Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V dnešní době jsou moderní navigační přístroje poměrně přístupné, ale nejjednodušší kompas, který vás nenechá dolů a pomůže vám najít správnou cestu i v hlubokém lese, neztrácí svou popularitu. Pro jeho práci nepotřebujete baterie ani nepřetržité nabíjení. Hlavní je vědět, jak správně používat kompas, a proto se musíte seznámit s principem jeho provozu. Můžete dokonce použít toto navigační zařízení v poli.

Druhy kompasů a pokyny pro jejich použití

Pokud váš výlet projde bez mapy, aby se neztratil na výlet, musíte mít s sebou jakékoli navigační zařízení. Nejlepší volbou je kompas. Může to být magnetické, elektromagnetické, sportovní, kapalinové, vojenské, elektronické nebo dělostřelecké. V maloobchodních prodejnách jsou také modely navigačních přístrojů se solárními bateriemi.

Jak používat cestovní kompas

Tento model je magnetické zařízení, které pomáhá navigovat v neznámém terénu. Tento kompas používá magnetizovanou šipku umístěnou přesně podél linie sever-jih. Hlavní výhodou tohoto modelu je rozhraní, kterému každý rozumí. Před cestou byste se však měli seznámit se zásadou provozu zařízení:

  • umístit přístroj do vodorovné polohy;
  • počkejte, až se šipka zastaví;
  • otočením navigačního přístroje určitým způsobem ho orientujete (divize 0 je rozdělena pod severní část šipky);
  • podle příslušných divizí jsou určeny východ, západ, sever a jih.

Cestovní kompas se skládá z jednoduché kulaté krabice. Magnetická jehla se nachází v centrální části zařízení a její koncové body na sever. Rotační stupnice a číselné označení stupňů azimutu jsou umístěny na okrajích krabice. Přístroj nesmí být utěsněn nebo utěsněn. Existuje velké množství různých modelů tohoto navigačního zařízení, jejichž hlavní rozdíly jsou velikost a další přídavné funkce (například teploměr zabudovaný do popruhu).

Bez ohledu na to, který model zařízení je zvolen, je doporučeno trénovat v bytě před cestou. Pokyny k použití kompasu vám pomohou naučit se procházet v lese na neznámém terénu. Máte-li dotazy týkající se provozu zařízení, zeptejte se konzultanta v obchodě, kde má být nákup zkontrolován.

Vojenský kompas

Nejpřesnější a nejspolehlivější navigační zařízení - vojenské. Pro výrobu takového zařízení se používá téměř ve všech případech kov. Vědět, jak správně používat kompas, může každý určit směr a azimut. Tělo může být utěsněno nebo jednoduché, což by mělo být zvoleno podle podmínek, ve kterých bude zařízení používáno. Specifikace tohoto modelu je široká, protože může být využita jak při provádění strategicky důležitých úkolů armádou, tak při turistických výletech.

Ovládání tohoto navigačního zařízení je stejné jako u turisty. Na otázku, jak správně používat vojenský kompas, je nutné pečlivě prostudovat přiložené pokyny. Tato zařízení se vyznačují maximální přesností a dlouhou životností, lze je používat v jakýchkoli podmínkách prostředí (v případě silného tepla nebo při silném dešti).

Vojenský kompas má vlastnosti jednoduchého cestovního zařízení, ale je navíc vybaven pravítkem. K dispozici je speciální lupa a zaměřovač. Vojenský kompas co nejpřesněji určuje směr a určuje přesný průběh pohybu. Díky tomu jsou tyto navigační přístroje nejvyhledávanější.

Geologické

Tento typ kompasu má jednoznačný rozdíl od jednoduchého, který spočívá v dělení stupnice, kde směr není ve směru hodinových ručiček, ale naopak. Přístroj je navíc vybaven polovinou polymby a klinometrem. Určují úhly dopadu horninových vrstev. Princip používání geologického navigačního zařízení je stejný jako jednoduchý model.

Gyroskopický

Tento komplexní navigační kompas je vybaven speciálním zařízením - gyroskopem, který nevykazuje magnetický uzemňovací pól, stejně jako jiné modely, ale skutečný. Tento typ je instalován na letadlech, říčních nebo námořních plavidlech. Výhodou zařízení je jeho vysoká stabilita. Lze jej použít v nepříznivých povětrnostních podmínkách, určující nejpřesnější směr i při silném výkyvu.

Tablet kompas

Takové zařízení se skládá z kulaté žárovky a magnetizované šipky namontované na speciální obdélníkové základně, kterou je tableta. Pravítko na něm pomáhá přesně určit vzdálenost na mapě. Dodatečně namontované zvětšovací sklo se používá ke zkoumání různých malých detailů. Tento model navigačního přístroje je nejjednodušší, může mít zrcadlo.

S použitím měřítka odchylky, protínané místo rychle koreluje s mapou, která pomáhá korigovat pohyb co nejpřesněji. Rotující kapsle může fixovat určitou hodnotu azimutu na stupnici a šipka jsou luminiscenční body. Kompas je naplněn speciální tekutinou, která zajišťuje maximální stabilitu šipky při běhu.

Pro navigaci musíte použít tabletový přístroj podle následujících pokynů:

  • Podélný okraj zařízení na mapě spojuje začátek a konec zvolené trasy. Je nutné zajistit, aby čáry směřovaly přesně ve směru daného směru.
  • Během otáčení musí být kombinováno označení severu na mapě a baňka přístroje (2 jasné pomlčky). Všechny mapy jsou orientovány pouze na sever.
  • Podržením přístroje v ruce se provádí otáčení kolem jeho osy, konec šipky (označený červeně) a 2 světelné body jsou zarovnány.
  • Šipka ukazuje směr provedeného pohybu a pohybujete se, je třeba pravidelně kontrolovat kompas.

Elektronické kompasové hodiny

Tyto hodinky jsou prostě nepostradatelnou položkou pro milovníky cestování a dlouhých výletů, pro ty, kteří jsou špatně orientováni sluncem, mechem na stromech nebo hvězdami. Někteří výrobci vyrábějí nástroje pro navigaci, speciálně navržené pro použití v extrémních podmínkách. Existují modely pro horolezce, vodotěsné - pro potápěče. Pro výrobu karoserie se používá titan, slitiny hliníku, nerezová ocel, polymery.

Program kompas na iPhone a android

Nejoblíbenější model telefonu je smartphone, který má téměř každý cestovatel. Na něm je instalována speciální aplikace, se kterou lze snadno navigovat v terénu. Při plánování cesty do jiné země se postarejte o to, jak se budete pohybovat v neznámém městě. S takovou aplikaci na smartphonu nebo telefonu, nemůžete mít strach, že se ztratíte při prohlížení památek.

Video lekce: jak navigovat v lese na kompasu a mapě

Zbytek strávený v lese s přáteli zanechá nezapomenutelné dojmy, pokud nebudete muset trávit čas na cestě zpět. Nevědět, jak se pohybovat podle hvězd, umístění mechu na stromě nebo používat sluneční hodiny, které mají špatnou paměť a často zapomínají na cestu, musíte si vzít kompas a mapu s vámi k odpočinku. Pokud nechápete, jak pomocí těchto nástrojů procházet terénem, podívejte se na níže uvedený video tutorial. Podrobně popisuje, jak se naučit určit polohu na mapě a jak správně používat kompas.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: