Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Alternativa k obvyklé bílé cukrové rafinované řepy je stále více nabízeny další možnosti: nerafinovaný, karamel, třtinový produkt. Odborníci na výživu nadále trvají na nebezpečích „sladkého jedu“ a potravinářský průmysl rychle přechází na reklamu různých analogů, jejichž cílem je nahradit běžný rafinovaný cukr.

Třtinový cukr a pravidelný - jaký je rozdíl

Sacharóza - sacharidy, významná živina, která slouží jako zdroj energie, která je nezbytná pro činnost mozku. Bílá barva a produkt získaný nejen z řepy, ale také z rákosových rostlin. Hnědá barva je způsobena procesem čištění bez rekrystalizační metody (rafinace surovin), která se používá při zpracování cukrové řepy. To je první rozdíl mezi třtinovým cukrem a obyčejným řepným cukrem, ale ve skutečnosti jsou stejné.

Co je hnědý cukr? Při technologickém čištění sacharózy z třtinových rostlin vyniká melasa - černý sirup. Výsledkem je stejný granulovaný cukr, ale s mírně nižším obsahem kalorií a různým složením stopových prvků. Tělo nepociťuje žádné zvláštní rozdíly od spotřebovaného cukrového produktu bílé nebo hnědé barvy. Stále se zkoumá předpoklad o obsahu více melasy více vitamínů a mikroprvků ve srovnání s bílou melasou.

Skutečný třtinový cukr

Pro výrobu tohoto typu potravinářské sacharózy se pěstuje ušlechtilá rostlina cukrové třtiny (Saccharum officinarum nebo Saccharum spontaneum). Skutečný třtinový cukr na našich regálech musí být dovážen výhradně: oblast růstu rákosu je Austrálie, Indie, Brazílie, Kuba. Balení výrobku by mělo obsahovat informace o místě růstu rostlin a obalů. Barva cukru se mění od světle k tmavě hnědé a závisí na kultivační oblasti a koncentraci melasy: více melasy, tmavší odstín.

Hlavní druhy hnědého cukru: \ t

 • muscovado;
 • turbinado;
 • demerara.

Cukr Muscovado

Muscovado cukr (to může také být voláno Barbados) je získán tím, že nejprve vaří džus, to obsahuje 10% melasy. Krystaly Muscovado jsou tmavé, lepivé na dotek, charakterizované silnou karamelovou vůní. Když se přidají, pečivo získá speciální medovou barvu, vůni melasy a dlouho se nestará. K přidávání kávy je vhodné i Muscovado.

Cukr Turbinado

Cukr Turbinado je částečně rafinovaný, ošetřený vodní párou (turbína), proto dostal své jméno. Jedná se o vysoce kvalitní bioprodukt: pro jeho výrobu se nepoužívají žádné chemické prvky. Krystaly cukru Turbinado jsou suché, drobivé, od zlaté po hnědou barvu, v závislosti na době zpracování, se používají k osvěžení nápojů čaj a káva, koktejly, saláty, omáčky.

Demerara Cane Sugar

V obchodech, tento druh vyrobený Mistral od surovin z tropického ostrova Mauricius je více obyčejný. Jedná se o hnědo-zlaté pevné velké krystaly. Třtinový cukr Demerara je ideální pro čaj, kávu, koktejly. Vynikající karamelizace, která v procesu odhaluje bohatou chuť a příjemnou vůni. Takový cukr z třtiny je špatně rozpustný v těstě, ale bude vypadat skvěle jako sypání při pečení.

Třtinový cukr - kalorie

"Sladký jed" je 88% sacharózy. Kalorický obsah třtinového cukru a rafinovaného cukru se zásadně neliší: 377 kcal proti 387 kcal na 100 g. Tento obsah kalorií činí 18% denní spotřeby na základě aplikace 2000 kcal / den. Energetická hodnota v poměru BJU: 0% bílkovin / 0% tuku / 103% sacharidů, to znamená, že obsahuje mnoho sacharidů a kalorií - to vám nepomůže zhubnout!

Třtinový cukr - výhody

Ze sacharózy můžete získat spoustu nezbytných zdravotních prvků. Jaký je rozdíl mezi hnědým cukrem a bílým cukrem? Za prvé, použití třtinového cukru je způsobeno přítomností vitamínů skupiny B, které jsou nezbytné pro metabolické procesy. Na Západě ji používají vegetariáni k doplnění nedostatku železa: obsahuje velké množství hořčíku a železa, zatímco v rafinovaném cukru není hořčík vůbec a železo je několikrát menší. Neošetřený cukrový produkt si zachovává užitečné melasové prvky: sodík, vápník, měď, zinek, fosfor, draslík a je užitečný:

 • ti, kterým se doporučuje „sladká strava“ pro problémy s játry;
 • pro regulaci tlaku;
 • pro normalizaci metabolismu tuků;
 • urychlit metabolismus proteinů;
 • odstranit toxiny z těla;
 • pro nervový systém;
 • diabetici: neexistují žádné zvláštní rozdíly v jeho použití namísto rafinovaného cukru u diabetu, je nutné dodržovat dávku a kilokalory.

Jak zkontrolovat pravost třtinový cukr

Charakteristická hnědá barva, která může být tmavě hnědá až zlatá, nezaručuje pravost. Odstín závisí na koncentraci melasy a místě růstu rostliny. Samotná melasa se však používá jako barvivo rafinovaných produktů, takže je důležité, aby bylo možné rozlišovat padělek, aby nedošlo ke koupi karamelu z červené řepy. Můžete zkontrolovat pravost třtinového cukru:

 • zředí sirup a přidá se kapka jodu; výsledný modrý odstín označuje reakci na škrob obsažený v přírodním produktu;
 • vložte cukrový bar do teplé vody; pokud voda změní barvu, zakoupili jste imitaci.

Třtinový cukr - výhody a škody

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: