Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Bronchiální astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se klinicky projevuje dýchacími obtížemi ve formě dušnosti, sípání nebo kašle. Při rozvoji astmatu je významná role kladena nejen na vnitřní, ale také na vnější faktory - jedná se o fyzikální a stresové přetížení, mechanická a chemická dráždivost a alergie na prach. Mezi vnitřní faktory onemocnění dýchacích cest patří porušení citlivosti průdušek, vady endokrinního a imunitního systému, dědičnost.

Bronchiální astma - léčba lidových prostředků

Léky a zdravotnické prostředky neposkytují záruku úplného zotavení z astmatu a mírně snižují aktivitu onemocnění. Jedná se o chronické onemocnění, které nikdy nezmizí, a aby nedošlo k zatěžování vnitřních orgánů chemickými přípravky, je předepsána léčba lidovými prostředky. Pomáhají v boji s onemocněním bezpečnějšími metodami. Účinná domácí léčba bronchiálního astmatu:

 1. Infuze na bázi ovsa. Naplňte dva litry vody 1 kg ovsa, dejte na 4 hodiny, aby se vařila na mírném ohni. Pak by měl být vývar ochlazen, vypustit. Samostatně v mlýnku na maso přeskočte listy aloe, abyste získali hmotnost 400 gramů. Make bylinné kolekce tymiánu listy, maliny, bříza, sbírání je ve stejných podílech, a nalijte 5 lžíce. Já 0, 5 litru vody. Infuze by měla být přivedena k varu a pak ponechána vyluhovat po dobu 10 minut. Bylinu nalijte do vývaru z ovesných vloček, přidejte nasekané listy aloe, 200 g másla, 100 g léčivého alkoholu, 1 sklenku červeného vína, důkladně promíchejte všechny ingredience. Vezměte si teplou sbírku 4 lžíce. lžíce denně ke zlepšení stavu těla během recidivy astmatu. Infuzi uchovávejte v chladničce.
 2. Vaječná skořápka. Mušle se suší z 10 syrových vajec a pak se rozemele na prášek. Squeeze šťávu z 10 citronů, smíchejte s vaječným práškem a kmen. Poražte 10 žloutků s 10 lžičkami cukru, přidejte 0, 5 litru brandy a smíchejte oba. Užívejte denně 30 g po dobu půl hodiny před jídlem po dobu nejméně jednoho měsíce a sledujte kontinuitu léčby, tj. Pokud skončí odvar, pak připravte další dávku předem. Léčba rychle zmírní udušení a kašel v případě bronchiálního astmatu.
 3. Citrony a česnek. Rozetřete jemně česnek (2 hlavy), citrony (5 ks). Naplňte vroucí vodou (1 litr), trvejte na 5 dnech. Pak opatrně zatlačte a přetáhněte. Take infuzi 1 lžíce. 20 minut před jídlem, denně až do zlepšení. Pomůže snížit počet a trvání astmatických záchvatů.

Byliny

Pacienti s diagnózou bronchiálního astmatu trpí záchvatovými záchvaty, které se obvykle vyskytují v noci. Během záchvatů je obtížné vydechnout v důsledku náhlých svalových kontrakcí průdušek. Současně se hrudník rozpíná, dýchání se začíná hvízdat, žíly v krku se zvětšují, obličej se stává modrým. Ke snížení počtu takových útoků, zejména v noci, tradiční medicína navrhuje použití bylin pro léčbu bronchiálního astmatu:

 1. Smíchejte stejné množství kořenového elecampane, jarní primrose a listů obyčejné matky a nevlastní matky. Nalijte 1 šálek vroucí vody 2 čajové lžičky kolekce, vložte do vodní lázně (5 minut), pak vychladnout. Celodenně se napíjí, aby se zlepšil výtok sputa během exacerbace astmatu průdušek.
 2. Sbírejte 10 g trikolorního fialového kořene, 10 g kořene lékořice, 40 g bylinky tymiánové. Nalijte 200 ml vroucí vody 1 lžíce. Já a pak 10 minut vařit. Sbírejte v pohodě a vezměte si 4 krát denně na sklenici. Průchodnost průdušek při bronchiálním astmatu se zlepší po 45 minutách a bude pokračovat po dobu 6 hodin.
 3. Sbírejte listy podběl - 30 g, listy jitrocel - 30 g, pupeny borovice - 40 g. Nalijte 1 polévkovou lžíci. byliny 1 šálek vařící vody, nechte 15 minut ve vodní lázni. Ochlaďte infuzi a vypijte 3x denně po dobu 1/3 šálku. Kolekce rychle usnadní dýchání a pomůže vyrovnat se s infekcí během exacerbace astmatu průdušek.
 4. Vezměte ve stejných částech byliny tymiánu, kořen léčivé Althea. Nalijte 2 lžičky. Byliny se sklenicí vroucí vody a pak vařte 5 minut při nízkém teple. Take 3 krát / den na 1/3 šálku. Infuze s atakem bronchiálního astmatu má uklidňující účinek, rozšiřuje průdušky.

Léčba bronchiálního astmatu - léky a inhalace

K omezení zánětlivých procesů v dýchacích orgánech a ke kontrole útoků lékaři předepisují léčbu bronchiálního astmatu léčivými přípravky. Přednost se dává jejich inhalačnímu podání, které snižuje systémové vedlejší účinky onemocnění, poskytuje rychlý úlevu během útoku. Existuje několik skupin léků, které zastavují exacerbaci onemocnění a poskytují pacientům normální kvalitu života. Seznam léků pro léčbu bronchiálního astmatu:

 1. Glukokortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek, zlepšují aktivitu bronchiální žlázy. Mezi ně patří "Beclason", "Arumet", "Beclomet", "Aldetsin", které se zpravidla používají ve formě aerosolu 3-4 krát denně ve 100 μg. U těžkého bronchiálního astmatu může být maximální dávka 2000 mcg / den.
 2. Teofyliny (deriváty xantinu), které mají bronchodilatační účinek, zabraňují respiračnímu selhání, odstraňují únavu dýchacích svalů. "Teofylin" se podává intravenózně během záchvatu astmatu v množství 6 mg / kg hmotnosti pacienta.
 3. Kromony, které potlačují zánět při bronchiálním astmatu, působí aktivací v citlivosti nervů dýchacích cest. Při pravidelném a dlouhodobém používání chrání před alergickými reakcemi, brání rozvoji chlamydií, způsobují exacerbaci onemocnění.
 4. Bronchodilatátory, rozšiřující se průdušky (fenoterol, salmeterol, saltos). Pomáhají zbavit se hlenu průdušek, poskytují volný proud vzduchu. Léčba bronchiálního astmatu se provádí krátkodobě nebo dlouhodobě působícími bronchodilatátory. První okamžitě zmírní symptomy nemoci a jejich účinek nastane po zavedení léku po několika minutách a trvá asi 4 hodiny. Dlouhodobé bronchodilatátory se používají ke kontrole onemocnění a účinek trvá déle než 12 hodin.

Lázeňská léčba

Moderní léčba kromě tradiční léčby bronchiálního astmatu je doporučována v sanatoriích a specializovaných střediscích. Jedná se o účinnou a bezpečnou metodu, při které pacient nejenže může obnovit zdraví, ale i plně se uvolnit. Jak praxe ukazuje, po dvou nebo třech týdnech léčby sanatoria, pacient snižuje závažnost bronchiální astma, zlepšuje celkové zdraví, snižuje potřebu užívání léků.

Změna situace a přechod na místo s příznivým klimatem pomáhá obnovit tělo a typy léčby používané v resortech jsou účinné v případě onemocnění dýchacích cest. Například speleoterapie se provádí v krasových jeskyních nebo solných dolech. Terapeutického účinku pacientů s bronchiálním astmatem je dosaženo díky unikátnímu jeskynnímu klimatu, ve kterém převládají halogenové a snadno rozpustné uhličitanové horniny:

 • sádrovec;
 • sůl;
 • křída;
 • dolomit;
 • vápenec.

Kromě speleoterapie zahrnuje léčba a rehabilitace pacientů s bronchiálním astmatem postupy ozařování křemenné rtuťové lampy a elektrického pole, baroterapie, masáže a terapeutické výživy. Aromaterapie s použitím levandule, šalvěje, jedle a eukalyptových olejů, které pomáhají zlepšit respirační funkce, se stala široce používanou. V podmínkách sanatoria jsou prováděny kurzy psychoterapie, které eliminují duševní příčiny onemocnění. Bronchiální astma je úspěšně léčena v sanatoriích Krymu, Kislovodsku, Yessentuki.

Dieta pro bronchiální astma

Průběh astmatu je snadné zmírnit, pokud je správně krmeno. Existuje speciální terapeutická dieta pro osoby trpící tímto onemocněním, která omezuje spotřebu řady výrobků. Klasická dietní volba pro bronchiální astma je založena na následujících produktech:

 • v jakékoliv formě zeleniny a ovoce;
 • libové maso: telecí maso, králík;
 • fermentované mléčné výrobky;
 • přílohové cereálie, obiloviny: rýže, ovesné vločky, ječmen, pohanka;
 • přírodní nápoje: dogrose bujón, minerální voda, kompoty, čaje.

Seznam potravin, které by měly být vyloučeny z diety astmatu:

 • rajčata;
 • kvasinky;
 • luštěniny;
 • mořské plody, ryby, kaviár;
 • broskve, melouny, citrusy;
 • luštěniny;
 • ořechy;
 • vejce;
 • čokoláda

Ale potrava je v bronchiálním astmatu poměrně flexibilní. V případě exacerbace onemocnění je důležité vyloučit výše uvedené přípravky, ale během remise je postupně povoleno. Lékaři doporučují pacientům s astmatem, aby omezili konzumaci, a je lepší se zcela vzdát alkoholických nápojů, kořeněných, pikantních, horkých, studených potravin. Tam je další seznam potravin, které musí být omezeny ve stravě - to je pšeničný chléb, zakysaná smetana, tuk tvaroh, mléko, tučné kuře, hovězí maso, vepřové maso.

Doktorova doporučení

Správně zvolená léčba umožňuje pacientům s astmatem účinně řešit exacerbace onemocnění. Pacient by však měl věnovat zvláštní pozornost faktorům, které vyvolávají útoky udušení, a přijmout veškerá vlastní opatření, aby se zabránilo dalšímu zhoršení onemocnění. Lékaři doporučují provádět tzv. Primární prevenci astmatu průdušek: pravidelně vysychat a udržovat čistotu a provádět mokré čištění, aby se eliminovali alergické reakce na prach.

Úkolem sekundární prevence respiračních onemocnění je povinná léčba léky v souladu s předepsaným léčebným režimem a přísné dodržování následujících opatření:

 • přestat kouřit, silné alkoholické nápoje;
 • vyloučit potravinové alergeny, výrobky s umělými přísadami, barviva běžná pro bronchiální astma ze stravy;
 • odmítnout chovat ryby, protože jejich potrava je pro člověka příliš vysoká alergen;
 • omezit pobyt na ulici v období, kdy dochází ke kvetení;
 • užívat vitamínové komplexy;
 • Vyberte si deku a polštář výhradně ze syntetických materiálů.

Naučte se vybrat inhalátor pro astma.

Pro pacienta s bronchiálním astmatem je důležité vědět, který alergen způsobuje nástup záchvatu. Nejběžnější jsou spóry plísní, roztoče, koberec, prach a pyl rostlin. Správný přístup k léčbě a kompetentní prevence je nejúčinnější metodou řešení onemocnění dýchacích cest. Viz video doporučení Dr. Komarovského v léčbě bronchiálního astmatu u dětí:

Pomozte vývoji webu a sdílení článku s přáteli!

Kategorie: