Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V Japonsku, Číně a Koreji lze na prstech spočítat pokrmy bez shiitake. Východní lidé tuto houbu prostě zbožňují, a to nejen pro její chuť, ale i pro své léčivé účinky. Tam se nazývá elixír mládí, krásy, zdraví a dlouhověkosti. Proč je tato houba tak užitečná?

Co je shiitake

Je známo, že shiitake je jedlá agarika, která roste na stromě. Čepice dosahuje průměru 30 centimetrů a její barva je světle nebo tmavě hnědá. Na okraji je krémově zbarvený lem a horní část houby je pokryta šupinami. Když se podíváte pod čepici, můžete vidět bílá vlákna, ve kterých se hromadila hmota užitečných prvků. Válcová noha je bílá, při přetržení hnědá, s vláknitým povrchem.

Shiitake pěstování hub

Samotné jméno mluví o způsobu růstu. "Shii", překládané z japonštiny, znamená strom listnatých druhů a "take" - houba. Další jména této rostliny jsou známé: černá lesní houba, čínské nebo japonské houby, a její latinský název je lentinula jedlý. Za přirozených podmínek roste shiitake na východě: Japonsko, Korea, Čína a některé části jihovýchodní Asie.

Tyto houby pěstované v Rusku: na Dálném východě a Primorsky Krai. Existují pouze dva typy umělé výroby:

 • ve volné přírodě - rozsáhlá metoda pěstování;
 • ve skleníku - intenzivním způsobem.

Rostoucí houby shiitake s rozsáhlou metodou trvá 6 až 12 měsíců. Pro začátek jsou na kusech dřeva vytvořeny malé drážky, do kterých je položeno mycelium shiitake nebo celá jeho kultura. Pak se špalky po určitou dobu udržují ve stínu při určité teplotě a vlhkosti. Plodící houby na polenech trvají 3 až 5 let a výtěžek z 1 cu. m dřeva je asi 250 kg.

Intenzivní metoda zahrnuje pěstování shiitake na směsi pilin z tvrdého dřeva s pšeničnými nebo rýžovými otruby, ve speciálních propylenových nádobách. Nejprve se substrát sterilizuje, pasterizuje v horké vodě, suší a teprve potom se v půdě vysazuje mycelium. Na jednom bloku porostou houby od 30 do 60 dnů a výnos za celé období plodů bude 15-20%.

Shiitake - výhody a škody

Shiitake jídla jsou nejen nízkokalorické (nutriční hodnota 1 kg - 300-500 kcal), ale také užitečné. Například vápník je stejný jako rybí maso. Kromě toho obsahují velké množství fosforu, jódu, draslíku, zinku, komplexních sacharidů a vitamínů skupiny B. Akumulace látek se koncentruje na víčko, protože se zde tvoří pouze spory. Ve stejném kmeni jsou mikro a makro prvky 2krát menší. Proto odborníci na výživu doporučují snížit spodní část a připravit co nejvíce kapslí.

Stojí za to vědět, že výhody a škoda shiitake je velmi kontroverzní téma. Jak se ukázalo, ani oni nejsou dokonalí. Sotva rozpustný houbový protein není prakticky absorbován v našem těle. Navíc špatné trávení přispívá k chitinickému vláknu. Zasahuje do vývoje žaludeční šťávy a prochází tělem v tranzitu. Z těchto důvodů lékaři nedoporučují dávat shiitake dětem mladším 3 let a dospělí mohou konzumovat více než 300 g hub denně.

Léčivé vlastnosti

Japonský Shiitake říkal elixír dlouhověkosti - jídla od toho být často podáván k císařskému stolu. A v Rusku byl přínos zahraničního hosta uznán před několika desítkami let. Tam je dokonce celá věda - fungoterapiya, který studuje léčivé vlastnosti hub. Je prokázáno, že léčivé účinky shiitake jsou zakořeněny v bohatém složení vitamínů:

 • Polysacharidy, leucin, lysin normalizují práci gastrointestinálního traktu, přispívají k hubnutí.
 • Ergosterol byl nalezen v sušených houbách, které se po vstřebání přeměňují na vitamín D.
 • Aminokyseliny snižují hladinu cukru, škodlivého cholesterolu, vytvářejí krevní oběh. To činí houbu nepostradatelným produktem pro diabetes a hypertenzi.
 • Podle čínských studií, přítomnost této houby ve stravě zvýší odolnost vůči stresu, pomůže vyrovnat se s vyčerpáním a slabostí.
 • Linguals s lingines - vir-jako částečky, které tvoří shiitake pomáhají tělu odolávat herpes a viry hepatitidy.
 • Při komplexní terapii se shiitake používá k léčbě horních cest dýchacích, chřipky, neštovic, dětské obrny a dokonce i HIV.
 • Použití 16 gramů suchých hub denně zvýší imunitu, zabrání rozvoji srdečních onemocnění: ateroskleróza, koronární srdeční onemocnění.
 • Chitin a celulóza pomáhají čistit krev chemických, toxických, radioaktivních látek.

Tam je nepotvrzený důkaz, že houba pomáhá dobře v léčbě žaludečních vředů, dny, hemoroidy, jaterní patologie, prostatitis, sexuální impotence. Některé firmy specializující se na lékařskou kosmetiku pro ženy vyrábějí prostředky proti stárnutí založené na japonských houbách: krémy, kosmetické masky, pleťové vody. Lentinan, přidaný ke složení této kosmetiky, zastaví předčasné stárnutí kůže.

Tinktura

Pokud chcete mít krásnou sametovou pleť, jako na fotografii japonských gejš, není vůbec nutné kupovat drahé krémy. S úkoly představoval tinktura shiitake, vařené doma. Pleťová voda se vyrábí podle jednoduchého receptu:

 1. Sušené houby se smíchají s alkoholem v poměru 2: 1.
 2. Uzavřete nádobu víčkem a pak trvejte 7-10 dní.
 3. Hotový roztok se aplikuje na vatový tampón a otře si obličej, s výjimkou oční oblasti a nasolabiálních záhybů.
 4. Procedura se pravidelně opakuje: ráno a večer.

S onkologií

Extrakty a extrakty shiitake se začaly používat v prevenci a rehabilitaci pacientů s rakovinou. Věda zjistila, že tyto léčivé houby mají nejsilnější protinádorové vlastnosti, ale to neznamená, že je nutné zastavit hlavní léčbu a odmítnout operace. Shiitake houba v onkologii pouze snižuje šíření rakovinných buněk, mírně snižuje velikost nádoru, zvyšuje účinky chemoterapie, obnovuje krevní vzorec, zmírňuje bolest.

Shiitake houby - jak vařit

Číňané houby jsou používány nejen lékaři, jsou často zahrnuty do složení jídel. Shiitake vaření není vůbec složitý proces. Na patře se podobají něčemu mezi bílou houbou a žampiony. Čerstvé, mohou být použity v receptech na saláty nebo občerstvení. Tato houba zdůrazní, ozdobí a obohatí chuť jakékoli neslazené omáčky. V čínské, japonské a korejské kuchyni shiitake se připravují bohaté miso polévky.

Jak vařit shiitake houby zmrazené

Než začnete vařit mražené houby shiitake, musíte jim nechat stát při pokojové teplotě po dobu 2-4 hodin a pak vytlačit přebytečnou vlhkost. Nejjednodušší možností je smažit houby na pánvi s rostlinným olejem. Můžete přidat cibuli, citron, sezamové semínko. Často se zmrazené shiitake přidává do složitějších pokrmů z masa, ryb, zeleniny, mořských plodů.

Jak vařit shiitake sušené

Suché houby před vařením by měly být namočeny v teplé vodě s přidáním lžičky cukru. Pokud pak plánujete vařit shiitake sušené dále, a ne, aby to v salátu, jak jsou, pak si můžete udělat marinádu pro vaření v páře. K tomu smíchejte sezamový olej, sojovou omáčku, česnek, koření a citronovou šťávu. Marinovat směs hub na noc, a pokračovat v vaření podle receptu v dopoledních hodinách.

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: