Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

V mozku je oblast zvaná centrum zvracení, která řídí pocit nevolnosti a také řídí potřebu zvracet. Tato oblast mozku přijímá signály z jiných částí těla, jako jsou střeva a část ucha, která kontroluje rovnováhu nebo vestibulární systém.

Existují některé léky, které se používají k léčbě nevolnosti, a užívání těchto léků vám zabrání pocitu nevolnosti a také vám pomůže zbavit se nevolnosti nebo zvracení. Tyto léky se také nazývají antiemetika. Některé léky působí na střeva a urychlují průchod potravy přes ně; zatímco jiné léky působí na mozek a blokují signály do centra zvracení a zabraňují tak pocitu nevolnosti či zvracení.

Léky, které můžete užívat proti nevolnosti, jsou dostupné jako tablety, tekutiny, kapsle, čípky a náplasti. Některé léky se také podávají jako injekce do svalu nebo přímo do žíly. Existují také některé bukální tablety nebo léky ve formě tablet, které se rozpouštějí v ústech proti dásním.

Je důležité si uvědomit, že tyto léky byste měli užívat pouze po konzultaci s lékařem a na předpis.

Cinnarizin, promethazin, cyklizin

Toto jsou léky patřící do skupiny léků známých jako antihistaminika. Ačkoli přesný způsob účinku těchto léků není zcela znám, předpokládá se, že antihistaminika blokují histaminové receptory v oblasti mozku, což způsobuje nevolnost v reakci na chemické látky v těle. Předpokládá se, že tyto léky jsou dobré pro nevolnost způsobenou řadou stavů.

Chlorpromazin, perfenazin, haloperidol, levomepromazin, prochlorperazin

Tyto léky fungují tak, že blokují dopamin nebo chemickou látku v mozku. Jsou užitečné při nevolnosti způsobené určitými rakovinami, zářením a opiáty, jako je morfin a kodein.

Prochlorperazin je jedním z nejčastěji používaných léků, které můžete užívat proti nevolnosti. Pomáhá při mnoha příčinách nevolnosti, včetně závratí, nevolnosti během těhotenství a ušních problémů.

Domperidon

Domperidon je další lék, který funguje na CTZ. Zrychluje také pohyby střev. Lék se obvykle užívá ne déle než několik dní.

Metoklopramid

Tento lék působí přímo na střeva. Zmírňuje pocit nevolnosti tím, že pomáhá vyprázdnit žaludek a urychluje pohyb potravy střevy. Tento lék se často používá u lidí trpících střevními problémy nebo migrénami. Je třeba poznamenat, že lék by se neměl používat déle než několik dní.

Dexamethason

Toto je steroidní lék, což je umělá verze přirozeného hormonu, který je produkován naším vlastním tělem. Dexamethason má široké spektrum účinku na několik částí našeho těla. Není jasné, proč to pomáhá snížit nevolnost.

Aprepitant a Fosaprepitant

Existují také nové léky, jako je Aprepitant a Fosaprepitant, které lze užívat proti nevolnosti.Tyto léky fungují tak, že blokují chemickou látku, která působí na receptory neurokininu-1 v těle, což způsobuje nevolnost. Někdy se také označují jako antagonisté receptoru neurokininu-1. Tyto léky se obvykle podávají lidem, kteří podstupují určité typy chemoterapie.

Granisetron, Ondansetron a Palonosetron

Tyto léky také pomáhají snížit nevolnost. Fungují tak, že blokují 5-HT serotonin ve střevě, což je chemická látka, a v mozku. Serotonin nebo 5-HT působí na střeva a mozek a způsobuje nevolnost. Tyto léky jsou užitečné v boji proti nevolnosti a zvracení způsobené chemoterapií.

Pozornost! Informace uvedené v článku mají pouze informativní charakter. Materiály článku nevyžadují samoléčbu. Pouze kvalifikovaný lékař může provést diagnózu a poskytnout doporučení pro léčbu na základě individuálních charakteristik konkrétního pacienta.

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: