Během provozu operačního systému, spouštění programů, načítání ovladačů, prohlížení webových stránek atd. Se hromadí zbytečné odpadky. Jedná se o chybové protokoly, malware (software), dočasné soubory. Tak, že to vše nezpomaluje chod systému a nezpůsobuje kritické chyby, musí být počítač nebo notebook vyčištěn ručně nebo pomocí speciálních nástrojů.

Čištění počítače od nepotřebných souborů

Většina standardních garbage je uložena ve složkách operačního systému. Je umístěn na C: Windows Tem (Temp z angličtiny. "Dočasné" - dočasné). Virový software se také často hromadí mezi složkami systému. Ze standardních programů jsou soubory pro instalaci.

Čištění odpadků na počítači se provádí dvěma způsoby:

 1. Ručně. Obsah složky C: Windows Temp a nepotřebných instalačních souborů programů je zcela vymazán, disk je vyčištěn systémovými prostředky.
 2. Speciální nástroje. Čištění počítače před dodatečným softwarem se provádí v poloautomatickém režimu a lépe. Nástroje (Dr.Web CureIt, CClean, atd.) Nacházejí skryté soubory, duplikáty, vyrovnají se s některými viry a jsou schopny pracovat s vyrovnávací pamětí prohlížeče.

Čištění registru

Samotný registr je databáze, kde jsou uložena data konfigurace systému instalovaných (a již odebraných) programů. Informace od doby se nahromadily a nebyly automaticky vymazány. CCleaner je bezplatný program pro čištění počítače před nepotřebnými soubory, které mohou dát systémovou databázi do pořádku. Čištění registru je následující:

 1. Nainstalujte a spusťte nástroj.
 2. V levém menu vyberte tlačítko „Rejstřík“, poté „Vyhledat problémy“ a ponechte všechna zaškrtnutí nastavena jako výchozí.
 3. Pokud nástroj obdrží takovou nabídku, vytvořte záložní kopii databáze.
 4. Když dokončíte vyhledávání a kontrolu hrozeb, klikněte na „Fix checked“ (ve výchozím nastavení jsou všechny nalezené problémy označeny).

Čištění systémového disku

Oddíl pevného disku, ve kterém je nainstalován operační systém (hlavně C: /), obsahuje spoustu odpadků. Akumuluje se, když se vyskytnou chyby operačního systému, doplní protokol událostí atd. Pevný disk můžete vyčistit pomocí nástrojů zabudovaných v systému:

 1. Otevřete Tento počítač, vyberte jednotku C.
 2. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši, v rozbaleném menu klikněte na "Vlastnosti".
 3. Vyberte "Vyčištění disku", zaškrtněte všechny typy nevyžádaných souborů, potvrďte své rozhodnutí.

Jak vyčistit počítač od nepotřebných programů

Mnoho pomůcek zmizí nebo ztratí význam, ale zůstane v počítači. To má škodlivý vliv na rychlost a zatížení systému. Manuálně se zbavte irelevantního softwaru takto:

 1. Otevřete Tento počítač.
 2. V horním menu vyberte „Odebrat nebo změnit program“.
 3. Pomocí rozbaleného seznamu smažte veškerý software, který nepoužíváte.

Někdy odinstalace softwaru nestačí: dočasné soubory zůstanou, stopy v registru. Pro úplné odstranění nečistot použijte pomocný program (například Revo Uninstaller):

 1. Nainstalujte a spusťte nástroj.
 2. Vyberte irelevantní program, klikněte na "Smazat" v horním menu.
 3. Nástroj nabídne úplné vymazání stop nežádoucího softwaru (data v registru, ze systémových složek, duplikáty). Vyberte režim "Moderovat" odinstalace.
 4. Zkontrolujte nalezené stopy (jejich adresa na konci často obsahuje název samotného programu), potvrďte odstranění.

Jak vyčistit počítač od reklamy

Vzhled reklamy způsobený prací virů. Můžete z nich vymazat disk pomocí libovolného antivirového programu (Dr.Web, 360 Total Security, Kaspersky):

 1. Otevřete antivirový program.
 2. Zvolte "Úplné skenování".
 3. Po dokončení vyhledávání potvrďte odstranění nalezených virů.
 4. Antivirus vždy aktualizujte tak, aby jeho databáze neztratila svůj význam.

Video

[videa] [youtube id = "VRdmka8S0s8"] [youtube id = "orWWK8PBiP4"] [/ videos]

Kategorie: