobuje, jaké jsou způsoby detekce nemoci a vyléčení svědění.

Co je svědění na rukou

Během svého života bude člověk alespoň jednou čelit nepříjemným pocitům: pálení, brnění a touha hřebenat poškozené místo kůže. Může na to být mnoho důvodů, ale nejprve je třeba pochopit, že svědění na rukou není hlavní chorobou, ale pouze příznakem jedné z několika možných nemocí. Výskyt svědění, zpravidla způsobuje horlivou touhu hřebenat postiženou oblast, ale pouze zvyšuje svědění.

Důvody

Jen si pomysli, svědění rukou, dobře, s kým se to nestane? Lékaři nesdílejí takový frivolní postoj k svědění a věří, že toto mluvící znamení může být způsobeno přítomností velmi vážných problémů. Pokud vynecháte všechny možné kožní nemoci, pak příčiny svědění na rukou jsou následující:

 • Nemoci jater a žlučových cest. V tomto případě to bude nejen ruce, ale i další končetiny, ale také žaludek, záda a hrudník bude svědit.
 • Renální selhání. Svědění je vyvoláno vysokou hladinou močoviny v krvi a kreatinem, zbytkovým produktem metabolismu proteinů.
 • Neurodermatitida. To může být způsobeno dědičnými faktory, stejně jako slabostí nervového nebo endokrinního systému. Projev svědění bude na nejneočekávanějších místech: na lokty paží, popliteální prohlubně, ušní laloky nebo kolem očí.

Důvody, proč si svěží ruce, mohou být domácí faktory, například dlouhodobá práce v terénu bez rukavic, pláč kůže, pruh s agresivními detergenty, nesprávně zvolená kosmetika a ponožka z rukavic z přírodních tkanin. Nezapomeňte na jiné alergické nebo zánětlivé problémy, jako jsou: ekzémy, dermatitida, pichlavé teplo, výskyt svrabů nebo blech v domě.

Ekzém

Ekzém je recidivující zánětlivé onemocnění kůže neinfekční povahy, které se projevuje výskytem červených skvrn, vyrážky, pálení a svědění. Nemoc má mnoho různých forem a rozdíl je založen na patogenu, umístění problému a věku pacienta.

Ekzém na rukou má tyto odrůdy:

 • Dyshidrotic. Patří k odrůdám pravého ekzému, ale bubliny se neobjevují samostatně, ale ve skupinách. Hlavně postižené dlaně, chodidla chodidel, boční povrchy prstů. Lidé, kteří pracují se škodlivými chemikáliemi, jsou vystaveni riziku vzniku dyshydrotického ekzému.
 • Mikrobiální. Svědčí o tom jako silné svědění kolem otevřených ran, vředů nebo popálenin. Léze mají jasně definované hranice a vypadají jako plaky, což je důvod, proč je porucha často označována jako mince.
 • Tilotic nebo nadržený. Začíná mírným zčervenáním kůže na rukou, zesílením horní korneální vrstvy, která se nakonec stává obrysy kuřích. Při dlouhodobé absenci léčby může být detekováno svědění, brnění a pálení.

Alergická dermatitida

Chronický a často se opakující zánět kůže, zčervenání rukou a svědění jsou již dlouho nazývány a někdy i nadále nazývány atopickým ekzémem, jehož vývoj hraje významnou roli dědičná predispozice. Vědci však nedávno zjistili, že alergie jsou příčinou svědění, a symptomy se mohou objevit nejen u lidí s kožními onemocněními rukou, ale také u pacientů s astmatem nebo alergickou rýmou.

Pravděpodobnost, že se alergická dermatitida na rukou projeví u dítěte, je vysoká za předpokladu, že je matka infikována. Zpravidla se příznaky dítěte objevují již v prvním roce života a s věkem téměř mizí. To je však velmi vzácné. Důležitou roli při léčbě atopické dermatitidy hraje vyhnutí se kontaktu s alergenem, řádná péče a péče o pleť.

Chrasta

Svěží mikroskopický roztoč, který se nachází nejen ve slumech. Je velmi snadné zvednout parazita ve veřejné dopravě nebo v kontaktu s nemocnou osobou, přes běžné předměty použití, ložní prádlo, ručník a dokonce i sexuální kontakt. Svrab se neobjeví okamžitě - trvá 30 dní od doby infekce rukou k prvním příznakům.

Typické příznaky patologie - poškrábání celého těla, svědění, výskyt malých bublin. Silnější než zbytek svědění mezi prsty, na bocích těla, na kotníky. U žen může svrab postihnout prsní žlázy a u mužů genitálie. Intenzita svědění se navíc vyskytuje ve večerních hodinách dne a je častěji možné vyzvednout parazity zvenčí v září až říjnu.

Diabetes

Pruritus může být prvním příznakem zvýšené hladiny glukózy v krvi, která za normálních podmínek může zůstat neznatelná zvenčí. Diabetes mellitus je obvykle doprovázen:

 • zvýšená žízeň;
 • hojné močení;
 • dlouhé hojivé rány po poškrábání;
 • neustálý pocit hladu.

S diabetem, doslova všechno svědí: paže, nohy, trup, lokty a dlaně. V oblasti hýždí, na zápěstí a rukou se může objevit zčervenání kůže nebo malé vyrážky. Nejlepší léčbou v takové situaci je čištění krve, které se provádí ve zdravotnických zařízeních pod lékařským dohledem. Dále může přísná dieta a odmítnutí cukru pomoci s prevencí svědění pacienta.

Mechanický dopad

Kromě vnitřních příčin může být svědění rukou způsobeno vnějšími viníky:

 • nesprávný make-up;
 • použití agresivních detergentů;
 • nadměrné teplo nebo chlad;
 • nadměrné pocení dlaní.

Mechanický efekt se mění různými způsoby: svědění prstů, suchá nebo loupaná kůže, mírné zarudnutí. Vnější příčiny svědění lze snadno odstranit sami. K tomu je nutné pečlivě sledovat stav kůže a chránit ji v každém případě: pracovat pouze v ochranných rukavicích, vyměnit prací prášek a mýdlo za hypoalergenní, v zimě dávat pokožce ruce - kartáč s mastným krémem a nosit rukavice.

Léčba svědění na rukou

Léčba léky je volena lékařem individuálně a závisí na příčině výskytu svědění. Pokud se jedná o alergickou reakci na dráždivé látky, předepisují se antihistaminika. V případě, že příčinou svědění jsou hluboké vnitřní poruchy, je jejich prioritou jejich odstranění. Léčba svědění rukou obsahuje obecná doporučení:

 • Pokud podle výsledků průzkumu nebyla příčina svědění identifikována, lékař doporučí uklidňující koupele pro ruce s bylinnými odvarmi z heřmánku, měsíčku, matky a nevlastní matky, dubové kůry.
 • Když svědění ovlivňuje nejen ruce, lékař může předepsat použití běžných doplňků vápníku, vitamínů a antihistaminik.
 • V pokročilém věku léky obsahující jód pomáhají eliminovat svědění.
 • Léčba svědění na rukou může zahrnovat použití kortikosteroidů, mastí nebo gelů, které zmírňují podráždění a zánět.

Ekzém na rukou

Svědění prstů na ekzém vyžaduje integrovaný přístup k léčbě. Dieta pacienta je upravena, mění se životní styl. U pacientů s ekzémem lékaři často nedoporučují nosit těsné oblečení, syntetické rukavice a vlněné rukavice na ruce. Menší vředy mohou být mazány fukartsinomem, infuzí alkoholu anilinového barviva.

Léčba ekzémů na rukou v akutní fázi plačení může zahrnovat použití pleťových vod, které zmírňují podráždění, pálení a svědění. Po vyschnutí rány jsou předepsány antibakteriální masti a používají se olejové nebo alkoholové vysílačky. Spolu s lokální léčbou je důležité regulovat trávení. K tomu vypijte speciální enzymy a probiotika. Velmi dobré výsledky jsou prokázány léčbou svědění ekzému heliem-neonovým laserem.

Ekzém krém na ruce

Při chronickém průběhu onemocnění se kromě obvyklé léčby doporučuje používat speciální změkčovadla, zklidňující a léčivé masti s ichtyolem, dehtem, kortikosteroidními hormony nebo zinkem. Jaký druh krému na ekzémy na rukou bude fungovat v tomto případě, nebo tento případ může vyřešit pouze lékař, ale často jsou předepsány následující masti pro svědění obecné zásady akce:

 • tetracyklin;
 • zinek;
 • prednison;
 • hydrokortison;
 • dermasan;
 • afloderm.

Dermatitida

Pokud byla v důsledku vyšetření zjištěna atopická dermatitida spolu s použitím antihistaminik, sedativ a glukokortikoidů, je předepsána imunomodulační terapie. Kromě toho, léčba dermatitidy na rukou, pálení nebo svědění může zahrnovat použití následujících nástrojů:

 • octan hlinitý;
 • zmírnění bolesti;
 • ASD pasta;
 • zinková mast;
 • březový dehet;
 • vitaminy rozpustné v tucích;
 • gely s regeneračními funkcemi (Kuriozon, Solkoseril, Videstim).

Léčba svědění na rukou lidových prostředků

Existuje mnoho cenově dostupné domácí prostředky pro svědění. Současně je třeba mít na paměti, že léčba léky nemůže být zrušena nezávisle a přijetí jednoho nebo jiného rostlinného přípravku by mělo být oznámeno lékaři. Léčba svědění na rukou lidových prostředků může být účinná pro alergickou dermatitidu, mikrobiální nebo hornlike ekzémy a vnější kožní léze. Stojí za to vyzkoušet následující recepty:

 • Mast goldus. K přípravě vezměte 1 lžíci zlatých vousů a olivového oleje. Smíchejte s dětským krémem a 1 lžičkou kozlíku. Je nutné trvat 2-3 hodiny a po namazání poškozených míst rukou s nimi.
 • Silná koprová infuze. Nalijte 2 lžičky. Kopr osiva dva šálky vařící vody, přikryjte víkem. Trvejte na tom, aby kopr potřeboval 10 minut a pak se napil. Horký vývar se doporučuje pít dvakrát denně.
 • Pro další vývar budete potřebovat stejné množství kořene lopuchu a listů. Rostlina musí být drcena, nalijte 500 ml vody, vařte a trvejte na tom. Pak se zchladí a vezme se čtyřikrát denně.

Video

Recenze

Tatiana, 45 let

Často se musím bourat v zemi. Dříve se nevyskytly žádné problémy s kůží, ale v poslední době začaly rušit silné svědění. Šel jsem k lékaři a slyšel smutnou diagnózu - alergický ekzém. Musel jsem absolvovat kurz antihistaminik, pravidelně připravovat ruční lázně a léčit v sanatoriu.

Michail, 38 let

V zimě občas dochází k alergii na ruce, kůže se odlupuje, je suchá a svědění. Z farmaceutických prostředků je lepší užívat akridermní krém. Lék má dobrou kvalitu, ale obsahuje hormony, proto je třeba se před použitím poradit se svým lékařem. Doporučuji také proti svědění, aby se obklady a potěr ruce s hygienickým krémem pro děti.

Oleg, 24 let

Od tří let trpím ekzémy v náručí. Stanovení příčiny trvalo dlouho, výsledek je dědičný. Nemoc má krátká období klidu, ale častěji je nutné skrýt ruce pod rukavice. Pouze léky, hormonální pilulky a zklidňující masti mohou zklidnit svědění a nepoškozují pokožku.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: