Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Pro původní výzdobu pozemků používá různé stromy, keře, květiny. Jeden z nejběžnějších rostlin je astilba, nenáročná trvalka, která se rok za rokem potěší jasnými chvějícími se pupeny. Kultura má jemné listy, vlající načechrané, vzdušné pěny podobné květenství. I po skončení sezóny vypadají křoviny elegantně a přitažlivě. Přistání astilbe je možné i v severních oblastech Ruska. Než přistoupíme k návrhu zahrady s pomocí bujných keřů, prostudujte si jejich charakteristické rysy a nuance péče.

Co je astilba

Astilbe nebo astilbe je bylinná rostlina rodiny kamenných pat. Vlasti trvalka - Japonsko, východní Asie, Severní Amerika. V Rusku roste astilba na Dálném východě. Existuje 40 druhů rostlin, více než 400 odrůd. Astilbe je obzvláště dekorativní během období květu: kudrnaté květenství - lahůdky - krásná výzdoba parků, zahrad, náměstí.

Trvalka má výšku 15–200 cm, v létě se jedná o květenství o velikosti 10–60 cm dlouhé, kvetoucí trvá 1–2 měsíce, od června do srpna. Barva květů je různá: růžové, bílé, červené, fialové, fialové odstíny jsou běžné. Po odkvětu se objevují plody - krabice s malými semeny. Lush prolamované keře tvoří velké tmavě zelené, kaštanové, bronzové, zpeřené, komplexní řezané listy. S nástupem chladného počasí zemřela suchozemská travnatá část kultury. Astilba je odolná proti mrazu: odolává teplotám až –37 stupňů.

Nejvyšší stupně

Je zde velké množství druhů středně vysokých a vysokých rostlin, které se liší ve stínu a tvaru listí. Květenství-panicles jsou bílé, růžové tóny s mnoha přechody. Bílý astilbe, japonský a čínský astilbe, odrůdy „Bremen“, „Hert & Soul“, „Bonn“, astilba Thunberg, asi 1 m na výšku, se vyznačují panikavými načechranými květenstvími fialových, narůžovělých, karmínových odstínů. Kromě toho můžete pro zahradu zakoupit odrůdy uvedené v tabulce:

Jméno stupně

Popis

"Arends"

Hybridní odrůda má výšku až 1 m, pyramida ve tvaru květu stonky se zaoblenými malými květy, listy jsou zpeřené. Doba květu - červenec - srpen trvá 30-40 dní. Umístěte keře do poloostrova, během vegetačního období pravidelně zvlhčujte půdu. V záhoně se doporučuje pěstovat několik druhů odrůdy, které se liší ve stínu: bílé, narůžovělé, červené, fialové květy tvoří elegantní kompozici.

"Amerika"

Výška 70 cm, zářivě růžové květenství, lahůdky v podobě kosočtverců, hojný květ - v červnu - červenci. Hybrid se vyvíjí na slunci, má rád částečný stín (k vytvoření optimálních podmínek, příliš otevřené místo může být zastíněno).

"Gloria Purpurea"

Liší se v jasných hustých květenstvích o délce asi 20 cm, vyřezávaných bórových listech. Doba květu je červen - srpen. Odrůda se nebojí silných mrazů.

"Ametyst"

Výška je 90 cm, šířka keřů 30 cm, malá průměrná hustota květenství růžovo-fialového tónu. Listy jsou zelené s hnědým nádechem. Hybrid miluje vlhkost, proto se doporučuje hojné zalévání. Vrchol kvetení - květen - červenec.

"Burgundská červená"

Výška 70 cm, kvetení trvá 40 dní, od července do srpna, květy jsou kaštanové.

"Čínský Astilbe"

Bush ve formě kompaktní travnaté rozety, listy podél okrajů a žil jsou pokryty načervenalé "vlasy". Panicles květenství malých rozměrů, růžové, bílé odstíny. Kultura je mrazuvzdorná, na slunci se cítí skvěle, miluje částečný stín. Plíživé kořeny rychle rostou do stran a zabírají prostor.

"Pumila"

Odrůda čínského astilbe, výška 20–35 cm, květy zářivě růžové, fialový odstín, kvetoucí od srpna do listopadu, prolamované, brilantní zeleň.

"Broutschleier"

Výška 80 cm, začíná kvést v červnu, květenství je bílé se žlutým leskem.

"Vizhns v červené barvě"

Panely rudé barvy do 0, 5 m.

"Mléko a med"

Velké pánve růžové, béžové, mléčné odstíny.

Deutschland

Barva panicles, jako mléko a med, velikost květenství je malá.

"Feinel"

Často se používá pro řezání, tváření kytic, květů ohnivého karmínového odstínu.

"Gloria"

Stopky mají kosočtvercový tvar, květy jasně bílého odstínu.

"Spartan"

Výška až 80 cm, rád odstín, penumbra, různé malé šarlatové květy, kvetou od konce června do začátku srpna.

"Superba"

Různá čínská astilba, prolamované květenství lila nebo narůžovělé odstíny mají kuželovitý tvar.

"Montgomery"

Výška je až 50 cm, listy vápna odstín, "panicle" jasně červené barvy.

"Bomald"

Výška 60 cm, charakterizovaná červenými květy, "panicles" bílé karmínové odstín.

"Ellie"

Rozptýlí velké hluboké listy tmavě zeleného odstínu, bílé latky.

"Etna"

Vyřezávané zelené listy, velké červené latě, výška nad 0, 5 m.

Kultivace astilby v otevřeném terénu

Trvalka je velmi vděčná rostlina, pokud jí věnujete náležitou pozornost. Zjistěte, co pěstování a péče o astilba v otevřeném poli. Pečlivě vyberte lůžka pro výsadbu: pro astilba nemusíte hledat otevřené, slunné místo. Květina snáší odstín bez jakýchkoliv problémů a některé odrůdy dokonce dávají přednost částečnému stínu. Keře jsou velmi vzácně postiženy chorobami, hmyzem.

Přistání

Květinu lze použít v jednorázových i skupinových výsadbách. Podívejte se dobře poblíž astilbe a konvalinek, kosatců, bergénie, květů s velkými listy. Vynikající řešení by bylo zasazení astilbe z různých odrůd v oddělených lůžkách: pomocí křovin různých výšek, barev si můžete vytvořit originální kompozici. Keře se nacházejí na vysokohorských kopcích podél trávníků. Nedoporučuje se pěstovat je v blízkosti velkých stromů, keřů (například u rybízu, jablek, švestek), protože kořenový systém silných rostlin nedává astilbe nezbytnou výživu. Jak zasadit astilbu:

 1. Vhodné přistávací doba - konec března, května, začátek června nebo září. Pokud je na podzim zasazen astilby, spočítejte čas, aby se rostliny mohly usadit před nástupem chladného počasí. Pokud byly semenáčky získány ze semen, pak je začátkem června přeneste do půdy.
 2. Ideálním místem pro kulturu je severní část lokality: stínové oblasti, oblasti v blízkosti vodních útvarů a bazény.
 3. Zvažte, že jen některé odrůdy milují slunce: před výsadbou se ujistěte, že se seznámíte s charakteristikami odrůdy, která je podmínkou pro květ. Zaměřte se na načasování kvetení. U druhů, které kvetou ve výšce léta, budou dělat stínované oblasti. Pro rané, pozdní odrůdy, vyberte si zastíněné, slunné místa.
 4. Astilbe květiny nemají rádi oblasti s vysokým průtokem podzemní vody, stagnace vody: nadbytek vlhkosti povede k namáčení, vyvryaniyu oddenků.
 5. Vyberte si vyvýšené plochy pro výsadbu nebo zajistěte odvodnění.
 6. Před výsadbou keřů vyhoďte postele do hloubky 30 cm.
 7. Kultura miluje hlinitou, úrodnou půdu nasycenou draslíkem, fosforem. V přítomnosti kyselé půdy přidejte trochu dřevěného popela, dolomitové mouky: do každé díry přidejte složky 2 hrstí. Chcete-li zachovat vlhkost půdy, přidejte hroty hydrogelu nebo lesního mechu do jám.
 8. Pro větší obohacení půdy v jamkách v hrstce přidejte minerální hnojiva, humus, popel. Pokud se použije kompost, rozložená rašelina, hnijící hnůj, pak se odebírají 2 nádoby na živnou směs na 1 m2. m
 9. Před výsadbou zkontrolujte kořenový systém: nemělo by být příliš vlhké, příliš suché, v případě potřeby odříznout shnilé, mrtvé prvky.
 10. Výsadba se provádí následujícím způsobem: potřebné přísady se smísí, nalijí se do jamek s křovinami, načež se kořeny naplní mulčováním (3 cm).
 11. Roste keře ve vlhké půdě.
 12. Hloubka jámy pro výsadbu 30 cm: v závislosti na velikosti kořenového systému je díra větší nebo menší. Nezapomeňte, že kořeny by měly být volně umístěny v jamce.
 13. Při výsadbě nepokrývejte keř, nespadejte do bodu růstu.
 14. Aby se zabránilo vysychání kořenů, udržujte půdu vlhkou, po výsadbě, mulčováním: zakryjte povrch kůrou nebo rašelinou.

Používá se k pěstování sazenic podroshchennaya, semen. V druhém případě je velmi obtížné kontrolovat kvalitu sadby. Pokud jsou zakoupeny sazenice, pak by kopie měly mít:

 • celé zdravé kořeny, bez poškozených, shnilých oblastí;
 • silné, hladké stonky: nekupujte semenáčky s deformovanými, protáhlými, zmačkanými stonky;
 • narovnané zdravé listy;
 • mírně navlhčené kořeny: sazenice by neměly být přesušeny, příliš vlhké.

Pokud používáte kvalitní sazenice a následně organizujete správnou péči o ně, pak v prvním roce vegetačního období je svěží kvetení. To trvá hodně času, aby rostla ze semen: první květ po 2-3 letech. S tímto způsobem přistání často výsledek nesplňuje očekávání. To je dáno tím, že není možné kontrolovat kvalitu semen. Pokud se chcete vyhnout potížím, kupte delenki z dospělého květu. Budou rychle zakořenit a kvést v roce nákupu nebo pro příští sezónu (pokud je výsadba na podzim).

Astilba péče

Pokud se budete řídit pravidly pro péči o kulturu, pak to bude trvat dlouho s bohatou kvetení, vypadat harmonicky v posteli s jinými květy. Při vytváření podmínek pro rozvoj astilby zvažte její vlastnosti. Hlavní pravidla péče jsou následující: \ t

 1. Nenechte ornici vyschnout. To je vysvětleno skutečností, že mladé kořeny jsou blízko povrchu země a potřebují vlhkost pro plný rozvoj. Pamatujte si, že s nedostatkem vlhkosti rostlina mizí: vybledlé, zkroucené listy, objevují se malé květenství. Je-li zalévání hojné na podzim, provokuje vzhled protáhlých květenství.
 2. Když je horký, zavlažování se provádí dvakrát denně, ráno a večer.
 3. Po zalévání, ujistěte se, že mulčování půdy: použijte nasekané slámy, hranolky, kousky kůry, oblázky, expandované hlíny, rašeliny. To zabrání vysychání půdy.

Hnojivo a obvaz

Mladé a nedávno transplantované rostliny nemohou být oplodněny a vzorky, které „sedí“ na jednom místě déle než 5 let, by měly být krmeny dvakrát ročně. Tento přístup poskytne bohaté kvetení. Při prvním použití hnojiva na jaře. Dusíkaté komplexy vhodné pro pěstování nových listů budou vhodné pro krmení. Použijte humus, dusičnan amonný, močovinu, hnůj, kuřecí hnůj: přidejte a zřeďte složky podle pokynů.

Během období květu, použijte sloučeniny draslíku, které stimulují rozvoj kultury: složení 2 lžíce. Já dusičnan draselný, 10 litrů vody. Na podzim jsou sloučeniny fosforu vhodné pro tvorbu plných semen: 20 g superfosfátu na keř. Díky použití tekutého hnojiva se vyhnete popáleninám na stonku. Po krmení se ujistěte, že půdu uvolníte a mulčujete.

Podzimní péče

Před příchodem zimy odřízněte suché, zastaralé listy. Přidejte minerální hnojiva. Pamatujte, že kořeny vyrůstají a některé z nich se nacházejí na povrchu země. Pokud nepokryjete zem, kořeny mohou zemřít. Aby se zabránilo zamrznutí kořene, v pozdním podzimu posypeme půdu kolem keřů s popelem stromů (slouží jako doplňkové krmivo, ochrana před houbovými chorobami, škůdci), pilinami, pokrývají zem kůrou, smrkovými větvemi, smrkovými smrky, netkanými krycími materiály.

Transplantace

Po 5 letech by rostlina měla být znovu vysazena. Udělej to na jaře (březen - duben) nebo počátkem podzimu (konec srpna, září). Nemůžete vykopat rostlinu úplně: oddělit její část, nalijte cut-off místa s popelem, přidejte čerstvé zeminy do vybrání, transplantujte oddělené sazenice do jiné postele. S tímto přístupem, astilba potěší s bohatým kvetením příští rok.

Chov

Astilba je množena semeny, ledvinami nebo dělením oddenků. Přečtěte si funkce těchto metod:

Fáze

Rozmnožování osivem, semenáčky (používané v chovu) \ t

Rozdělení oddenků (nejjednodušší způsob)

Reprodukce ledvin (rychlý způsob)

1

Po kultuře ottsvetet, musíte sbírat krabice semen.

Na jaře nebo na podzim, kopat dospělý dospělý závod: pre-řez listy. Vyjměte kořeny s zemitou koulí, jemně protřepejte zem.

Na jaře, kdy začalo vegetační období, oddělte pomocí lopatky pupeny pupeny.

2

V únoru připravte semena pro setí: aby se zlepšila míra přežití plodin, „zatvrdněte“ semena chladem. Vezměte nádobu, vložte tam rašelinu a písek (3: 1), posypte semena z vrcholu (nejprve smíchejte s pískem), vytvořte vrstvu sněhu o tloušťce 2 cm a časem se sníh roztopí a semena se ponoří do půdy. Po tom, překryjte nádobu polyethylenem, vložte ji do chladničky na 3-4 týdny: vyberte skladovací komoru pro zeleninu s teplotou -4 až +4 stupně. Po této době se objeví kalené sazenice: v budoucnu se rostliny nebojí zimy a mrazu.

S ostrým nožem rozdělte kořen na části, z nichž každá by měla zůstat se 4 pupeny.

Řezy jsou vysazeny ve skleníku ve vlhké půdě sestávající z hrubého písku nebo štěrku, rašeliny (poměr písku a úrodné půdy je 1: 3). Před výsadbou řezu posypeme popelem.

3

Dejte na slunci nádobu s výhonky: teplota vzduchu by měla být od +20 ° C.

Rostliny oddělené kořeny ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Hloubka a šířka otvorů je 20–30 cm, kořeny jsou pokryty směsí minerálních hnojiv (30 g), kostní moučky (1–2 hrstky), popela (1–2 hrstky). Obal zasadil keře s vrstvou mulče z kůry, jehly, piliny, listí.

Zakryjte místo osázenými řízky z polyethylenu.

4

Vodní klíčky velmi opatrně. Použijte k tomu stříkačku. Zabraňte vyschnutí půdy.

Zalévání by mělo být denně, ne příliš těžké.

Astilba je zasazena v zahradě na podzim nebo na jaře příštího roku.

5

Po vzhledu 3 listů, "děti" v různých nádobách.

6

Když se "děti" silnější, zasadit je ve stínu lůžek nebo místech, kde převládá slunce (vyberte si místo, se zaměřením na stupeň).

Nemoci a škůdci

Astilbe, stejně jako většina plodin, je vystavena chorobám, které jsou poškozeny různými druhy hmyzu. Běžné nemoci, škůdci a metody zacházení s nimi:

 1. Často kořeny trpí porážkou jahod, žlučníku. Hmyz se nachází na pozemních částech rostlin. Škůdci jsou mikroskopičtí červi, kteří se živí mízou květin. Jejich přítomnost může být determinována výskytem deformovaných listů, skvrn hnědého, nažloutlého odstínu. Proti škůdci nejsou žádné léky, proto je jedinou metodou boje proti ničení keřů. Při odstraňování nemocných květin odstraňte půdu, která přichází do styku s kořeny. Zvažte, že není možné zasadit astilbu po dobu 2–3 let na místo, kde byla postižená rostlina umístěna.
 2. Další obyčejný škůdce je slintající pennitsa. Hlavním příznakem léze je výskyt slinného výtoku, při kterém jsou masky, které se živí mízou rostliny, maskovány. Při porážce hmyzem květina zpomaluje růst, listy se začnou rozjasňovat. Metoda ochrany proti škůdcům spočívá ve sbírání slintavých pennitů z listů nebo při použití insekticidů systémového účinku: „Aktar“, „Fitoverma“, „Karbofos“.
 3. Běžným škůdcem je konopí, které žije ve slinných lézích. Hmyz se živí tkání listů. Pamatujte, že cikády jsou nositeli fytoplazmatických virových onemocnění. K odstranění škůdců použijte Karbofos, Mospilan, Akaroy, Konfidor, Rogor.
 4. Slimáci, pokud je jich málo, nepoškozují rostliny. Způsob, jak bojovat, je ruční sběr.
 5. Mezi nemoci je rozlišovat kořenovou hnilobu, která nastane v důsledku hojného zalévání. Květy začnou sušit listy, na jejich okrajích se objeví tmavý okraj. Aby se zabránilo výskytu onemocnění, dodržujte pravidla zavlažování.
 6. Bakteriální špinění na listoví se vyznačuje rychlým vývojem. Pokud na listech najdete skvrny, okamžitě začněte bojovat proti onemocnění: zpracovejte kulturu fungicidních prostředků obsahujících měď.

Fotografie astilbe

Video

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: