Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Je známo, že spondyloartróza páteře je nebezpečné chronické onemocnění degenerativní povahy, které postihuje disky a chrupavky. Onemocnění se často vyskytuje u mužů a žen ve stáří. Lidé mladší 40 let jsou zřídka diagnostikováni. Zvláštním případem tohoto onemocnění je spondyloartróza lumbosakrální páteře. Jak název napovídá, je lokalizován v pasu a níže. Lidé, kteří dosáhli důchodového věku, by si měli být vědomi této nemoci, aby věděli, jak se bránit. Další informace naleznete dále.

Co je spondyloartróza

Termín „spondyloartróza“ označuje souhrn fyziologických procesů, které způsobují dystrofické změny v tkáních chrupavky kloubů umístěných mezi obratli. Spravidla jsou spojeny s poruchami metabolických procesů. Při absenci léčby naruší lumbosakrální spondyloartróza strukturu tkáně chrupavky, čímž se zhorší činnost pohybového aparátu. Zatížení páteře se výrazně zvyšuje. V takových případech se osteochondróza vyvíjí na pozadí popsaných poruch, postihujících meziobratlové ploténky a další tkáně.

3 rostliny, které pronikají klouby a obnovují chrupavku 20krát lépe než chemik!

Čtěte více …

Proč je spondyloartróza lumbosakrální páteře

Boj proti této chronické nemoci vyžaduje trpělivost a vytrvalost, ale především lékaři věnují pozornost etiologii svého původu. Příčiny lumbosakrální spondyloartrózy mohou být následující faktory / nemoci:

 • metabolické poruchy;
 • osteochondróza;
 • spondylóza;
 • poranění páteře / mikrotrauma;
 • přetížení páteře;
 • porušení postoje.

Klinické projevy onemocnění

Během jeho vývoje onemocnění ničí chrupavku a kostní tkáň. Tento proces je doprovázen řadou nepříjemných pocitů. U lidí trpících spondyloartrózou lumbosakrální páteře se uvádí:

 • ztuhlost pohybů páteře v postižené oblasti ráno (hlavní symptom);
 • nepříjemné bolestivé pocity v hýždě / stehnech;
 • chronická bolest v lumbosakrální páteři;
 • subluxace postižených kloubů;
 • akutní bolesti v lumbosakrální páteři při fyzické práci.

Diagnostické metody

Pokud máte podezření na lumbosakrální spondyloartrózu páteře, určují lékaři nejprve polohu a rozsah poškození pohybového aparátu. Provádějte jednoduchou fyzickou manipulaci - tlak, klepání atd. Na konci primárního vyšetření lékaři přejdou na hlavní diagnostické metody. V závislosti na okolnostech může být pacientovi podán CT sken a / nebo MRI. Tyto studie poskytují příležitost získat jasné snímky zájmových oblastí páteře a na jejich základě stanovit přesnou diagnózu.

Léčba spondyloartrózy

Boj proti této nemoci je komplexem léčebných opatření, včetně užívání drog, fyzioterapie a manuálních postupů, gymnastických cvičení. Kromě toho lidové prostředky založené na bylinných složkách vykazují vysokou účinnost v boji proti spondyloartróze lumbosakrální oblasti páteře. Kdokoli, kdo měl možnost se s tímto onemocněním vypořádat, by se měl podrobně seznámit se všemi známými metodami, aby vypracoval účinnou taktiku léčby.

Medikamentózní

Tradiční nástroj medicíny v boji proti spondyloartróze lumbosakrální páteře je léková terapie. Moderní farmakologie nabízí mnoho účinných léků, včetně:

 1. "Acetaminofen." Silné analgetikum, které snižuje pocit bolesti v lumbosakrální páteři. Nástroj nezastavuje zánětlivé procesy, ale zároveň významně blokuje vnímání signálů mozku o nesnesitelných pocitech v dolní části zad, což je velmi důležité v momentech exacerbace.
 2. Aspirin, Ibuprofen a další NSAID léky. Tyto léky snižují opuch, zmírňují bolest, bojují se zánětem. Mechanismus jejich účinku je kumulativní, a proto k účinnému boji proti spondyloartróze lumbosakrální páteře bude vyžadováno delší použití.
 3. Svalové relaxanty (nejčastějším příkladem této farmaceutické skupiny je Valium). Léky patřící do této farmaceutické skupiny zabraňují vzniku křečí. To je velmi důležité, protože anatomické poruchy, které vznikají v důsledku poškození chrupavkových tkání, vedou ke zvýšení zátěže svalů. Svalové relaxanty zmírňují napětí a tím snižují tón kosterních svalů.
 4. Opiáty (omamné látky). Prostředky této kategorie jsou předepsány v extrémních případech, kdy analgetika a svalová relaxancia nestačí ke zmírnění bolesti a zánětu.

Aktivní fyzioterapie

Aktivní fyzioterapeutické techniky mohou být účinné v boji proti lumbosakrální spondyloartróze páteře, pokud stav pacienta umožňuje provádět fyzioterapeutická cvičení (cvičení) bez poškození těla. Za předpokladu včasného zahájení tréninku a správného plnění instrukcí lékaře se zastaví vývoj patologie. Základní gymnastika pro spondyloartrózu lumbosakrálního hřbetu zahrnuje následující cvičení:

 1. Relaxace Leží na zádech a položte ruce podél trupu. Pomalu natáhněte vzduch do plic jednou nebo dvakrát. Ve tři-čtyři-pět-šest vydechuje hladce. Koncentrujte se na dýchání, proveďte toto cvičení po dobu 15-20 minut.
 2. Vis (trakce páteře). Pevně uchopte příčku rukama, zvedněte nohy z podlahy. Pod tíhou těla se páteř narovná a protáhne. Pro zvýšení efektivity můžete kolena dotáhnout do žaludku.
 3. Natahování páteře. Ležící na zádech, ohněte si kolena, postupně je vytáhněte až k bradě. Doba trvání úsilí by neměla být delší než 10 sekund.
 4. Posilování svalů. Lehněte si na záda, složte ruce do „zámku“, umístěte je pod hlavu. Zvedněte jednu nohu a držte ji ve vzduchu v úhlu 45-50 °. Pomalu počítat do osmi, a pak se vrátit do výchozí pozice. Opakujte cvičení pro obě nohy 5-6 krát.

Pasivní fyzioterapie

Použití technik pasivní fyzioterapie v boji proti spondyloartróze lumbosakrální páteře poskytuje ohromující efekt. Taková opatření jsou zpravidla předepsána pro výraznou bolest. Několik dní po zahájení léčby pacienti zaznamenali:

 • snížení otoku / zánětu / bolesti;
 • obnovení pohyblivosti kloubů / svalů;
 • posilování / natahování zadních svalů;
 • celková relaxace těla.

Arzenál technik pasivní fyzioterapie pro boj proti spondyloartróze lumbosakrální oblasti páteře má mnoho postupů. Patří mezi ně:

 1. Terapeutická masáž. Mechanickým působením na bederní oblast a křížovou kost, masážní terapeuti eliminují křeče a chronické svalové napětí. Systematické provádění těchto postupů navíc zajišťuje obnovu mobility vazů a šlach.
 2. Akupunktura V některých případech je při léčbě spondylitidy a spondyloartrózy nutná reflexoterapie. Tato technika, migrovaná z čínské medicíny, vykazuje vysokou účinnost. Správné vystavení určitým bodům eliminuje bolest a zmírňuje svalové křeče.
 3. Tepelná a studená terapie. Alternativní dodávka tepla a chladu do lumbosakrální páteře přispívá k normalizaci krevního oběhu. Díky tomu dostávají postižené tkáně více kyslíku a živin. Zrychlení krevního oběhu navíc urychluje proces odstraňování odpadů a vedlejších produktů, které se hromadí při dlouhodobých křečích.
 4. Manuální terapie Z pohledu mnoha lidí je tato technika totožná s obvyklou terapeutickou masáží, ale tento pohled je špatný. Manuální terapie je zaměřena na obnovení správné polohy obratlů. Odborníci v oblasti této lékařské disciplíny doslova započali vysídlené kosti, eliminovali mnoho příznaků a normalizovali funkce pohybového aparátu. Při léčbě spondyloartrózy lumbosakrální páteře jsou nezbytné tyto postupy.
 5. Elektrostimulace. V případech střední závažnosti doporučuje léčba spondyloartrózy lumbosakrální páteře elektrickým proudem. V oblastech sousedících s postiženou chrupavkou jsou do svalů stimulovány slabé výboje. V důsledku toho jsou křeče odstraněny, zvyšuje se produkce přírodního anestetika, endorfinu.

Lidové léky

Lékaři diagnostikovali spondyloartritidu deformující lumbosakrální páteř, ale nechcete spěchat na léčbu drogami? Pokud zdravotní stav nevyžaduje neodkladnou hospitalizaci a lékařskou péči, můžete se uchýlit k neškodným lidovým prostředkům. V tomto případě si zapište recepty účinné babičky:

 1. Směs medu pro mletí. Neuvěřitelně účinný lék proti lumbosakrální spondyloartróze páteře. K tomu potřebujete 300 gramů čerstvého tekutého medu, 350 ml ředkvičkové šťávy a 120 ml červeného vína. Smíchejte přísady, přidejte 15 g velkých kamenných vrstev. Každý den si tuto směs vmasírujte do páteře a zabalte teplou deku alespoň půl hodiny. Po 3-4 týdnech bolest v bederní páteři zcela zmizí.
 2. Komprimovat s křenem. Rozdrcte křen na strouhaný a dušený ve vroucí vodě. Výsledná hmota musí být rozložena na kus lněné tkaniny a připojena k lumbosakrální páteři. Tyto postupy provádějte každý den. O několik týdnů později ustoupí spondyloartróza.
 3. Hořčičná mast. Tento nástroj pomůže zastavit rozvoj lumbosakrální spondyloartrózy a dát do obloukových kloubů. K jeho přípravě potřebujete 100 g suché hořčice, 200 g soli a 60-80 ml petroleje. Komponenty smíchejte a důkladně promíchejte. Podle konzistence by se měl nástroj podobat zakysané smetaně. Každou noc před odchodem do postele si do bolavého místa vmíchejte malé množství masti. Po 2-3 týdnech budete cítit úlevu.
 4. Eukalyptová tinktura pro broušení. Další účinný lék na lumbosakrální spondyloartrózu. Systém přípravy je co nejjednodušší: musíte naplnit dvě sklenice vodky 80 gramů eukalyptu a nechat stát po dobu 8-9 dnů na chladném tmavém místě. Každý den, než půjdete spát, utřete výsledný lék do bederní oblasti, brzy budete mít pocit, že páteř bolí mnohem méně.

Preventivní opatření

Jak se s nemocí vypořádat, je lepší jí zabránit. Abyste se vyhnuli degeneraci v lumbosakrální páteři, potřebujete:

 • dělat cvičení ráno;
 • udržovat správné držení těla;
 • držet se zdravé výživy;
 • vyhnout se vážné fyzické námaze;
 • každoročně podstoupit vyšetření na klinice.

Video

Po přečtení níže uvedených videí se dozvíte více o moderních metodách řešení spondyloartrózy lumbosakrální páteře. Tato videa obsahují mnoho cenných tipů od zkušených odborníků na prevenci a léčbu poruch pohybového aparátu. Všimněte si, jak jednat!

Osteoartróza a spondyloartróza

Ruční cvičení pro bederní

Gymnastika s lumbosakrální osteochondrózou

Léčba spondyloartrózy

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: