Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Rajčata je jednou z nejoblíbenějších rostlinných plodin zahrádkářů, ale jen zkušení zemědělci a zahradníci dostanou maximální výnos, protože vědí, jak správně a kdy pěstovat rajčata pro sazenice. Tato kultura není příliš náladová, ale existují určité nuance výsevu semen a péče o sazenice. Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel, vezměte v úvahu optimální data výsadby, pro vás je k dispozici bohatá sklizeň rajčat jak v otevřeném poli, tak ve skleníku.

Pěstování sazenic rajčat

Chcete-li získat silné a zdravé sazenice rajčat, je nutné nejen vzít v úvahu načasování výsevu semen, ale také dodržovat pravidla pěstování sazenic. Podle technologie, kterou potřebujete:

 • Vyberte semeno. Při výběru semen je třeba věnovat pozornost:
  1. Termín plného dozrání plodů rajčat. Super zralé odrůdy nést ovoce v 60-70 dnů, ale jejich produktivita je nízká, ovoce jsou malé. Časné zrání plodiny potěší v 70–85 dnech. Plody těchto odrůd mají malou velikost, kyselou chuť. Termín zrání plodů středně zralých odrůd rajčat je 90-100 dní. Výtěžek je vysoký, plody jsou velké, sladké, šťavnaté a masité. Pozdní rajčata dozrávají na 110. den, jsou dobře skladovány.
  2. Výška pouzder. Pro skleníky jsou nejvhodnější vysoké odrůdy pro velké plochy nebo otevřené pozemky - odrůdy s výškou 50 až 100 cm.
  3. Hybridní nebo čistá odrůda. Hybridní rajčata nenáročná na povětrnostní podmínky, odolná proti chorobám a škůdcům, mají vysoké výnosy.
  4. Pěstování oblasti rajčat. Některé druhy rajčat jsou speciálně chovány pro specifickou oblast Ruska. Například, jižní odrůdy mají velké listy, které chrání rostlinu před spalujícím sluncem, a ty severní mají malé listy, aby nedošlo k zakrytí rostliny a získání maximálního množství slunečního světla.
  5. Typ rajče - determinant (povoleno pěstovat na otevřeném terénu a ve sklenících), neurčitý (semena jsou vhodná pro pěstování ve sklenících), superdeterminant (rané odrůdy, pro pěstování ve sklenících nebo na otevřeném terénu).
  6. Velikost, hustota, barva, tvar, chuť zralých plodů.
  7. Způsob použití v potravinách - pro saláty, dlouhodobé skladování, konzervace.
 • Vyberte si substrát pro výsadbu. V obchodě si můžete koupit speciální půdu pro pěstování sazenic rajčat. Obsahuje již všechny potřebné komponenty ve správném poměru. Půda může být také připravena nezávisle smícháním 2 částí trávníkové půdy, 0, 5 dílu popela a 1 dílu rašeliny, promytého říčního písku, perlitu, kokosového vlákna.
 • K vyzvednutí kontejnerů pro sazenice existuje několik typů:
  1. Dřevěné nebo plastové pouzdra. Jsou snadno použitelné, nevyžadují další vybavení pro přepravu, ale plná krabička země je těžká a při přesazování sazenic existuje možnost poškození kořenů sazenic.
  2. Plastové kazety. Jedná se o malé buňky stejné velikosti, které jsou vzájemně propojeny. Mohou být objednány v různých šířkách, délkách, jsou velmi lehké, snadno se používají, již mají odvodňovací otvory na dně, sazenice mohou být snadno odstraněny z takových buněk. Z minusů si všimněte křehkosti (nepoužitelnosti) kazet, jsou nepohodlné během přepravy, podnos pro sběr přebytečné vody do buněk musí být vyroben sám nebo zakoupen samostatně.
  3. Rašelinové šálky. Zahradníci milují pěstování sazenic v takových nádobách, jsou vyrobeny z ekologicky šetrných, čistých materiálů, trvanlivé, bezpečné a nepotřebují odstraňovat rostlinu z šálků. Rašelinová základna nádob se dobře rozpouští v půdě a slouží jako další krmivo pro sazenice.
  4. Rašelinové tablety. Jedná se o komprimovanou rašelinu, která je umístěna ve speciálních plastových kazetách. Před výsadbou semen se tablety nalijí vodou a vyčkávají (10–15 minut), aby bobtnaly. Takové tablety jsou velmi vhodné pro použití, rozpouští se při přesazení do země, působí jako hnojiva, posilují kořenový systém rostlin, ale mají vysoké náklady, rychle vysychají, vyžadují další paletu.
  5. Plastové kelímky. Nejekonomičtější verze balení pro výsadbu rajčat na sazenicích. Lze použít kapacity pro 100, 200 a 500 ml. Jsou snadno použitelné, sazenice může být snadno odstraněna během transplantace, ale drenážní otvory a pánev musí být vyrobeny nezávisle a během přepravy budou potřebná další zařízení.
  6. Šikovný kontejner. Mnoho zahrádkářů používá jiné nádoby: jogurt, majonézu nebo zakysanou smetanu pohárky, plastové nálevky, řezané láhve sladké nebo minerální vody, mléko nebo džus krabice.
 • Postupujte podle schématu výsevu. Semena pro sazenice se šíří v hloubce fossa 1, 5-2 cm, vzdálenost mezi řadami - 3-4 cm.
 • Použijte algoritmus přistání. Provedení takových akcí v navrhované sekvenci můžete počítat s nejpozitivnějším výsledkem:
  1. Zásobník osiva naplňte připravenou půdou.
  2. Liberálně nalijte půdu, počkejte, až se vlhkost absorbuje.
  3. Vytvořte drážky do hloubky 2 cm.
  4. Nasaďte semeno do drážek.
  5. Posypeme semena zeminou a navlhčíme povrch sprejem.
  6. Zásobník osiva zakryjte fólií nebo sklem.
  7. Kontejnery s vysazenými semeny umístěte na temné místo před klíčením, sledujte teplotní režim - 20–22 stupňů. Pokud půda zaschne, měla by být lehce navlhčená. Kapacita denně musí být vysílána.
  8. Když semena klíčí (v 1–1, 5 týdnu), nádrž by měla být přemístěna na parapet a teplota vzduchu by měla být snížena na 16–18 stupňů.
  9. Když budou mít sazenice rajčat stonek a dva listy, je třeba začít přizpůsobovat zařízení podmínkám prostředí. Za tímto účelem se doporučuje odstranit film z nádob po dobu 40 minut, poté denní interval prodloužit o 30 minut. Týden po adaptaci bych měl klíčky zcela otevřít.
 • Dodržujte teplotní režim. Když klíčí semeno a objeví se zelený výhonek, teplota se sníží na 16-18 stupňů po dobu 1 týdne. To vám umožní snížit růst zelené hmoty sazenic a dobře vytvořit kořenový systém. Za týden bude nutné vytvořit pokles teploty: ve dne - 22 stupňů, v noci - 18.
 • Vytvořte správné osvětlení. V prvních 3 dnech po vzniku výhonků je nutné zajistit nepřetržité pokrytí. Pak pozorujte den světla - 12 hodin.
 • Zajistěte vlhkost. Voda sazenice by měly být předem usazené vody při pokojové teplotě, jak půda schne. Zabraňte schnutí a přetékání kořenů. Rajčata netolerují vysokou vlhkost, a proto pouze navlhčují půdu, vyhýbají se vodě na listech. Ve fázi 3 těchto listů se zavlažování provádí 1 krát týdně, v přítomnosti 5-6 listů - každé 4 dny.
 • Použijte horní obvaz. Doporučuje se začít hnojit sazenice do 2 týdnů po vzniku výhonků. K tomu použijte komplexní minerální hnojiva: Agricola, Master, Plantafol. Top dressing se provádí každých 10 dní.

Podmínky výsadby rajčat na sazenice

Chcete-li získat dobrou sklizeň, musíte přijít na to, kdy pěstovat rajčata na sazenice. Za tímto účelem zvažte některé důležité body:

 • Klimatické charakteristiky oblasti.
 • Doba pěstování sazenic. Optimální doba pro uchovávání sazenic uvnitř je dva měsíce.
 • Přítomnost otevřené nebo uzavřené půdy (skleník, skleník).
 • Plánované výsadby čas klíčky. Doporučuje se pěstovat sazenice ve skleníku na začátku května a v otevřeném terénu na konci května nebo začátkem června, kdy hrozí nebezpečí nočních mrazů.
 • Požadovaný věk klíčků v době jejich přistání v zemi.

Podle lunárního kalendáře

Zkušení zahradníci vědí, že při výsevu rajčat pro sazenice je nutné vzít v úvahu informace z lunárního kalendáře, protože se jedná o druh postýlky, která pomůže správně vypočítat dny výsadby semen. Podle lunárního kalendáře je nejlepší čas setí na rostoucím měsíci. Nejpříznivější dny jsou:

měsíc

Dny

únor

18, 19, 20, 25-28

Březen

19-24, 27, 28

dubna

5-9, 20-24;

Květen

4-9, 19-23;

Není vždy, že zahradník může pěstovat rajčata pro sazenice ve stanovené době, ale existují dny, ve kterých se důrazně doporučuje, aby se rostliny rajčata. Nepříznivé dny lunárního kalendáře jsou:

měsíc

dnů

únor

2, 3, 9, 10, 15;

Březen

1-3, 16, 30

dubna

15-17, 29-30

Květen

14-16, 28-30,

V závislosti na odrůdě

V podstatě všichni výrobci na zadní straně balení se semeny uvádějí informace a doporučení týkající se načasování výsadby rajčat v sazenicích v závislosti na vybrané odrůdě. S ohledem na dobu zrání ovoce jsou všechny odrůdy rozděleny do několika skupin. Načasování výsadby semen pro sazenice závisí na rané zralosti rajčat:

 • Ultra rané a rané odrůdy. Výnos těchto rajčat se vyskytuje v průměru 80–110 dní po výsevu semen. Je lepší pěstovat rajčata v prvních březnových dnech a do konce dubna, zatímco věk sazenic před výsadbou v otevřeném terénu by neměl být delší než 50 dnů.
 • Odrůdy v polovině období dávají ovoce po 110-115 dnech po výsadbě. Výsadba rajčat v sazenicích se provádí od poloviny února do konce března. Věk sazenic během výsadby by měl být 55-60 dnů.
 • Late-zrající odrůdy vyžadují 115 - 120 dnů tvořit ovoce. Výsadba semen rajčat se provádí na konci ledna nebo v únoru, stáří sazenic před výsadbou je 70 dní.

Podle regionu

Chcete-li zjistit, kdy je nejlepší zasadit rajčata pro sazenice, musíte si být vědomi data konce jarních mrazů v určitém regionu. Od tohoto období se počítá 55–65 dní (v závislosti na rychlosti odrůd rajčat) a určuje se datum výsevu. Pokud se pěstování rajčat plánuje ve sklenících, pak secí práce začínají 2-3 týdny dříve. Podmínky pěstování rajčat v závislosti na klimatických pásmech jsou následující:

 • Střední pruh (Moskevská oblast). Semena pozdních odrůd by měla být zaseta na konci února, středně a brzy - od poloviny března.
 • Centrální regiony Ruska (Moskva, Voroněž, Ivanovo a další oblasti). Výsadba rajčat pro semenáčky pozdních odrůd se vyskytuje ve třetí dekádě února, brzy nebo středně - ve druhé a třetí dekádě března.
 • Volga region. Data setí pozdních odrůd - třetí dekáda února nebo první desetiletí března, brzy nebo středně - konec března, začátek dubna.
 • Východní a severní Rusko (Ural, Sibiř). Pozdní odrůdy osázené v polovině března, střední a časné - od 1. do 20. dubna.
 • Jižní část Ruska (území Krasnodar, Rostovská oblast) - pozdní dozrávání odrůd prasnice, od 10. února, střední a rané odrůdy v prvních dvou desetiletích března.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: